KONUK YAZAR – Ali Zülfüğaroğlu (Kardeş Azerbaycan’dan gelen mektup…) « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

KÖŞE YAZISI">
SON DAKİKA

KONUK YAZAR – Ali Zülfüğaroğlu (Kardeş Azerbaycan’dan gelen mektup…)

Bu haber 10 Şubat 2023 - 13:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

-Canım Türkiyem…

6 Şubat sabahı acı bir haberle uyandık.

İkinci vatanımızda korkunç bir deprem haberi Azerbaycan’daki tüm televizyonlarda birinci haber olarak geçiyordu. Türkiye’de ki  kardeşlerimiz zor bir sınavla daha karşı karşıyaydı.

Açıkçası ilk başta detaylı bir haber olmadığı için depremin  etkisinin ve  kayıpların boyutlarını tahmin edemedik. Ancak kısa bir süre sonra 13,5 milyon nüfuslu 10 şehrin depremden etkilendiği, yıkım, can kaybı, yaralı ve enkaz altında   kalan ve kurtarılmayı bekleyen kardeşlerimizin  olduğu  haberleriyle derin bir şok yaşadık.

Kardeş ülkemiz Türkiye tarih boyunca  her zaman zor kırılmalarla karşılaştı. Büyük güçlerin, devletlerin, çeşitli uluslararası finans kuruluşlarının ve terör gruplarının tehditleriyle karşı karşıya kalmamıza rağmen, bundan hiçbir zaman endişe duymadık. Çünkü aynı milletin temsilcileri olarak kardeşlerimizin bu tehditlerin üstesinden geleceğini çok iyi biliyorduk.

Ama şimdi bizi endişelendiren doğa faktörüydü. Canımız ciğer paremiz Türkiye’miz  bu kez herhangi bir devlet, küresel finans kurumu veya terör örgütü tarafından değil, bir doğal afetle imtihan ediliyordu.

Elbette yardıma ilk koşan  kardeşi Azerbaycan devleti ve halkı olacaktı.Cumhurbaşkanımız  İlham Aliyev, Acil Durumlar Bakanlığı’na kardeş ülkeye acilen kurtarma ekipleri göndermesi talimatını verdi. İlk olarak 400 kişilik bir grup deprem bölgesine gitti. Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da telefonla arayarak depremin Türkiye’de yol açtığı çok sayıda can kaybı ve yıkım haberlerinin Azerbaycan  halkını derinden sarstığını ve üzdüğünü ifade etti ve basın haber kuruluşlarına yansıdı.

Cumhurbaşkanı ayrıca ülkemizin kardeş Türkiye’nin acısını paylaştığını, Azerbaycan ve Türkiye’nin her zaman birbirinin yanında olduğunu, kardeş ülkeye her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını ifade etti…

Bu protokol adına verilen bir taziye değildi. Bu, Cumhurbaşkanı’nın ve halkının acılarının samimi bir ifadesiydi…

Bugün Azerbaycan’da çoğu otobüs , kamyon ve otomobillerde Türk bayrağı dalgalanıyor. Her Azerbaycan Türkü’nün yüreği yanıyor ve hepimiz  kendimizi avutuyorduk.

Ama bir gerçek vardı o’da ateş düştüğü yeri yakıyordu.

Şu anda Türkiye’de meydana gelen depremle ilgili olarak kardeş ülkeye giden Azerbaycan Acil Durumlar Bakanlığı’nın (ACİL) 725 çalışanı, depremin etkilerinin ortadan kaldırılması adına  arama, kurtarma faaliyetlerine devam ediyor.

Bu ekibin  41’i sağlık personelidir. Şu anda, bu  özel eğitimli uzmanlardan  oluşan  ekip Türkiye’nin Kahramanmaraş şehrinde arama kurtarma operasyonlarına katılırken bazıları da diğer bölgelerde çalışmalarına devam ediyorlar.

6 Şubat’tan bugüne kadar Azerbaycan’dan kardeş  Türkiye’ye  7 nakliye uçağı ,   tırlar ve kamyonlardan oluşan   yardım konvoyu gönderildi.

Elbette Türkiye güçlü bir ülke. Türk devleti vatandaşlarını kurtarmak için var gücüyle çalışıyor. Ama biz devlet ve millet olarak kardeşlerimize her türlü desteği vereceğiz. Bugün hem Türkiye içinde hem de kardeş milletler olarak daha çok birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız var.

Kardeş ülkede yaşanan afete bağlı olarak Azerbaycan devleti ile birlikte halkımız da yardım için adeta yarışyordu.

Akrabalar, arkadaşlar, genel olarak  sokaktaki her  insanın üzüntüsü suratından okunuyor ve “nasıl yardımcı olabiliriz. Bu zor günde kardeşlerimizin yanında olmayacaksak ne zaman olacağız?” sesleri yükseliyordu.

Bakü’deki sokaktaki  insanlarımızın bu samimi çırpınışları  da kendini gösteriyor. Şu anda, parası olan ve olmayan daha fazla insan eşyalarını Türkiye’ye yardım için toplama noktasına getiriyor. Hiçbir Azerbaycan Türkü, kardeşine yardım edememenin suçluluğunu ömür boyu yaşamak istemezdiÖyle de oldu. Herkes elinden geldiği kadar yardım etmeye çalışır. Bu yardımlaşma isteği dünyada belkide sadece ve sadece Türkler için geçerlidir. Hiç birorganizasyona gerk olmadan her vatandaşımız elindekini, avucundakini toplama merkezlerine bırakıyor.

Bütün bunlar Türk milletinin büyüklüğünü göstermektedir. Millet olarak aşamayacağımız hiçbir yük,  hiçbir sorun olmadığına bir kez daha inanıyoruz. Türk kardeşlerimizin acısını yürekten paylaşıyoruz ve kardeş ülkemizin bu imtihandan zaferle çıkacağından eminiz. başta Azerbaycan olmak üzere dost ve kardeş ülkelerin yardıma gelenler olduğunu medyadan öğreniyoruz.

Azerbaycanlı büyük  şair Bahtiyar Vahabzade’nin  vefat etmeden önce  Türkiye’de  yaşanan 17 Ağustos 1999 yılındaki deprem için yazdığı  şu mısralar bugün  canımız Türkiye’nin  ve Azerbaycan halkının çektiği acıları ve duygularını tam anlamıyla anlatmaktadır.

DEPREMİN SESİ

İşitince ata yurtta depremi
Aktı yaşım, döndü başım, Türkiyem.
Her derdimin kederimin ortağı
Can kardeşim kan kardeşim, Türkiyem.

*

Var mı kaza, var mı bela de bunca?
Seninleyiz biz ki ömür boyunca.
Kaderini bez uzaktan duyunca
Gözlerimden aktı yaşım, Türkiyem.

*

Öz hükmü var her zamanın her anın.
Yaman gününde yanındayız biz senin.
Ana yurtta vatanımsın, vatanım
Vatanımda vatandaşım, Türkiyem.

*

Tarih boyu bu ehdimiz bozulmaz
Türk milleti har olmamış, har olmaz.
Her beladan Türkün beli kırılmaz
Sen ey benim can sırdaşım, Türkiyem.

Kardeşimiz canımız Türkiye’de meydana gelen deprem sonucu hayatını kaybeden kardeşlerimize bir kez daha Yüce Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar  diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.