İzbeli’nin gözünden / KASTAMONU İÇİN 10 SORU 10 CEVAP « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

KÖŞE YAZISI">
SON DAKİKA

İzbeli’nin gözünden / KASTAMONU İÇİN 10 SORU 10 CEVAP

Bu haber 02 Ocak 2023 - 12:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bugün 1977 ‘de Kastamonu milletvekilliği yapmış değerli büyüğümüz  sayın Fethi Acar’ın kulaklarını çınlatarak  onun sözleri ile söyleşimize başlayalım istedim: Kırmızı yakutlarımız var hayvancılığımız, pastırmamız…/ Beyaz altınlarımız var sarımsağımız, pirincimiz…/Yeşil zümrütlerimiz var ormanlarımız…/Çok zengin bir coğrafyada, Kastamonu’da yaşıyoruz…

Bu haftaki konuğumuz Kastamonu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız sayın Serdar İzbeli’ye 10 soru sorduk ve hayatın içinden gerçekçi 10 cevap aldık.

Serdar İzbeli: “Değerli kardeşim bizlere bu fırsatı verdiğin için sizlere Sözcü Gazetesi ekibine yönetimine teşekkür ederim. Kastamonu halkının tüm kalbi duygularımla selamlar yeni yılını en içten dileklerimle kutlar sağlık ve esenlik dilerim. Bence, bana ne, idare eder, oluversin demeyeceğiz. Sahip çıkacağız, koruyacağız, çalışacağız, üreteceğiz.

1) Kastamonu’da üretilen ürünler mamul haline getirilemiyor? Sizce nedenleri nedir?
Cevap: Şöyle düşünelim. Gömleğinizin bir düğmesini yanlış iliklemeye başlarsanız yanlış ilerlersiniz. Yıllardan beri  organik tarım, doğal tarım üretiminin başkenti olmalıyız diye duyuru yapıyoruz. Taşköprü sarımsağı, Tosya pirinci, Devrekani patatesi, İhsangazi siyez buğdayı vs … Allah aşkına sorarım yüzde 97’sinde tarım ilacı ot ilacı kullanılmış. İlaç kullanılan ürünlerin mamule dönüştürsek bozuk sütten sütlaç, kokmuş etten köfte yapmaya benzer.  Maalesef toprağımız iğfal ve işgal edilmiş. Kastamonu adına bu durumdan elbirliği ile kurtulmak lazım diye düşünüyorum.

2) Kastamonu için kendi rolünüz nedir? Bunu anlatmaya çalışsanız ne söylemek isterdiniz?
Cevap: Kastamonu için rol model kolay kitaplar yazsanız çoğu insan okumaz, okusa da anlayamayabilir ya da boşver de diyebilir. Bir fotoğraf bir kare her şeyi anlatmaya yeter.    

Soru 3)Sizce tarım konusunda Kastamonu insanı çiftçisi, köylüsü nasıl bir yol izlemelidir?
Cevap: İnsan sağlığının bozulmasında günümüz hastalıklarının birçoğu gıda kaynaklıdır. İnsanlığın kurtuluşu da doğal beslenmekten geçer. Yani temiz topraktan, temiz  tohumdan, temiz sudan  temiz havadan, yararlanarak temiz gıda üretir, temiz ve sağlıklı bir nesil yetiştiririz. Bu yüzden doğal ve insan sağlığına zararı olmayan ürün üretmek önceliğimiz ve ilkemiz olmalıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi: ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’

Soru 4 ) Ticaret Borsa Başkanlığındaki hedefleriniz nelerdir?
Cevap: Ticaret Borsası olarak hedefimiz üyelerimize daha kaliteli hizmet vermek, ürettikleri malları değerinde satmalarına yardımcı olmak, reklam ve tanıtımlarını yapmaktır. KASWOOD Kereste Fabrikamızı ikinci vardiyasını açarak kütük ev imalatını hızlandırmayı planlıyoruz. Örneğin Kanada’da CLT Modelinde olduğu gibi 40 katlı ahşap yapıları depreme, yangına dayanıklı Kastamonu’da farklı bir yapı tarzını ortaya çıkarmayı hedefliyoruz.

Soru 5) Yıllardır turizmin içerisinde olan ve İzbeli Çiftliği’nin işletme sahibi olarak Kastamonu’da turizm camiasının hedefi ne olmalıdır?
Cevap: Bizim turist hedef kitlemiz yabancı turist olmalıdır. Çünkü yabancı turist döviz bırakır. Bir pastımalı ekmeği 100 liraya değil 100 euroya sattığımızı düşünürsek ülke turizmine ve ekonomisine daha fazla katkı sağlamış oluruz.

Soru 6: Ülke genelinde yüksek enflasyonu önlemenin yolu nedir?

Cevap: Ülkemizde enflasyonu önlemenin yolu kaliteli, dayanıklı mallar üretmek ,uzun ömürlü mallar üretmek  tasarruf yaptırır. Tasarrufta mal birikimini artırır. Ayrıca israfı önlemek, üretim yapmakta enflasyonu önlemeye yardımcı etkenlerdir.

Şimdi konuyu biraz açalım isterseniz. Her ürünün bir ömrü var. Çorabın gömleğin, ayakkabının, cep telefonunun, kullandığımız arabanın bu böyle olmamalı tasarruf burada başlıyor işte. Eski yün çorabım vardı 8 yıl giydim. Bir ayakkabıyı 7 yıl elbiseyi 10 yıl giyerdik. Şimdi Kastamonu’da her yerde yön levhaları var bakıyoruz bir yıl sonra levha solmuş değiştirilmesi gerekiyor. 1962 yılından kalma bir şişe buldum. Üzerinde yazı buz gibi duruyor.

Her şey tasarruftan geçiyor. Kuzeykent’te binalar yapılalı  30 yıl olmuş. Şimdi hepsini yıkıp yeniden yapıyoruz. Peki kendimize şu soruyu sorsak yanlış mı olur: 1506 yılında çimento, iş makinası, alet edevat yokken yapılan 517 yıllık Nasrullah Camisi nasıl ayakta duruyor? Bunu örneklemek  sayısını çoğalmak mümkün. Vilayet Binası, İsmail Bey Külliyesi, Nasrullah Camisi… Bizden davacı olmaz mı? Onu Yapan ustalar bizden davacı olmaz mı? İşin özünde sağlam ve kaliteli ürün üretmek olmalıdır.

Soru 7 )Kastamonu’nun bir abisi ve büyüğümüz olarak çocuğundan gencine öğretmeninden çiftçisine tavsiyeleriniz nelerdir?
Cevap: Çocuklara tavsiyem cips ve gazlı içeceklerden uzak durun. Böbrek hastalıklarının ana nedeni bu ürünlerdir. Hasta olmamak ve güçlü zinde bir bedene sahip olmanın yolu doğal beslenmekten geçer.

Gençlere ve öğretmenlere tavsiyem güzel bir soru. Geçenlerde Ankara’ya giderken Çankırı civarında lastiği patlamış bir araba gördüm, durdum ve sordum, bir ihtiyacınız var mı diye. Yardım çağırdık geliyor dediler. Biri makine mühendisi, biri elektrik mühendisi, biri bilgisayar mühendisi. Krikoyu bulamıyorlar, bulsa takamıyorlar, taksa cıvata sağa mı açar, sola mı sıkar bilmiyor maalesef. Cep telefonundan medet uman bir nesil geldi. Bu evlatları kazanmak zor galiba… William Shakespear’ın bir sözü çok hoşuma gider: O kadar geç ki, henüz erken demek mümkün!!!

Kastamonu halkı bence ‘Bana ne, oluversin, idare eder, ben mi uğraşayım, yarın yapalım, bana kadar adam mı yok’ dememeli. Kastamonu’ya memleketimize ve ülkemize sahip çıkmalı, üzerimize düşen ödevleri sorumlulukları layıkıyla yerine getirmeliyiz. Kastamonu köylerinden şehir merkezine göç edenlere toprakla bağınızı koparmayın. Köylerinizdeki ocağınızı söndürmeyin. Kendinize yetecek kadar olsun üretin. Hazıra alışmayın. Sağlıklı beslenmeye çalışın.

Soru 8 )Kastamonu insanına ekolojik yaşamın sürdürülebilmesi adına neler söyleyebilirsiniz?

Cevap: 9’la birlikte cevaplayayım.

Soru 9) Kastamonu’nun en önemli sorunu nedir? Siz olsaydınız bu sorunu nasıl çözerdiniz?

Cevap: Ekolojik yaşamı doğal güzellikleri, sağlığımızı ,sahip olduğumuz tüm değerlerimizi kaybetmek mi lazım !!!  Burnumuzun dibinde Çankırı var orası da bizim memleketimiz ama Kastamonu gibi yeşili bol değil bunu anlayabilmek için sahip olduğumuzun kıymetini iyi bilmek lazım ve korumak, sahip çıkmak, sahip olduğumuz değerleri yaşatmak gelecek nesillere taşımak önemlidir. Bana ne, ben hariç, boş ver, oluversin, idare eder demeyip bu kelimeleri hayatımızdan çıkardığımızda ve gereğini yaptığımızda dünya düzelir ve her şey yoluna girer ekolojik hayatta devam eder sevgili kardeşim.

Soru 10)Gençlerimize hayat tecrübenize dayanarak neleri tavsiye edersiniz?
Cevap: Son olarak gençlere tavsiyem kafelerde, internette, telefon başında değil laboratuvarlarda, arazide, sahada çalışmalarını tavsiye ederim. Bugün gençler şunun farkında değil oynadıkları cep telefonu nu şarjı bitse elektrikler kesilse bankada paran olsa ne olur. Elektrikler yoksa parada yok herkes evinde ve elindeki ile kalır. Enerji yoksa suda yok. Sonuç itibari ile hayat ta yok.

Sonuç olarak kıymetli kardeşim her şey işini seven nitelikli insanla olur. Bu yüzden işin özünde, başarının sırrında bu yatmaktadır. Dünyanın en iyi otelini yap, en modern fabrikasını kur, kimle çalıştıracaksın. Kastamonu’da bir futbol takımı gibi iyi bir teknik direktör çok güzel ama oyuncular yetersiz bu yüzden her alanda kendimizi yetiştirmek nitelikli hale getirmek zorundayız. Her ne iş olursa olsun her ne iş yaparsak yapalım ehline, ehil olana vermek zorundayız.

Son söz olarak Türk Milleti zekidir, vicdanlıdır örf adet daha şükür kaybolmadı. Örnek insanları sahneye koyarak çok güzel işler başarabilir. Sen doğruluk meşalesini eline al ve yürü, gölgen arkandan ister gelsin ister gelmesin.

Değerli okurlarımız bizlere zaman ayıran değerli büyüğüm sayın Serdar İzbeli’ye teşekkür eder çalışma hayatında kendisine başarılar dileriz.

Mustafa Çağırmustafa.cagir@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Handan guneysu 2 Ocak 2023 / 13:44 Cevapla

Bravo evladim
Ben oglumu sagliksiz gidalara olan egilimi yúzünden kaybettim
Ö nce obez oldu sonra seker hastaligina yakalandi