26’NCI BÖLGE ECZACI ODASI BAŞKANI TÜFEKÇİ; “Yaşatmak için yaşamalıyız” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

ÖZEL HABER">
SON DAKİKA

26’NCI BÖLGE ECZACI ODASI BAŞKANI TÜFEKÇİ; “Yaşatmak için yaşamalıyız”

Bu haber 01 Ağustos 2022 - 9:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

26’ncı Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanı Ş. Şule Tüfekçi, ilaç tedariki ve eczacıların çözüm bekleyen sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Daha önceki yıllarda ilaçlarda şubat ayında fiyat geçişi olduğunu belirten Tüfekçi; “Şubat ayından birkaç ay öncesi ilaç tedarikinde bir sıkıntı yaşıyorduk ama bu sene çok daha öncesinde bu sorun başladı. Temmuz ayında bir fiyat geçişi daha oldu fakat güncel EURO kuru bandına gelmediği için halen ilaç tedarikinde sıkıntılar yaşıyoruz. Antibiyotiklerde, kronik hastalıklardaki ilaçlarda da bunu yaşıyoruz. Dönem dönem ilaçlar çıkıyor ama gelen miktar maalesef yetmiyor. Bundan sonraki süreçte de ilaç azlığında sıkıntı yaşayabiliriz” dedi.

“BAREMLERMİZDE DE BİR DÜZENLEME YAPILMASI GEREKİYOR”

Tüfekçi, 9 Temmuz itibarıyla ilaçlara yüzde 25 oranında bir fiyat artışının yapıldığını ama artışın eczanelerin ekonomik sıkıntılarının çözümüne ilişkin olmadığını dile getirerek; “Bizim için önemli olan ilaç fiyat kararnamesindeki düzenlemeler. İlaç fiyat kararnamesinde 13 yıldır bir güncelleme yapılmamıştı. Bu sefer bir düzenleme yapıldı ama baremlerimizde de bir düzenleme yapılması gerekiyor. 43’ncü dönem merkezi heyetimiz bu konuda çok ciddi çalışmalar yapmakta, onlara da çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“ECZACILAR PANDEMİ DÖNEMİNDE CANSİPARENE MÜCADELE VERDİ”

Pandemi döneminde eczanelerin cansiparene mücadele verdiğini ifade ederek; “Eczacılarımız, eczacı teknisyenlerimiz, depo çalışanlarımız, oda çalışanlarımız hayatını kaybetti. Kesintisiz bir şekilde her gün, her saatte Türkiye’nin her yerinde hizmet verdik” dedi.

“10 BİN KADAR ECZANE İFLASIN EŞİĞİNDE”

Şule Tüfekçi, açıklamaların devamında, “Eczacıların bu dönemde giderleri çok arttı. Kira, elektrik, doğalgaz, personel giderlerin ciddi bir artış oldu. Şu anda eczanelerin yüzde 57’si tek kredi, yüzde 37’si ise çift kredi kullanıyor. Yani kredi kullanarak eczanelerini çevirebiliyorlar. 10 bin kadar eczane iflasın eşiğinde. Eczacılar her zaman ilaçların kolay bulunabilir, kolay erişebilir olmasını savunur. Hastalarımıza her türlü şartta hizmet etmeye çalışıyoruz, ilaç yoksa bile ilaç bulmak için uğraşıyoruz. Üstlendiğimiz görevin bilicindeyiz, toplum sağlığını koruma geliştirme hedefiyle eczacılık mesleğimizi yapmaya devam ediyoruz. İlaç eczacılık hizmeti, sürdürebilir sağlık sisteminin olmazsa olmazıdır” ifadelerini kullandı.

“ECZANE TEDAVİNİN SON HALKASIDIR”

İlaç yokluğu ile ilaç azlığını başka kavramlar olduğunun altını çizen Tüfekçi; “Bir eczaneye gelen vatandaş istediği ilacı bulamazsa, o ilaç onun için yoktur. Bu her talep ilaçta hemen hemen dönemsel yaşadığımız bir durum. Bir gün 500 kalem ilaçta eksiklik yaşanabilir, diğer gün 100’e düşer, bir başka gün ise 800’e çıkar. Kronik rahatsızlıklar başı çekmek üzere ve kanser ilaçları da dahil olmak üzere piyasada bazı ilaçlarda yokluk, bazı ilaçlarda ise azlık çekilmektedir. Hastalar ilaca erişmede sorun yaşamaktadır, eczacılar da bu hizmeti veremeyince aynı sorunu paylaşmaktadır. Tedavinin son halkasıdır eczane, dolayısıyla bir an önce toplum sağlığı açısından bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Bu sorunun çözülebilmesi için de EURO kurunun kademeli olarak gerçek EURO bandına yaklaştırılması lazım ki insanlar daha kolay ilaca erişebilsin” diye konuştu.

“SUNDUĞUMUZ İSTEKLER YILLARDIR İSTEDİĞİMİZ ŞEYLERDİ”

Tüfekçi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile geçen hafta Türk Eczacılar Birliği üyeleri olarak bir araya geldiklerini anımsatarak; “İTS kayıtlarında meydana gelen uyumsuzlukları Sayın Bakanımız düzenleyeceklerini belirttiler, bu bizi sevindirdi. Biz yaptığımız her satışı ve alışı ilaç takip sistemine bildirmek zorundayız. Bazen kesintiler olabiliyor, sattığımız ilaç satılmamış gibi gözüküyor. Bu gibi sıkıntılar dönem dönem yaşayabiliyoruz. Sunduğumuz istekler yıllardır istediğimiz şeylerdi; kamudaki eczacılarımızın ve emeklilerin özlük haklarının iyileştirilmesi, gıda takviyelerindeki Tarım Bakanlığından verilen ruhsatın oradan değil de Sağlık Bakanlığı’ndan verilmesi, açılan eczane fakülteleri gibi birçok konuda istişarede bulunduk. Şu anda 60 tane eczanelik fakültesi var, 47 tanesi eğitim veriyor, 14 tanesi akredite. Bu fakültelerde yeterli sayıda hoca olmaması bir sıkıntı. Fakülteler çok fazla, bu yüzden mezun olan meslektaşlarımız için istihdam alanların arttırılması önemli” ifadelerini kullandı.

“MİLLİ ÜRETİME GEÇİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Türkiye’deki ilaçların yüzde 70’nin ithal ilaç olduğunun vurgulayan Tüfekçi; “Geri kalanın da etken maddesinin yüzde 80-90’ı ithal. Dolayısıyla yüzde 95’e kadar dışa bağımlıyız. Türk Eczacılar Birliği olarak, milli ilaç üretimine geçilmesini istiyoruz. Türkiye’nin hem bilimsel anlamda bilim insanı mevcut hem de tesislerimiz mevcut. Biz diyoruz ki ‘İlacı kendimiz üretelim’ hatta Türk Eczacılar Birliği’nin Novagenix adı altında Bioanalitik AR-GE Merkezi var. Avrupa’daki çoğu ilaç firması bile ilaçlarının analizlerini, Türk Eczacılar Birliği’nin bir kuruluş olan Novagenix’e yollar ve orada testlerden geçer ve ona göre ruhsatlanmaya gider. Biz diyoruz ki ‘Biz size bunu açalım, kullanın’ ve Hindistan’a kadar da böyle bir laboratuvar yok. Dolayısıyla alt yapımız var, biz aşımızı da üretiriz, kanser ilacı ve konvansiyonel olan tüm ilaçları da üretiriz” dedi.

“BİR ÜYEMİZİ DAHİ FEDA EDEMEYİZ”

Tüfekçi son olarak haklı oldukları istekleri sürekli söyleyeceklerini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Türk Eczacılar Birliği olarak haklı mücadelemiz devam edecek çünkü yaşatmak için yaşamalıyız. Biz 10 bin üyemizi bırak, bir üyemizi dahi feda edemeyiz.”

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.