İHH ARAMA KURTARMA BAŞKANI SERDAR TOPAÇ: “Afet farkındalığı oluşturacak proje sunduk” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

ÖZEL HABER">
SON DAKİKA

İHH ARAMA KURTARMA BAŞKANI SERDAR TOPAÇ: “Afet farkındalığı oluşturacak proje sunduk”

Bu haber 25 Haziran 2022 - 10:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kastamonu İnsani Yardım Derneği (İHH) Arama Kurtarma Başkanı Serdar Topaç, Afganistan’da yaşanan deprem ve Muğla’da yaşanan yangınlara gitmek için hazırda beklediklerini söyleyip çeşitli açıklamalarda bulundu.

Kastamonu İHH Arama Kurtarma Başkanlığı’nın Bozkurt’ta yaşanan sel felaketi olayından sonra faaliyet göstermeye başladığını aktaran Başkan Topaç,  resmi olarak da 10 Ekim 2021 yılında kurulduklarını kaydetti. 15 kişilik profesyonel olarak arama kurtarmada faaliyet gösteren gönüllülerinin olduğunu aktaran Başkan Topaç; “Havuzda eğitimler veriyoruz arkadaşlarımıza, suyun altından cesedin nasıl çıkarılacağına ilişkin çeşitli eğitimleri de bu işi iyi bilen eğitimcilerimiz tarafından sağlıyoruz. Bizim asıl dalış merkezimiz Antalya Belek’te ve oraya defalarca gittik. Ekibimizde 7 tane dalgıç var, iki adet 3 yıldız derin dalgıç uzmanı, 5 kişi de bir yıldız dalgıç. Dalgıçlarımız da aynı şekilde kentsel aramada, yolda arama kurtarma gibi tüm faaliyetlerin eğitimini tamamlamış durumdalar. Dalgıçlarımız aynı anda zamanda kentsel arama ve doğada arama kurtarma eğitimlerini alarak tüm olası afetlere hazır bir şekilde beklemektedirler. Afganistan’da meydana gelen deprem için de bizi İstanbul’dan aradılar. Vize işlemlerimizi tamamlarsak Afganistan’a gidip orada hem arama- kurtarmada bulunup hem de mazlumlara yardımcı olacağız. Muğla yangını için de aynı şekilde hazır beklemekteyiz. Orman Genel Müdürlüğü arazinin çok zor olduğu için gönüllülerimizi riske atmak istemedikleri belirttiler. Şu an için İHH Arama Kurtarma ekibinden 60 gönüllümüz orman yangınlarına destek vermekte” dedi.

“15 PROFESYONEL GÖNÜLLÜMÜZ AFETLERE HAZIR OLARAK BEKLİYOR”

Başkan Topaç, arama kurtarma ekibi olarak ilimizde profesyonel olarak başka bir dernek ve kuruluş olmadığını kaydederek; “Biz AFAD ile birlikte ortak operasyonlara çıkıyoruz. AFAD’tan gelen çağrıları değerlendiriyoruz. Şu anda ekibimizin eksiği yok, bütün operasyonlara çıkabilecek şekilde hazırda bekliyoruz.  Kastamonu Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunuyor. İlimizin deprem bölgesinde olduğunu unutmamız gerekiyor. Bölgemizde iklim değişikliği sebeplerinden dolayı sel su taşkınları ve heyelan olaylarının sıkça yaşanılıyor ve bu artık kaçınılmaz oldu. 15 profesyonel gönüllümüz bütün doğal afetlere hazır olarak bekliyor. Bir tane Afganistanlı, iki tane de Suriyeli kardeşimiz var ekibimizde. Çok uluslu bir arama kurtarma ekibiyiz, başka bir ülkeye gittiğimizde dil problemi de yaşamıyoruz.  Ekibimiz alınabilecek bütün sertifikaları da aldı” diye konuştu.

“GELECEK MALZEMELER MİNİMUM 5 SENE İLİMİZE HİZMET EDECEK”

Kapasitelerini geliştirmek için Dernekler Müdürlüğüne bir proje hazırlayıp sunduklarının bilgisini veren Başkan Topaç; “Bu projemiz onaylanırsa 15 kişilik bir ekip daha hazırlayıp daha profesyonel ve operasyon kabiliyeti daha yüksek bir ekibimiz olacak. Bu projeyle birlikte görünürlüğümüz artacak. Okullarda arama kurtarma eğitimlerini vereceğimiz bir proje.  Örneğin doğada arama kurtarma ekipmanlarımı tamamlamışım, Kuzeykent’teki herhangi bir liseye gittiğim zaman ben orada çocukları okulun çatısından iple indirdiğim zaman bu insanlar da otomatik olarak merak uyandıracak. Kastamonu’da afet farkındalığı oluşturabilecek olan projemiz eğer İçişleri Bakanlığı’ndan da onaylanırsa, Kastamonu için gelecek malzemeler minimum 5 sene ilimize hizmet edecek. Bunun fazlası olur, eksiği olmaz. Üniversite veya lise öğrencilerine kamp yapmayı, çadır kurmayı, dağcılık eğitimleri gibi birçok eğitimi de vereceğiz inşallah” ifadelerini kullandı.

“SAMSUN’DAN SONRA ARAMA KURTARMADA KASTAMONU GELİYOR”

Başkan Topaç AFAD ile müşterek çalıştıklarını vakıf olarak da ilk akredite olmuş arama kurtarma ekibi olduklarına değinerek; “Şu anda birkaç STK da akredite olmaya başladı ama arama kurtarma ve insani yardım konusunda ilkleri yapan bir vakıfız.  Kastamonu’da da inşallah ilerleyen zamanlarda il bazında bir akreditasyon yapıp daha iyi operasyon yapacağız inşallah. Kastamonu’da gönüllü bulmak ne yazık ki çok zor, bizler Kastamonu halkını gönüllü olmaya davet ediyoruz. Bizlerden alacakları eğitimler ile uzmanlaşarak ülkemizde ya da dünyanın baş bir köşesinde yaşanan bir afete müdahale etmek için hazır hale gelecekler. Eğitmen sayımızda bu konuda çok iyi, 50’e yakın eğitmenimiz var. Karadeniz Bölgesi’nde Samsun’dan sonra arama kurtarmada Kastamonu geliyor” dedi.

“KAMU KURUM VE KURULUŞLARDAN BİZE DESTEK ÇIKMALARINI BEKLİYORUZ”

Arama kurtarma ekipmanlarının ciddi rakamlarda fiyatlarının olduğunu belirten Başkan Topaç son olarak şunlar söyledi: “Yüz metrelik bir statik ipimiz 7 bin 500 TL. Bu proje onaylanırsa doğada arama kurtarmadaki malzemelerin tamamını çözmüş oluruz. Kentsel arama kurtarma ve suda arama kurtarma gibi daha birçok dal var. Bir tane suda arama kurtarma ekibinde görev alan kişin tüm teçhizatıyla dalması 85 bin TL’yi buluyor. Bu konuda kamu kurum ve kuruluşlardan bize destek çıkmalarını bekliyoruz.”

E.K

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.