BELEDİYE BAŞKANI GALİP VİDİNLİOĞLU; “Savcılık, CHP İl Başkanını ifadeye çağıracaktır” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

SİYASET">
SON DAKİKA

BELEDİYE BAŞKANI GALİP VİDİNLİOĞLU; “Savcılık, CHP İl Başkanını ifadeye çağıracaktır”

Bu haber 13 Haziran 2022 - 8:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Babasının sağlık durumundan dolayı Ankara’da bulunan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, ZOOM Platformu üzerinden basın toplantısı düzenledi. Başkan Vidinlioğlu, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin hakkında Kuzeykent’teki arsa satışının ilk ihalesindeki tavrından dolayı suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatarak, savcılık tarafından ifadeye çağrılmasını beklediklerini söyledi.

CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın tartışmalı arsaya ilişkin TBMM’deki konuşmalarına değinen Başkan Vidinlioğlu; “Biliyorsunuz bir arsa satış ihalemiz oldu ve bunun tekrarı söz konusu oldu, buna ilişkin de Sayın CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın mecliste bir konuşması oldu. Tabii tamamıyla yalan ve tenzilata dayalı bir konuşmayı mecliste gerçekleştirdi. Bu sürece biz satış, kiralama ve benzeri şeklinde Belediye Meclisi’nden yetki aldık. Bu yetki oy birliğiyle alındı. Akabinde de benim ‘Satacağımı kim söyledi?’ sözümün üzerine de yine aynı şekilde tevil yoluna gidildi. Meclisten alınan yetki hem satış için, hem kiralama için, hem de farklı şekilde değerlendirebilmek için başkana verilmiş yetkiydi. Bunun üzerinde de çok fazla spekülasyon yapmaya da gerek yok. Hemen akabinde de gerçekleşen ihaleye 9 tane firma katıldı. İlk ihalede 100 milyonun biraz üzerinde bir satış oldu. Hemen ardından CHP İl Başkanı’nın ‘Üç otuz paraya satıyorlar’, ‘Beyt-ül Malı yağmalıyorlar’, ‘Belediye Başkanı 40 haramilerin safında yer aldı’, hatta onları bir araya getirmekle itham etti, ‘Havada, karada 250 eder’, ondan sonra 200 eden bir arsanın üç otuz paraya satılmasıyla bizi itham etti. Bende bunun üzerine ‘Kardeşim 100 milyona satıldı. Senin dediğin gibi bir bedelde yok. Madem böyle diyorsun, o zaman 150 milyona gel kendin al’ dedim. CHP İl Başkanı bütün basın mensupları huzurunda 150 milyona talip olduğunu söyledi. Bunun akabinde de bende meclis toplantısında ‘Buyur kardeşim, ben kamu yararını gözetiyorum. Madem 150 milyona talipsin, ihaleyi iptal ettim, gel al’ dedim. Ondan sonrada il başkanının değişik değişik yerlerde ‘Başkan beni açığa düşürdü. Ben iptal edeceğini hiç ummamıştım. Ama iptal etti’ diyerek farklı farklı kişilere ‘Burayı 150 milyona alın da, beni bu yükten kurtarın’ dediğini biliyorum. Kapı kapı dolaştığını biliyorum” dedi.

“MİLLETİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA SAYIN VEKİL YALAN SÖYLÜYOR”

Hikmet Erbilgin’in kendisini özür dilemeye ve teşekkür etmeye davet ettiğini hatırlatan Başkan Vidinlioğlu; “Bir defa beni 40 haramilerin safında olmakla suçlayan, bu kişileri bir araya getirmekle suçlayan Hikmet Erbilgin’in bizden ve belediyeden özür dilemesi lazım. İlk ve 2’nci ihaledeki fotoğraflardan belli. Aynısını Hasan Baltacı da söyledi. Belediyeye alınmadıkları ve ihalenin şeffaf olmadığına yönelik iddiaları gündeme getirdi. Belediyenin 4’üncü katından fotoğraf vereceksiniz, daha sonra belediyeye alınmadığınızı iddia edeceksiniz. Her haliyle külliyen yalan olduğu belli. İhale kanunu açıktır. İhaleye girecekler ihale salonuna girebilir, onun dışındakiler giremezler. Kaldı ki biz meclis görüşmelerimizi bile canlı yayınlıyoruz. Yani tamamen yalan ve tenzilata kurulu, milletin meclisinde milletin gözünün içine baka baka Sayın Vekil yalan söylüyor. İl Başkanı ‘150 milyona ben alıcıyım’ dedikten sonra ne ihaleye girebildi ne de ihaleyi alabildi.  Görünen o ki ‘Ben sorularıma cevap almadıkça, il başkanını muhatap almayacağımı’ dedikten sonra rolleri değiştirdiler, Hikmet Erbilgin’in rolüne Sayın Baltacı soyunmuş oldu. Bundan ayrıca memnun oldum. En azından karşımızda bir muhatap bulmuş oluyoruz. Sayın vekilin topa girmesi benim açımdan hoş oldu. Görünen o ki Sayın Baltacı’nın bugüne kadar açıklamalarında çok fazla siyaset dilini kullanırken, tenzilata yol açabilecek, ifadelerden imtina etmesi oldu. Hele hele benimle ilgili ifadelerde özellikle imtina ediyordu. Fakat görünen o ki, Sayın Hikmet Erbilgin ile aynı dili kullanmaya başladılar. Hikmet Erbilgin’e söylediğim bir sürü söz var. Bu sözlerin dünde arkasındaydım, bugünde arkasındayım. Hem beni suçlayacaksınız, hem de benden özür ve teşekkür bekleyeceksiniz. Hikmet Erbilgin’e söylediğim onca sözden sonra, anlaşılan o ki, Sayın Hasan Baltacı’nın TBMM’den benzer dili kullanmaya başlaması hem benim adıma hem de Kastamonu adına kabul edilebilir bir durum değil. İl Başkanından cevap alamadığım sorulara Sayın Hasan Baltacı’dan ivedilikle cevap bekliyorum” şeklinde konuştu.

“ONUN İSMİ ÇARKÇI HİKMET ERBİLGİN”

Hikmet Erbilgin’i çark ettiğini söyleyen Başkan Vidinlioğlu; “Hikmet Erbilgin’in ne kadar çark ettiğini hepimiz gördük. Onun ismi Çarkçı Hikmet Erbilgin. Aynen Genel Başkanı gibi sıkıştığında çark etmeye başvuruyor. Yani bu kadar siyasette kıvırmak çokta kabul edilebilir değil. Alacağını söylüyorsun, talip olamıyorsun, ondan sonra bizden teşekkür bekliyorsun. Bu ne benim, ne de benim mensubu olduğum hareketin kabul edebileceği şeyler değil. Sayın Hasan Baltacı, milletin meclisinden bir tarihçi edasıyla bu arsanın süreci hakkında bilgi veriyorsun. Akabinde belediye alınmadığını iddia ediyorsun. Bunun külliyen yalan olduğu fotoğraflarda zaten belli. Siyaseten bu kadar lafı yedikten sonra Sayın Hikmet Erbilgin hala çıkıp, basın mensupları karşısında ‘Acımadı ki, acımadı ki’ diyor ve aynı tavrı Hasan Baltacı’da da görür hale geldik. Senin 2019 seçimlerinde, partinin adayının bir gün bile yanında dolaşmadığını, her defasında Kastamonu halkının yanında olduğunu ve Kastamonu’nun menfaatlerini koruyacağını söylüyorsun ve Kastamonu’nun hizmetine talip olduğunuzu beyan ediyorsunuz. Kendi il başkanının, kendi belediye başka adayının yanında duramayan ama gece yarıları bir başka partinin belediye başkan adayıyla gizli saklı toplantılar yaptığını beni bilmiyor zannetme. Seni aklını başına almaya davet ediyorum. Senin geldiğin geleneği bildiğim için söylüyorum, teröristlerle kol kola, terör sevicilerle kol kola olduğunu biliyorum. Her İstanbul’a gittiğindeki görüşmelerini beni bilmiyor zannetme. Dolayısıyla Kastamonu gibi mütedeyyin muhafazakar bir yerde, o mütedeyyin CHP’li seçmenlerin yarın sen yüzlerine nasıl bakacaksın? Kastamonu halkı seni de il başkanını da asla affetmeyecek bunu sana çok rahatlıkla söyleyebilirim. Geldiğiniz gelenek CHP geleneği olmayabilir, sonra tutuyorsunuz diyorsunuz ki, bugün olmadı ama yarın olacak biz mutlaka ama mutlaka belediyeyi yöneteceğiz. Kendinizi herhalde darı ambarında zannediyorsunuz, böyle bir şeyin mümkün olmadığını sen de gönül rahatlığı içerisinde biliyorsun ki, Kastamonu seçmeni asla size itibar etmeyecek. Gizli saklı görüşmelerini; umarım ve dilerim; sen Kastamonu halkının huzuruna çıkıp da kendin ifade edersin” ifadelerini kullandı.

“İHALEYİ BEN İPTAL ETMESEYDİM BUNLARIN HANGİSİ OLACAKTI?”

Algı operasyonu yapıldığını söyleyen Başkan Vidinlioğlu; “Hiç kendinize şu soruyu soruyor musunuz; ‘Yekpare bir siyasi partiymiş gibi içinizde bir sürü fraksiyonlarla, biz niye iktidara gelemiyoruz? Halk biz niye teveccüh göstermiyor? Bu kadar madem kötü yönetiliyoruz da oy oranımız da neden hiç artış yok? Bunları söyleyerek hiç aynaya bakıyor musunuz? Merkez ilçe başkanını yediniz, kadın kolları başkanını yediniz, gençlik kolları başkanını yediniz, dikensiz bir gül bahçesi istiyorsunuz. Hep birlikte yaşayacağız ve göreceğiz, o dikensiz gül bahçelerinde devre dışı bıraktığınız yöneticilerinizin, hepsinin dikenleri gün gelecek size batacak. Meclisin kürsüsünde, biz yöneteceğiz diyorsun, evet aç tavuk kendini darı ambarında zanneder. 3-5 tane sahte hesap üzerinden algı operasyonu yürütmeye kalkıyorsunuz ve sosyal medya üzerinden de bizim üzerimize salıyorsunuz. Neymiş efendim, Belediye’ye 53 milyon daha fazla kazandırmışsınız. Hadi oradan siz mi kazandırdınız, ihaleyi ben iptal etmeseydim bunların hangisi olacaktı? Alacağız dediniz diye ihaleyi iptal ettim, ihalenin yanından yöresinden geçemediniz, bir teklif dahi veremediniz, kapı kapı dolaşmanıza rağmen. Sayın Hasan Baltacı, ben senin attığın adımların hepsini biliyorum. Sen arada sırada basın mensuplarının karşısına çıkıp ya da meclis kürsüsünden konuştuğun konuşmalarla, Kastamonu siyasetine yön vereceğini ve bana da ayar verebileceğini falan zannediyorsun. Ben sana ziyadesiyle kemikli gelirim, boğazında kalırım haberin olsun. Teröriste terörist diyeme, teröristlerle arana mesafe koyama, hatta onlarla gizli saklı görüşmeler yap, kendi belediye başkan adayının arkasında durama, il merkezinde görünme, başka partinin belediye başkan adayıyla gece yarıları gizli saklı görüşmeler yap ve ondan sonra çıkıp karşıma belediyeyi düzgün yönetememekle bizi suçla, hadi oradan. Senin yapman gereken şey, mademki muhatap olarak karşıma sen çıktın, bundan sonrasında Hikmet Erbilgin’in veremediği cevapları ben senden bekliyorum. Fakat benim için üzücü olan şey şu oldu; Senin Hikmet Erbilgin’in rolüne soyunmuş olman. Artık Kastamonu seçmeni Hikmet Erbilgin’i iyi tanıyor, canı sıkıldığında çark ediveriyor, hemen siyaseten kıvırıveriyor. Bu konuda çok da maharetli, fakat sen bu konuda ne kadar maharetlisin bunu ilerleyen süreçte birlikte göreceğiz” diye konuştu.

“TERÖRÜ VE TERÖRİSTİ KINADIĞINI İFADE ET”

Hasan Baltacı’ya ‘Terörle arana mesafe koy’ diyen Başkan Vidinlioğlu, “Terörü ve teröristi kınadığını ifade et. Ondan sonra gel, başka şeyler konuşmaya hakkın da olsun, yüzünde olsun. Özellikle CHP’li Kastamonu’daki mütedeyyin seçmenin rahatsızlığını ben biliyorum. Sizler kendinize müthiş bir alan oluşturdunuz, size olan muhalif seslerin hepsini kıstınız, aklınız sıra Kastamonu’da CHP güllük gülistanlık, homojen bir yapıya kavuştuğunu zannediyorsunuz. İlerleyen süreci birlikte yaşayacağız, bunun böyle olmadığını sende göreceksin. Umarım ve dilerim bundan sonra, ifadelerinizi daha düzgün seçersiniz, bundan sonrasında benimle ilgili konuları gündeme getirirken, bir defa, iki defa değil, üç defa konuşur ve öyle söylersin, ben öyle senin daha önce polemik yaşadıklarına çok benzemem. Benim siyaset tavrım da tarzım da bellidir, öyle lafı da eğip bükmem. Bundan sonrası için asıl dikkat etmesi gerekenler sizlersiniz. Bu arsa ihalesinden dolayı, CHP, CHP İl Başkanı ve CHP Milletvekili sınıfta kalmıştır. İhaleyi benim iptal edemeyeceğim yönünde orda burada konuştukları ifadelerden sonra, akılları sıra siyaseten alan açmak ve beni açığa düşürmek için, ‘150 milyona talibiz’ demişlerdir ama sözlerinin arkasında duramamışlardır. İhaleye katılamamışlardır, üstüne üstlük yalan söyleyerek, ihale salonuna alınmadıklarını, belediyeye giremediklerini belirtmişlerdir. Külliyen yalandır. 150 milyona talip olduğunuzun videosu hala hafızalarda, bunu ifade ettikten sonra benim bu ihaleyi iptal etmem ve akabinde de sizin girememeniz saf bir gerçektir. İhalenin şeffaflığı ile ilgili Hasan Baltacı’nın söylediği sözlere de cevabımız var. Orada 3 tane encümen üyesi, Belediye Başkanı ya da başkan vekili, oradaki diğer encümen azalarının olduğu, üstüne üstlük bir de ihaleye girenlerin olduğu bir salon orası” dedi.

“KİM SİZE BU İMKANLARI SUNUYOR?”

Açıklamalarına devam eden Başkan Vidinlioğlu; “Sayın Hasan Baltacı, Kastamonu halkının hakkını hukukunu malını mülkünü koruduğunu söylüyorsun, Kastamonu halkını ne kadar sevdiğini ifade ediyorsun, onlara ne kadar saygı duyduğunu ifade ediyorsun. Fakat görülen o ki kendi belediye başkan adayının arkasında duramıyorsun. Hangi projeniz var? CHP’nin zihniyeti bu mu olmalı. Bir şey yapıldığında biz istemedik modunda ortaya çıkıp da tamamen yalan ve tezvirat üzerine kurulu bir siyaset yürütmek kimsenin de doğru bulduğu bir şey değil. 2-3 tane fake hesap üzerinden algı oluşturmaya kalkıyorsunuz ama elinizde patlıyor. Madem o kadar çok seveniniz ve destekleyeniniz var, 8-10 tane fake hesaplarınızdan yaptığınız yorumlar haricinde kimsenin bu ihale ile ilgili bir şey dediği yok. Kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz. Onun için bundan sonrasında Belediye ile ilgili ya da benimle ilgili konuşurken lütfen biraz dikkat edin. Birde burası Kastamonu Belediyesi, MHP’li belediye değil diyorsun. Bizler, zaten 31 Mart akşamı parti rozetimi çıkarttığımı ifade etmiştim. Belediye Meclis üyelerimizin hepsi parti rozetini taşıyor, sizde belediye meclisinde temsil ediliyorsunuz. Dolayısıyla hiç kimse belediye başkanlığını gökten zembille gelmedi. Hiç kimseyi de bulunduğu yere leylekler getirmedi. Herkesin arkasında bir siyasi irade var. Herkesin arkasında bir teşkilat var. Herkesin arkasında da kendisini seven bir seçmen gurubu var. Onun burasının MHP’li belediye değil, hayır efendim burası Kastamonu Belediye Başkanlığı, Kastamonu Belediyesi ise MHP’li Belediye Başkanının ve Meclis Üyelerinin birlikte yönettiği belediyedir. O yüzden benim söylediklerimi geri bana söylüyorsunuz. Sizin aklınız yok ki bana akıl verebilesiniz. Siz sadece karşı çıkmakla mükellefsiniz. Ondan sonrada ‘biz niye iktidara gelemiyoruz’ diye kendinizi sorgulamıyorsunuz. Halkın önüne koyduğunuz bir tane projeniz yok. Seçim meydanında bir tane kataloğunuz mu vardı? Bir tane anlattığınız projeniz mi vardı? Biz, bunu böyle yapacağız dediğiniz bir şey mi vardı? Oraya yurt alanı, kreş ve kültür alanı yapalım diyorsunuz. Yahu siz harbiden mi dünyadan bir habersiniz? Biz kreş açtık zaten, ayrıca Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ne de yeni bir kreş yapıyoruz. Kastamonu’da Kredi ve Yurtlar Kurumu’na hiç mi sormuyorsunuz yurt ihtiyacının olup olmadığını? Bizim orayı betona çevirmekle itham ediyorsunuz, kendinizde betonarme fikirlerle karşımıza geliyorsunuz. Bu mu sizin particilik anlayışınız Bu mu sizin vizyonunuz? Kültür merkezini de Allah’ın izniyle ben Kastamonu’ya kazandıracağım. Siz sadece seyretmekle kalacaksınız. Ortaya koyduğunuz bir tane projeniz yok, ortaya koyduğunuz projeniz olursa bunlarda akla ve mantığa uyarsa o projeyi de hayata geçirmekten bizler asla kaçınmayız. Hatta ve hatta teşekkürlerimizi de o zaman sizlere yaparız. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yurt olarak tanzim edeceği yarım kalan bir yurt binasıyla ilgili ifadeler kullanıyorsunuz, madem sizin bu kadar imkanınız varda kendi yönettiğiniz belediyelere niye bu imkanları sunmuyorsunuz. Sizin varınız yokunuz, bütün sorununuz Kastamonu Belediyesi mi? Başkasının imkanları ile Kastamonu’ya bir şeyler yapma gayreti içerisindeyseniz eğer bunu yapmak istiyorsanız ben size çok rahat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan size bir hazine arazisi bulayım, yapmak istediğiniz Kültür Merkezini buyurun oraya yapın, Kastamonu’ya bir hayrınız olsun. Siz, sadece bir şey yapalım istediğimiz zaman yok öyle yapalım, yok böyle yayalım, siz hangi belediyenin hangi imkanları ile Kastamonu halkı adına konuşuyorsunuz. Kendi adınıza konuşuyorsunuz. Kim size bu imkanları sunuyor? Ellerini taşına altına koyacaklarmış. Siz elinizi değil, gövdenizi taşına altına koysanız cürmünüz ne ki sizin? Kendi kendinize bir takım inandığınız hayallerin peşinden koşuyorsunuz. Ama benim sizi tavsiyem, Kastamonu ile ilgili bir şeyler yapmak istiyorsanız önce Kastamonu ile ilgili hayalleriniz olsun. Bu hayallerinizi de kamuoyu ile paylaşın. Yüksekten uçma huyunuzdan vazgeçin. Düştüğünüz zaman bir yerleriniz inciniyor, incindiğinizde de kırılıyorsunuz. Bu kadar siyasi cevaptan sonra hala benim karşıma çıkıp ta hem sayın vekil hem de sayın il başkanı acımadı ki acımadı ki diyor. Daha nasıl acıyacak ben de bilmiyorum. Bundan sonrasında da ne kadar acır bilmiyorum ama sizin söyleyeceğiniz her söze bizim verebilecek cevabımız var. Umarım ve dilerim bundan sonra atacağınız adımları da buna göre atarsınız” ifadelerini kullandı.

“ŞEHİR EŞKIYALIĞINI ADET HALİNE GETİRDİLER”

Başkan Vidinlioğlu son olarak; “Önceki Kastamonu Belediyemize CHP İl Başkanının baskın yapar gibi girişiyle ilgili şikayetimiz olmuştu. Bu şikayetle ilgili Savcılık, CHP İl Başkanını ifadeye çağıracaktır. Artık arkadaşlar şehir eşkıyalığını adet haline getirdiler. Belediyeye alınmadık yalanlarını hepiniz görüyorsunuz. Belediyenin dördüncü katından fotoğraf veriyorlar, belediyeye alınmadık diye de açıklama yapıyorlar. Buna Sayın Hasan Baltacı’da dahil olmak üzere meclis kürsüsünden milletin gözünün içerisine baka baka yalan söylüyor. İhale salonuna alınmamak mevzuat gereğidir. İhalenin de bu şekilde yapılması kanun gereğidir. Ne kanun biliyorlar ne de mevzuat biliyorlar. Ama sadece suçlama var. Desteksiz atıyorlar. Zannediyorum bir önceki konuyla ilgili ifadeye çağrılacaklardır Başsavcılık tarafından” dedi.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.