Turizm için bütçe vurgusu « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

Turizm için bütçe vurgusu

Bu haber 06 Temmuz 2022 - 10:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İl Genel Meclisi (İGM) temmuz ayı toplantıları dünkü oturumla tamamlandı. Toplantıda turizmin gelişmesi adına etkinliklerin daha kapsamlı olması ve tanıtım faaliyetlerinin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için bütçe imkanlarının arttırılması gerektiği vurgulandı.

İl Genel Meclisi’nde ilk olarak Temel Eğitim Okullarının tüketimine yönelik 2 milyon 980 bin TL ödenek aktarımı yer aldı. Ödenek aktarımı oy birliğiyle kabul edildi. Toplantının diğer gündem maddesinde Yavuz Selim Mahallesi’nde bulunan 75’inci Yıl Cumhuriyet Evi’nin Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu’na tahsisin yenilenmesi yer aldı. Söz konusu teklif Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi.

HAZİNEYE AİT ARAZİLER GÖRÜŞÜLDÜ

Akabinde toplantı ilimizdeki hazine arazilerinin tarıma kazandırılması adına yapılan ve yapılması gereken çalışmalara ilişkin hazırlanan Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu’nun raporu sunulmasıyla devam etti. Raporda; kullanılmayan hazineye ait arazilerin tarıma kazandırılmasının mümkün olduğu, bu doğrultuda kiralama yönetimiyle verilen araziler olduğu belirtildi. Ayrıca raporda; atıl vaziyette bulunan hazineye ait arazilerin tarıma kazandırılması adına üreticiye yönelik bilgilendirme çalışmalarının yapılması gerektiği vurgulandı. Söz konusu rapor, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne, Valiliğe, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne gönderildi.

GAL ARISIYLA MÜCADELENİN GENİŞLETİLMESİ İSTENDİ

Toplantının devamında sahil kesimindeki kestane ağaçlarında ortaya çıkan hastalığa ilişkin olarak hazırlanan Esnaf, Sanayi, Ticaret ve Doğal Kaynaklar Komisyonu raporu görüşüldü. Raporda; kestane ağaçlarına zarar veren gal arısına karşı ilimizde çalışmaların yapıldığı ama yürütülen çalışmalar kapsamında gal arısının yaklaşık 10 yıl içerisinde bölgeden bertaraf edilebileceği belirtildi. Raporda; gal arısına karşı mücadelenin hızlanması için yapılan çalışmalarının kapsamının genişletilmesi ve gal arısı üretim laboratuvarları ile ilgili birimlerin ilimize kurulması yönünde çalışmalar yapılması gerektiği vurgulandı. Söz konusu rapor; Orman Bölge Müdürlüğü’ne gönderildi.

İGM ilimizde inanç ve kültür turizminin geliştirilmesi için yapılması gereken çalışmalara yönelik hazırlanan Gençlik, Spor ve Turizm Komisyonu raporu görüşülmesiyle devam etti. Raporda; ilimizde inanç ve kültür turizmine yönelik yatırımların yapıldığı, yapılmaya da devam ettiği belirtilerek, düzenlenen etkinliklerin daha kapsamlı olması ve tanıtım faaliyetlerinin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için bütçe imkanlarının arttırılması gerektiği vurgulanarak, meclisin bilgisine sunuldu.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.