Nereden çıktı bu Z ? « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

KÖŞE YAZISI">
SON DAKİKA

Nereden çıktı bu Z ?

Bu haber 13 Aralık 2022 - 15:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

      “Heyhat, bu yeni nesilde bizim neslimizin derinliği yok. Çünkü o, artık derini aramıyor. Aldığı istikamet ve her gün biraz daha artan hızı buna manidir. Biz, birtakım şakulî (düşey) insanlardık. Halbuki, bunlar ufkîdirler (yatay). Kuşlar gibi ufkîdirler. Bunlara artık yürüyor denilemez.” (Y. K. Karaosmanoğlu, Ankara, 1934)

      Her nesil, kendinden önce gelen nesiller tarafından, bir kural gibi eleştirilmeye adeta mahkûm oluyor. Hatta, Sümer tabletlerinde; “Bu gençlik nereye gidiyor?” yazısının olduğu rivayet edilir. Kendi kuşağım (Y) ve benden öncekiler de, kategorize edilen günümüzün kuşağı, Z kuşağını eleştirip duruyoruz. Evet, birçoğu sorumluluk almaktan kaçıyor. Evet, birçoğu okumaktan, doğru yazmaktan çok uzak. Evet, duygusal bağları çok zayıf ve gırgır peşindeler, asiler, umursamazlar. Dinledikleri müzikler, izledikleri, zevk aldıkları konular çok tuhaf. (Benim ilk gençliğimde; dinlediğimiz rock müziklere, saçımıza taktığımız boncuklara, baskılı tişörtlere, artık akşam ezanından sonra eve gitmemize neler demişlerdi!..) Ekleyecek olanlar illâ ki vardır. Peki, gökten zembille mi indi bu nesil? Her biri, birimizin yakını; çocuğu, kardeşi, yeğeni, öğrencisi… Kendi kuşağıma bakıyorum; analogdan dijitale geçen, arada derede kalan bir nesil. Yadsınamaz mühim başaralar elde eden çok kişi var da; ‘ee’ diyor insan. Zoraki işe git-gel, aylık maaş bordrosu, toplumun isteklerine göre yapılan evlilikler ve meyvesiz ağaç olmaz ezberiyle çocuk sahibi olmak, krediyle alınan ev-araba koşturması…Bunlar mı, bir kuşaktan üstün kılan özellikler? Tepemizde; sinirli, bağıra bağıra konuşan koca koca insanlar, bilmem hangi zamanın kuşağı!

      Ben, etrafımda, çocukluğumdan beri; yaşadığı şehir için, ülke için, çevre için, hayvanlar için, çocuklar için, kültürel faaliyetler için sosyal sorumluluk projelerine imza atan, sorunlar için elini taşın altına koyan, büyük yankılar uyandıran bir çoğunluk görmedim. Kimler dünyayı kurtardı da, benim haberim yok? Herkesin öznesi kendisi ve maddi dünyasını büyütecek nesneler peşinde. Avuç içi kadar insan, kendinden başka bir dünyanın yanında, o kadar! El kadar yavruların eline; karnını kolayca doyurmak için, bilinçli büyüklerin rahatça kafa dinlemeleri için verilen tablatler ve zaman geçtikçe başını bilgisayar oyunlarından kaldırmadıkları veryansları… Çocuğunun, okuldaki durumunu, başarısını, başarısızlığını Whatsapp’tan ileten öğretmenin, yazım ve anlam karmaşasındaki ısrarı… Nereden çıktı peki bu Z Kuşağı, kimlerin içinde? Kuralcı, baskıcı, üretken, rekabetçi, özgürlükçü sıralamaları yaparken bir kuşak daha doğdu işte, kendinden sonrakileri yerden yere vurmak için sırasını gözetleyen. Anlaşılmayı beklediğimiz zamanları çabuk unutuyoruz sanırım, rol dağılımları da yer değişince kozlarımızı oynuyoruz.  Evet, benim de eleştirdiğim o kadar yanları var ki… Anlamsız müzikleri kulağımı tırmalıyor, en soğuk havada üşümemeleri ilginç geliyor, sorumluluktan kaçmalarını, kısaltma yazılarını ve çıkardıkları yeni kelimeleri sevmiyorum (bizim de ‘e herıld yani’miz vardı). Fazlasıyla Z Kuşağı ile iç içeyim, önlerinde; yapıcı olmadan eleştiren, güvenmeyen büyükleri ve belki de hiçbirimizin yaşamadığı, giderek büyüyen gelecek kaygıları var.  Şunu gözlemliyorum ve biliyorum: Benim kuşağım ve öncesi kuşaklar kadar ne dedikodu yapıyorlar ne acımasız hırsları var ne de balon kibirleri var! Ne yazık ki, büyüdükçe öğrenecekler; büyüklerinden!

90’lardan bir şarkı armağan olsun benden Z Kuşağına:

Sertab Erener- O, Ye

Şaduman İzmitlioğlusaduman@kastamonusozcugazetesi.net

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.