Yaşam Alanı’nın temeli atıldı « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

Yaşam Alanı’nın temeli atıldı

Bu haber 24 Eylül 2022 - 7:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Belediye Başkanlığı tarafından planlanan Saraçlar Mahallesi Yaşam Alanı ve Kapalı Garaj Projesi’nin temeli dün Cuma Pazarı’nın üst kısmında gerçekleştirilen törenle atıldı.

Temel atma törenine MHP Konya Milletvekili Esin Kara, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, MHP İl Başkanı Emin Çınar, MHP MYK Üyesi Yüksel Aydın, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, İGM Başkanı Güray Parçal ve çok sayıda davetli katıldı.

Görevde bulunduğu sürede bir yatırımın daha startını verdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; “3,5 buçuk yılı doldurmak üzereyiz. Hemen startını verdiğimiz yatırımlarımız oldu. Birkaç ay önce şehrin gelecek 30-40 yılına hitap edebilecek, özellikle modern şehirlerin olmazsa olmazı atık su tesisimizi faaliyete geçirdik. Ben bütün yapılanları ayrı bir tarafa koyuyorum, onu ayrı bir tarafa koyuyorum. Çünkü atık su arıtma tesisi dediğimiz şey, bugün Türkiye’de ilk 3 tesisten bir tanesi. Şehrin 30-45 yıl sonrasına da hitap eden bir tesis. Bugün yapmaya kalksanız yaklaşık 400 milyon TL’den ses verecek bir yatırım. Tabii bu yatırım bir bütündür. Bu yatırıma start verilmesi 1994 yılı. Süleyman Yücel başkanımız döneminde. O günden bugüne kadar farklı sebeplerle hep beklemedeydik, Allah’a şükürler olsun, dönemimiz itibariyle hem ihalesini, hem başlamasını, hem de bitişini gerçekleştirmiş olduk. Özellikle Taşköprü yolundan itibaren olan tarım alanların sulanması kirli suyla yapılıyordu, artık tertemiz suyla yapılıyor. Genelde bu atık su arıtmalar tek fazlı idi, bizdeki 3 fazlı. Elektriğin kendisi üretiyor. Yaklaşık yüzde 70 elektriğini kendi üretiyor, günlük yaklaşık 8 tonda yakıt veriyor. Bunu organik gübre olarak da kullanabilirsiniz, yakıt olarak da kullanabilirsiniz. Çok ciddi bir yatırımdı. Bunu diğer yatırımlardan ayırıyorum. Bunun içme suyu altyapısı da var. İlk başladığımız dönemde ne pandemi bitti, ne global kriz bitti. Fakat çok şükür Kastamonu’ya çok ciddi şeyler kazandırdığımıza inanıyorum. Umarım artarak da devam edecek. Umarım önümüzdeki bir buçuk yılda da çok daha fazlasını hemşehrilerimizin hizmetine sunarız. Şehre hizmet etmek bir nevi ibadet” ifadelerini kullandı.

“YAKLAŞIK 90-95 ARAÇLI OTOPARK OLACAK”

Karaçomak Deresi’nin ıslahı için kalan kısmının ocak ayında ihale edileceğini söyleyen Başkan Vidinlioğlu; “Buranın yaklaşık 4,5 kilometrelik bir kısmının ıslahı kalmıştı. Bir de hemen Kastamonu çıkışında elden geçmesi gereken yer vardı. Buranın yaklaşık bin 800 metrelik kısmını tamamladık. Kalan kısmı da bu seneki programa alacaktık, fakat bu seneki muhammen bedellerle bu işinden çıkılmaz diye bunu ocak ayına bıraktık. İnşallah ocak ayında geri kalan kısmında ihalesi yapılıp, Karaçomak Deresi’nin tamamının ihalesi gerçeklemiş olacak. Burası yaklaşık 17 dönümlük bir alan. Bu 17 dönümün içerisinde kafeteryasından, yürüyüş yoluna, bisiklet yoluna, çocuk oyun alanlarına, fitness alanlarına, oturma ve piknik alanlarına sahip olunacak. Yaklaşık 90-95 araçlı otopark olacak” şeklinde konuştu.

“YENİ NORMALLERE ALIŞMAMIZ LAZIM”

İklim değişikliklerine karşı bir yol haritası belirlediklerini ifade eden Başkan Vidinlioğlu; “Bu bizim gelecekteki yol haritamız olacak. Yeni normallere alışmamız lazım. Bunlardan biri de son 1 yıl içerisinde yaşadığımız 3 tane sel felaketi. Bir tanesi asrın felaketi. Haziran ayında olan yağışta bizim Ilgaz İsale Hattımızın 11 kilometresi tamamen gitti. En az 2 ay çalışma gerektirecek yerin yolunu bir gecede yaptık, 3-5 gün içinde de suyu verdik. Bununla ilgili de çalışma yapmamız gerecek. Yeni normallere göre tedbirler almamız lazım. Bunlardan bir tanesi de suyla ilgili. Gürleyik’ten gelen suyla şehrin diğer taraflarına belki su verebilirsiniz ama Karaçomak’tan gelen suyla şehrin geri kalanına su vermeniz mümkün değil. Arada çok ciddi bir kot farkı var. Bunu yapabilmek çok zor. Bununla ilgili bir çalışmayı başlattık. Böyle olağandışı durumlarda, devreye sokmak için arada bir hat yapacağız. Buna mecburuz. Çünkü önümüzdeki dönemin kime ne getireceği belli değil” dedi.

“BÜTÜN TURİZM SEVENLERE HİTAP EDEN BİR İLİZ”

Başkan Vidinlioğlu son olarak; “3,5 buçuk yıllık dönemde yaptığımız sahalar, çocuk oyun alanları, şehrin güzelleşmesine katkı verecek hemen hemen her şeyi faaliyete geçirdik. En büyük isteklerimizden bir tanesi mahallelerde mahalle kültürünü yaşatabilmek için evler yapmaktı. Bir tanesini yapabildik. İmkanlarımız ölçüsünde en azından 2-3 mahallemizin ortak kullanabileceği evler yapmak istiyoruz. Mahalle kültürünü yaşatmamız lazım. Birlikte rahmet var, ayrılıkta azap var. Onun için bir ve beraber olduğumuzda üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey meşakkat yok. İnanıyorum ki Kastamonu gelecek dönemin parlayan yıldızlardan bir tanesi olacak. 2018’de ciddi bir rakam yakalamıştık ki, araya pandemi girdi. Dolayısıyla bundan sonrası için Kastamonu hem kayak turizmi, hem deniz turizmi, hem inanç turizmi, hem doğal özellikleri, hem de müthiş yemekleriyle gastronomi noktasında bütün turizm sevenlere hitap eden bir ilimiz. Kadim bir şehir. İnsanların doğması, büyümesi, ölmesi ne kadar mukadder ise şehirlerde böyledir, şehirlerin kılcal damarlarını açık tutmak lazım. Şehri gelin birlikte yaşatalım, gelin canlar bir olalım. Bu noktada her türlü teklife isteğe açığız” dedi.

“İNSANLIĞA HİZMET ETME AMACI İLE YOLA ÇIKTIK”

MHP Konya Milletvekili Esin Kara ise “Milliyetçi Hareket Partisi olarak belediyecilik anlayışımızda bir sloganımız vardı. Diyorduk ki üretken belediyecilik, üreten vatandaşı için halkı için hizmet eden üreten bir şeyler meydana getiren, işte bu anlayışla beraber Milliyetçi Hareket Partisi’nin görev almış belediye başkanlığı kadrolarında hizmetleri yerinde görmekten onur duyuyoruz. Geçen gelmiş olduğum ziyaretimde su arıtma tesisini sayın başkanımla birlikte gezerken gurur duydum. Kastamonu’nun konan bir 30 yıl sonrasını, bir 50 yıl sonrasını düşünmek çok önemli idi. Koltuğunu düşünen bir siyasetçi elbette ki bir 5 yıl sonrasına yatırım yaparak göz boyayacak birçok hizmeti bu su arıtma tesisi yerine yapabilirdi. Ama vatandaşın geleceğini düşünen 50 yıl sonraki nesilleri düşünen, belki çoğumuz 50 yıl sonra buralarda olmayacağız ama gelecek nesillerimizin rahatını düşünmek belki Milliyetçi Hareket Partisinin belediyeciliğine yakışan bir davranıştı. Siyasetçinin en güzeli nedir diye sorarsanız bana samimi olanıdır, samimi konuşanıdır. O yüzden ben sayın başkanın konuşmalarında o samimiyeti gördüm. Peygamber Efendimiz der ki insanların en hayırlısı insanlığa hizmet edendir. İşte bizlerde insanlığa hizmet etme amacı ile yola çıktık. Bu ister vekillik olsun, ister belediye başkanlığı olsun, ister teşkilatımız içerisindeki herhangi bir görevimiz olsun, bu anlayışla daha gidecek çok yolumuz var. Büyük Türk Milletine layık olduğu hizmeti sunmak için bu canları biz emaneti olarak Allah’tan aldık. Ve emaneti teslim edene kadar amacımız büyük Türk Milletine hizmettir. Bu anlayışla adım atan her bir ülkü neferini saygıyla selamlıyorum. Her birinden Allah razı olsun diyorum. Bugün Kastamonu’muz için temelini atacağımız sosyal tesisin vatanımıza milletimize Kastamonulu hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyor hepinizi Yüce Allah’a emanet ediyorum. Yüce Allah büyük Türk Milletini, büyük Türk Ordusunu, büyük Türk Devletini kıyamete kadar muzaffer kılsın. Varlığımız büyük Türk Milletine armağan olsun.  Ne Mutlu Türk’üm Diyene” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından yapılan dua ve kurban kesimi ile Saraçlar Mahallesi Yaşam Alanı ve Kapalı Garaj Projesi’nin temeli atıldı.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.