HAFTANIN Z’Sİ // Raporlar ve istatistikler haftası « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

KÖŞE YAZISI">
SON DAKİKA

HAFTANIN Z’Sİ // Raporlar ve istatistikler haftası

Bu haber 06 Şubat 2023 - 8:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geride bıraktığımız hafta yayımlanan raporların ve istatistiklerin haftası oldu. Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 2022 raporu ve bu raporda paylaşılan veriler oldukça önemliydi. Hastanemiz hem nitelik olarak hem de nicelik olarak gelişiyor. Oldukça mutluluk verici bir hadise. Hastanemiz gelişirken, hastane otoparkının fiziki olarak yetersizliği gün be gün kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Bu konuda çözüm üretilmesi elzem.

Öte yandan İl Emniyet Müdürlüğü tarafından paylaşılan ocak ayı kaza raporu da önemli mesajlar içeriyor. Bu rapor ve rapora konu olan istatistiklerin kaynağı araştırıldığında, kazaların da azalacağı öngörülüyor. İl Emniyet Müdürlüğü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün ocak ayı raporu da oldukça önemli. Bu verilerin paylaşılmasını değerli buluyorum.

Araç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okulu bırakan gençlerin yüzde 100’üne ulaşmış. Kimileri örgün kimileri ise açıktan okumayı sürdürmeye başlamış. Güzel ve tebrik edilmesi gereken bir çalışma.

KISA KISA GEÇEN HAFTA…

Rıfat Ilgaz memleketinde sahnelendi (28 Ocak Cumartesi). Rahmetle. Ankara Birlik Tiyatrosu “Bir Yeryüzü Ozanı Rıfat Ilgaz” oyunu ile Rıfat Ilgaz’ın memleketi olan Cide’de seyircisi ile buluştu. Rıfat Ilgaz’ın hayatının konu alındığı oyun, protokol üyeleri ve ilçe halkı tarafından ilgi ile izlendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ilimizdeydi (30 Ocak Pazartesi). Tosya’da yapımı tamamlanan Tosya Hükümet Konağı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törenle, yoğun bir kalabalıkla açıldı.

Kastamonu Araştırmaları Dergisi ‘Merhaba’ dedi (30 Ocak Pazartesi). Özenle hazırlanmış, nitelikli okuru bol olsun. Kastamonu Araştırmaları Dergisi’nin ilk sayısı çıktı. Dört ayda bir çıkması planlanan Kastamonu Araştırmaları Dergisi’nde ilimiz hakkında çeşitli yazılar yer aldı. Dergi’nin ilk sayısında, 13 Şubat’ta vefat yıl dönümü olan İhsan Ozanoğlu’na kapak tasarımında yer verilirken, Ozanoğlu’yla ilgili yazılar da Dergi’de yer aldı. 53 sayfalık ilk sayıda genç yazarlara da yer veren Dergi; Hilal Kırtasiye, Sancak Kırtasiye ve Mahmut Antik İslamoğlu’nun dükkanında satışa çıktı.

Avustralyalı Webby, 51 dakikada 25 hamburger yedi (31 Ocak Salı). İlginç bir sektör… Avustralyalı 33 yaşındaki James Webby, tüm ülkelere giderek yemek yeme yarışmalarına katılıp başarı elde etmeyi hedefliyor. Ülkesinde pek çok yemek yeme yarışmasına katılan Webby, ardından Amerika, Brezilya, Arjantin gibi ülkelerde de yarışmalarda başarılar elde etti. Türkiye’ye 17 Ocak’ta gelen Webby, pek çok ilde katıldığı yemek yeme yarışmalarında ödül kazandı. İlimizde de Mustank Burger’in sahibi Mustafa Girişken’in düzenlediği yarışmaya katılan Webby, 51 dakika 36 saniyede25 hamburger ile bir litre kolayı bitirerek 5 bin liranın yanı sıra yaklaşık 50 bin lira değerindeki cep telefonu ödülünün sahibi oldu.

Kuraklığa karşı eylem planı (31 Ocak Salı). Bu konu önemli! Suyumuzu korumalıyız! Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 2023-2027 Dönemi Türkiye Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Kirişci bu eylem planının, gündeme geldiği dönemin son derece kritik olduğunu, bu yönüyle de diğer eylem planlarından daha farklı etki ve katkıları olacağını söyledi. Kirişci; “Kuraklık, kabul etmemiz gereken bir konudur. Bunun minimize edilmesi, buna ilişkin tedbir alınması hususu vakit kaybetmeden uygulamamız gereken birtakım tedbirleri gerektiriyor” dedi.

KEAH 2022 raporu: 1 milyon 358 bin 936 kişi (1 Şubat Çarşamba). Ciddi rakam. Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi (KEAH) , 2022 yılında 1 milyon 358 bin 936 vatandaşa sağlık hizmeti verdi. Ameliyat sayısı 28 bin 594’e yükseldiği bilgisine ulaşılırken, 331 kanser hastasının ameliyatlarının da ileri merkezlere gönderilmeden Onkoloji Cerrahi Ünitesi’nde başarıyla yapıldığı bilgisi paylaşıldı. 2016-2018 yılları arasında 90 uzman hekimle sağlık hizmeti veren hastane, 2019-2021 yıllarında 100-130 uzman hekimle hizmet verdi. 2022 yılında uzman doktor sayısı 145’e ulaşırken, 2023 yılında öğretim görevlileri dahil, doktor sayısının 150’nin üzerine çıkması bekleniyor.

‘Eğitimle yeniden buluşma’ doğru yolda (2 Şubat Perşembe). Tebrikler Araç Milli Eğitim’e. Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Eğitimle Yeniden Buluşma” projesi kapsamında çeşitli nedenlerle Araç’ta okuldan ayrılan 58 öğrencinin yüzde 100’üne ulaşıldı. Bu süreçte okul yöneticileri tarafından veli ve ev ziyaretleri gerçekleştirilerek öğrencilerin tamamıyla tek tek görüşmeler yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Ortak paydamız olan çocuklarımız için sunulan fırsatlardan uygun olan seçenekleri belirleyen öğrencilerimiz örgün eğitim, MESEM ve Açık Lise kapsamında tercihlerine yerleştirildiler. ‘Eğitimle Yeniden Buluşma” projesi birçok hikayenin gün yüzüne çıkmasına vesile oldu” ifadelerine yer verildi.

Ünlü’den ‘Maslak’ açıklaması: “Müjdemizi aldık” (2 Şubat Perşembe). Heyecanla bekliyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret etmelerinin ardından açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü; “Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ı ziyaretimizden sanayi esnafımız adına olumlu gelişmelerle dönüyoruz. Bakanımızdan Maslak Yeni Sanayi Sitesi inşaatı ihalesinin kısa sürede yapılacağı müjdesini aldık” ifadelerini kullandı.

Kar’tamonu (2 Şubat Perşembe). Özlemiştik. İl merkezindeki yılın ilk kar yağışı kartpostallık görüntüler sundu. Kara hasret kalan yerler arasında olan ilimiz, beyaz gelinliğini giydi. Kar ile birlikte beyaza bürünen şehir merkezi, güzel görüntüler sunuyor. Beyaza bürünen bina çatıları ve Kastamonu Kalesi seyrine doyum olmaz manzarayla kar severleri karşıladı. Kar yağışı perşembe gününden itibaren şiddetini arttırırken, çok sayıda köy yolu kapandı, ekipler kapanan yolları açmak için hummalı bir şekilde çalıştı. Ilgaz’da ise beklenen görüntüler oluşmaya başladı.

Ocak ayında 134 trafik kazası! (3 Şubat Cuma) Önemli istatistik. İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Trafik Şube Müdürlüğü, ocak ayı içerisinde gerçekleştirdiği çalışmaların verilerini ve sorumluluk bölgesinde meydana gelen trafik kazalarının verilerini paylaştı. İlimiz Trafik Şube Müdürlüğü’nün sorumluluk bölgesinde ocak ayında 82’si maddi hasarlı olmak üzere 134 trafik kazası meydana geldi. 52 yaralanmalı kazada 82 vatandaş yaralandı.

Araç Barajı’nda 4 milyon m³ su depolandı (3 Şubat Cuma). Güzel gelişme. Yer teslimi 19 Ekim 2015 tarihinde yapılarak inşaatına başlanılan Araç Barajı’nda 19 Ekim 2022 tarihinde kapakları kapatılarak su tutma işlemine başlanıldığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Akif Balta, su tutulduğu günden bugüne kadar 4 milyon m³ su depolandığını ve su seviyesinin hızla arttığını belirtti.

Uyuşturucuya geçit yok (4 Şubat Cumartesi). Takdir edilesi. İl Emniyet Müdürlüğü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ocak ayı içerisinde gerçekleştirdiği operasyonların detaylarını paylaştı. İl Emniyet Müdürlüğü tarafından paylaşılan verilere göre; ocak ayında uyuşturucuyla mücadele kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarda 7 bin 800 gram bazmorfin, 4,29 gram kenevir tohumu, bin 70 adet sentetik ecza, 62,35 gram esrar, 4,49 gram metamfetamin, 14,70 gram bonzai, 2,49 gram skunk ele geçirildi. Gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltına alınan 63 şahıstan 7’si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

HAFTANIN Z’Sİ HAKKINDA
Gazetemiz sayfalarına bir haftalık sürede yansıyan göreceli önemli haberler, Haftanın Z’si adıyla düzenli olarak bu köşede yer almaktadır. Yine aynı şekilde bir aylık sürede sütunlara yansıyan göreceli önemli haberin, bu kez Ayın Z’si ismiyle, bu köşede yer alması hedeflenmektedir.

Haftanın Z’si köşesinin amacı, bir önceki haftayı kısaca özetlemek ve geleceğe haftalık bir not bırakmaktır. Ayın Z’sinin amacı da bu paraleldedir.

Gazeteler, tarihin ilk taslakları olarak düşünüldüğünde; her gün geleceğe bir not düştüğümüz ortadadır. Günlük notların daha bütüncül olarak değerlendirilmesi ise Haftanın Z’si ve Ayın Z’si köşeleriyle daha mümkün olacaktır.

Bu amaç doğrultusunda, bu yazıda, gazetemize 28 Ocak-4 Şubat 2023 tarihleri arasında yansıyan göreceli önemli haberler yer almaktadır.

Yilmaz Acar Davutyilmazacar@kastamonusozcugazetesi.net

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.