Geçmişten Bugüne Hilal’in Yolculuğu « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

KÜLTÜR SANAT">
SON DAKİKA

Geçmişten Bugüne Hilal’in Yolculuğu

Bu haber 31 Ekim 2022 - 4:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kızılay Haftası kutlamaları kapsamında Kızılay İl Başkanlığı tarafından KastaMall AVM’de “Geçmişten Bugüne Hilal’in Yolculuğu” adlı resim sergisi açıldı ve Kızılay Haftası kapsamında düzenlenen resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Serginin açılışına Vali Avni Çakır, AK Parti Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, kurum amirleri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergide açılış konuşmasını gerçekleştiren Kızılay İl Başkanı Sabit Tavil; “Ekim ayı Kızılay için çok önemli 2 günü barındırıyor. Birincisi Cumhuriyetimizin kuruluşu, 2’ncisi Kızılay Haftamız. Cumhuriyetimizin üzerinden 99 yıl geçti. İnşallah önümüzdeki yıl 100’üncü yılını kutlayacağız. Bizde 154 yaşında Osmanlı’dan Cumhuriyet’e devam eden bir kurumuz. Kızılaymız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin 1924’teki ilk kutlamasında yer almıştır. Necip milletimizin merhametinden, yardım severliğinden, kardeşliğinden ve iyilik duygularından beslenen, ülkemizde ve dünyanın 4 bir yanında insani yardım kuruluşlarına model olan bir kurumun gönüllüsü olmanın, ülkemize, milletimize ve ihtiyaç sahibi kişilere hizmetkar olmanın verdiği duyguyu, onuru ve mutluluğu her yıl 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında kutladığımız Kızılay Haftası’nda coşkuyla yaşıyoruz. Cumhuriyet Bayramı ile başlayan Kızılay Haftamız, uluslararası yardımlar, sosyal hizmetler, sağlık hizmetleri vb. birçok faaliyet alanımızı ilimize anlatabilme imkanı sunuyor. Bunun yanı sıra Kızılaycılık bilincini yaymak için de önemli bir zemin oluşturuyor. 154 yıldır vatan sevgisini tüm dünyaya taşıyan Kızılayımızn, bu Kızılay Haftası’nda iyiliği hayatın her alanı taşımak ve sürekliliği sağlamak için özellikle gençlerimize Kızılay ruhunu ve bilincini aktarmak için gerçekleştirdiğimiz her faaliyeti önemsiyoruz. Önemsiyoruz çünkü davamız var. Davamız iyilik davası. Düsturumuz bir kişiyi bile geride bırakmamaktadır. Başarımıza olan inancımız tamdır. Sebebi ise 154 yıldır olduğu gibi geriden gelen bayrağı ileriye taşıyacak gençlerimizin ve gençliğimizin olmasıdır. Bu bağlamda genç yaşlarında bu harekete gönül veren, vaktini ve enerjisini, emeğini Kızılay ve ihtiyaç sahibi için harcayan her gencimizi yürekten kutluyorum. Siz var olduğunuz sürece Kızılaycılık her daim yaşının verdiği bilgelikle genç kalacaktır” dedi.

“BİZİM ARŞİVLERE SIĞMAYAN İYİLİK HİKAYELERİMİZ VAR”

Kızılayın güçlenmesi için projelerinin olduğunu söyleyen Tavil; “Kastamonu İl Başkanlığı olarak yardıma ihtiyacı olmayan bir Kastamonu inşasına hizmet etmek üzere afetzedelere, yoksullara, engellilere özetle toplumun her kesimine dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın el uzattık, uzatıyoruz. Türkiye ismini kullanan bir kurum olmanın verdiği gurur ve bilinç ile ülkemize ve bayrağımıza derin bağlılığa da gelecek kuşaklara aktaracak ve yarınları inşa etme gayretini devam ettireceğiz. İnsan ıstırabını ve gözyaşını dindirmeye, son ihtiyaç sahibi kişiye ulaşmayı azmetmiş teşkilatımızla, gönüllülerimizle var gücümüzle çalışacağız. Bunu yaparken de Kızılayımızın güçlenmesi, hizmetlerimizin çeşitlenmesi adına plan ve projelerde ciddi mesai harcayacağız. Bununla beraber yakın zamanda hayata geçireceğimiz çok güzel projelerimiz olduğunu da duyurmak istiyorum. Kızılay Genel Merkezimizin destekleriyle Kızılay İl Başkanlığımıza sıfır km. panelvan kamyonet kazandırdık. Bu aracımız sayesinde daha hızlı bir şekilde afetlerde ve rutin dağıtım faaliyetlerinde bulunabileceğiz. Resim sergimizde yer alan kareler iyiliğin ve merhametin milyonlarca cansız anılarından sadece bir kaçı. Bizim arşivlere sığmayan iyilik hikayelerimiz var” diyerek resim yarışmasına katılan öğrencileri kutladı.

“KASTAMONU’DA HER ZAMAN HALKIMIZIN HER BERABER YANINDAYIZ””

Kızılay Haftası’nı kutlayan Vali Avni Çakır ise; “Kızılay nerede bir insanımız zora düşse, yardıma koşanların her zaman en başında geliyor. Büyük bir mutlulukla görüyoruz ki, her sene çok büyük artan bir katılım ve ilgi ile Kızılayımız daha da büyüyor. Sadece ülkemiz içerisinde değil, uluslararası alanda da nerede yardıma muhtaç, mazlumlar var, her zaman ilk önce koşan kurumların başında Kızılayımız geliyor. Bu da bize müthiş bir gurur ve onur veriyor. Burada genç kardeşlerimizi görmek Kızılayımızın geleceğinin de ne kadar sağlam temellerde olduğunun bir göstergesi. Kastamonu’da her zaman halkımızın her beraber yanındayız” dedi.

Konuşmaların ardından protokol tarafından resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi ve akabinde resim sergisi gezildi.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.