MÜBÂHASE // Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği ve Kastamonu « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

KÖŞE YAZISI">
SON DAKİKA

MÜBÂHASE // Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği ve Kastamonu

Bu haber 22 Aralık 2022 - 12:34 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Üniversiteler, bir şehirdeki entelektüel bilgi birikiminin üretildiği çok kıymetli kurumlardır. Gerek kamunun, gerek sanayinin gerekse de vatandaşın birçok alanda ihtiyaç duyduğu ve işlerini kolaylaştıracak bilginin büyük çoğunluğu üniversitelerde üretilmektedir. Bilhassa gelişmiş ekonomilerde üniversiteler ve üniversite-sanayi iş birlikleri kalkınmanın temel taşı olarak görülmektedir.

Eğer bir şehirde üniversiteye “sadece eğitim verilen kurum” gözüyle bakılırsa, o şehrin üniversitesi “yüksek lise” konumundan öteye gidemez. Üniversitelerin eğitim öğretim vermenin yanı sıra toplumun faydasına olan bilimsel çalışmalar yapmak, bilim ve bilgi üretmek gibi görevlerinin de olduğu unutulmamalıdır. Üniversiteler içerisinde üretilen bu kıymetli akademik birikimin kamuya ve sanayiye transferi, günümüzün küresel rekabet dünyasında gerek şehirleri gerekse de ülkemizi avantajlı konuma getirme noktasında elzemdir.

ÜNİVERSİTELER BULUNDUKLARI ŞEHİRLERİ SADECE EKONOMİK OLARAK DEĞİL SOSYO-KÜLTÜREL OLARAK DA İLERİ TAŞIR!

Kastamonu gibi şehirlerde, şehrin üniversiteden beklentilerine baktığımız zaman üniversitelere genelde şehrin ekonomisini canlandıracak bir araç gözüyle bakıldığını görürüz. Bu elbette bir üniversitenin şehre sağlayacağı temel katkılardan birisidir. Ancak üniversitenin bulunduğu şehre katkısı bunun çok daha ötesindedir. Üniversiteler bulundukları şehirleri sadece ekonomik olarak değil sosyo-kültürel olarak da ileri taşır ve o şehrin dünyaya açılan kapısı konumundadır.

Bölgesel kalkınmanın kilit aktörü olması beklenen üniversiteler, bazı şehirlerde halktan uzaklaşmış, halk ile arasındaki ilişki kopma noktasına gelmiş, tabiri caizse halkı avam gören bir anlayışa bürünmüştür. Fakat Kastamonu Üniversitesi, yaklaşık 3 yıldır kendi şehrinde bu algıyı kırmak için çabalamakta ve halkla entegre olabilmek için ciddi ve somut adımlar atmaktadır.

Kastamonu Üniversitesi, YÖK Yürütme Kurulu Kararı ile üniversitenin sanayiye teknoloji transferini sağlayarak ekonomik değer üretmesi ve bu değerin üniversiteye geri dönmesi amacıyla bünyesinde Teknoloji Transfer Ofisi’ni (TTO) kurmuştur. Bir süre Koordinatörlük olarak faaliyetlerini yürüten TTO, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, 18.02.2020 tarihli ve 02869 nolu sicil tasdiknamesi ile tescil edilmiş, 24 Şubat 2020 tarih ve 10022 sayılı Ticaret Sicili Gazetesinde yayımlanarak “Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş.” unvanını almıştır.

Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. altında toplam 7 ofis kurulmuştur. Bu ofislerden bir tanesi ise üniversitedeki bilimsel potansiyelin ve araştırma sonuçlarının sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüştürülmesini sağlamak için araştırmacıları sanayi ile buluşturmak ve bölgedeki firmaları Ar-Ge, inovasyon çalışmalarına yönlendirerek, üniversitedeki akademisyen ile sanayici arasında güvene dayalı, sürdürülebilir iş birliğini sağlamayı amaçlayan Modül 3: Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezi’dir (ÜSİM).

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAN KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMA TALEBİ VAR!

TTO, 2020 yılının ikinci yarısına doğru faaliyete geçmiş olmasına rağmen sadece altı aylık bir süreç içerisinde sözleşme ile bağlanan 4 üniversite – sanayi iş birliği hizmeti gerçekleştirilmiştir. Bu sayı 2021 yılında 25’e yükselmiştir. 2022 yılını geride bırakırken şimdiye kadar yıl içerisinde sözleşme ile bağlanan 26 iş birliği gerçekleştirilmiştir. Sağlanan bu iş birliklerinin arasında çeşitli kamu kurumları, özel sektör kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları da bulunmaktadır. Bu iş birliklerinin ilginç bir diğer özelliği ise, Kastamonu dışından da Türkiye’nin dört bir yanından Kastamonu Üniversitesi’ne fazlasıyla talep gelmiş olmasıdır.

Teknoloji Transfer Ofisi’ni kurup aktive etmesinin yanı sıra Kastamonu Üniversitesi yönetimi bu bütünleşmeyi sağlayabilmek için 2021 yılının Mart ayında Kamu-Üniversite-Sanayi iş birliğinin sağlanması kapsamında çeşitli kamu kurum paydaşlarından oluşan ortak strateji platformunun toplanmasına öncülük etmiştir. Bu platform ilk toplantısında ilde yapılacak muhtemel yatırımlar için nitelikli fizibilite çalışmalarına odaklanılması konusunda kararlar almıştır ve ilk toplantıdan iki hafta sonra saha ziyaretlerine başladı. Platformun içerisinde Kastamonu Üniversitesi’nin yanı sıra Kastamonu İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kastamonu Ticaret İl Müdürlüğü Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İl Müdürlüğü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü(TKDK), Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Kastamonu Belgelendirme Müdürlüğü, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası, Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ve Kastamonu Teknokent gibi oldukça önemli kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği platformu, kuruluşundan bugüne kadar il merkezi ve ilçelerde birçok sanayi kuruluşunu ziyaret ederek yerinde tespit çalışmaları yapmıştır.

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ’NİN KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİNİ SAĞLAMAK ADINA ATTIĞI ADIMLAR, BİRÇOK TAŞRA ÜNİVERSİTESİNE ÖRNEK OLABİLECEK NİTELİKTEDİR.

Ezcümle, Kastamonu Üniversitesi’nin kamuyla, sanayiyle ve halkla bütünleşebilmek için gösterdiği çaba takdire şayan niteliktedir. Kastamonu Üniversitesi’nin bu iş birliklerini sağlamak adına attığı adımlar, birçok taşra üniversitesine örnek olabilecek niteliktedir. Geçen haftaki yazımda da söylediğim gibi, Üniversite bu gayretlerinde yalnız bırakılmamalı üniversite, kamu, sanayi ve halk arasındaki koordinasyonun sağlanması için ilin bütün paydaşları elini taşın altına koymalıdır.

Berkan Güngörberkan@kastamonusozcugazetesi.net

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.