İHH ARAMA KURTARMA BAŞKANI TOPAÇ; “Bu proje Türkiye’nin her tarafında işe yarayacak” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

ÖZEL HABER">
SON DAKİKA

İHH ARAMA KURTARMA BAŞKANI TOPAÇ; “Bu proje Türkiye’nin her tarafında işe yarayacak”

Bu haber 06 Eylül 2022 - 8:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kastamonu İnsani Yardım Derneği (İHH) dağ ve doğa koşullarında meydana gelen kaybolma, kaza, deprem, sel vb. afetlerde mahsur kalanları kurtarmak için acil yardım ekibi kurmak amacıyla hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, AFAD İl Müdürlüğü’nün iş birlikçi olduğu “Kastamonu İHH Arama Kurtarma ve Acil Yardım Ekibi”  protokolü geçtiğimiz haftalarda imzalanmıştı. Kastamonu İnsani Yardım Derneği (İHH) Arama Kurtarma Başkanı Serdar Topaç projenin detaylarıyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.

Başkan Topaç, projenin onaylanmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Projenin bütçesinin 117 bin 255 lira olduğunu aktaran Topaç; “Devlet böyle teşvikleri verdiği için yararlanmak istedik. Biz zaten bir sivil toplum kuruluşuyuz, bağışlarla işlerimizi yerine getiriyoruz. Arama kurtarmanın malzemeleri de zaten çok pahalı. Projeyi sunduğumuzda 200 metrelik statik ip 5 bin liraydı şu anda 8 bin 500 lira gibi rakamlara çıkmış durumda. Bu tür teşvikler haliyle can suyu oluyor” dedi.

“ÇADIRIMIZ, UYKU TULUMUMUZ OLMAZSA OLMAZIMIZ”

Alınacak teçhizatları önemine vurgu yapan Başkan Topaç; “Doğada arama kurtarma malzemelerine müracaat ettik. Sebebi ise bir afet için başka bir şehre gittiğimiz zaman diğer derneklere veyahut AFAD’a yük olmamız lazım. Gittiğimizde AFAD’a 15 personel ve ekipman manifestomuzu,  bildirip ‘Biz hazırız, göreve geldik, bize konaklayacağımız yeri söyleyin’ deriz.  Yani bizim çadır kurabileceğimiz bir yerimiz olması lazım. Onlar da bize ‘Şu sektörde çalışacaksınız,  kamp alanınız şurası olacak’ der ve biz de çadır ve uyku tulumlarımızı yerleştiririz. Gittiğimiz zaman direkt bize görev verilmez çünkü kullanacağımız makineler ağır, depremde 12 saat üzerinde çalışıyor. Bize bu yüzden 8-10 saat bir istirahat süresi tanınır. Dinlendikten sonra ekip liderimiz AFAD’dan bir personel oluyor ve organizasyonu o ayarlıyor. Çadırımız, uyku tulumumuz olmazsa olmazımız. Standart bir çadır bugün bin 500-2 bin olduğu için projenin onaylanması bizler için iyi oldu” diye konuştu.

“TOPLUMDA AFET BİLİNCİNİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ”

İlimizde en çok ihtiyaç duyulan arama kurtarma bölümünün doğada arama kurtarma olduğunun altını çizen Başkan Topaç; “Mantar zamanı başladığında mantara toplamaya çıkanlar oluyor ve kayıp vakası yaşanıyor. Bizim arazimiz tehlikeli bir arazi. Kastamonu AFAD’ın personelleri çok yetenekli ama ilimizin alanı çok büyük olduğu için personel yetersiz kalabiliyor. AFAD’ın Bozkurt’ta, Küre’de harika işler yaptığını herkes gördü. Onlarla çalışmak bize ayrı bir tecrübe veriyor. Bir ekip olarak onlarla birlikte çalışıyoruz ve çok güzel bir uyum içerisinde hareket ediyoruz. Her türlü eğitim ve destek açısından yanımızdalar ve projede de ayni olarak 1 yıl boyunca gerekli eğitim ve yer hizmeti katkıları sunacaklar. Bu alınan malzemeler ile yeni gönüllü olan arkadaşlarımıza dağcılık ve arama kurtarma eğitimleri vereceğiz. Bununla beraber toplumda afet bilincini ortaya çıkaracağız. AFAD Başkanlığı personelleriyle seminerlerimiz, konferanslarımız olacak. Kastamonu birinci derecede deprem bölgesinde olduğu için daha fazla mücadele etmek zorundayız. Depremin ne zaman geleceği belli değil, önceden tespit etme şansınız yok. Yağmur veya dolu yağacağı 3-4 gün önceden tespit edilebiliyor ama depremin gündüz mü veyahut gece mi olacağı belli değil. Biz ekip olarak hazırlandığımız gibi vatandaşı da en azından bilgilendirmemiz lazım. Ev alırken örneğin parasına ve güneş alıp almamasına bakıyoruz. Kastamonu’muzun ortasından geçen deremiz var, bu ileride nasıl bir sıkıntı yaratır veyahut yaratmaz mı, bunları vatandaşlarımızın bilmesi lazım ve bunlara göre ev alması lazım.  Bütçe çok önemli ama ev alırken o ev senin mezarının olmaması lazım” şeklinde konuştu.

“BU İŞİ VE SEVEREK, ALLAH RIZASI İÇİN YAPIYORUZ”

Projeyle birlikte mevcut olan 15 kişilik ekiplerini 30’a çıkaracaklarının bilgisini veren Topaç; “Yaptığımız işin maneviyatı yüksek, zevkli bir iş. Biz her şeyden önce doğayı ve insanları seviyoruz. Bu işi bir spor olarak da düşünebiliriz, insanlar bu işi yapmak için çok afaki rakamlar harcıyor. Biz burada aslında bedavaya hizmet getiriyoruz. Dağcılık eğitimini almak için en az 7-8 bin lira şu anda para harcanır, biz bunu ücretsiz bir şekilde Kastamonu’da sağlıyoruz. Bu işe emek veriyoruz ve severek, Allah rızası için yapıyoruz. Canımızı ortaya koyuyoruz, gecemizden gündüzümüzden feragat ediyoruz. İnsanoğluna bir katkımız olsun, belki bizim sayemizde bir aile kurtulur, o da bize yeter zaten” ifadelerini kullandı.

“HER APARTMANDA BİR GÖNÜLLÜ İSTİYORUZ”

Halk için de afet farkındalığıyla alakalı 3 adet konferans düzenleyeceklerini söyleyen Başkan Topaç; “Bir insan deprem öncesi ne yapmalı, deprem esnasında ve depremden sonra ne yapması gerekiyor. Altın saat dediğimiz 72 saat bizim için çok önemli. Bu 72 saat içerisinde bir insan enkazda veya enkazın dışarısındaysa ne yapması gerektiğini bilmesi lazım.  Her apartmanda bir arama kurtarmacı olması lazım, bunu AFAD da söylüyor. Her apartmanda bir gönüllü istiyoruz, o insanları yönlendiriyor olması lazım çünkü enkazdaki kişi nereye gideceğini bilemez ve çaresizdir. Depremden çıkan bir insana bir görev vermek lazım çünkü boş bıraktığın zaman ailesini düşünür ve çevreye ve kendisine zarar verebilir.  Hatta enkazın altında birini gördüyse kendi ailesinden biri sanıp arama kurtarmacılara iş yaptırmaz.  O yüzden ilk olarak o insana biz bir görev veriyoruz. Görev verince o insan biraz daha sakinleşebiliyor yoksa o kişi sizi darp da edebilir çünkü onun da enkazın altında bir canı olabiliyor. O insana enkazın altındaki canı çıkaracağına ilişkin güveni verdiğin zaman o da duruma uyum sağlamaya başlıyor” dedi.

“PROJE KAPSAMINDA TATBİKATLARIMIZ OLACAK”

Bu sene Afet Tatbikat Yılı olarak belirlendiğini dile getiren Topaç; “Her ilde ve her ilçedeki okullarda tatbikatlar yapılıyor. Bizim de proje kapsamında tatbikatlarımız olacak. Bu proje arama kurtarmayla ilgili güzel bir başlangıç oldu. Bu projemiz de tamamlandığında başka projelere de müracaat edeceğiz çünkü Kastamonu’da güzel ve güçlü bir ekip kurmak istiyoruz. Kağıt üzerinde bir şey olsun istemiyoruz, verdiğimiz emekleri gönüllülerimizden afetlerde geri dönüş olarak görmek istiyoruz. Bu proje yeri geldiği zaman Türkiye’nin her tarafında işe yarayacak çünkü sadece Kastamonu değil, ihtiyaç olan her yere giden bir ekibiz. İnşallah devamı da gelir ve projemizi güzel bir biçimde tamamlarız” diye konuştu.

“BÖLGEMİZE HAKİM OLMAMIZ LAZIM”

Ağustos ayında AFAD ile birlikte kanyon geçişi yaptıklarını belirten Başkan Topaç; “Küre’deki İkizciler köyündeki kayıp vakasına ilk gittiğimizde, bize kanyon görevi düştü, bizim kanyon tecrübemiz yoktu.  Ankara’dan Profesyonel Jandarma Arama Kurtarma ekibi geldi, ‘Onlar da biz de girersek, çıkamayız’  dediler. O zaman kafamda şunu düşündüm, ‘Bizim bölgemizde 3-4 tane kanyon var,  böyle bir durumda nasıl hareket edeceğiz’ dedim.  AFAD sağ olsun, Horma Kanyonu’nda bir kurtarma tatbikatı düzenledi ve bizi de çağırdı. Bir hafta kadar çadırlar ile kamp yaptık, çok güzel oldu. AFAD’ta Özkan ve İlhan ağabey var, çok değerli insanlar. Kanyon denilince Kastamonu’da ilk akla onlar geliyor. Onların peşinden gidince aklınızda hiç olumsuz bir şey olmuyor çünkü işi bilen insanlar. Sabah 9’da girmiştik, akşam 4 buçuk gibi sorunsuz bir şekilde tatbikatımızı tamamladık.  Bizim için çok güzel bir tecrübe oldu. Sözün özü ise bizim bölgemize hakim olmamız lazım çünkü bir sel veya başka bir afet durumunda dışarıdan gelen ekibi ilk karşılayan biz oluyoruz ve bizim onları doğru yönlendirmemiz gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

E.K

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.