KASTAMONU İÇİN 10 SORU 10 CEVAP KASTAMONU’NUN KALKINMASI YERELDEN GEÇİYOR « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

KÖŞE YAZISI">
SON DAKİKA

KASTAMONU İÇİN 10 SORU 10 CEVAP KASTAMONU’NUN KALKINMASI YERELDEN GEÇİYOR

Bu haber 26 Aralık 2022 - 17:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gazetede yazı yazmam için teklifi gelince heyecanlandım açıkçası. Hemen plan yapıp, neler anlatmalıyım, kimlerden görüş almalıyım diye düşündüm. İlk olarak aklıma tanışıklığımız geçmişe dayanan, pek çok etkinlikte birlikte yer aldığımız İsmail Şahinbaş abim geldi. Köşe yazılarıma onunla başlamak istedim. Çünkü kendisi bölgeyi ve ülkemizin tamamını bildiği ve ülkemizin her bölgesinde iş yaptığı için tespitlerinin net, anlaşılır ve doğru olacağını düşündüm.

1) Sayın İsmail Şahinbaş bize kendini tanıtır mısın?

Sevgili kardeşim, senin aracılığın ile ilk önce tüm okurlara selam gönderiyorum. Ben 1989 yılından günümüze kadar olan süreç içinde turizm ve yayıncılık alanlarında çalıştım ve çalışıyorum. Sahibi olduğum şirkete bağlı dört dergi, bir yayınevi, bir seyahat acentesi bulunmakta. Tüm çalışmalarım özel nitelikli çalışmalardır.  

2) Türkiye’de hangi projeleri hayata geçirdiniz?

Ben sadece ülkemiz coğrafyası içerisinde çalıştım. Bu topraklara tutku ile bağlıyım. Yurt dışından belgesel alanında deneyimlerimi paylaşmak için gelen teklifleri kabul etmedim. Uluslararası kuruluşların ülkemizdeki projelerinde uzman olarak çalıştım. Bursa, Kocaeli, Antalya ve Muğla gibi turizm ve sanayi alanlarında güçlü illerin dışında özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgeleri ile Karadeniz Bölgesi’nde birçok ilde valilik, belediyeler ve kalkınma ajanslarına iş yaptım.

3) Ulusal veya uluslararası hangi kurumlar ile çalıştınız?

UNDP’nin Çoruh Vadisi’nde yer alan bir projesinde, bir de AB’nin Van Gölü Havzası’ndaki bir projesinde görev aldım.

4) Sizce Kastamonu nasıl bir coğrafya, avantajları nelerdir, dezavantajları nelerdir?

Kastamonu tek kelime ile anlatacak olursak ‘büyülü’, iki kelime ile anlatacak olursak ‘muhteşem büyülü’, bir cümlede anlatacak olsak; ‘geleneksel yapısını koruyan, doğal ve kültürel değerleri ile eşsiz bir bölge’ diyebiliriz. Bence hiçbir dezavantajı yok. Avantaja gelince; doğası, kültürü ve bu kültürü var eden insan kaynağına fazlası ile sahip.

5) Kastamonu’da turizmin gelişmesi için hangi adımlar atılmalıdır?

Aslında beşinci soru ile altıncı sorunun cevabı ilk olarak güçlü bir plan diyebilirim. Dilersen beşinci sorunun cevabını yedinci soruda geniş açıklamalı vereyim.

6) Kastamonu’nun kendi değerleri ile kalkınması için hangi adımlar atılmalıdır?

Bu sorunun cevabını Kastamonu’nun bulunduğu coğrafyayı çok iyi bilen ve dünyanın geleceğini algılayabilen bir düşünce gurubu ile cevaplamak doğru olur düşüncesindeyim. İl bakışta turizm, tarım, hayvancılık veya olabilir yeni tarz alanlarda ciddi bir planlama ile kalkınma sağlanacağını düşünüyorum. Plan yapmak iyi ama planı yapan ve uygulayanlar da çok önemli.

7) Kastamonu turizminin gelişmesi için nasıl bir plan yapılmalıdır?

Turizm her geçen gün gelişiyor. Çok daha kişi geziyor, konaklıyor ve alışveriş yapıyor. Yapılacak planı valilik ve belediyeler adına üniversite yapmalı. Ancak üniversite uygulamada olmamalı. Plan yazmak ile uygulamak çok ayrı beceriler gerektiriyor. Ortak akıl vasat akıldır. Ortak akıl ortalama akıldır. Ben ortak akla karşıyım ancak konu bir ilin geleceği olunca tüm paydaşlardan görüş almak önemlidir. Devlet adına çalışan kişilerden oluşacak komisyonlar yerine, devletin denetiminde sektörden gelen kişiler ile yol almak önemlidir. Daha sonra üniversitede görevli farklı disiplinlerde uzman kişilere bölgenin doğal ve kültürel değerleri ortaya koymaları istenmelidir. Bu görevlilerle birlikte bir başka görevli veya görevliler görsel materyal sağlamalı ve kentin DNA’sı ortaya çıkarılmalıdır. Bu işlemler bir süreç gerektirir. Kastamonu bir ülke gibi. Tosya’dan Karadeniz sahillerine kadar farklı bölgelerden oluşan coğrafyalarda idari sınırı var. Kastamonu için bir renk, slogan, motto ve müzik oluşturmak zor. Kastamonu’ya has bir turizm dili oluşmak, çalışma süreci içerisinde ortaya konulabilir. Tamamını görmeden yorum yapmak yerinde olmaz.

8) Yereli turizme katmak için nasıl bir yol izlenmeli?

Yerel olan evrenseldir diye bir deyim var. Yerel kalkınmadan ilin tamamının kalkınması zor. Hem de bu durum ahlaklı değil. Turizm daha çok kırsal bölgelere yayılmalı. Bir girişimci 100 yataklı otel açacağına, 10 girişimci 10’ar yataklı konaklama mekânları açmalı. Düşünce bu yolda adaletli olmalı. Adalet ve eşitlik kavramları farklıdır. Turizm aksiyonları tüm ilçelere güçlü oldukları yönlerden dört mevsim yayılmalı. Yerel kalkınırsa, il kalkınır, il kalkınırsa ülkemiz kalkınır.   

9) Kastamonu için yapılacak bir plan kaç yılda ürün verebilir?

Kastamonu’da tabiat turizmi çalıştayında yaptığım konuşmada tüm planı daha akıcı bir şekilde anlatmıştım. Benim gördüğüm kadar ile Kastamonu’nun plan konusunda eksiklerini söylemiş ve en az 3 yıllık bir çalışma ile tüm ili kendi değerleri ile turizme hazır edilebilecek bir plan açıklamıştım. İnsanlara yazıdan çok anlatarak ulaşmak daha iyi sonuç verir. Antik çağda yaşamış Lidya kralı Kandaules’i bir sözü aklıma geldi: “Kulak göz kadar öğretmez” demişti yüz yıllar evvel.

10) Kastamonu’nun doğal ve kültürel değerlerini koruyarak turizmi geliştirmek mümkün mü? Nasıl bir yol izlenmeli?

Planlı bir turizm yapılacaksa eğer, pek doğal ki kentin doğal ve kültürel değerlerini kullanmak gerekiyor. Burada sistem piramidal olarak yürütülmeli. Yapının başında uygulayıcı olmalı ancak, tabanda devlet olmalı. Güçlü bir otorite ki bu kentin valisi olmalı ve kentin valisi de bu işe güçlü bir şekilde evet demeli. Her şey güçlü devlet yöneticilerinde bitiyor. Halkın gücü bir yere kadar yetiyor. Halkın isteği ile olsaydı, şimdiye kadar olmuştu zaten.

Sevgili kardeşim bu soruların dışında bir tespitte bulunmak istiyorum:  Bir kentte her hangi bir konuda gelişim sağlanamıyorsa, konunun üst amirleri ya konuyu bilmiyordur, ya yapacak kişi bulamıyordur, ya nasıl yapılabileceği hakkında düşün sahibi değildir, ya yapmak istemiyordu ya da ufku yoktur. Planlı yapılan bir işin önünde hiçbir engel duramaz. Planı yapılmış iş, çok basit bir şekilde ürün verir. Planı yapmak kadar, planın arkasında da karalı durmak gereklidir. Ben hep güçlü yöneticilerle çalıştığım için başarılı oldum. Unutulmamalı, Sinan olmak için bir Süleyman’a ihtiyaç vardır.

Bu son paragraftan da anlaşılacağı gibi İsmail abi düşüncelerini net olarak ortaya koyan bir memleket evladı. Bana bu yazım alanını açan gazetemizin değerli yöneticilerine ve beni kırmayıp sorularıma cevap veren İsmail Şahinbaş’a teşekkür ederim.

Mustafa Çağırmustafa.cagir@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.