CHP MİLLETVEKİLİ HASAN BALTACI; “O hamaset bu kürsülerde kalıyor” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

SİYASET">
SON DAKİKA

CHP MİLLETVEKİLİ HASAN BALTACI; “O hamaset bu kürsülerde kalıyor”

Bu haber 13 Haziran 2022 - 8:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Danışma Kurulu Toplantısı dün Grand Moni Nikah ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya CHP Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve ilçe belediye başkanlar ile CHP teşkilatı katıldı. Toplantıda CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin; “İttifak süreçlerinde Cide’de, Daday’da, Araç’ta bu ülkeye, Kastamonu’ya adanmışlıkla adımlar atıyoruz. İttifak meselesini ‘Ben yarın milletvekili, belediye başkanı olacağım. İttifak ne olursa olsun.’ yaklaşımıyla ele almıyoruz. İttifakın, Kastamonu’yu ve Türkiye’yi büyütmesine genel başkanlarımızın mücadelesine katkı vermek için uğraşıyoruz. O nedenle belediye meclislerinde ki, yerel yönetimlerde ki tutumumuz Kastamonu ve Türkiye tutumudur. Bir iktidar hırsının, kişisel bir hırsın parçası değildir, olmayacaktır” dedi.

“ÇALIŞMALARIMIZI VEFA İLE YÜRÜTMEK HEPİMİZİN TEMEL GÖREVİ”

Oy oranlarıyla değinen Erbilgin; “ 2018 yılında her yüz seçmenin yüzde 72’si Cumhur İttifakı’na, her seçmenin yüzde 26’sı ise Millet İttifakı’na oy vermiş. Biz bir cumhuriyet şehrinde ise bu tabloyu tersine çevirmek zorundayız. Onun için çalışmalarımızı Türkiye, Kastamonu sevdasıyla, dayanışma, yardımlaşma ve vefa ile yürütmek hepimizin temel görevi olmalıdır. Türkiye’yi içinde bulunduğu durumdan çıkartacaksak Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere onların çizdiği yol haritasına Kastamonu’dan en büyük desteği vermek bu salonda bulunan herkesin görevidir” şeklinde konuştu.

“BÜTÜN MİLLETİN İÇİNE SİNEN BİR BİÇİMDE YÖNETSİNLER”

Açıklamalarına devam eden Erbilgin; “İhale süreçleri siyasi partilerin farklı düşünebileceği, tutum alabileceği süreçler olabilir. Ama Kastamonuluları üzen nobran, kaba, yaralayıcı, ayrıştırıcı bir belediye yönetim anlayışıdır. Biz Kastamonu Belediyesi’nin 3-5 rantçının belediyesi yapmaya gayret eden, MHP belediyesi olarak anlatan yönetim anlayışına itiraz ediyoruz. Sayın Vidinlioğlu’nun Kastamonu Belediyesi’ni avuçlarından kaçırdığı yönetemez hale geldiği dönemde öğretmenlik ve esnaflık yapmış belediye başkan yardımcılarının tükenişini görmek beni gerçekten üzüyor. Bizler siyaseten rekabet edeceğiz, bizler sözümüzü söyleyeceğiz ancak ne bu şehrin kıymetli öğretmeni Mehmet Yurt’un ne de bu şehrin eski esnaflarından Hamdi Öz’ün düştüğü durumdan kesinlikle mutlu olmayacağız. İsteriz ki onlar belediyeyi şeffaf, kucaklayan ve bütün milletin içine sinen bir biçimde yönetsinler. İsteriz ki onlar belediyeyi Kastamonu Belediyesi olarak yönetsinler. Üzülerek görüyoruz ki gördükleri Kastamonu Belediyesi değil, MHP belediyesidir. Böyle olunca orası kendi duygu dünyalarında, kendi yandaşlarına, kendi iç rekabetlerine alet edilmesi gereken bir belediyeye dönüşmüştür. Tez zamanda bu meselede umarım ki belediyeyi yönetenler durumun farkına varırlar ve bütün Kastamonulular için hizmet etmeyi kendilerine vazife haline getirirler” dedi.

“50 MİLYON 150 BİN TL’Yİ CHP BELEDİYENİN KASASINA KOYDU”

Erbilgin, TÜRGEV binası hakkında da konuşarak “TÜRGEV’in bina yaptığı ancak inşa halinde bıraktığı parsel Kastamonulularındır. O parsel yeniden ihale ile Diyanet İşleri veya Diyanet Vakfı’na devredildi. 53 milyon 150 bin TL’yi Cumhuriyet Halk Partisi, belediyenin kasasına koydu. O 53 milyon 150 bin liradan bir miktar bütçe ayırarak biran önce o satış kararı iptal edilmeli, o binanın tuğlaları, çimentoların önemli bir bölümü yine Babaş zamanında Kastamonu Belediyesi imkanları ile yapıldı. O bina tamamlanmalı Kastamonu’nun çocuklarının hizmetine açılmalıdır. O binayı tamamlayacak bütçe yoksa biz büyükşehirlerimiz aracılığıyla yapmaya, dün hazırdık, bugünde hazırız. Biz yaparız siz yeter ki satmayın. O açıklamalardan sona Sayın Belediye Başkanı ‘Yapabiliyorsanız kendi belediyelerinize yapın.’ demişti. Daha dün Daday’da gerçekleştirdiğimiz İlçe Danışma Kurulu Toplantısında Sayın Belediye Başkanımız Daday Pazar Yeri’nin Sayın Vekilimiz Hasan Baltacı’nın da gayretleriyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatına başlandığını ilan etti. Huzurlarınızda Sayın İmamoğlu’na teşekkür ediyorum. Yanılmıyorsa 2 ay sonra burada bulunan kardeşlerimle birlikte arzu ederlerse Sayın Vidinlioğlu ile birlikte bir yanımıza Sayın Doğan Ünlü’yü, diğer yanımıza Emin Çınar’ı alıp birlikte keselim. Hizmetin siyaseti olmaz. Doğan Ünlü ve Emin Çınar’ı da kurdele kesim törenimize davet etmiş olayım. Belediye Başkanı ve İl Başkanlarını da Sayın Belediye Başkanı ve İl Başkanlarını davet etmişken onlara bir davet daha göndereyim. Moderatörünü kendi belirleyeceği internet televizyonculuğu önünde Sayın Vidinlioğlu’nu ortak bir programa davet ediyorum. Kastamonu’nun bugününü ve yarınını konuşalım. Bakalım kim daha çok milliyetçi, kim daha çok Kastamonulu, kim daha çok Kastamonu sevdalısı görelim. Mevkidaşlarımzı Sayın Doğan Ünlü’yü, Sayın Emin Çınar’ı ve sayın Ahmet Katar’ı da yine Kastamonuluların huzurunda sorularını da kendilerinin belirleyeceği programda tartışmaya davet ediyorum. Çünkü bizim abdestimizden şüphemiz yok” diye konuştu.

“HASTANEYİ AÇMADIĞINIZ HER GÜN SİZİ BU MİLLETE ŞİKAYET EDECEĞİZ”

Erbilgin, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün Cide’de yapımı devam eden hastane ile ilgili çektiği videoya değinerek;  “Bugün Sayın Belediye Başkanımız oranın altyapısını tamamladı. Şimdi hastaneyi ne zaman açacağınızı biz takip edeceğiz. Hastaneyi açmadığınız her gün sizi bu millete şikayet edeceğiz. Öyle boş bulunup kafanıza göre videolar çekip, yalan söyleyip,  belediyemizi halka hedef gösterip kaçmak yok. Şimdi sıra sizde biz görevimizi yaptık. O hastaneyi yalnızca bitirmekle kalmamalı. Gittiği yerlerde nasıl bu şehrin kaymakamlarına devletin kaymakamı yerine partinin kaymakamı gibi görüyorsa o hastanenin doktorunu ve sağlıkçısını da getirecek. Üniversitede tamamlanamayan camiyi iş adamlarına baskı yaparak tamamlatmaya çalışıyorlar. Bu millet o camiyi tamamlar öyleyse bütçe nerde. Bütçe varsa camiyi neden tamamlamadığınız. Bu şehrin bütün kaynaklarını 3-5 yandaşa verdiniz. Bu şehirde 3-5 adamınızı koruyacağız diye 380 bini aşmış nüfusu yok saydınız. Üniversitede cami tamamlanmadığı gibi yurt meselesini üniversite yönetimi çözemedi. Neden çözemedi biliyor musunuz? Eğer geçmiş yönetim ile ilgili bir suç duyurusunda bulunurlarsa o suç duyurusunun bir ucunun Metin Çelik’e, bir ucunun o dönemin il başkanına, bir ucunun o günün rektörüne ve bu şehri kimler yönetiyorsa onlara dokunacağını çok iyi biliyorlar. Bize her olayda yargı yolunu gösterenler, yargıya gitmemeyi bir çıkış yolu olarak görüyorlar. Sayın Baltacı, Daday yolunu gündeme getirdi, Karayolları araçları gitti. Ama hafta sonları dinlenmek için Daday’a gittiyseniz görüyorsunuzdur Daday yolu durmuş noktada. Çünkü iktidar ne söylüyorsa tersini yapıyor. Çünkü iktidar cumhuriyetin ikinci yüzyılına giderken, ilk yüzyılının en büyük yalancısıdır” ifadelerini kullandı.

“CHP’NİN KARARLI SİYASETİ OLMASA TELEFERİĞİ DE UNUTTURACAK”

Teleferik konusuna da değinen Erbilgin; “Teleferik ile ilgili Sayın Vidinlioğlu bol bol delikanlılık nutukları attı. ‘Referandum, yapacağız, millete soracağız.’ cümlelerini kurdu ama şimdi unutturmaya çalışıyor. Bu şehirde Cumhuriyet Halk Partisi’nin doğru, ısrarlı ve kararlı siyaseti olmasa teleferiği de unutturacak. Bir teleferiği yapmaktan bile aciz belediye istemiyoruz. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak teleferiğin yapılmasına baştan karşıyız. Ancak oraya milli servet ve bu ülkenin kaynakları teleferik için harcanmışsa yapılacak olan iki şey vardır. Teleferiği turizm olan bölgelerimize taşınması ya da yapılacaksa bir an önce o ucube görüntünün bitirilerek tamamlanması gerekiyor. Sayın Vidinlioğlu’na düşen görev ise teleferik meselesini biran önce çözmektir. 7 milyon 145 bin TL, 3 tane şirketin girdiği, 1’inin çekildiği, 1’inin dışarıda bırakıldığı üç konsere 7 milyon lira ayrılan Türk Dünyası Günleri yapılacağına o teleferiğin tamamlanması gerekiyordu. Şimdi bunlar bu lafları da çarpıtıp ‘Bunlar Türk Dünyası’na da karşı.’ diyebilirler. Aynı zaman dilimi içerisinde Safranbolu’da bir hafta Safran Günleri yapıldı. Bütçeleri bir karşılaştırılsın. Türkiye’nin dört bir yanında böyle günler yapılıyor. Gerçekleştirdikleri Türk Dünyası Günleri’ne, ne İl Başkanı Emin Çınar ne yedek MYK Üyesi Yüksel Aydın sahip çıkmadı. ‘Yarın genel merkezde bir işimiz düşer. Ben milletvekili adayı olurum.’ diye düşünen Yüksel Aydın, ‘Yarın genel merkezde işimiz düşer. Benim adaylık sürecim tıkanmasın.’ diyen Emin Çınar sadece Genel Başkan Yardımcıları Sadir Durmaz’ın gelişini ikinci gün paylaştı. Çünkü MHP içerisinde ki bilek güreşi bir Kastamonu meselesi olmaktan öte ‘Yarın ben ne olacağım?’ meselesine dönüşmüş durumdadır” şeklinde konuştu.

Erbilgin son olarak; “Maslak Sanayi Sitesi’nin propagandasını Tahsin Babaş, Galip Vidinlioğlu ise ekmeğini yedi. Maslak Sanayi Sitesi’nin ekmeğini yiyemeyen sadece sanayi esnafıdır. Bir an önce Maslak Sanayi Sitesi’ne merkezi iktidar sahip çıkacaksa merkezi iktidar sahip çıkmalı, yerel iktidar sahip çıkacaksa yerel iktidar sahip çıkmalıdır. Hem bu şehrin kentleşmesinin önü açılmalı hem de oraya kesesinden para aktararak giren esnaflarımızın yolu açılmalıdır” dedi.

“SERMAYE BÜYÜMÜŞ, RANTİYE BÜYÜMÜŞ AMA EMEK KÜÇÜLMÜŞ”

CHP Milletvekili Hasan Baltacı ise; “Cumhuriyet Halk Partisi’nin büyümesi aynı zamanda umudun ve geleceğe olan inancın büyümesi demektir. Bazı cümleler vardır, anlatacağınız bütün hikayeyi tek bir cümlede özetleyebilir. Geçenlerde bu iktidarın Ekonomi Bakanı Nureddin Nebati şöyle bir ifade kullandı, ‘Biz enflasyon ile büyümeyi tercih ediyoruz. Dar gelirliler zarar gördü ama üretici ve de ihraçtı kazandı.’ dedi.  Krizin ağırlaştığı günlerden bugüne kadar şöyle demedi mi bunlar, ‘Amerika’da enflasyon sıfırdan yediye çıktı, dünyada kriz ve savaş var.’ dediler. Halbuki Nureddin Nebati neyi ifade ediyor, yaşanan bütün bu kriz siyasi iktidarın bir tercihiymiş. Biz zaten bunu biliyorduk ama kendilerinin de ifade etmesinden gayet mutlu olduk. Siyaset bir tercih meselesidir. Söylediğiniz sözler, söylemediğiniz sözler, aldığını veya almadığınız kararlar tamamıyla bir tercih meselesidir. Nureddin Nebati aslında şunu söylemiş oldu, ‘Doların 17 lira olmasının bedelini biz, işçilere emekçilere, alın teriyle geçinenlere ödettirdik kardeşim.’ dedi. Yüzde 150 enflasyonun bedelini, altının gramının bin lira olmasını, kur korumalı mevduat hesabının yükünü biz bu ülkenin esnaflarına, köylülerine, kadınlarına ödettirdik demek istedi. TÜİK Türkiye’nin yüzde 7 büyüdüğünü söylüyor. Elbette büyümüştür. Tüketim üzerinden büyüyen bir Türkiye var, üretim üzerinden değil. Aynı TÜİK’in rakamlarına baktığımızda yüzde 7 büyüyen Türkiye’de emek 2020’den 2022’ye kadar yüzde 39’dan yüzde 31’e kadar gerilemiş. Sermaye büyümüş, rantiye büyümüş ama emek küçülmüş. O yüzden siyaset bir tercihtir ve tercihlerimizi netleştireceğiz” diye konuştu.

“ALTILI MASAYA KAYBEDECEKSİN”

Milletvekili Baltacı son olarak; “Bize de ‘Ey Kılıçdaroğlu ya adaylığını açıkla ya da adayını açıkla’ dedi. Erdoğan şunu görüyor, millet ittifakının gittikçe büyüdüğünü, inancının kararlığının gittikçe arttığını, altılı masada herhangi bir tereddüt olmadığını görüyor. Bütün engellemelere ve bütçe kesintilerine rağmen belediye başkanlarımızın yatırım yaptığını görüyor, partimizin çalıştığını görüyor ki seçimi kaybedecek, bunu biliyor. Bilmediği bir şey var o da seçimi hangimize karşı kaybedecek, onun için ısrarla soruyor. Ben de diyorum ki; Değerli Erdoğan, 20 yılın doldurdun ve merak ettiğin şey kime kaybedeceğin ise sen sadece birimize değil hepimize kaybedeceksin. Sen sadece bir kahramana değil bu ülkenin geleceğine inanmış tüm kadrolarına kaybedeceksin. Altılı masaya kaybedeceksin. Bu ülkede yaşama ısrarı olan gençlere kaybedeceksin.  Bu ülkenin her türlü baskısına rağmen direnen kadınlarına kaybedeceksin. Bizim için mesele adaylıktan öte bir mesele. Aday ebetteki açıklanacak. Yargının bağımsızlığını sağlayacak,  ülkemizi eşitlik ve adaletle buluşturacak, yeniden güçlendirilmiş parlamenter sistemin inşa etmeye önder olacak bir adayımız şubesiz olacak ama hiçbir devrim kahramanlar ile kazanılmaz. Her devrim inançlı, umutlu, kararlı kadrolar ile kazanılır. O kadrolar ise bu salondalar.  Bu kürsüye çıkıp hamaset yapanlar ‘Hepimiz Şerife Bacı’nın torunlarıyız, hepimizin dedeleri ve nineleri İstiklal Yolu’nda yürüdü, hepimiz Çanakkale’deydik’ diyorlar. Bugün iki üniversite bitiren öğrenci KPSS’ye girip mülakatta ‘Benim ninem de İstiklal Yolu’ndaydı…’  dese para etmiyor. O hamaset bu kürsülerde kalıyor. O hamaset hiçbir zaman gerçeğe ulaşmıyor. O yüzden biz bu ülkenin geleceğini el birliğiyle inşa etmek zorundayız” dedi.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.