İHH mazlumların kalbini fethetti « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

Yaşam">
SON DAKİKA

İHH mazlumların kalbini fethetti

Bu haber 03 Haziran 2022 - 19:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kastamonu İnsani Yardım Derneği (İHH) Suriye’de iç savaşın başladığı Mart 2011’den itibaren ihtiyaç sahibi yüz binlerce sivile gıda, barınma, kömür, eğitim ve sağlık gibi birçok alanda yardım ulaştırıyor.

İç savaşın başlamasının ilk anından bu yana Suriye halkını yalnız bırakmayan Kastamonu İHH, geçen 11 yıllık süreçte ihtiyaç sahiplerine temel gıdadan kömüre, elbiseye, ilaçtan hijyen ürünlerine kadar çeşitli yardım malzemelerini binlerce aileye ulaştırdı. İlimizde İnsani Yardım Derneği tarafından geçtiğimiz yıl kurulan ve Başkanlığına Serdar Topaç’ın atandığı Arama Kurtarma ekibi, faaliyetlerini yurt dışına taşıdı.

Başkan Serdar Topaç, Suriye’nin İdlib bölgesinde bulunan yerel arama kurtarma görevlileriyle bir araya gelerek, daha önceden hava saldırısına uğramış ve ağır hasar görmüş olan binalarda müşterek bir şekilde enkaz kaldırma çalışmalarına katıldıklarının bilgisini verdi. Topaç, sadece doğal afetlerde değil savaş sonrası oluşabilecek tüm şartlarda da gönüllüler ile her daim hazırda olduklarını da bildirdi.

“MAĞDUR ÇOCUKLARIN YÜZLERİNİ GÜLDÜRDÜK”

İdlib bölgesine arama kurtarma ekibi haricinde Kadın Komisyonlarının geldiğini kaydeden Başkan Topaç; “Suriye’deki yetim çocuklar ile bir araya gelerek mağdur olan çocukların yüzlerini güldürdük. İHH İnsani Yardım vakfı Bosna Hersek savaşı ile başlayan bir yolda din, dil, ırk fark etmeksizin nerede bir mazlum varsa orada biz olacağız diyerek yola çıktık. Türkiye ile birlikte dünyanın dört bir yanında yardımlaşma, dayanışma ve kardeşlik duygusunun gelişmesini önceliyor; buna yönelik birçok sosyal ve kültürel proje üretiyoruz. Vakfımız, mağduriyet yaşanan bölgelerde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının geliştirilmesi adına öncü ve rol model olma vazifesini üstleniyor; bölge insanlarına hizmet verecek okul, yetimhane, cami, su kuyusu, kültür merkezi, sağlık ocağı, hastane gibi kalıcı eserler inşa ediyor. Acil ihtiyaç duyulan bölgelere ilaç dağıtımı, muayene ve tedavi, tıbbi cihaz desteği, rehabilitasyon gibi alanlarda sağlık hizmeti götürüyoruz. Ayrıca hem farklı ülkelerden sağlık çalışanlarını organize ederek hem de ilgili ülkelerdeki sağlık personelinin eğitimine destek olarak ihtiyaç sahipleri için gerekli sağlık hizmetlerinin yürütülmesine katkıda bulunuyoruz” dedi.

“KÜLTÜREL ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Eğitimin sekteye uğradığı, imkanların ihtiyacı karşılayamadığı bölgelerde okul, medrese, enstitü gibi eğitim kurumlarının inşa ve tamir edilmesi konusunda da çalışmalar yürüttüklerine işaret eden Başkan Topaç; “Araç-gereç yönünden desteklenmesi, kriz bölgelerindeki öğrencilerin Türkiye’de veya başka ülkelerde eğitim almalarının sağlanması ve eğitimciler için mesleki gelişim programlarının hazırlanması için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca yabancı kültürlerin olumsuz etkilediği ve yoğun misyonerlik faaliyetlerine maruz kalan bölgelerde Müslümanların ihtiyaç duyduğu kültürel çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Destek bekleyen bölgeler için yazılı ve görsel materyallerin temin edilmesi, kültür merkezleri kurulması, ibadethane inşası, mesleki kursların düzenlenmesi, ilmi eserlerin tercüme edilmesi, yayın organlarının kurulması gibi faaliyetlerde bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

“HER AY 16 BİNDEN FAZLA YETİM ÇOCUĞA YARDIM YAPILIYOR”

Başkan Topaç son olarak, Suriye’deki savaşın vahim bir insani krize dönüştüğünü vurgulayarak sözlerini şöyle tamamlandı: “Kimyasal silahlar ve bombalar hiç çekinmeden kullanıldı. Kadim şehirler yerle bir edildi; 500 binden fazla insan hayatını kaybetti. 6 milyondan fazla insan başka ülkelere sığındı. Halen 13 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor, yaklaşık 5 milyon kişi yardımlara sınırlı erişiyor. 2.8 milyon kişi savaştan dolayı engelli olarak yaşıyor. Savaşın başlangıcından bu yana Suriye’deki çalışmalarımız 14 koordinasyon merkeziyle sürdürüldü. Çadır ve konteyner kent olarak inşa ettiğimiz 39 yerleşim alanında 100 binden fazla insan yaşıyor. Destek verdiklerimizle birlikte 56 fırın ve 30 mutfak ile mültecilere yemek ulaştırıyoruz. 35 ücretsiz giyim mağazasında mülteciler ihtiyaçlarını karşılıyor. İnşa ettiğimiz 14 sağlık tesisi ve destek verdiğimiz 67 hastane ve sağlık merkezinde sağlık hizmeti veriliyor.  Reyhanlı’da inşa edilen 990 kişi kapasiteli Eğitim Köyü’nde yetimler güvenle yeni bir hayata hazırlanıyor. Her ay 16 binden fazla yetim çocuğa yardım yapılıyor” dedi.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.