Down Sendromu’nda kilit, doğru destek « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

SAĞLIK">
SON DAKİKA

Down Sendromu’nda kilit, doğru destek

Bu haber 23 Eylül 2022 - 7:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Oğuzhan Sepetçigil, Down Sendromu bireyler için zamanında ve doğru desteğin alınmasının önemli olduğunu vurguladı.  

Down Sendromu hastalığı hakkında bilgi veren Sepetçigil; “Diğer adı ile Mongolizm; tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. İnsandaki 21’inci kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunması ile ortaya çıkan genetik bir bozukluktur. 3 tipi vardır ve yüzde 3-5’lik kısmı kalıtımsaldır. Yaklaşık her 800-bin doğumda bir görülür. Irk, cins, milliyet, sosyal statü farkı yoktur. Sadece, anne yaşının artışı ile (35 yaş üstü) bu riskin arttığı gösterilmiştir” dedi.

“ÜLKEMİZDE 70 BİN CİVARINDA DOWN SENDROMLU OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR”

Ülkemizde 70 bin civarında Down Sendromlu birey olduğunu söyleyen Sepetçigil; “Tüm dünyada 6 milyon civarında Down Sendromlu birey yaşamaktadır. Ülkemizde kesin bir veri olmamakla birlikte, yaklaşık 70 bin civarında Down Sendromlu birey olduğu tahmin ediliyor. Gebelik sırasında yapılan bazı testlerle (ikili test, üçlü test, USG vb.) anne karnında tanı konulabilir. Karakterisitk yüz görünümü ile çoğunlukla tanı konulur. Çekik gözler, basık burun, kalın ense, kısa ve küt parmaklar, avuç içindeki tek çizgi gibi bazı fiziksel özellikleri vardır. Hafif veya orta seviyede zihinsel ve fiziksel gelişim geriliği sık görülür. Bedensel ve zihinsel gelişimleri geriden gelir. Daha kısa boylu olurlar, kilo sorunları yaşayabilirler. Özel eğitim, fizik tedavi ve dil terapisi ile kendi yaşamlarını idame ettirebilecek seviyeye ulaştırmak amaç olmalıdır” ifadelerini kullandı.

“MESLEK SAHİBİ OLAN DOWN SENDROMLU BİREYLER VARDIR”

Sepetçigil son olarak; “İşitme, göz, kalp hastalıkları (yüzde 50’sinde vardır) omurga, tiroid sorunları, bağırsak ve mide problemleri, obstrüktif uyku apnesi, enfeksiyonlara yatkınlık açısından değerlendirilmeleri ve takibi gerekir. Yaşam süreleri, geçmiş yüzyılda düşük seyretmişken günümüzde gelişen tıp ve iyi bakım sonucunda, ortalama Down Sendromlu ömrü 50 yaş civarı seyretmektedir. Her çocuk gibi, Down Sendromlu çocuklar da farklı zeka seviyesine, yetenek ve kişiliğe sahiptirler. Burada kilit nokta çocuğumuzun kapasitesini maksimum düzeyde kullanabilmesi için zamanında ve doğru desteği alabilmesidir. (www.downtürkiye.org bilgi alınabilir.) Erken eğitim programları, fizyoterapi, dil terapisi, alternatif terapiler, oyun gurupları gibi seçenekler aileler tarafından değerlendirilmelidir. Üniversite okuyan, meslek sahibi olan Down Sendromlu bireyler vardır” dedi. (Haber Servisi-Mustafa BALCI)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.