Vidinlioğlu’ndan geniş çaplı değerlendirme « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

Vidinlioğlu’ndan geniş çaplı değerlendirme

Bu haber 27 Ocak 2023 - 9:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Belediye Başkanı Op. Dr. R. Galip Vidinlioğlu, geçtiğimiz akşam katıldığı bir televizyon programında ilimizle ve belediye çalışmalarıyla ilgili geniş çaplı değerlendirmelerde bulundu.

Belediye Başkanlığı döneminde pandemi sürecini ve sel afetini yaşadıklarını söyleyen Vidinlioğlu, ‘üretim’ vurgusu yaparak açıklamalarına başladı. Vidinilioğlu; “Tüm olumsuzluklara rağmen öz kaynaklarımızdan yaklaşık 330 Milyon TL, yine bakanlıklar ile yürüttüğümüz çalışmalarla birlikte de şehre 800 Milyon TL üzerinde bir yatırım kazandırdık. Ben şehrim adına ne gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Caddeye çıkıyorsunuz, makamda çok durmuyor diyorlar. Makamda duruyorsunuz, insan içine çıkmıyor diyorlar. Ankara’ya görüşmeye gidiyorsunuz şehirde durmuyor diyorlar. Ben yapmam gerekenleri yapıyorum. Kimse size şu yatırımı da Kastamonu’ya kazandıralım demiyor. Siz gidip talep ediyorsunuz ve bunun neticesinde bu işler oluyor. Onun için tezviratlar çok doğru değil” dedi.

“200 BİNİN ÜZERİNDE FİDE DAĞITTIK”
Vidinlioğlu’nun açıklamaları şu şekilde: “Toprakla barışmalıyız. Bu doğrultuda Atalık tohumlardan fide ürettik. 200 binin üzerinde fide dağıttık. Park ve Bahçeler yeni yerleşke alanına tam otomasyonlu seralar kurduk. Biz üretimi bu seralarda yapıyoruz. Şehrin çeşitli noktalarına diktiğimiz çiçeklere kadar kendimiz üretiyoruz. İlimizde yetişebileceklerin hepsini kendimiz üretiyoruz. Önümüzdeki sürecin ana konusu sağlıklı gıda ve su olacak. Suyun tasarruflu kullanımı çok önemli. Bizler bahsettiğim seralarda yağmur ve kar sularını depolayıp buradan sulama yapıyoruz. Bu önemli bir durum. 61 oyun parkı kurulumu gerçekleştirdik ve çocuklarımıza güvenli oyun alanları oluşturmayı sürdürüyoruz. 13 semt sahası ve 4 basketbol sahası bu süreçte yaptık. Yine Saraçlar Mahallesi, İnönü Mahallesi ve Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Yaşam Alanları projelerimizin temellerini atalı birkaç ay olmasına rağmen hızla ilerliyoruz. En kısa sürede bitireceğiz.”

“ALT YAPIYA 80 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE BİR YATIRIM YAPTIK”
“Yine şehrimizin alt yapısına 80 Milyon TL’nin üzerinde bir yatırım yaptık. Bu sene yaptığımız asfalt şehrin içerisinde 100 kilometre. Bu şehrimiz ölçeğinde çok büyük bir rakam. Belediye tarihinde bu denli büyük asfaltlama yapılmadı. Eksik yerler tabi ki var. Aynı anda her noktayı çözme şansımız yok. Yaptığımız asfalt sıcak asfalt. Ayrıca parke çalışmaları yaptık.”

UĞURLU HASTANESİ
“Uğurlu konusu beni de heyecanlandırıyor. 10 yıldır süregelen bir problem. Herkes konuşuyor. Herkes konuştuğu için de en az 3-4 ayımız bir arpa boyu yol almadan gitti. Ben bu konuda çok net bir şey söyleyeyim. Ben bunu siyasi ikbal için falan açma derdinde değilim. Benim paye alma gibi bir derdim falan da yok. Bugün varız yarın yokuz. Şehrin bir probleminin çözülmesi noktasında ben irade gösteriyorum. 10 yıldır çözülmemiş bir problem. Tabi bu konuda konuşurken de hassas konuşmak lazım. Bunu çözme noktasında bir irade gösteriyorum. Burada devlet satıyor. Ben de belediye olarak, devlet olarak talibim. Devlet satıyor, devlet de talip oluyor. Biz bu konuda kendi içimizde de kırılganlıklar yaşadık. Kafasında çok soru işareti olan arkadaşımız oldu. Ama biz kendi içerimizdeki soru işaretlerimizi büyük oranda çözdük ki bir önceki gün olağanüstü meclis toplantısında sadece meclisin tamamının 1 firesi ile geçti bu yetki verilmesi. Demek ki ortada anlaşılmaz bir durum yok. Mesela birlikte siyaset yaptığımız eski il başkanımızın bile kafasında soru işareti oluştu. Ya acaba ne olur? Olan şu: biz gireriz, evvel Allah bunu alırız dedim. Belediyenin mülk almasının önünde bir engel var mı? Yok. Kararsızlık bu konuda en son tercih olmalı. Allah nasip ederse 6 Şubat günü belediye başkanı olarak o ihaleye gireceğim. Alma iradesini göstereceğim. Ne yapacağımı da aldıktan sonra görürsünüz. Ama ben sağlıkla ilgili bir problemi çözme yönünde irade gösterip herhalde orayı farklı bir amaçla kullanacak da değilim. 6 Şubat’ı ben de büyük bir aşkla, şevkle bekliyorum. İnşallah çözeceğiz. Hayaliniz ne kadar büyük olursa gerçeğiniz de o kadar büyük olur.

TOSYA YOLU ÇALIŞMALARI HAKKINDA
“Göreve geldiğimizde Tosya Yolu’nda alt yapı namına her hangi bir çalışma yoktu. Orada bir yağmur yağdığında meyilden dolayı yukarıdan gelen taş toprak hepsi Taşköprü yoluna iniyor ve trafiği kapatıyordu. Şimdi alt yapıda insanların içerisinde yürüyebileceği kanallar döşedik. Tosya Yolu’muzda alt yapıyla ilgili çok büyük problemimiz kalmadı. Alt yapısını tamamladığımız andan itibaren de o bölgenin sıcak asfalt uygulamasını başladık. Tosya Yolu yeni yerleşim yeri. Burada alt yapısı tamamlanmayan daireler alınmış. Ama bizler alt yapı çalışmalarını bitirmeden asfaltlama yapma şansımız yok. Neticede süreç önce alt yapı ardından asfalt olarak devam etti. Kalan birkaç istisna yerimiz var. Onları da hızla çözeceğiz.”

ULAŞIM HİZMETLERİ
“Kartlı Sisteme geçeceğiz demiştik. Bu sisteme geçtik. Bu konuyla ilgili bazen övgü bazen yergi alıyoruz. Kredi kartı ile çekilmeler konusu mecliste de gündem oldu. Çevre illere göre güzergahlarımız uzun. Bu noktada bir çözüm bulma için çabalıyoruz. Bir eksiğimiz olarak kabul edelim: Mesafeye göre ücretlendirme. Bu olabilir. Ancak bu bir çırpıda yapılabilecek bir şey değil. Ben hemşerilerim için en uygun yönde ayarlamaları yapma gayreti içerisindeyim. Tek taraflı bakmak gibi bir şansınız yok.

MÜNFERİT ÇALIŞMALAR
“Örencik TOKİ’de ciddi sıkıntılar vardı. Oraya yolu açıyoruz. Örencik TOKİ’yi doğalgaza da kavuşturmuş olduk. Yine Olukbaşı mevkiine hizmet binası yaptık. Kastamonu Belediyesi Mustafa Yıldız Halk Kütüphanesi’ni şehrimize kazandırdık. Karaçomak Barajı Mesire Alanı projemiz ile atıl durumda kalan güzel bir alanı şehrimize kazandırıyoruz. Burasını sağ olsun DSİ Bölge Müdürümüz İbrahim beyin teklifi ve Sayın Bakanımız ile yaptığımız görüşmeler neticesinde aldık. Gerekli çalışmaları yaptık en kısa sürede hizmete açacağız. Sokak hayvanlarımız için doğal yaşam alanı projemizi yaptık. Yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Sadık dostlarımızın barınmaları ve yiyecekleri için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Onların sağlığı için ekiplerimiz gece gündüz görev başında. Yine ilaçlama hizmetlerimiz aralıksız sürüyor. Mahalle evleri demiştik. Esentepe Mahalle Evimizi tamamladık. İnşallah belirlediğimiz noktalarda yine yapmaya devam edeceğiz. Sosyal hizmetlerimizi Sosyal Market aracılığıyla yapıyoruz. Sadece geçen sene Ramazan ayında dağıttığımız koli sayısı 8 bin pandemide dağıttığımız ise 12 bin adetti. Evde Yaşlı Bakım Hizmetleri’ne devam ediyoruz. Huzurevimizin iç tefrişatını yapıyoruz. Vatandaşlarımızın Hilal Masa birimine ilettiği şikayetlerin hızla çözümü için ekiplerimiz çalışıyor. Eksiklikler vardır ama burada iyi niyetle çalışıldığını herkesin bilmesini istiyorum. Görüntü kirliliği ve çöp kokusunu ortadan kaldırmak için 54 noktaya 69 adet yer altı konteyneri yaptık. 100 noktaya atık tekstil kumbarasına kadar koyduk. Öğrencilerimizle atıkları topladık. Sağ olsunlar Ülkü Ocaklarımız burada çok ciddi bir çalışmaya imza attılar. Atık pil kampanyamız ile okullarımıza ve öğrencilerimize hediyeler verdik. Oyuncak kütüphanesi projemizin Türkiye’de başka örneği yok. Kuzeykent Mahallemizde herkesi heyecanlandıran bir proje. Tabi orda kreşimizi de açtık. Mehmet Akif Ersoy Mahallemizde muhtemelen ay sonunda oranın da müjdesini veririz. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Kapalı Pazar yeri projesinin ihalesine çıkmak üzereyiz. Büyük bir ihtiyacı gidermiş olacağız. Yine akıllı şehir Kastamonu dedik. Ücretsiz internet hizmetimizi şehrimizin değişik noktalarında veriyoruz. Yerli otomobil üretimini destekleme adına şarj istasyonları ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Yine akıllı şehir uygulamaları kapsamında 30 bin metre fiber internet kablosu çektik. Şehir içme suyu şebekesinin yenilenmesi ile ilgili IPA kapsamında başvurumuzu yaptık. Bununla ilgili de cevap bekliyoruz. Nasrullah Meydanı ile ilgili bazı dile getirilen talepler oldu. Tek tip tabela ile ilgili çalışmaları tamamladık. Tabelaların dahi nasıl olacağını belirledik. Meydanda da mutlaka bir düzenleme yapmamız gerekiyor. Kuzeykent Mahallesi’ndeki itfaiye binası projemizin kaba inşaatı bitti.”

KIRIK BARAJI
“Kırık Barajı projesi şehir için elzem projedir. Bir an önce bitmesi gerekiyor. Çünkü Karaçomak Barajı miadını doldurmak üzere olan bir barajdır. Şu anda doluluk oranı rakamları tam hatırlamıyorum ezberden söyleyeceğim yüzde 65’ler civarındadır. Aslında hemen hemen 1 yıl yetecek kadar suyumuz var. Ama su önümüzdeki dönemin ana konusu olacak. Sadece su değil sağlıklı gıda da önümüzdeki dönemin ana konusu olacak.”

KASMEK
“Benim en beğendiğim projelerden bir tanesi KASMEK projemizdir. Hem sanata, hem teknolojiye hem çocuklarımızın gelişimine ve üretimine burada katkı sağlıyoruz. Haftada 883 kursiyerimize kurs veriyoruz. Bu az değil.”

KONAK RESTORASYONU
“Tarihi konaklarımız ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Konak restorasyonları çok önemli. Geçen sene Belediyemiz bünyesinde ahşap birimini tekrardan kurdum. Bu konak restorasyonlarını biz kendimiz yapacağız. Belediye bünyesinde Kadınlar Marangozhanesini açtık. Bu da Türkiye’de bir ilk. 1485 kaba hesapla 1500 tane taş baskı figürünü müzeden şehre kazandırdık. Selçuklu Döneminde ait, Osmanlı Dönemine ait bir sürü motif var taş baskıda. Hep söylediğim bir şey var. Ruhunuzu korumalısınız. Konaklarda da böyle. Şimdi bir tanesini bitirdik, birkaç tanesinin de restorasyonuna başladık.”

KÜLTÜR SANAT
“Kültür, sanat ve fuar etkinlikleri yaptık. Yapmaya devam ediyoruz. Türk Dünyası günleri ile ilgili formatta geçen sene değişiklik yaptık. 28 tane ülkeden ve özerk bölgeden Türkiye’ye gelen oldu. Macaristan’daki Turan Kurultayının bir benzerini Kastamonu’da yaptık. Bu anlamda beni ve belediyemizi teşvik eden Genel Başkanıma da ayrı bir sayfa açmak istiyorum. Teşekkür ediyorum. Allah uzun ömür versin. Bu sene daha da görkemlisini yapacağız. İlk defa drone gösterisi yaptık. Bu gösteri Türkiye’de bir ilk oldu.”

ATIK SU ARITMA
“Bir diğer önemli projemiz, şehrimizin olmazsa olmazı atık su arıtma tesisimiz. Şehrimizin 28 yıllık rüyasıydı. Bu projeyi bugün yapmaya kalsanız 400 milyon TL’dir. Türkiye’deki ilk 5 tesisten bir tanesi. Burada aynı zamanda kendi elektriğimizi üretiyoruz. Atık su arıtma tesisi
bu şehrin medarı iftiharı bir projedir.”

SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA
“Sokak sağlıklaştırma çalışmalarını hızlandırdık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın da açıklaması ile Nasrullah Meydanı ile kale arasında belirlenen bölge kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. İlk etapta 80 dönümlük bir alanın bütün hazırlıklarını yaparak bakanlığımıza teslim ettik. İnşallah orada en kısa sürede çalışmalarımızı tamamlarız. 270 tane yapının cephe iyileştirmesini tamamladık. 27 adet tescilli yapının 11 tanesinin restorasyon çalışmaları tamamlandı. 1 tanesi devam ediyor. Yol, kaldırım, tretuvar ve montaj çalışmalarımızla her daim sahadayız. Dünyanın işini yapmışız. Ben bunları tek tek söylemek istemiyorum ama 70 bin metrekare asfalt yapmışız, 296 bin metrekare sathi kaplama yapmışız, 6 bin 295 metre yol açmışız, 189 bin metrekare parke çalışması, yine bu kapsamda 8 bin 272 tül andezit bordür, 17 bin metrekare andezit tretuvar, 38 bin metrekare tretuvar, 7 bin 816 metre korkuluk, 418 metre kapı imalat montajı, 33 adet durak montajı, 120 adet duba imalat montajı, 505 metrekare çatı imalatı, 39 adet bisiklet otoparkı, 250 adet bariyer, 32 metre kuş yemliği, 12 adet 36 metreküp çöp konteyneri yapmışız. Yaptık da yaptık. Makine parkımızı sürekli güçlendiriyoruz. Bir sürü ilaveler yaptık.”

DERE ISLAHI
“Dere ıslahı projemizi devam ettiriyoruz. Dereyi derledik toparladık ve çok güzel oldu. Tam otomasyonlu park ve bahçeler yerleşkemizi hayata geçirdik. Yağmur hasadı ve kar suları ile yaptığımız sulama kullanıyoruz.  İçme suyu paket arıtma tesisi, teknokente bina desteği, mezarlık hizmetlerinde elektronik otomasyona geçiyoruz. Yine sağlık denetimleri, ulaşım çalışmalarını yaptık.”

KASTAMONUDOGAL.COM
“Tabi en önem verdiğim projelerden bir tanesi de kastamonudogal.com projesidir. kastamonudogal.com’u kurduk.  Kastamonu’daki tüm ürünlerin tamamını kastamonudogal.com üzerinden hem yurt içinden hem de yurt dışından sipariş edebilirler. Bu bir eksiklikti. Bunun takibini biz yapıyoruz. Neye ihtiyacınız olursa belediye olarak satıcılarımızla koordine olarak ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz. Tüm üreticilerimizin bilgileri bizde kayıtlı. Bunu da 3’e ayırdık. Yöresel ürünler, el işleri ve ahşap ürünlerimiz. 3 ayrı kategoride bunların satışını yapıyoruz. Bu çok önemli bir şey.”

MİLLET BAHÇESİ
“Millet Bahçesi projesi devam ediyor. Hükümetimiz yapıyor. Ama 240 dönüm yeri ben verdim. 40 dönümünü alsam da millet bahçesini 200 dönüme düşürsem  40 dönümden kazanacağım parayla belediyenin 1 kuruş borcu kalmadan dümdüz çıkarız ama yeşil alan çok önemli. Yok öyle beton yuvası yapıyorsunuz, orayı satıyorsunuz, burayı bilmem ne yapıyorsunuz diyorlar. 240 dönümlük bir millet bahçesini kazandırıyoruz.”

GASTRONOMİ MERKEZİ
“Acem Hanı ve Gastronomi Merkezi projemize geçen sene başlayacaktık ama maliyetlerden ötürü başlayamadık. Bunda maliyet çok arttığı için mecburen biraz beklemeye aldık. Projede KUZKA’nın da desteği olacak ama bakanlıktan bu konuda olumlu bir cevap alamadık. Daha kolay bitecek projeleri bitirelim de bu ondan sonra değerlendirmeye alalım denen bir proje oldu. Bu projenin yaklaşık maliyeti 25 ila 30 milyon lira arasında.  Projenin maliyeti biz işe başladığımızda 8 milyon liraydı. Bu proje bu anlamda tek olacak. Hem eğitim verilecek hem de yöresel ürünleri bünyesinde barındıran Gastronomi merkezi olacak.”

YENİLENEBİLİR ENERJİ
“Yenilenebilir enerji ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Rüzgar enerjisi ile ilgili bazı talepler oldu. Bu konuyla ilgili ilçeler dahil çalışma yaptırdık. Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi ile alakalı yaptığımız proje iller bankasında bekliyordu ama ben geçen hafta bir takım görüşmeler gerçekleştirdim. İnşallah bunda da hayırlı haberi en kısa sürede veririz.”

ÇILGIN PROJE İÇİN GÜN SAYIYORUM
“Geçtiğimiz günlerde bir müjde vereceğimi söylemiştim. O müjdeyi de vermek için gün sayıyorum. Araç geçiş sayılarının hepsini çıkardık. İnşallah onunla ilgili de bir girişimim var. Büyük bir proje. Çılgın proje olarak duyurduğumuz şey. İnşallah onunla ilgili de müjdeyi veririz.”

KÜLTÜR MERKEZİ
“Kültür merkezi ile ilgili de çok ciddi çalışmam var. Projesini çizdirdim hazırda bekliyor. İş başlamaya kaldı. İnşallah hem Mehmet Akif’teki kapalı Pazar yeri, yine aynı bölgede kreş alanı ve inşallah kültür merkezimizin temel atmalarını gerçekleştireceğiz.”

TELEFERİK
“Teleferik 2018 yılında bitmesi gereken bir projeydi. Biz belediyeye geldiğimizde teleferiği kucağımızda bulduk. Çözme yönünde de ortaya ciddi bir irade ortaya koyduk.”

“GENEL MERKEZİMİZ NE DERSE BEN ORADA OLURUM”
“Belediye Başkanlığı da çok kutsal bir görev milletvekilliği de öyle. Bu noktada ben hiçbir zaman genel merkezimize bir taleple gitmem. Genel merkezimizin de bu anlamda genel başkanımızın, teşkilat başkanımızın, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılarımızın alacağı her türlü karar da benim için makbuldür, muteberdir. 7/24 zaten genel merkezimizin emrindeyiz. Ocak’tan yetişmiş olanlarda o teşkilat hiyerarşisi çok önemlidir. Genellikle de biz de görev istenmez, verilir. Bu anlamda genel merkezimiz ne derse ben orada olurum.”
FETÖ
“Son söz olarak, daha öncesinde birkaç defa dile getirdim diye beni eleştirenler FETÖ ile ilgili benim o açıklamamdan sonra lütfen gazeteleri takip etsinler. Ne kadar gözaltı olmuş, ne olmuş görsünler. ‘Bildiklerinizi savcılığa verin, onu yapın, bunu yapın’ diyorlar. Savcılığın bilmediğini nereden biliyorsunuz. Ben bazı işlerde diyeceğimi derim. Kimseden de çekinmem. Ortada bir şey gördüm ki bunu dile getiriyorum. Ülke neler çekti. 2-3 nesli mahvettiler. Ne yapacağız? ‘Keşke yapmasaydınız’ mı diyeceğiz? Elbette bu işe kim önayak olduysa üst tayfada… Aşağıda çok samimi olan insanların olduğunu biliyorum. Onlar bir gaflet içerisinde olmuş olabilirler. Onlarla ilgili kararı yargı verecektir. Ona diyeceğim bir şey yok. Fakat üstteki yöneticilerini ben affetmem. Tarih de affetmez. Kafayı emanete vermişsiniz iblisin çocuklarının taşeronluğunu yapıyorsunuz memlekette. Ondan sonra, ‘bitiniz kanlanıyor. Görmüyorum zannetmeyin’ dediğimde de ‘bildiğiniz bir şey varsa savcılığa gidin’ diyorsunuz. Ne biliyorsunuz savcılığın bilmediğini. Siz herkesi kendiniz gibi gaflet uykusunda mı zannediyorsunuz. Gördük ki söylüyoruz. Söylemeye de devam edeceğiz. Allah’ın izniyle bu ülke çok şeyin üstesinden geldi. ‘Bu da geçer Ya Hu’ diyelim.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.