Dengemiz bize neler gösteriyor ? « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

KÖŞE YAZISI">
SON DAKİKA

Dengemiz bize neler gösteriyor ?

Bu haber 13 Aralık 2022 - 15:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Denge, dikey düzlemde vücut ağırlık merkezini koruyabilme yeteneğidir. Düşmeyi engelleyecek şekilde duruşumuzu düzenler ve vücudumuzun pozisyonu hakkında beyne bilgi verir. Denge sistemi komplike bir yapıdır.  Birçok organdan bilgi alır ve bu bilgiler beyin tarafından işlenerek motor bir cevap oluşturulur. Bu organlar arasında iç kulak, gözler, kaslar ve eklemler bulunur. İç kulağımızda bulunan yapılar baş ve gövde hareketleri ile ilgili bilgi verirken, kas ve eklemlerimizdeki hareket ve gerilimler beyne uyarı gönderir.  Gözlerimiz ise bu hareketlere uygun olarak bakışın devamını sağlamakla görevlidir. Dengeyi sağlayabilmek için çevreden bilgi alır. Bu sebeple gözlerimizi kapattığımızda dengemizi sağlamak daha zordur.

Denge birçok sistemden bilgi aldığı için tüm bu sistemlerdeki aksaklıklar dengeyi olumsuz yönde etkiler. Bunların başında kulak ve sinir sistemini etkileyen hastalıklar gelir. Aynı zamanda göz hastalıkları ve sistemik bazı hastalıklar da denge kaybına sebep olabilir. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta denge kaybı veya baş dönmesine hangi semptomların eşlik ettiğidir. Ani başlangıçlı baş dönmesi, beraberinde kas güçsüzlüğü,konuşmada bozukluk gibi semptomlar beyin kanamasını işaret ediyor olabilir. Bu durumda acil olarak hastaneye müracat edilmelidir.

Denge kaybı ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklarda mutlaka kulak burun boğaz ve nöroloji hekimine başvurulmalıdır. Hekim, muayene sırasında  gerek duyuyorsa sizden bazı odyolojik testler isteyebilir. Bu testler işitme ve dengenizin durumu hakkında objektif bilgiler sunar ve sonuçlarınıza bağlı olarak tedaviniz değişebilir. Odyolojik testleri yapan işitme ve denge uzmanları odyolog olarak adlandırılmaktadır. Odyolog yaptığı testler sonucunda size uygun gördüğü tedaviyi düzenler ve uygular. Denge ile ilgili rehabilitasyon uygulayan diğer bir meslek grubu ise fizyoterapistlerdir.

Fiziksel olarak aktif, kalp damar sistemi sağlıklı, nöroloji veya KBByle ilgili herhangi bir hastalığı olmayan kişilerin dengesi diğerlerine göre daha iyi olmaktadır. Yaş ilerledikçe eklemlerde ve kaslarda zayıflama, görme kalitesinde azalma ve kulaktaki bazı hücrelerin sayısındaki düşüş gibi sebepler dengeyi olumsuz yönde etkiler. Fiziksel aktivitenin dengeyi etkilemesi gibi denge de fiziksel aktiviteyi etkiler. Dengesi kötü olanların yaşadığı düşme korkusu sosyal izolasyona neden olabilir.  Böylece devamında psikolojik problemler de görülebilir. Aynı zamanda baş dönmesi olan kişiler yükseklik korkusu, uçağa binememe gibi sorunlar yaşar. Altyazıları takip etmekte zorlanırlar. Uzaktaki cisimleri bulanık olarak görebilirler. Görüldüğü gibi denge yalnızca hareket etmekle ilgili problemlere yol açmaz. İnsanları birçok alanda etkileyebilir.

Peki dengemizi geliştirmek için kendimiz ne yapabiliriz? Çocuklar için salıncak, kaydırak, paten gibi oyun araçları dengeyi olumlu yönde etkiler. Ayağımızı kullandığımız her aktivite kas ve eklemlerimizi uyararak denge sistemine iyi gelir. Bol su içmek özellikle kulakla ilgili hücrelerin sağlığı için faydalıdır. Spor yapmak kaslarımızı kuvvetlendirerek dengeyi sağlamamıza yardımcı olur. Eğimli, tırtıklı, düzgün olmayan zeminlerde yapılan egzersizler dengeyi geliştirir.

Feyzanur Şenelfeyzanur@kastamonusozcugazetesi.net

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.