VALİ AVNİ ÇAKIR; “Çocuklarımızın sosyal hayata katılmaları konusunda güzel bir proje” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

VALİ AVNİ ÇAKIR; “Çocuklarımızın sosyal hayata katılmaları konusunda güzel bir proje”

Bu haber 14 Ekim 2022 - 7:53 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Özgül Öğrenme Güçlüğü Derneği’nin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Özgül Öğrenme Gücümü Keşfet Projesi protokolünün imza töreni Vali Avni Çakır’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Valilik makamında düzenlenen imza törenine İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Yavuz Selim Şimşek, Daday İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Şirin, Valilik Sosyal Etüt Proje Müdürü Suat Tüfekçi, Kastamonu Üniversitesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Zehra Esra Ketenoğlu Kayabaşı,  Kastamonu Özgül Öğrenme Güçlüğü Derneği Başkanı Hüseyin Demir katıldı.

Kastamonu Üniversitesi,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Kastamonu Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin iş birlikçi olduğu projede özgül öğrenme güçlüğü tanısı tespit edilen öğrenci ve ailelerine çeşitli eğitimler verilmesi amaçlanırken, öğrencilerin sosyal hayata daha fazla katılmaları sağlanacak.

94 BİN 685 TL DESTEK VERİLECEK

Vali Avni Çakır, Özgül Öğrenme Gücümü Keşfet Projesi’nin destek miktarının 94 bin 685 TL olduğu bilgisini verdi. Projenin amacından bahseden Vali Çakır; “Kastamonu merkez ilçede eğitimlerine devam eden ve özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış, bunun yanında da ikinci bir tanı almamış 99 ortaokul öğrencisinin resim, müzik, spor ile akıl ve zeka oyunları branşlarında yetenek taraması yapılarak bu çocuklarımızın güçlü olduğu yönlerin tespiti. 59 tanı almış ilkokul öğrencisine de Türkçe ve matematik alanlarında kendilerine ve ailelerine eğitimler verilerek kabiliyetlerini ve akademik yönlerini geliştirerek bu çocuklarımızın öz güvenlerinin artması ve sosyalleşmelerinin sağlanması ve yine sergi dinleti, yarışma kamp, piknik ve belirli gün ve gibi etkinliklerle özgül öğrenme güçlüğü konusunda toplumsal farkındalığın da daha üst seviyelere çıkarmasını amaçlarını güden bir proje.  Bu anlamda içeriği oldukça dolu, bu çocuklarımızın hem fark edilmesi hem kabiliyetlerinin tespit edilmesi hem de sosyal hayatta çok daha fazla katılmaları konusunda çok güzel bir proje” diye konuştu.

“HER SİVİL TOPLUM KURULUŞUNA DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

Projenin ilimizde protokol anlamında gösterilen 6’ncı proje olduğunu belirten Vali Çakır; “Geçen sene de 7 projemiz hayata geçmişti. Bu altıncı, geçen senenin bir proje gerisindeyiz ama şu an yılsonuna kadar 2 proje daha bekliyoruz bir aksilik olmazsa. Böylece sivil toplum kuruluşlarımızın sosyal amaçlı projelerin de İçişleri Bakanlığı’mızın Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’müzün proje desteklerini en üst seviyede ilimiz özelinde tutma konusunda çabalarımız da böylece meyvesini almış oluyor. Bu tür projelerin imzalanması da bize güzel bir moral oldu. Biz daha önce vatandaşlarımıza söz verdiğimiz gibi projesi olan her sivil toplum kuruluşuna bu anlamda desteği vermeye hazırız. Yeter ki sivil toplum kuruluşlarımız destek kriterlerine uygun olmak şartıyla proje yapsınlar. Bu konuda şu an çeşitli meslek gruplarından bir ortaklık ile bu proje hayata geçiriliyor. Kastamonu Üniversitesi,  Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kastamonu Gençlik ve Spor il Müdürlüğü, Kastamonu Rehberlik ve Araştırma Merkezi bu projede paydaş. Güzel proje, hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçen tüm arkadaşlarımı da tebrik ediyorum” dedi.

“KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ’NİN BİLİM IŞIĞI ÇOCUKLARIMIZI AYDINLATACAK”

Özgül öğrenme güçlüğünün ne olduğunu dile getiren Kastamonu Özgül Öğrenme Güçlüğü Derneği Başkanı Hüseyin Demir; “Özgül öğrenme güçlüğü zeka seviyesi normal ve normal üstü çocuklarımızın okuma, yazma ve matematik alanlarında akranlarından geri kalma durumudur. Bu projede Kastamonu merkezde özgül öğrenme güçlüğü tanılı olan ilkokul düzeyindeki öğrencilere okuma ve matematik atölyesi desteği sağlanacak. Bu desteği Kastamonu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü sağlayacak. Yani Kastamonu Üniversitesi’nin bilim ışığı çocuklarımızı aydınlatacak ve onları akranları seviyesine taşıyacak. İl merkezinde ortaokul düzeyinde özgül öğrenme güçlüğü tanılı öğrencilerimizde de spor alanlarında Gençlik ve Spor il Müdürlüğü’müzün desteği, zeka oyunları, resim ve müzik alanında da Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müzün desteğiyle yetenek tespiti ve sonrasında eğitimi verilecek. Buradaki hedefimiz de çocuklarımızın başarılı oldukları alanları destekleyerek özgüven kazanmaları, sosyalleşmeleri ve aynı zamanda hem okul hayatında hem de aile hayatında huzur ortamı teşkil edebilmektir” ifadelerini kullandı.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.