TÜKODER İL BAŞKANI SEMRA KIRIKOĞLU; “Zamların irdelenmesi gerekiyor” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

ÖZEL HABER">
SON DAKİKA

TÜKODER İL BAŞKANI SEMRA KIRIKOĞLU; “Zamların irdelenmesi gerekiyor”

Bu haber 19 Temmuz 2022 - 10:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tüketiciyi Haklarını Koruma Derneği (TÜKODER) Şube Başkanı Semra Kırıkoğlu birçok kalemde artan fiyat artışlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kırıkoğlu, tüketicinin evrensel haklarından biri de ulaşım/seyahat hakkı olduğunu ve diğer evrensel haklar gibi bu hakkın tüketiciye sağlama sorumluluğunun devlete ait olduğunu söyledi.

Yılbaşından bu tarafa akaryakıta yapılan fahiş zamların artık, günlük zamlara dönüştüğünü ifade eden Kırıkoğlu; “Bu durum, tüketicinin seyahat hakkının kısıtlanmasına sebep olmuştur. Bir önceki yıla baktığımızda, biletlere bu yıl yapılan zamların yüzde 100’ün üzerinde olduğu görülmektedir. Bu zamların neden bu kadar yüksek olduğunu araştırdığımızda, en önemli kalem akaryakıta gelen zamlar, bunun irdelenmesi gerekiyor. Birçok kalemde indirim talep eden yönetim anlayışı, fiyatlarını kendi belirlediği, akaryakıt, doğalgaz, elektrik gibi ürünlerde indirime gitmemektedir. Halbuki istenirse yapılabilecek bazı uygulamalar mümkündür. Örneğin; akaryakıttan alınan KDV, ÖTV gibi vergilerin sıfırlanması, bilet fiyatlarında indirim sağlayacaktır. Bilindiği üzere, uzun bir pandemi döneminden psikolojik ve sosyal travmalarla çıktık. Bu durum özellikle ekonomik sorunlarımızın artmasına da sebep olmuştur. Son dönemlerde enflasyonun dizginlenemez hali, gelecek günlerde tüketici haklarının daha da kısıtlanacağını göstermektedir. Bugün artık tüm tüketicilerin de bildiği bir gerçek var; geçmediğimiz köprünün, gitmediğimiz hastanenin, uçmadığımız havaalanının garantileri nedeniyle ücret ödüyoruz. Geçenler iki defa, geçmeyenler bir defa ödüyor. Bu otoyolların, köprülerin bizim olmadığını da şuradan anlıyoruz ki bayramlarda 1 ve 2’nci köprü dediğimiz köprülerde ve karayollarında yıllardır ücretsiz geçiş hakkı verilmektedir. Ancak, yap işlet devret sistemiyle işleyen yol ve köprülerde maalesef ücretsiz geçiş hakkı verilmiyor. Bu da bize gösteriyor ki devlet kendine ait olan hizmetleri gerekli zamanlarda ücretsiz yapabiliyor. Bize ait olmayan şirketlerin yaptığı yollarda, mülkiyet şirketlere geçtiği için, tüketiciye herhangi bir indirim sağlanamadığı, geçiş garantisi zorunluluğu, yapılan sözleşmelerde görülmektedir. Bu durum Türk tüketicisinin çıkarlarına uygun olmayan, ranta dayalı, şirketleri koruyan, uzun vadeli tutsaklığın bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

“TÜKETİCİ EKMEK PARASINI NASIL BULABİLİRİMİN SIKINTISINI YAŞAMAKTADIR”

YİD modelindeki maddelerin bayram ve özel günlerde askıya alınması gerektiğine işaret eden Kırıkoğlu; “Yap-İşlet-Devret modeli, geçiş garantili ulaşım sağlayan şirketlerin de yapılan bu sözleşmelerin ilgili maddelerini askıya alarak, bayram ve özel günlerde, devlet yollarında uygulanan kolaylığın sağlanması, tüketicinin özgürce ulaşım hakkını kullanmasını mümkün kılacaktır. Tüketici örgütleri ülkemizde var oldukları günden beri, açlık sınırındaki tüketicinin korunması için, mücadele etmektedir. Dünyada ise tüketici örgütleri, dijital çağda, teknolojik alanda yapılan haksızlıklara karşı mücadele etmektedir. Yani bu şu demektir; ülkemizde açlık sorunlarının büyüyerek devam ettiği, hala açlığın üstesinden gelinemediği bir gerçektir. Yılbaşında yapılan fahiş zamlar, günlük zamlara dönüşmüş tüketici karnını doyurmanın derdinde iken ekmek parasını nasıl bulabilirimin sıkıntısını yaşamaktadır.  ‘Otobüsler, uçaklar dolu, boş yer bulunmuyor! İnsanlar açsa, yoksulsa ne demek bu hareketlilik?’ denilebilir. Pandemiden travma ile çıkmış, kredi kartlarıyla desteklenen, tüketime teşvik alışkanlığı geliştirilen tüketicinin açlık sınırındaki geliri ile bu harcamaları zamlara rağmen nereye kadar sürdürüleceği görülecektir. Piyasada mal-hizmetlere yapılan ve kontrol edilemeyen zamlara karşılık tüketiciye açlık sınırındaki gelir artışı sağlanarak ekonomiye hakim olunamayacağı bir gerçektir. Bu durumdan üreticisi ve tüketicisi ile bütün bir ülke olarak zarar göreceğiz” dedi.

“TÜKETİCİ HAKKI, KUL HAKKIDIR”

Kırıkoğlu son olarak ülke çapında yaşanan ekonomik sorunların ilimizde de kontrol edilemez şekilde devam ettiğini belirterek; “Yaz sezonuna girdiğimiz halde bolluk ve ucuzluk yaşanması gereken bir dönemde, yerel ürünlerin fiyatlarının da kontrolsüz bir şekilde her gün arttığı gözlemlenmektedir. Bu durumun, üreticinin girdilerindeki artış ve geleceğin bilinmezliğinden kaynaklı olduğu söylense de hep birlikte bunun zararını göreceğimizin unutulmamalıdır. Kastamonu buğdayından üretilen unla yapılan doğal köy ekmeği, son zamlarla 30 TL’ye yükselmişken bayram sonrası fiyatı 35 TL’ye çıkarılmıştır. Hangi karar ve mercii, neye dayanarak buna karar vermiş ve uygulamaya koymuştur? Bu zamlar nereye kadar böyle devam edecek? Ekonomik sorunların sebebi tüketici mi? Tüketici kaybettiğinde, üretici ve ülke kazanıyor mu? Devleti ve milleti ile bölünmez bir vatanda, yaşamanın onuruyla söylemek isterim ki inançlarımızın, değerlerimizin, vazgeçilmezlerimizin, sorgulanır hale gelmesi en büyük rahatsızlığımızdır! Tüketici hakkı, kul hakkıdır” diye konuştu.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.