CHP MİLLETVEKİLİ HASAN BALTACI; “AK Parti rantın olmadığı hiçbir yerde yok” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

SİYASET">
SON DAKİKA

CHP MİLLETVEKİLİ HASAN BALTACI; “AK Parti rantın olmadığı hiçbir yerde yok”

Bu haber 23 Temmuz 2022 - 8:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Hasan Baltacı ve CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Daday yolunda yaşanan trafik kazalarının üzerine basın açıklaması düzenleyerek, tepkilerini dile getirdiler.

Daday Kavşağı’nda düzenlenen basın açıklamasına Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, CHP Merkez İlçe Başkanı Dilek İlke Karabacak ve çok sayıda partili katıldı.

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, yaşanan kazalarda hayatlarını kaybedenlere başsağlığı dileyerek; “Pazar günü Erdemli ailesinden iki yurttaşımızı Daday-Kastamonu yolunda bir trafik kazasında kaybettik. Daha önce de bu yolda çokça yurttaşımız can kaybı yaşadı, yaralananlarımız oldu, maddi hasarlı trafik kazalarını hep yaşadık. Öncelikle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın mekanları cennet olsun, ailelerine sabır diliyoruz” dedi.

“İKTİDAR SAHİPLERİ KASTAMONU’YU SEVMİYOR”

İktidarın Kastamonu’yu sevmediğini söyleyen Erbilgin; “Adalet ve Kalkınma Partisi, zehirli bir propaganda aygıtıdır. Adalet ve Kalkınma Partisi, çözülmeyen sorunları çözmüş gibi yapmakta, -mış gibi yapmakta Kastamonu’da çok mahirdir. Ne zaman Daday yoluyla ilgili bir açıklama olsa, bazen kamuoyunun bazen siyasi partilerimizin, milletvekillerimizin açıklaması olsa bu yolda bir hareketlilik başlıyor. Bir süre önce Sayın Vekilimiz açıklama yaptıktan sonra karayollarına ait birçok araç buraya sevk edilmişti. Dün İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında yine bu yolun yapıldığı, hızla tamamlanacağı kamuoyuna duyuruldu. AKP, Daday yolunun yapılmamasını oranın bir CHP Belediyesiyle ilişkili olduğunu ima etmeye çalışıyor. Kocaman bir yalan. Yolun yapılmaması Cumhuriyet Halk Partisi, MHP, İYİ Parti ya da bir siyasi parti işi değil. Tamamen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Kastamonu’ya sahip çıkmamasıdır, Kastamonu’yu sevmemesidir. Biz, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin nelerde mahir olduğunu 5’li çeteleri korurken, bu ülkenin kaynaklarını başkalarına aktarırken gözünü kırpmadığını biliyoruz. Daday yoluyla beraber Tosya yolu da yapılmadı. Daday yolunu yapmadılar Tosya yolunu da yapmadılar. Daday yolunu yapmadılar Ağlı-Azdavay yolunu da yapmadılar. Daday yolunu yapmadılar, Hanönü-Taşköprü yolu da yapılmadı. Daday yolunu yapmadılar İnebolu yolu da yapılmadı. Daday yolu yapılmadı, Kurucaşile’yi Cide’ye bağlayan yol da yapılmadı. İktidar mensupları Kastamonu’yu çantada keklik görüyor. İktidar sahipleri Kastamonu’yu sevmiyor. Bunun Kastamonu tarafından bilinmesinde fayda var” ifadelerini kullandı.

“BU YOLUN BİR AN ÖNCE YAPILMASI GEREKİYOR”

Açıklamalarına devam eden Erbilgin; “Bu tür can meselesi olan yolları, siyasetin bir parçası olarak, siyaset yapmakla çok mahirler. Bu yolda canlar veriyoruz, canlarımızı kaybediyoruz. Bu yol üzerinden kah Doğan Ünlü, kah Metin Çelik kah Hakkı Köylü ya da başkaları propaganda yapmaktan, yolu bir siyasi dayanak noktası yapmaktan bir adım geri atmıyor. Kastamonu’ya sahip çıkılması gerekiyor. Bu yolun bir an önce yapılması gerekiyor. Elbette kaybettiğimiz canlarla kıyaslanamaz.  Kastamonu’nun kalkınması için turizm diyenlerin hepsi Kastamonululara yalan söylüyor. Hafta sonu bu yolun ne kadar kalabalık olduğunu, sabah giderken Daday yönüne, akşam Kastamonu yönüne araç yoğunluğunun oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Orada bir turizm potansiyeli olduğunu başta Kastamonuluların dinlenmek, gezmek için Daday’ı tercih ettiğini biliyoruz. Eline mikrofon aldığında Kastamonu turizmle kalkınacak diyenler Kastamonululara, Dadaylılara yalan söylüyor. Talebimizi Kastamonulular adına yükseltiyorum: Daday yolu başta olmak üzere bir an önce Tosya yolu, Ağlı-Azdavay yolu, Taşköprü yolu, İnebolu yolu, Kurucaşile-Cide yolu yapılmalı, Kastamonuluların hizmetine açılmalı” şeklinde konuştu.

“HER SEFERİNDE ACIMIZ, ÜZÜNTÜMÜZ KATLANARAK DEVAM EDİYOR”

CHP Milletvekili Hasan Baltacı ise; “Kastamonu’ya en yakın ilçelerinden biri olan; şehrin siyasetinde, turizminde marka olan bir ilçenin yolunun üzerindeyiz. Pazar günü bir kaza yaşandı. İki insanımızı, yurttaşımızı kaybettik. Bu yolda onlarca kaza yaşandı onlarca insanımızı kaybettik. En son pazar günü de iki yurttaşımızı kaybettik. Her seferinde acımız, üzüntümüz katlanarak devam ediyor. Öncelikle bu yolda trafik kazasında yitirdiğimiz bütün canlarımızın anısında saygıyla eğiliyorum” dedi.

“BURASI KASTAMONU TURİZMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ İLÇELERDEN BİR TANESİ”

Milletvekili Baltacı konuyu Meclis’e taşıdığını hatırlatarak; “Defalarca burada açıklama yaptık. Burası Kastamonu’ya en yakın ilçelerimizden bir tanesi dedik. Burası Kastamonu turizmi için çok önemli ilçelerden bir tanesi. Bu yolun üzerinde Kastamonu köyleri içerisinde nüfusu en kalabalık olan köyler sağlı sollu bulunmakta ve buranın trafik yükü çok fazla. Bir an önce bu yolun iyileştirilmesi ve mümkünse bölünmüş yol yapılarak buradaki trafik kazalarının önlenmesiyle ilgili defalarca açıklama yaptık. Gerek Kastamonu’da gerekse parlamentoda açıklama yaptık. Meclis kürsüsünde konuştuk, Plan Bütçe Komisyonu’nda Türkiye’nin bütçesi görüşülürken Daday-Kastamonu yoluna da bütçe ayrılması gerektiğini dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Ama bugüne kadar en ufak bir hareketlenme olmadı. Yalnızca biz konuştuğumuzda Karayolları birkaç tane aracıyla işçileri gönderip bu yol üzerinde makyaj çalışması yaparak günü kurtarmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

“HENÜZ KASTAMONU-DADAY YOLU YAPIM AŞAMASINA GELMEDİ”

Daday yolunun henüz yapım aşamasına gelmediğini söyleyen Milletvekili Baltacı; “9 Eylül 2020’de bir açıklama yaptık. Dedik ki: Kastamonu-Daday yolu yapılsın, burada sürekli trafik kazaları oluyor, canlarımızı kaybediyoruz. Burada maddi hasarlı kazalar oluyor bu yolun bir an önce yapılması gerektiğini söyledik. 17 Nisan 2020’de bir ihale yapıldı. Gelin görün ki kendi yandaşlarına kaynak bulmakta çok mahir olan Adalet ve Kalkınma Partisi 17 Nisan 2020’de yapılan ihaleyi Kovid-19 salgını ve kaynak yetersizliğini bahane ederek iptal etti. Sonra iktidar partisinin temsilcileri çıktı, ‘Cumhuriyet Halk Partisi yalan konuşuyor, ihale iptal etmedik’ dedikten 136 gün sonra Daday-Kastamonu yolu tekrar ihale edildi. İhale edildi, bir firmaya verildi, o firma 2023 yılında Kastamonu-Daday yolu bitirecekti ama gelin görün ki itiraz sonucunda birinci firmadan ihale alındı ve ikinci firmaya verildi. Henüz Kastamonu-Daday yolu yapım aşamasına gelmedi. Şu anda ihalenin sonucu belli olmuş, bir firma almış durumda. İnşallah başlanacak. Ama bizim umudumuz, ümit ettiğimiz şey şu: Bu yola bir an önce başlamalı ve bir daha bu yolda kaza olmamalı. Bu yolda yaşanacak her kazada, yitirilecek her canda iktidarın vebal ve sorumluluğu vardır” diye konuştu.

“BİZ KASTAMONU’YU, İNSANIMIZI SEVİYORUZ”

Milletvekili Baltacı son olarak; “Biz Daday, Tosya, Ağlı-Azdavay, İnebolu, Taşköprü yoluyla ilgili açıklama yaptığımızda iktidar partisinin temsilcileri şöyle söylüyor: ‘Biz tam bu yolları ihale edecektik siz açıklama yaptınız. Biz tam bu yolları yatırım programına alacaktık ki siz açıklama yaptınız. Biz tam bu yollara ödenek ayıracaktık siz açıklama yaptınız’ Allah’tan korkmaz kuldan utanmazlar! 20 yıl geçmiş. Yatırım programına alacaksanız alsaydınız, ihale yapacaksanız yapsaydınız, ödenek bulacaksanız bulsaydınız. Bizim açıklama yapmamızı, bu yolda insanların ölmesini mi beklediniz? Neyi beklediniz? Adalet ve Kalkınma Partisi, rantın olmadığı hiçbir yerde yok. Adalet ve Kalkınma Partisi, garanti geçiş ödemelerinin olmadığı hiçbir yerde yok. Sadece kurban bayramında Osmangazi Köprüsü’yle 1915 Çanakkale Köprüsü’ne 9 günde 240 milyon lira para ödemiş bu devlet. Bizim cebimizden, bizim vergilerimizden. Halbuki Daday-Kastamonu yolunun ihale maliyeti 30-40 milyon lira. Şimdiye kadar bu yol, sadece garanti ödemelere ödenen paraların belki binde biriyle yapılmıştı. Sadece 9 günde 240 milyon garanti ödemesiyle Daday yolu, Tosya yolu yapılmıştı. Belki de Ağlı-Azdavay yolu da yapılmıştı. Dolayısıyla buralarda yaşanacak kazalarda insanımız hayatını kaybetmeyecekti. Bu vebal Adalet ve Kalkınma Partisi’nin üzerindedir. Biz bu yolun ve diğer yolların yapımını sonuna kadar takip edeceğiz. Israrcı olacağız. Biz Kastamonu’yu, insanımızı seviyoruz. Mesele bir insanımızın daha burnunun kanamamış olmasıdır. İktidar partisinin temsilcilerine sesleniyorum: Konuşacağınız kadar, Cumhuriyet Halk Partisi’ne laf yetiştireceğiniz kadar iş yapmış olsaydınız şimdiye kadar İl Başkanımızın saymış olduğu bütün yollar yapılıp bitmiş olacaktı. Ha eğer yapamazsanız, az kaldı, Cumhuriyet Halk Partisi bütün yolları yapmaya taliptir ve yapacaktır” dedi.

Y.A.D.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.