UĞURLI HASTANESİ İÇİN… Karakaş’tan ‘şerhli’ alım açıklaması « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM, SİYASET">
SON DAKİKA

UĞURLI HASTANESİ İÇİN… Karakaş’tan ‘şerhli’ alım açıklaması

Bu haber 27 Ocak 2023 - 10:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş, dün CHP İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında Uğurlu Hastanesi’nin ihale süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Uğurlu Hastanesi’nin Belediye’nin şirketi adına satın alınması üzere Belediye Meclisi’nin oy çokluğuyla karar aldığını söyleyen Karakaş, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Karakaş’ın açıklamaları şu şekilde: “23.01.2023 günü, saat 19:00’da yapılan belediye meclisi olağanüstü toplantısında alınan karar gereğince, Kastamonu Belediye Meclisi bypass yapılarak, Kuzeykent Mah. 937 ada, 382 parsel sayılı taşınmaz ve hastane binasının, Kastamonu Belediyesi İştirakları ve İşletme İmalat Ticaret Sanayi A.Ş. adına satın alınması konusunda, Belediye Başkanı Sayın Galip Vidinlioğlu’na yetki verilmiştir. İhaleden satın alındığı takdirde hastane binası ve arsası, Kastamonu Belediyesi İştirakları ve İşletme İmalat Ticaret Sanayi A.Ş.’nin mülkiyetinde olacak ve tapuya şirket adına tescil edilecektir.”

“BELEDİYE MECLİSİNİN TASARRUF YETKİSİNİ ORTADAN KALDIRACAK”
CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş: “Şirketin ayrı bir tüzel kişiliği bulunması sebebiyle şirket yönetim kurulu, Uğurlu Hastanesi’nin bulunduğu arsayı ve hastane binasını, gerektiğinde ifraz da yaptırarak, istediği kişiye satma hakkına sahip olacaktır. Bu durum belediye meclisinin, arsa ve bina üzerindeki tasarruf yetkisini ortadan kaldıracaktır.

“ŞİRKET ADINA TAŞINMAZ SATIN ALMA YETKİSİ YOKTUR”
Karakaş: “5393 sayılı Belediye Kanunu 18’inci madde gereğince belediye meclisi, belediye başkanlığı adına taşınmaz satın alma yetkisine sahiptir. İlgili mevzuat gereğince belediye meclisinin, belediye şirketi adına taşınmaz satın alma yetkisi yoktur.”

“ŞEHRİMİZİN YARARINA OLMAYACAKTIR”
Sibel Karakaş: “Kuzeykent Mah. 937 ada, 382 parsel sayılı arsa vasfındaki taşınmaz ve hastane binası ile hastane ruhsatı ayrı ayrı ihale edilecektir. Hastane ruhsatının belediye şirketi tarafından satın alınamaması durumunda, hastane hizmetinin verilemeyeceği açıktır. Bu durum şehrimizin yararına olmayacaktır.”

“HASTANENİN AÇILMASINA KARŞI DEĞİLİZ”
Karakaş: “Yerel yönetimler, kamu hizmetlerinin yürütülmesinde ve yönetilmesinde, belediye ve kamunun hak ve çıkarlarını korumak ve bu doğrultuda hareket etmekle yükümlüdür. Kastamonu sağlık alanında uzun zamandır büyük sıkıntı yaşamaktadır. Bunun farkındayız. Uğurlu Hastanesi’nin açılmasına da karşı değiliz. Kamunun kaynaklarının doğru ve etkin kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.”

ÖNERGE HATIRLATMASI
CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş: “23.01.2023 günü yapılan olağanüstü belediye meclis toplantısında vermiş olduğum önergede, Kuzeykent Mah. 937 ada, 382 parsel sayılı arsa vasfindaki taşınmaz ve hastane binası ile ilgili olarak, Kastamonu Belediye Başkanlığı adına ihaleye girilmesinin, Kastamonu Belediye Başkanlığı adına satın alınarak, Belediye Başkanlığı adına tapuya tescil edilmesinin uygun olduğunu, ifade ettim. Belediye Meclis kararı alınarak, söz konusu arsa ve binanın sağlık tesisi hizmetinde kullanılacağı, hastane olarak hizmet vereceği, arsanın ifraz edilemeyeceği, konut veya ticari alana çevrilemeyeceği yönünde, tapu kaydına şerh konulması şehrimiz yararına olacaktır. Kastamonu Belediye Başkanlığı bütçesi kullanılarak, Kastamonu Belediyesi İştirakleri ve İşletme İmalat Tic. San. A.Ş. adına ihaleye girilmesinin, hastane binası ve arsasının Kastamonu Belediyesi İştirakleri ve İşletme İmalat Tic. San. A.Ş. adına alınmasının, yasal mevzuat gereğince uygun bulunmadığı açıktır. Belediye Başkanı Sayın Galip Vidinlioğlu, Belediye Başkanlığını değil, şirketi temsilen ihaleye katılabilir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.