VALİ AVNİ ÇAKIR; “Kastamonu’muzu karavan turizmine hazırlayalım” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

VALİ AVNİ ÇAKIR; “Kastamonu’muzu karavan turizmine hazırlayalım”

Bu haber 24 Haziran 2022 - 8:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Karavan Turizmi ile ilgili yetkili, sorumlu tüm kurumları bir araya getiren ve ilimizde karavan turizminin gelişebilmesi için gerekli adımların görüşüleceği Karavan Turizmi Zirvesi dün, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Toplantı Salonu’nda başladı.

4 farklı panelden oluşacak zirvenin açılışına Vali Avni Çakır, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç ve karavan turizmi ile ilgili, yetkili, sorumlu kişiler katılım gösterdi.

Karavan Turizmi Zirvesi’nde açılış konuşmasını gerçekleştiren KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç; “Pandemi tüm dünyayı olduğu gibi, ülkemizi de derinden etkiledi. Bu yıl pandemi sürecinin etkisinin en aza indiği bir turizm sezonu içindeyiz. Geçtiğimiz iki sene, tüm önceliklerin, tüketici davranışlarının değiştiği zor ve özel yıllardı. Öyle bir dönem ki, en çok etkilediği sektörlerin başında da turizm sektörü geliyordu. Artık bu süreci geride bırakıyoruz. Ancak, turizm sektöründe trend değişimleri devam ediyor. Bu nedenle, yeni dönemin parametrelerini iyi okumak oldukça önemli. Ekosistemin tüm paydaşları ile uyumlu olarak oyunu planlı, doğru şekilde kurmamız, bu yönde stratejiler geliştirmemiz gerektiğini biliyoruz” dedi.

“BÖLGEMİZİ GELECEĞE HAZIRLIYORUZ”

Turizmin ülkemizin önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu söyleyen Genç; “Ülkemiz kuşkusuz birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel ve tarihi mirası, sahip olduğu çok geniş doğal güzellikleri ile oldukça önemli bir turizm varış noktası. Özellikle deniz-kum-güneş odaklı turizm türlerinde gerek kurulu kapasite, gerekse hizmet standartları ile dikkat çekiyor. Bu turizm türündeki faaliyetler ülkemizin önemli gelir kaynağı olmaya devam ediyor. Bununla beraber özellikle pandemi sonrasında ekoturizm, kırsal turizm, yayla turizmi, mağara turizmi, dağ ve kış turizmi gibi birçok alt türü olan doğa temelli turizm türlerine yönelik talebin artma eğiliminde olacağı beklentisi oldukça yüksek. Bu noktada, biz de söz konusu turizm türlerinde rekabetçi olabilecek değerlere sahip olan bölgemizi, idari sınırlar gözetmeksizin yürüttüğümüz kapsamlı çalışmalar ile geleceğe hazırlıyoruz. Destinasyon yönetimi ilkelerini temel alarak planladığımız Şehir Tanıtımı ve Markalaşma Sonuç Odaklı Programı ile destinasyonlarımıza bilimsel veriler ve uluslararası kriterler ışığında müdahale ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“DOĞA TURİZMİ TEMELLİ ÇALIŞMALARIMIZA AĞIRLIK VERDİK”

Bölgemiz için doğa turizmi temelli çalışmalara ağırlık verdiklerini söyleyen Dr. Serkan Genç; “Pandemi sürecinin başladığında, herhangi bir hareketlilik ya da destinasyon tanıtım faaliyetleri yapılamadı. Bu dönemde, bizler destinasyonlarımız için planlı bir dönem geçirdik ve doğa turizmi temelli çalışmalarımıza ağırlık verdik. 2020 yılı Mayıs ayından itibaren Bölgemizin kaynak değerleri ile uyumlu birçok farklı doğa turizm türünde uygunluk tespitlerini yaptık. Bölgemizdeki 8 kanyonu uluslararası derecelendirme sistemi kriterlerine göre kanyon sporcuları için değerlendirdik ve etiketledik. Bu çalışma ile Türkiye’de ilk kez kanyon derecelendirmesi yapıldı. Uluslararası dijital platformlara da işlendi. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı iş birliği ile ortak değerimiz olan Küre Dağları Milli Parkı ve çevresinde bin 750 km’lik bisiklet rotaları oluşturduk, proje destekleri ile altyapısını hazırlama sürecimiz devam ediyor. Bölgemizdeki kamp alanlarının coğrafi bilgi sistemi tabanlı bilimsel veriler ışığında tespitlerini yaptık. İlk etapta Ilgaz Dağı ve çevresi, Küre Dağları Milli Parkı ve çevresi, Erfelek Tatlıca Şelaleleri bölgesi olmak üzere potansiyel çadırlı kamp alanı noktalarımızı belirledik. Yine bu alanları proje desteklerimizle hayata geçiriyoruz. Oryantiring faaliyetleri için Bölgemizde 25 km’lik alanda uluslararası yarışma standartlarına uygun haritalandırmalarımızı tamamladık. Destinasyonlarımızın Uluslararası Ağlara Entegre olmasını oldukça önemsiyoruz. Bu kapsamda; Kastamonu Güney Karadeniz Jeoparkı kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. UNESCO Küresel Jeopark Ağına dahil olmak üzere niyet mektubunu ilettik, çalışmalarımız hızla devam ediyor. Kasaba Köyü Mahmut Bey Camii Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda 2022 yılında Dünya Miras Listesi’nde teklif edilecek. Biz de aktif bir paydaş olarak ilimizde kurduğumuz UNESCO Masası eliyle çalışmalara katkı sağlıyoruz. Yaratıcı Şehirler Ağına Gastronomi alanda dahil olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarımız ile birlikte eylem planı hazırlanmış ve uygulaması etkin bir şekilde devam etmektedir. Kastamonu ve Çankırı illerimizin ortak değeri Ilgaz Dağı için ortak vizyon çalışması yapılmış ve sonucunda eylem planı hazırlanarak uygulamaya başlanmıştır. Kastamonu ve Bartın illerimizin ortak değeri Küre Dağları Milli Parkı’nın Biyosfer Ağı’na dâhil olmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

“KİLİT PROJELER HAYATA GEÇİRİLMİŞTİR”

Bölge turizmine katkı sağlayacak kilit projelerin hayata geçirildiğini söyleyen Genç; “Turizm altyapısının geliştirilmesi mali destek programımız ve güdümlü proje desteklerimiz ile bölgemizde en yüksek katma değeri yaratacak turizm unsurlarının iyileştirilmesi, yenilerinin hayata geçirilmesi sağlanmıştır. Söz konusu programlar ile doğrudan bölge turizmine katkı sağlayacak kilit projeler hayata geçirilmiştir. Kanyon, mağara, şelale, yayla gibi bölgemiz doğal güzellikleri turizmine kazandırılmıştır. Kamp ve karavan alanları, bisiklet rotaları, yürüyüş yolları, macera parkları, atlı terapi merkezi gibi aktiviteler ile geliştirilmektedir. Doğa turizmini destekleyici kültür ve gastronomi turizmi alanında yürütülen projeler ile butik müzeler, sokak sağlıklaştırma, restorasyon ve işlev kazandırma ve yöresel ürün satış alanları oluşturulmaktadır. Ve yakın dönemde uygulaması başlayacak doğa turizmine yönelik güdümlü projeler ile Bölgemizde yaptığımız tüm tespit çalışmalarını taçlandırarak karavan kamp ve park alanları, kritik destinasyonlarımızda deneyim iyileştirme, yeni ürün geliştirme, faaliyet çeşitlendirme gibi çeşitli müdahalelerde bulunacağız” diye konuştu.

“BÖLGEMİZDEKİ KARAVAN KAMP ALANLARINI TESPİT ETTİK”

Karavan turizmi alanında yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi veren Genç; “Pandeminin hemen başında yaptığımız çalışmalardan biri de karavan alanları tespit çalışmasıydı. Bölgemizdeki karavan park ve karavan kamp alanlarını tespit ettik. BAKKA ile iş birliği içinde eşgüdümlü olarak yürütülen çalışma akabinde ajansımız Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğümüz tarafından Karavan Turizmi koordinatör ajansı olarak belirlendi. Ve izleyen süreçte bu alandaki çalışmalar, bölgeselden ulusala doğru genişlemiş oldu. Bu kapsamda: bölgemizdeki karavan kamp ve karavan park alanları tespit çalışması, benzer metot kullanılarak tüm kalkınma ajanslarımızın ve bölge kalkınma idarelerinin iş birliği ile ulusal düzeye yayılmıştır. 249 potansiyel karavan kamp ve karavan park alanı belirlenmiştir. Ve tespit edilen alanların büyük çoğunluğu doğa turizmi temellidir. Çalışmanın yöntemi ve detaylarını ilk panelde sizlere paylaşılacak. Yerel Mimariye ve Ekolojik Tasarıma Uygun Karavan Kamp Alanı Ön Fizibilite Raporu Ajansımız eliyle hazırlanmış ve ilgili kurumların kullanımına sunulmuştur. Yine kalkınma ajanslarımız eliyle yapılan rapor ve ön fizibiliteler de mevcuttur. Bu çalışmaların hepsine Genel Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirilen kalkınma kütüphanesi gov.tr ve yatırıma destek gov.tr web adreslerinden erişim sağlayabilirsiniz. Karavan turizminin ulusal düzeyde gelişimine katkı sağlamak üzere ulusal ve uluslararası ağlara erişim faaliyetleri devam etmektedir. Yine bu alanda özel sektör yatırımlarına yönelik yatırım promosyon ve kolaylaştırıcılık çalışmaları yapmaktayız. Bugün de, bu çerçevede kurguladığımız zirve ile karavan turizmini birçok yönüyle ele almayı planladık. Zirvede; karavan turizmi konusunda farkındalık oluşturmanın yanında, turizm altyapısı, mevzuatı, karavan ekipmanları üretici ve tedarikçileri, karavan kamp alanı yöneticileri, ulusal ve uluslararası çatı örgütleri vb. birçok paydaşı buluşturmayı hedefledik. Bugün inşallah bu hedefimizi layıkıyla yerine getirmeye çalışacağız. Bu anlamda tüm oturumların dinleyicilerimiz için ufuk açıcı ve yararlı olacağına inanıyorum” dedi.

“KASTAMONU MİSAFİRLERİNE EN ÜST SEVİYEDE KARŞILAMA SUNUYOR”

Vali Avni Çakır, katılımcılara Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Kastamonu’ya hoş geldiniz diyerek; “Aramıza yeni katılan dostlarımız da fark etmiş olacak ama birçoğumuz zaten daha öncesinden de bölgemize geldi. Burası Allah’ın birçok güzelliği bahşettiği çok özel bir yer. Özellikle sizler gibi karavan dostları bunun ne demek olduğunu çok daha iyi biliyorsunuz. Bir karavancının arayacağı, bir insanın arayacağı her türlü şey bünyesinde bulundurmaktadır. Eğer dağcıysanız dağların en güzeli, kayakçıysanız kayak pistlerinin en güzeli, denize girmek istiyorsanız sahil turizmi istiyorsanız bu alamda Karadeniz’in en güzel sahili, Kanyon aşığı iseniz Türkiye’nin en güzel kanyonları, yürüyüş severseniz Türkiye’nin en güzel yürüyüş yolu, tarih severseniz bin yüz, bin iki yüz yıllarından bu yana gelmiş Osmanlı’da, Selçuklu’da uç beyliği daha sonra Candaroğlu’nda yüz altmış sene başkentlik yapmış. 1460 ile birlikte Osmanlı hakimiyetine girmiş, bölgesi sancak merkezi olmuş. Bünyesin de 9 tane il çıkarmış. Buradan Üsküdar’a kadar Kastamonu Sancağı olarak anılmış, dolayısıyla uzunca bir yıl Osmanlı’nın güçlü hakimiyeti sonrasında da boydan boya camiler, külliyeler, köprüler, bedestenler ile süslenmiş harika bir turizm ve kültür şehri. Yine bunun yanında inanç turizm anlamında da çünkü inanç turizmi de en az doğa turizmi kadar, en az gastronomi kadar, en az deniz turizmi kadar biliyorsunuz ki turizmde hareketlilik yaratan bir unsur. Bu anlamda da inanç turizmi konusundaki turizmimiz güçlüdür. Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri başta olmak üzere birçok ilim insanın, din aliminin burada yaşanmışlığı ve bunların yaşadığı mekanların da sunmuş olduğu ortam vardır. Sonuç olarak turizmin tüm etkenleriyle beraber Kastamonu misafirlerine en üst seviyede karşılama sunuyor” ifadelerini kullandı.

“TURİZMDEKİ TÜM HEDEF UNSURLARIMIZI BÖLGEMİZE DAVET ETTİK”

Vali Çakır, bir eylem planı yaptıklarından bahsederek; “Buradaki amacımız pandemiyle başlayan bir alışkanlık, sakinlik sürecini tekrardan canlılığa çevirmek. Aslında burada turizm faaliyetleri olarak çok güzel çalışmalar yapmıştık. Pandemi ciddi olarak insanlarda bir duraklama yarattı. Antalya bile büyük düşüş yaşadı. Dolayısıyla bu süreçte tekrar bu konudaki tanıtım faaliyetlerinin canlanma zaruriyeti doğdu biz de bu konuda bir çaba orta koymaya başladık. Bu çabalarımızdan karşılığının bir tanesi de bugün burada icra ediliyor. Biz 12 ay süren bir eylem planı kurduk. Turizmdeki tüm hedef unsurlarımızı bölgemize davet ettik. Dışarıdan hedef potansiyel gruplarımızı belirledik, daha çok insana ulaşmak için neler yapmak gerekiyorsa bunlarla ilgili adımlar atmaya başladık. Seyahat yazarlarımızın iki gündür bir aktivitesi vardı. Ondan öncesinde gastronomi yazarları ve TÜRSAB’ın aktiviteleri vardı. Bugün de burada karavan turizmi ile uğraşan kişi, kurum, yönetici ve bu anlamda sektörün bileşenleri buraya davet ettik ve ilimizin potansiyelini sizlere gösterelim… Sizler ülkemizin sahip olduğu doğal güzellikleri üyelerinize, mensuplarınıza, arkadaşlarınıza anlatmak ile mükellefsiniz. Bu amaçla ülkemizin saklı cennetlerini bulup ortaya çıkarıp, tüm doğasever dostlara gösterelim. Valilik olarak üzerimize düşen sorumlukların farkındayız. Bu sorumlulukların bir tanesi de bu turizm değerlerimize, ulaşım ve altyapı noktasındaki üzerimize düşenleri yapmakta ciddi bir çaba içerisindeyiz. Daha yapacağımız çok şey var ama turizmde sahip olduğumuz zenginlikleri ulaşma noktasında, konaklama noktasında, birçok iyileştirme çalışması yapıyoruz, amacımız misafirlerimizi en iyi şartlarda bu hizmetleri vermek. Bizim en güçlü olduğumuz potansiyellerimizden bir tanesi de karavan turizmi. Muhteşem yaylalar, muhteşem göletler… Tosya’da turizmle alakalı dün bir etkinlikteydim . Tosya da turizm konusunda en sonda gelen ilçelerimizden. Kapı derseniz Türkiye’de en meşhur. Turizm dediğiniz zaman kimsenin aklına gelmez. Kastamonu’nun en güzel göletleri, en güzel yaylalarının bulunduğu mekanlarından bir tanesi Tosya. Abant’ın benzeri burada. Siz karavan dostları için o kadar uygun ki sakinliği ve yeşiliyle… Sonuç olarak bu konuda yeni yerler keşfediyoruz bu anlamda Kastamonu gerçekten de doğaseverlere birbirinden güzel imkanlar sunuyor. Bana göre Türkiye’nin en güzel yerlerinden bir tanesi Araç’ın Fındıklı Yaylası” diye konuştu.

“KASTAMONULU İNSANLARIN DOĞAYA SAYGILI BİR YANI VAR”

Kastamonu’da turizm konusundaki zenginliğin farkında olduklarının altını çizen Vali Çakır; “Hiçbir şey yapamasak bile doğallığı koruyoruz. Kastamonulu insanların doğaya saygılı bir yanı vardır. Bu anlamda doğallık ve bakirliğimiz bizim en büyük avantajımız. En büyük eksikliğimiz de tanıtım ve altyapı. Bununla ilgili de yoğun çabamız devam ediyor. İnşallah sizlerin desteğiyle Kastamonu’yu sloganımızda olduğu gibi ‘Turizmin Parlayan Yıldızı’ haline hep beraber getireceğiz. Bugün olmazsa yarın. Yarın olmazsa öbürü gün mutlaka olacak. Karavancıların, motorcuları, yürüyüşçülerin kutsal rotaları vardır, ‘Oraları yürümezsen, yürüyüşçü değilsin, karavancı değilsin, motorcu değilsin’ Kastamonu’da da bu anlamda karavancılar açısından güzergahlarımız sizlerin ve bizlerin çalışmasıyla ‘O zaman sen oraları görmediysen karavancı değilsin’ denilecek noktalara gelecek. Bununla ilgili de güzel çalışmaları ileri de hep beraber göreceğiz, çünkü bu camiadaki gelişmeleri hep beraber görüyoruz. Kastamonu’muzu doğa turizmi ve karavan turizmine hep beraber hazırlayalım. Kastamonu’da biz aslında 2018’de 550 bin geceleme yaparken, 2019’da 770 binlere varan gecelemeye ulaştık. Dolayısıyla kapasitemizin farkındayız, Kastamonu’yu keşfeden turizmcilerin de bu konudaki memnuniyetini görüyoruz. Ağustos ayında düzenleyeceğimiz Türkiye’nin en büyük karavan organizasyonunu yapma konusunda da desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Avrupa’da ve Türkiye’de Karavan Turizmi Paneli, Karavan Alanı Yatırımları ve Yatırım Fırsatları Paneli, Karavan Üreticileri ve Ekipman Tedarikçileri Paneli ile Tanıtım ve Pazarlama Paneli düzenlendi.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.