Mehmet Yurt, Hat Müzesi için girişimde bulanacak « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

KÜLTÜR SANAT">
SON DAKİKA

Mehmet Yurt, Hat Müzesi için girişimde bulanacak

Bu haber 09 Ağustos 2022 - 8:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Saray Hamamı’nda Emrah Küçükşengün ve Mahmut İslamoğlu tarafından “Gönül Dünyamızda İz Bırakan Kastamonu Hattatları” sergisi açıldı. Sergiyi ziyaret eden Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt; ilimizde bir Hat Müzesi açılması için  girişimde bulunacağını söyledi.

Saray Hamamı’nda düzenlenen serginin açılışına Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, İGM Başkanı Güray Parçal ve çok sayıda davetli katıldı.

Gönül Dünyamızda İz Bırakan Kastamonu Hattatları Sergisi hakkında bilgi veren Mahmut İslamoğlu; “Eski eşyalarla ilgili bir dükkan açtık. Zamanla bu hatlar elimize geçmeye başlayınca, yazarı Kastamonulu olan hatları koleksiyon yapmaya başladık. Burada hatların geneli Kastamonu’daki eski evlerden çıkan hatlarımız. Bu yaklaşık 10 senenin birikimi. 40’tan fazla eserimiz sergileniyor. Buradaki eserlerimizin çoğu 1870’lerden günümüze kadar ilimizde yetişen hat sanatçılarımızın eserleridir. Sergimiz Cuma’ya kadar vatandaşlarımıza açık olacak. Buradaki eserlerimizin en önemli özelliği Kastamonu’da yetişmiş hattatlarımız tarafından yazılmış olması” dedi.

“BELEDİYE BİZE ÖNCÜLÜK EDERLERSE ÇOK SEVİNİRİZ”

Emrah Küçükşengün, ise; “Biz Kastamonu ait hat eserlerini bulup, il dışına çıkarılmaması için özen gösteriyoruz. Müzayedeleri takip ediyoruz. İl dışındaki müzayedelerde de Kastamonu’ya ait çok hat eseri çıkıyor. Gücümüz yettiğince bunları ilimize geri getirmeye çalışıyoruz. İçlerinde önemli hattatlarımız var. Muhittin Tanır isimli bir hattatımız var. Mısır’da El-Ezher Üniversitesi’nde hat sanatına dair ders vermiş. Belli bir süre sonra Kastamonu’ya geri dönmüş. Çatlakkapılı Muhittin olarak biliniyor. Kendisi yokluk içinde vefat etmiş. Mezarının yeri de tam olarak bilinmiyor. Kastamonu’da Hat Müzesi’nin eksikliği hissediliyor. Eğer Valilik, Belediye bize öncülük ederlerse çok seviniriz. İlimizdeki hat eserlerinin dışarıya çıkılmasını da engellemiş oluruz” ifadelerini kullandı.

“HAT MÜZESİ KURULMASI İÇİN ÇABA GÖSTERECEĞİM”

İlimizde bir Hat Müzesi’nin gerekliliğine vurgu yapan Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt; “Çok mükemmel hattatların yazdığı, geçmiş dönemlere ait hat yazıları çok güzel. Bizim burada yapmamız gereken hem belediye olarak hem de arkadaşlarla bu güzel hat eserlerini sürekli sergileyebileceğimiz bir müze olması lazım. Bende bunu kendime görev atfediyorum. Başkanımla görüşüp, eğer müzeye çevirebilecek bir konak bulabilirsek, Hat Müzesi kurulması gerektiğini düşünüyorum. Buna öncelik vereceğimize inanıyorum. Arkadaşlarımız çok büyük bir emek vermişler. Bu eserleri bir araya getirmişler. Bu eserler geçmişimizi yansıtıyor ve çok mükemmel anlam dolu eserler var. Arkadaşlara da çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bende durumu başkanımıza iletip, Hat Müzesi kurulması için çaba göstereceğim. Eğer bir konak bulup Hat Müzesi’ni oluşturabilirsek, Kastamonu’nun geçmişi açısından çok değerli olacağını düşünüyorum. Bu hat sanatını geliştirmek için yıllarınızı vermek gerekir” ifadelerini kullandı.

Mehmet Yurt; KASMEK bünyesinde Hat Kursu fikrini de değerlendirebileceklerini söyledi.

K.Ç.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.