PINARBAŞI BELEDİYE BAŞKANI ŞENOL YAŞAR: “Kastamonu turizminin amiral gemisiyiz” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

ÖZEL HABER">
SON DAKİKA

PINARBAŞI BELEDİYE BAŞKANI ŞENOL YAŞAR: “Kastamonu turizminin amiral gemisiyiz”

Bu haber 29 Temmuz 2022 - 8:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar, 30 Mart 2019 seçimlerinden bugüne ilçede yapılan ve bundan sonraki süreçte yapılması planlanan çalışmaları paylaştı.

İlk olarak seçim süreciyle ilgili konuşan Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar; “Aday olmadan önce burada nelerin eksik olduğunu, nelerin yapılması lazım geldiğini görmüştük. Zaten halkın önüne çıktığımızda da neler yapacağımızı söylerken neler yapmamız gerektiğini, insanların nelere ihtiyacı olduğunu biliyorduk. Kolay olmadı. Bir kere her şeyden önce bu tip yerlerde, uzun yıllar İstanbul’da yaşayıp da kalkıp buraya gelip aday olup kendinizi kabullendirmek bir kere her şeyden önce çok zor. O zorluğu aşmak bir zaman aldı ama o zorlukla boğuşuyoruz derken de işimizi gücümüzü bir kenara atmadık. Mesaimizi sadece kendimizi kabullendirmeye harcamadık. Hem kendimizi kabullendirmek için gayretimiz oldu hem de çalıştık. Çalıştıkça da kabul gördük” dedi.

“KURUMLARLA İLİŞKİMİZ İYİ, BİRÇOK KAZANIMIMIZ VAR”

Kurumlarla çok iyi ilişkiler kurduklarını vurgulayan Şenol Yaşar: “Seçildiğim an itibariyle ilişkili olabildiğimiz kurumların tamamını ziyaret ettim. O kurumlarda bir değişiklik olursa o ziyaretimi de tazeledim. TKDK, KUZKA, DSİ, Karayolları, Orman Bölge, Kastamonu merkez belediye ve diğer belediyelerle diyalog geliştirmek, istişarelerde bulunmak, karşılıklı yardımlaşmak gibi diyaloglar da mümkün. Bu sadece Kastamonu içerisinde değil başka illerdeki belediyelerle de istişare ederek Pınarbaşı’nın hak ve menfaatleri adına görüşmelerimiz oldu ve faydalandığımız işler oldu. Çevre Bakanımızla Bozkurt’ta yapmış olduğumuz iki dakikalık görüşmede bir kazıcı yükleyiciyi Pınarbaşı’na kazandırdık. Ankara’da tanıtım günlerinde Süleyman Soylu’yu standımızda misafir edip Kara Çorba ikramında bulunduk. Eşi çok sevdi, kanyonların olduğunu duydu, ziyaret düşüncesini dile getirdi. O havadan esinlenerek bir kazıcı yükleyici de Süleyman Soylu’dan rica edip aldık. Yine Sayın Bakanımızdan bir kamyon rica edip aldık. İstanbul Kağıthane Belediyesi’yle yapmış olduğumuz diyalogla bir yolcu minibüsünü oradan aldık. İl Sağlık Müdürlüğü’yle yapmış olduğumuz girişimler neticesinde oradan aldığımız ambulansı dönüştürerek ilçede bu zamana kadar hiç olmamış bir cenaze aracını kazandırdık. Köy çöplerini almak için Ümraniye Belediyesi’nden çöp kamyonu aldık. Pınarbaşı-Şenpazar-Cide Yerel Eylem Grubu aracılığıyla tanıtımı yapabilmek amacıyla gruba ayırdığımız ödenekle çekme karavan kazandırdık. Yine bir siyasi dostumuz aracılığıyla araç aldık, giydirme işlemi devam ediyor, yakın süreçte zabıta aracı olacak. Yine çift kabinli kamyoneti almayla ilgili ihale yapılacak. Bir 4×4 pikap kazandırdık. Velhasıl göreve geldiğimiz an itibariyle kamyonu, minibüsü, karavanı, kazıcı yükleyicisi, cenaze aracı gibi araçlarla araç garajımızı güçlendirdik. Ben para harcamayı pek sevmem. Bu işleri parasız yapıyoruz. Parayla pek işimiz yok. Güler yüz, tatlı dil yetiyor. Araçları veren de farkına varmıyor, verdikten sonra nasıl verdiğini sorguluyor. Neticede birçok kazanımlarda bulunduk” ifadelerini kullandı.

“SPOR AKTİVİTELERİYLE HAREKETLENMİŞ OLDUK”

İlçeye kazandırdıkları üzerinden konuşan Başkan Yaşar: “Gençlik ve Spor Bakanlığı’yla yapmış olduğumuz girişimler neticesi biz çok şükür iki salon aldık. Biz iki tesisi protokol gereği bize verilen 5.3 milyonla tamamladık bitirdik. Bugüne kalsaydık maliyeti 20 milyondu, 15 milyona daha ihtiyacımız olacaktı. Ancak biz 15 milyonu devletin kasasına bırakmak suretiyle inşaatları bitirdik, Gençlik Spor Bakanlığı’na devrini gerçekleştirdik, kullanılabilir hale geldi ve kullanmaya başladık. Pınarbaşı Spor Kulübü kağıt üzerindeydi, çantadaydı. Çantadan çıkardık alt yaş kategorilerinde sportif aktivitelere de başladık. Kastamonu’ya maça gider olduk, diğer ilçelerden buraya maça gelebilir hale gelindi. Kapalı spor salonunda, halı sahada artık turnuvalar yapar hale geldik. İnsanlarımızı da spor aktiviteleriyle hareketlenmiş olduk” dedi.

“TURİZMLE İLGİLİ HAREKETİ BİR ANLAMDA BAŞLATMIŞ OLDUK”

Turizm alanında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar: “Pınarbaşı’nın büyümesinin ve gelişmesinin ancak turizmle olabileceğini ifade ettik. Geldiğimizde kanyonun içerisindeki yürüyüş yolu yarımdı. O yolun yarıda bırakılması gibi bir husus gündemdeydi. Bunun doğru olmayacağını ifade ettik. Müteahhit tasfiye talebinde bulunmuştu, tasfiye talebinin reddini sağladık ve o yolu tamamladık. O yolu tamamladıktan sonra yine ihtiyacımız olan, hemen o tesisin önündeki mesire alanı projesini hayata geçirdik. Yaklaşık 3 milyon gibi bir rakamdı, bugüne geldiğimizde 9-10 milyon gibi bir rakama tekabül eder. Dolayısıyla yüzde 75’ini KUZKA, yüzde 25’ini de Belediye imkanlarıyla mesire alanı projesini (restoran, mescit, on dükkan, bir mesire alanı, kamp alanı bulunan, kamelyaları olan) hayata geçirdik. Oranın da ihalesini yaparak işletmesini de ihale etmiş olduk. Bu süreçte Pınarbaşı merkezden Horma’ya gelen yolun da kimi yeri stabilize kimi yeri çok kötüydü. Otoparkı iyi değildi. Buraların da asfalt yapılmasıyla ilgili girişimde bulunduk. Hem Özel İdare hem Karayolları ile birlikte imece usulüyle oradaki asfalt çalışmasını da tamamlayarak ulaşımı da konforlu bir hale getirmiş olduk. Ilıca yolunda da eksiğimiz söz konusuydu. İhalesi yapılmış, müteahhidi belli, ödenekle ilgili sıkıntı vardı. Kültür Bakanı’yla yapmış olduğumuz görüşme neticesi orayla ilgili 3 buçuk milyon gibi bir ödeneği temin ederek o yolu da tamamladık. Turizmle ilgili hareketi bir anlamda başlatmış olduk. Horma Kanyonu’nun iki farklı girişinde de yol problemi kalmamış oldu. Kanyonun inşaatı da tamamlandı. Mesire alanı projesi de hayat bulmuş oldu” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN DAVOS’U HEDEFİ

İlçe için hedeflerinin yüksek olduğunu belirten Başkan Yaşar: “Pınarbaşı’mızın günübirlik alt yapısı var, sıkıntı yok. Ama konaklamalı olunca sıkıntı yaşayabiliyoruz. Konaklamayla ilgili alt yapıyı güçlendirme noktasında da elimizde hazırda bir projemiz var. Yapı denetimle ilgili aşamaya kadar da işi getirdik. Artık inşaata başlayacak durumda ama bunun finansmanıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bizim yola çıktığımızdaki maliyetlerle şimdiki maliyetler arasında fark var. Bu yapılmayacak diye bir durum yok, proje hazır, finansmanı bir şekilde sağlanacak. Kazma vurulur hale gelmek üzere. Finansmanı da sağlar sağlamaz harekete geçeceğiz. Bu proje 300 yataklı otel, aynı zamanda bir kongre merkezi, aynı zamanda bir alışveriş merkezi ve aynı zamanda da bir akaryakıt istasyonunun bulunduğu bir kompleks. Ben Pınarbaşı’nın Türkiye’deki Davos görevini üstlenebilecek çapta, -belki çıtayı yüksek tutuyorum- buralara ulaşacağımızı da düşünüyorum. Türkiye’de Davos’un yerini alabilecek pozisyona gelebileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“YATIRIM RAĞBETİ VAR”

İlçeye gösterilen ilgiye dikkat çeken Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar: “Yatırımla ilgili de rağbet var. Bugün yine bir yatırımcımız bungalov yatırımı için görüşmeye geldi. Belediye olarak bizim bugün itibariyle konaklamayla alakalı yaklaşık 14 dönümlük arazi üzerinde yine bungalov tarzı çalışmamız söz konusu. Onu da neticelendirebilirsek yine yol kat etmiş olacağız. Belediyemizin tesisi vardı. O tesisi ihale ederek restorasyonunu da gerçekleştirdik, konaklama ve restoran anlamında da hizmet vermeye başladılar. Yaklaşık 60 yataklı, belediyeye ait olan o tesis restore edildi, iki ay gibi kısa bir sürede 2 milyon gibi bir harcamayla fevkalade bir tesis ortaya çıktı. Şu anda Ilıca’da bungalovun olduğu, Horma evinin olduğu, Paşa Konağı’nın bulunduğu, Sarımeşe Otel’in olduğu; gelen misafirleri konaklama alt yapısı anlamında imkanlarımız söz konusu” dedi.

“KONAKLAMA ALTYAPISIYLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Turizm alanında planladıkları çalışmalara değinen Şenol Yaşar: “Pınarbaşı’ndaki turizmi daha ileriye götürmeyle ilgili projelerimiz var. Öncelikli olarak konaklama altyapısıyla ilgili çalışmalarımız devam edecek. Bu konuda da arz-talep dengesi gereği bu işe yönelecek insanlar olacak. Turizmin gelişmesiyle ilgili Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği (SAFTİD) ile bir araya gelerek Safranbolu’ya gelen turistlerin Pınarbaşı’na getirilmesiyle ilgili bir talebim oldu ve kabul gördü. SAFTİD’le bir araya geldiğimde Safranbolu’da bir tıkanıklığın oluştuğunu, orada da insanların kültür turizminin yanı sıra farklı bir aktivite beklediklerini, çeşitlendirilmesi gerektiğini ve bu anlamda da Pınarbaşı’nın kendileri için bulunmaz bir nimet olduğunu ifade ettiler. Oraya gelen turistleri Amasra’ya götürdüklerini, orada da deniz ve yemek gibi bir aktivitenin olduğunu ancak Pınarbaşı’nda kanyonlarla ilgili gelen ziyaretçileri gezdirebilecek çeşitli yerlerin olması ve farklı yiyeceklerin bulunmasının cazip halde olduğumuzu ifade ettiler. Kış günü kanyon kapalıydı. Aradılar ve kanyonu görmek isteyen bir ekip olduğunu söylediler. İki otobüs geleceklerdi. Kanyonun kapalı olduğunu ancak bir kısmını ziyaret edebileceklerini aktardım. İki otobüs geldiler, greyderle yol açmak suretiyle Horma Kanyonu’na kadar yol açarak minibüsleri oraya götürdük. İçeriye bir ekiple giderek gösterdik. Bu hareket Safranbolu’da çok etki yarattı. Greyderle yol açarak turistin görmek istediği yeri bir kısmını da olsa göstermiş olduk. Bu anlamda da takdir topladık, teşekkür aldık” diye konuştu.

“PINARBAŞI’NDA TURİZMİ DÖRT MEVSİME ÇIKARMIŞ OLACAĞIZ”

Planladığı diğer projelere değinen Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar: “At çiftliği deyince akla Daday geliyor. Buraya gelen insanların da farklı bir aktivite yapabilmesi adına bir at çiftliği projemiz var. TKDK ile yürütüyoruz, TKDK ile ilgili işlemler biter bitmez inşasına başlayacak. Önümüzdeki sezon Pınarbaşı’nın bir de at çiftliği olacak. At çiftliğinin işletmesini yapacak olan arkadaş güzergah belirlememizi rica etti. Horma’dan ata bineceksiniz, çaydan geçeceksiniz, Domla’ya çıkacaksınız, Domla’daki seyir terasına çıkacaksınız, oradaki muhteşem manzarada sucuk ekmek yiyeceksiniz… Tekrar atın üstüne binip oradan geriye Horma’ya geleceksiniz gibi projeler var. Bunlar fantastik gibi gelebilir ama olmayacak, yapılmayacak şeyler değil. Bu projeler bir taraftan yürüyen, bir taraftan da planladığımız şeyler.. Ilıca’da bir suyumuz var. Suyun sondaj çalışmasıyla çok daha sıcak. Olurumuzu onayımızı aldık, sondajı yapacak hale de geldik. Sondaj çalışması yapıldığında istenilen özelliklerde sıcak suya ulaşırsak biz de turizmi çeşitlendirmiş olacağız. Kışın da ziyaretçi alıyoruz ama bir kaplıca pozisyonuna da geçebilirsek –ki böyle bir ümitle yola çıktık- o zaman bir anlamda Pınarbaşı’nda turizmi dört mevsime çıkarmış olacağız” dedi.

“KANYON FESTİVALİ YAPACAĞIZ”

Tanıtım ağırlıklı çalışmalara özen gösterdiklerini ifade eden Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar: “Tanıtımla ilgili Haziran ayının başında foto maraton yarışması yaptık. Amacımız birilerini yarıştırıp ödül vermek kim başarılıdır diye karar vermek değil. Amacımız fotoğraf sanatçılarının Pınarbaşı’na gelip Pınarbaşı’ndaki doğal güzellikleri bir şekilde ölümsüzleştirmesini sağlayıp onlar aracılığıyla da tanıtım yapmaktı. Tanıtım noktasında KUZKA ile beraber de yine bir çalışma yapıyoruz. Sosyal medya üzerinden tanıtımla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Yine Emitt Fuarı’nda Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği (SAFTİD) ile bir Belediye Başkanı gibi değil bir turizmci, bir işletme sahibiymiş gibi Pınarbaşı’yla ilgili tanıtım yapmak için kapı kapı dolaştık. Buraya gelebilecek ciddi manadaki turların kapısını çaldık. Bizde böyle güzellikler, değerler var, gelin görün arkasını siz getireceksiniz dedim. Bunun yansımalarını gördük, görmeye de devam edeceğiz. İnsanların da çok fazla ilgisini çeker hale geldik. 11-14 Ağustos tarihinde Kanyon Festivali yapacağız. Yapacağımız bu festival de tanıtımla alakalı. Bunun içine konserler koyarak Kastamonu’nun da ilgisini çekeceğiz” şeklinde konuştu.

BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLU PROJESİ HAZIR

Açıklamalarına devam eden Pınarbaşı Belediye Başkanı Şenol Yaşar: “Yaklaşık 5 milyon liraya mal olacak bisiklet ve yürüyüş yolu projemiz var. Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İLBANK yetkilileri bir araya geldiler. Oluşan komisyon sunmuş olduğumuz projeyi değerlendirdi, proje kabul gördü, ödeneğiyle ilgili çalışma devam ediyor. Yüzde 25’i, yüzde 25’i İLBANK hibe olarak veriyor. Yüzde 50’si de belediye imkanlarıyla olacak. Hibe oranlarını yükseltebilsek de yükseltemesek de bu projeyi de hayata geçirmek için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

“HEDEF 500 BİN KONAKLAMA”

Turizmdeki hedeflerine değinen Başkan Yaşar: “9 günlük kurban bayramında 50 bin kişiyi Pınarbaşı’na getirmeyi başardık. Bu konuda tevazu göstermeyeceğim. Ciddi bir başarı. Ciddi rakamlara ulaştık. Devlet büyüklerimizin geldiği de bir yer haline geldik. Milli Eğitim Bakanı’nı, Sanayi Bakanı’nı, Orman Bakanı’nı, Kültür Bakan Yardımcılarını, Kültür Bakanımızın eşini, Eski Sağlık Bakanımızı, Türki Cumhuriyetleri Genel Sekreteri gibi üst düzey ziyaretler de yapılır oldu. Turizmle ilgili artık Pınarbaşı iyice görülür hale geldi. Kastamonu turizminin amiral gemisiyiz. Ben başkanlığımın ilk günlerinde, Horma Kanyonu ortaya çıktığında şunu söylemiştim: Kanyon görmek için Amerika’nın Arizona’sına gitmenize gerek yok. Derinlikte en büyük kanyon Arizona’da, ikincisi Kastamonu Pınarbaşı’nda. Amerika’ya gitmeye gerek yok şeklinde röportaj verince ulusal medyada da televizyon haberlerine konu olduk. 2021 yılında 200 bin kişiyi misafir ettik. Bu sene 90 bin ziyaretçiye ulaştık. Türkiye genelinde turizm hareketliliğinde biraz düşüş var ama münferit gelişler azalsa bile turlar vasıtasıyla toplu olarak gelen ziyaretçi sayısı da baya arttı. İlk etapta 300 bin ziyaretçi rakamı bizim için iyidir. Konaklama alt yapısını arttırdığımızda 500 bin hedefi koyabiliriz. Şartlar oluştuğunda kısa sürede 500 bin hedefine ulaşırız. 2 veya 3 sene içinde 500 bin hedefine çok rahat ulaşırız” ifadelerini kullandı.

“HAYAL PROJEMİZ, EYFEL KULESİ KADAR ETKİLEŞİM YAPACAK”

Belediye Başkanı Şenol Yaşar son olarak; “Fransa’nın Paris’indeki Eyfel Kulesi kadar etkileşim yapacak Valla Kanyonu’nun 730 metrelik açıklığında 800 metre derinliğindeki yere cam zeminli yürüyüş köprüsü benim hayalim. Bu köprü buraya yapılacak, ben buna inanıyorum. Geleceğe dönük vizyon proje budur. Hayal diyorum ama zor bir şey değil, olmayacak bir şey değil. Olduğunda Eyfel’i dünya biliyorsa, Pınarbaşı’nın Valla Kanyonu’ndaki cam zeminli yürüyüş köprüsünü de dünya bilecek. Pınarbaşı’nı da herkes konuşacak. Çok çalıştık, çok çalışacağız. Pınarbaşı’nı ciddi manada Kastamonu turizminin amiral gemisi yapacağız. Türkiye’nin bildiği Pınarbaşı’nın, hayal proje de gerçekleştiğinde dünyanın da bileceği bir yer olması adına var gücümüzle çalışacağız” şeklinde bilgilendirmede bulundu.

Y.A.D.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.