DOĞRULAR ÇATIŞMASI « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

KÖŞE YAZISI">
SON DAKİKA

DOĞRULAR ÇATIŞMASI

Bu haber 27 Aralık 2022 - 8:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İnsanlar, her konuya dair yorum yapma hakkını adeta bir gereklilik gibi hissediyor ve bunu yaparken de kendi merkezinden bir adım çıkmadan  koşullarına göre yorumluyor. “Ben olsaydım şöyle, böyle yapsaymış/yapmasaymış…” akıl hocalığı ve ezicii sözler. Sen değilsin o durumda olan, senin gibi yapamaz kimse! Sadece sen yapabilirsin aynısını; doğduğun aileden, aldığın terbiyeden, eğitiminden, bulunduğun çevreden, gezdiğin- gördüğün yerlerden, yediğinden-içtiğinden, zamanından, işinden, maddi dünyandan ve seni tamamlayan her unsurdan kaynaklanarak. Bir de, sadece kişiye  özgü olan etkisi var. İkiz kardeşler dahi aynı merkezden hayata atılsalar da, baktıkları yön, gittikleri yol aynı olmuyor. Ahlâki değerler üzerindeki etkisi  bile koşula ve zamana göre değişiyorsa, herkesin birbiri üzerindeki fikir beyanı nereden çıkıyor? İnsan, varoluşunu en çok doğru peşinde olmak ve bu eksende anlam aramak diye tanımlar. Doğrularımız, işimize gelen eğride kesişip anında değişiveriyorken üstelik! Ya şartlar onu gerektirir(!) ya küçük lokmalar sadece diyete tabidir de,  kusulan büyük laflar kalır kucakta. Aslolan iyi/doğru kimler, hangi eylemler? Bu işin bana göre olan yanı ; derece derece, az/çok oluşu. A kişisi, B kişinden daha iyi; X, Z’den biraz daha az yalan söylüyor ama hiç yalan söylemediğine rastlanmadı. Çok beyazdır, bembeyazdır da o yüzden görünmez belki! Katıksız doğrunun karşılığı nereye saklandı? Mutlak bir düzlük de söz konusu değil. Hatta öyle yamulmuşuz ki, eğrilerimiz yarışıyor, farkında değiliz… İnsanız işte!

    Birbirimiz olmadan bir hiçken, en keskin yanımızı yine birbirimize dokundurarak törpülemeye çalışıyoruz. “Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir” diyen koskoca filozaftan geriye, 21. yüzyıl  insanı olarak her şeyi biliyoruz, her şeyi ve en doğru olan da biziz, zaten aksini söyeleyen yanılır. Yanılıyoruz! Her şeye ve her yere yetişen, zamana da ruh veren insanlar olarak, merkezimiz etrafında çok bildiğimizle , doğrularımızla yanılıyoruz!  Ortak bir payda bulup azlar ve çoklar uzlaşamaz mı? Mümkün! Arada sırada arka sıradakilerle ön sıradakilerin, arka mahalledekilerle cadde kenarındakilerin yer değiştirmesi lazım. Bakalım, farklı bir eğri içinde kaç derece doğruyu buluyoruz ve kaç yanlış,  kaç doğruyu götürüyor!.. Bunun adı, “merkezkaç deneyi.”

Şaduman İzmitlioğlusaduman@kastamonusozcugazetesi.net

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.