Tapu ve Kadastro entegrasyonu hedefliyor « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

Tapu ve Kadastro entegrasyonu hedefliyor

Bu haber 24 Mayıs 2022 - 20:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tapu ve Kadastro Teşkilatı’nın 175’inci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Tapu ve Kadastro 19’uncu Bölge Müdürlüğü’nde tören düzenlendi.

Tapu ve Kadastro 19’uncu Bölge Müdürlüğü’ndeki törene Vali Avni Çakır, Karabük Valisi Fuat Gürel, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Adil Hakan Ayber ve çok sayıda davetli katıldı.

İlimiz Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Yücel Serdar, yaptığı açılış konuşmasında mülkiyetin teminatı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 175’inci yıl dönümü etkinliklerine katılım sağlayan herkese teşekkür ederek; “İnsan yüzyıllarca toprağa bağımlı olarak yaşamını sürdürmüştür. Bu bağımlılık toprağı ve buna bağlı hakları muhafaza etme güdüsünü ortaya çıkarmış ve mülkiyet kavramını da hukuk sistemimizde bu olguyla gerçekleştirmiştir. Bugün Türk hukuk sisteminde yer alan mülkiyet olgusunun temelleri 21 Mayıs 1847 tarihinde bundan tam 175 yıl evvel Osmanlı Devlet teşkilatının ana unsurlarından sayılan defterhane-i amire kalemiyle atılmış ise de köklerini Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarına Orhan Bey’e kadar uzandığı, Osmanlı İmparatorluğu’nun 7’inci padişahı Fatih Sultan Mehmet Han’ın zamanına kadar süregeldiği ve 31’inci Osmanlı Padişahı Abdülmecit zamanında da defterhane-i amire kalemi adı altında imparatorluk bünyesinde teşkilatlandığı bilinmektedir. Bu sebeple 21 Mayıs 1847 tarihi teşkilatımızın kuruluş yıl dönümü olarak kullanmaktadır. Genel Müdürlüğümüz, Çevre ve Şehircilik İklim Bakanlığına bağlı olarak çalışmaktadır. Yaklaşık 20 bine yakın personeliyle bünyesinde 14 daire başkanlığı, 24 bölge müdürlüğü ve 973 tapu müdürlüğüyle 81 Kadastro Müdürlüğü bulunmaktadır. 175 yıllık köklü bir kuruluş olan, geleneklerine bağlı olduğu kadar yenilik yaratan, dikkatleri üzerine çekebilen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü değişen ve sürekli gelişen teknolojik yeniliklere anında adapte olabilen personel yapısıyla her türlü alanda tüm devlet kurumlarının ve vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu mülkiyet bilgilerini muhafaza etmeyi, güncellemeyi ve hizmete sunmayı kendisine misyon edinmiştir” dedi.

“VAKİT KAYIPLARININ ENGELLENMESİNİ SAĞLAMAKTADIR”

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün, Teknoloji En İyi Kullanan Kurum Ödülü’ne layık görüldüğüne dikkat çeken Serdar; “Hep beraber 175’inci kuruluş yıl dönümünü kutladığımız bugün Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce yürütülen projelerin başında entegrasyon çalışmaları yer almaktadır. Entegrasyon çalışmaları ile taşınmaza ilişkin mülkiyet bilgilerinin kara kaplı defterlerden elektronikte ortama taşınması, taşınan bilgilere veri özelliği kazandırılması, verilerin sicil ve elektronik ortam uyumunun sağlanması, uyumu sağlanan tüm verilerin gerek Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü birimlerinin gerekse de tüm kamu ve kuruluşlarıyla vatandaşların hizmetine sunulması hedeflenmektedir. Bu hedef stratejik temelli oluşturulmuş olup sunulan hizmetin kalitesini arttırılması amacını taşımaktadır. Kaliteli bir hizmet sunma, vatandaş devlet ilişkilerini farklı bir boyuta taşımakta, kamu kaynaklarının etkin kullanımının sağlanması yanında devlete olan güven ve sadakati de arttırmaktadır. Bu güven ve sadakat ortamını sağlamak devletlerin asıl varoluş amacıdır. Diğer önemli projeler ise tesis kadastrosunun ülke genelinde tamamlanmasının ardından kadastro haritalarının güncellenmesi, sayısallaştırlması, tescil dışı alanların kadastrolarının yapılması, orman sınırı dışarısına çıkarılan 2B alanlarının kullanım kadastrosunun yapılması ve 3 boyutlu kadastro gibi çalışmalara devam edilmesidir. Genel Müdürlüğümüzce uygulamaya konulan projelerin tümü vatandaşlarımız ile diğer devlet kurumlarının ihtiyaçlarını doğru, güvenilir ve kısa zamanda karşılama temeli üzerine inşa edilen hizmet odaklı bakış açısı ile hayata geçirilmiştir. Genel Müdürlüğümüzün bilgi teknolojilerini en iyi kullanan devlet kurumu ödülüne layık görülmesinin altında da bu bakış açısı yatmaktadır. Teknolojinin etkin kullanımı işlem sürelerinin kısalmasına neden olmaktadır. Bu durum çift yönlü bir etki yaratarak hem personelimizin emek zarfının önüne geçilmesinin hem de vatandaşlarımızın vakit kayıplarının engellenmesini sağlamaktadır. Bu sayede personelin iş gücü planlaması daha etkin bir biçimde yapılmakta, tapu ve kadastro işlemleri çabuk ve güvenilir bir şekilde sonuçlanmakta, ekonomik açıdan da maliyet politikalarını seyreden mali döngü daha hızlı ve etkin sonuçlar doğurmaktadır. Bu duygu ve düşünceler ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde hizmet eden ve hizmet alan tüm çalışanlarımıza ve vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZ KADASTRO HİZMETLERİNİ DÜNYAYA İHRAÇ EDEN BİR DURUMA GELDİK”

Genel Müdür Yardımcısı Adil Hakan Ayber, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün geçmişi Selçuklularda pervanecilere, Osmanlıllarda ise nişancılara dayanan bin yıllık bir kurum olduğuna işaret ederek; “Onun için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü teknolojiyi en iyi kullanan kamu kurulu ödülü almıştır. 2022 yılında en kaliteli hizmet veren kurum ödülü aldı. Türkiye’de en iyi marka ödülü aldı ve bunlar bizi onurlandırdı. Bunlar bütün çalışanlarımızın sayesinde ve bize teveccüh eden bütün sayesinde gerçekleşti. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü 175 yıl içerisinde bir yılı öbür yılına uymayan gelişmelerle bugünlere geldi. Biz bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde kadastrosu bitmemiş birimi olmayan bir kuruluşuz ve arkadaşlar biz kadastro hizmetlerini dünyaya ihraç eden bir duruma gelmişiz. Bu çok önemli bir şey. Şu anda 14 ülke bizimle kadastro hizmetlerini paylaşmak için gerçekten hemen hemen sıraya girmiş vaziyettedir ve biz destek veriyoruz. Azerbaycan’ın kadastrosunu biz bitirdik, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni biz bitirdik, Suriye’de kadastro çalışmaları bugün bile bizi sayemizde yürütülüyor ve gerçekten Somali’den Cubuti’den hatta Rusya’daki diğer Türk cumhuriyetlerinden ve Rusya Devleti’nin destek talepleri devam ediyor. Büyük bir kurum olmanın onuru yaşıyoruz. Gerçekten 175’inci yılda kurumumuza layık olan sizlere biz müteşekkiriz. Gelen vatandaşlara en iyi hizmeti en seri şekilde ve en doğru şekilde verdik. Tabii ki hatalarımız oldu, tabii ki noksanlarımız oldu, yanlışlar oldu bunları minimum seviyede tutmak için çok çaba sarf ettik ve tapu sistemiyle vatandaşı teknolojiyle buluşturduk. Bütün sistemlerimizi online yaptık. Biz artık kadastroda 2 boyutlu kadastroyu çoktan geçtik. Biz deniz kadastrosu düşünüyoruz, hava ve yer altı kadastrosu düşünüyoruz. Adımlar atıyoruz ve çalışmalar yapıyoruz. Bütün müdürlüklerimiz ISO kalite belgesine sahiptir ve bütün müdürlüklerimiz bu kaliteye layık arkadaşlarımız mevcuttur. Biz bu arkadaşlara müteşekkiriz. Biz büyük bir camiayız, biz büyük bir ekibiz. Biz bu ekiple çok işler başardık, çok işler de başaracağız buna eminiz” dedi.

“BELEDİYE İLE TAPU, KADASTRO İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kuruluşunun 175’inci yıldönümünü kutlayarak; “Kurumlarda devamlılık esas ve kurumlarda da sürekli hayatın döngüsü içerisinde yenilenme şart. Türkiye’nin son 40 yıllık süresine baktığımızda çok ciddi şekilde tüm kurumlarımızda teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanır hale geldiğimizi görüyorum. Biz öğrencilik yıllarımızda bir ödevi yapmak için kütüphane, kütüphane dolaşırdık. Tabii bilgisayarın artmasıyla, teknolojinin artmasıyla bunu hemen hemen her alanda hissediyoruz. Tabii bunun en çok faydasını gördüğümüz alanlardan bir tanesi de tapu, kadastro alanı. Çünkü yeri çok önemli. Dünyada şu anda en önemli şey bilgi. Bilgiyi de kullanabilmek için onu hemen hızlı bir şekilde hayata adapte etmek lazım. Bunun da yolu teknolojiyi kullanmaktan geçiyor. Bir üçüncü unsur var ki o da tecrübe. Çok şükür hayatın her alanında bilgi ve birikime sahip kadrolarımız var, hem teknolojiyi kullanan gençlerimiz var, hem de bilgiyi bu şekilde edinebilecek potansiyele sahip bir millet haline geldik. Dünya bir anlamda her daim gelişime ve değişime mecbur. Bunu da hayatın her alanında hissediyoruz. Bir yaşadığımız Ukrayna-Rusya Savaşı var. Orada bile görüyoruz ki, teknolojinin kullanımı ne kadar önemli. Artık cephede süngü savaşları bitti, teknoloji savaşları başladı. Ondan önce her milletin kendisini anlattığı, kültürünü anlattığı, mutlaka bir başka milletin içerisine girip, kendi reklamını yaptığı, kendi propagandasını yaptığı bir sürü araçlar vardı. Bizim her anlamda hazırlıklı olmamız lazım. Bir nevi savunma sistemi olarak düşünmemiz lazım. Fakat savunmak sadece memleketi savunmak değil, kafalarımızın içerisine girecek kirli bilgilere karşı da savunmak. Çünkü biz geçmişi geleceğe evirmenin derdindeyiz. Onun için bizim millet olarak yapmamız gerekenlerden birisi, geçmişte birliği, halde birliği ve geleceği birliği sağlamamızdan geçiyor. Çok şükür tüm kurumlarımızda senkronize bir şekilde geleceğe hazırlık her alanda kendini hissettiriyor. Birlik ve beraberlik içinde Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına ramak kala her alanda hissediyoruz. Gelecek kuşaklara aktaracağız. Geleceğe güvenle bakacağız. Belediye ile Tapu, Kadastro işbirliği çok önemli. 2’si olmazsa olmazımız. 2’sinin entegrasyonu çok önemli. Onun için bilgiye ulaşım ne kadar kolay olursa vatandaşımızın hizmetinde de o kadar çok yol alırız. Bunu başardığımız için çok mutluyuz. Teknolojiden faydalanan kurum ödülünü almak çok kolay değil” dedi.

“ŞU ANA KADAR BÜTÜN İLLERDEN ARKADAŞLARIM VARDIR”

Karabük Valisi Fuat Gürel, Tapu Kadastro Meslek Lisesi mezunu olduğunu vurgulayarak; “Tapu Kadastro Meslek Lisesi’ne 14-15 yaşlarında başladım ve liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi okudum, arada tayinim Bornova Kadastro Müdürlüğü’ne teknisyen olarak çıkmıştı ama başlamadım. Üniversiteyi bitirdikten sonra, Genel Müdürümüz Halim Çorbalı’nın tensipleriyle döner sermaye işletmesinde göreve başladım. Bir buçuk sene orada çalıştıktan sonra kaymakam adaylığı sürecim başladı. Kurumdan ayrıldım ama gerideki süre içerisinde her gittiğim yerde öncelikli olarak Tapu Kadastro Meslek Lisesi mezunu var mı diye sorarım. Şu ana kadar bütün illerden arkadaşlarım vardır” dedi.

“ÜLKEMİZİN EN ÖNEMLİ KURULUŞU”

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün örnek bir kurum haline geldiğini söyleyen Vali Gürel; “Yaptığımız görev itibariyle Tapu Sicil ve Kadastro Müdürlüklerini yakinen takip etme imkanı yaşadık. 1980’lerden günümüze Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ya da teşkilatları büyük devinim ve gelişim gösterdi. Dijital, elektronik sistemleri kullanma noktasında belki de ülkemizin en önemli kuruluşu. 2003 milattır. Onun öncesinde bir teknisyen bir köye giderdi, 2 seneden fazla bir köyde kadastro için uğraşırdı. Muhtarlarımızın vermiş olduğu boş evlerde belki sadece bir yatak, bir iki tencere tabakla kıt imkanlarla görev yaparken sonraki yıllarda çok büyük bir zihniyet değişimi de yaşandı. Bu süreçte aynı zamanda zaman da ülkemiz de çok büyük değişimler gösterdi. Hem zihniyet hem de teknolojik değişimler gösterdi. Çok önemli yıllar… Şükürler olsun ki günümüze geldiğimizde Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü artık dünyada örnek olacak kurumlar arasında başa oturmuş durumda. Ben bu konuda emeği geçen teşkilat mensuplarına, yöneticilerine teşekkür ediyorum. Çünkü Tapu Kadastro hizmetleri aynı zamanda diğer kurumlara artık arz eden… Bir bölgenin kadastrosunu yapamazsanız, onu eğer uygun ortamlara aktaramazsanız bir belediyecilikten de bahsedemezsiniz. Diğer kurumların hizmetlerini de geliştirebilecek ya da aksatabilecek bir alt yapıya sahip. Bu manada çok hızlı bir gelişim gösterdi ve günümüzde şükürler olsun ki göz bebeğimiz, çok önemli bir kuruluşa sahibiz” şeklinde konuştu.

“EKİPLERİYLE BİRLİKTE GÜZEL HİZMETLER EDİYORLAR”

Açıklamalarına devam eden Vali Gürel; “Bu bir zihniyet değişikliği ama aynı zamanda ülkemizdeki bu topyekun değişimle beraber çok önemli bir kuruluş haline geldi. Önceden kadastro müdürlüklerimiz bir iş hanının arasında, bulmakta bile zorlandığımız yerlerden şu anda, -tabi bu arada döner sermaye işletmesi de kuruldu benim de küçük bir emeğim var, onun da kaynaklarının iyi kullanılmasıyla- gerçekten çok iyi bir yere geldiğini söylemek istiyorum. Büyük gayretler var. Şu anki genel müdürümüzün bu manada çok büyük gayretleri olduğunu biliyor ve duyuyoruz. Ekipleriyle birlikte güzel hizmetler ediyorlar. Yani artık neredeyse baka bir ilden başka bir ildeki tapu satışlarını yapabilecek duruma geldik. Büyük bir devrim aslında. Eskiden bırakın başka yeri kendi bulunduğunuz şehirde tapu devirleri bile çok zorken şimdi başka bir ilden işlemleri kolayca yapabilecek durumlara geldik. Bu çok büyük bir hizmet” ifadelerini kullandı.

“175 YIL AZ DEĞİL”

Vali Gürel son olarak; “Şu anda başka bir kurumda olsam da gözüm, aklım, gönlüm hep ilk göz ağrım olan sizde. Bu manada güzel bir gün olduğunu düşünüyorum. 175 yıl az değil; Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze gelen ülkemizin en önemli kurumlarından bir tanesi. Muhtemelen insanlık başladığında, herhalde birkaç hane oluştuktan sonra bu tapu işleri gündeme gelmiştir. En azından ‘Göz alabildiğince alan benimdir’ demişlerdir. Belki kayıt altına alınması daha sonralardır ama kurumsallaşma olarak 175 daha öncesiyle belki bin yıllık, iki bin yıllık alt yapısı olan kurumdan bahsediyoruz. Nice 175 yıllara diyorum, Allah yolunuzu bahtınızı açık etsin. Emeği geçen bütün yöneticilerimize, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere kurumdaki yöneticilerimize, arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ülkemiz adına önemli bir kurum. İnşallah bu kurum ne kadar teknolojiyle buluşursa, teknolojiye liderlik yaparsa diğer kurumlarımızın, vatandaşımızın da işinin kolaylaşacağını biliyorum. Kurumumuzun gününü tebrik ediyorum” dedi.

“DAHA KAT EDİLECEK YOLLAR VAR”

Vali Avni Çakır yapılan sunumu çok beğendiğini ifade ederek, 1990 yılında mülki idare amirliği mesleğine başladığını söyledi. Yaklaşık 32 yıldır devletin tüm kurum ve kuruluşlarının bu süreçteki evrildiği ve geçirdiği tüm aşamaları bizatihi yaşamış ve gözlemlemiş olduğunu belirten Vali Çakır; “Allah’a şükür devletimizin bu süreçte geçirdiği hızlı ilerleme hızlı büyüme tüm kurum ve kuruluşlarda olumlu gelişmeleri de beraberinde getirdi. İnsanlar için öncelikle nüfus ve kimlik, aidiyet bilgileri çok önemli ama öte yandan da mülkiyetle alakalı mülkiyetlik durumlarını gösteren bilgi ve belgeler de çok önemli. Bunlarda bir kimlik cüzdanı neticede. Bunlar savaşların sebebi, aile içerisinde kavgaların sebebi o yüzden biz bu sistemi ne kadar sağlam, dört dörtlük oturtursak toplumsal huzurumuzu, birlik beraberliğimizi o kadar güçlü şekilde tesis ederiz. 175 yıl burada yakın tarihimizde resmi kurumsallaşma, Osmanlı’nın son yüzyıla girerken jandarmadır, PTT’dir, tapudur yani devletin olması gereken tüm kurum ve kuruluşlar genelde bu yıllarda oluşmaya başlamış ama öte yandan baktığınızda Osmanlı Devleti kurulduğunda itibaren, ondan önce Selçuklu… Dolayısıyla insan doğduğu anda zaten sınırını çizmiş ve devlet olmadan da önce ‘Burası benim’ demiş. Hayvanlar dahi bunu yapıyor. Belgesellerden izliyorsunuz, önce kendi sınırını çiziyor. Devletlerde bunu bir şekilde mülkiyet hakkını bir kayıt altına almış ve toplumsal düzeni bu şekilde kurulsun diye. 2003’te yanılmıyorsam MERNİS, bizim devlet hizmetlerimizde dijitalleşmenin başlangıcı oldu. Dijitalleşmenin atası olarak bunu biliyorum. Yaklaşık 20 yıl önce başlamıştı ve biraz yavaşlar gibi olduktan sonra tüm kurum ve kuruluşlara evrilerek Allah’a şükür bugün geldiğimiz noktada ben de gururla izledim. 20’den fazla ülkeye teknik destek yapıyor. Elindeki tapu kayıt bilgilerini paylaşıyor ve artı özellikle yani yardım isteyen tüm ülkelere kadastro çalışmalarını yapıyor bu aşamaya gelmişiz. Eskiden 10 metre kare, 50 metre kare mülkiyet hakkımız için İstanbul’dan Hakkari’ye, Edirne’den Kars’a yolculuk etme durumundayken bugün bulunduğunuz yerde dijital sistem ile en yakın tapu dairesine giderek son derece süratli, son derece emniyetli bir şekilde bu hizmetleri görüyoruz. Bu devletimizin, kurumlarımızın geldiği aşamayı göstermesi bakımından son derece önemli. Elbette ki daha kat edilecek yollar var. Şimdi telefondan randevu alarak hiç bekleme yapmadan bir randevu veriliyor ve işlemlerin standart süresi var. Bu işlemin kaç dakika, kaç saatte yapılacağı bilgileri de mevcut. Biz hem devletimiz adına hem de Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü adına gurur duyduk. Daha nice 175 yıllara” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından plaket sunumu ve sergi açılışı yapılarak, 175’inci yıl anısına pasta kesimi gerçekleştirildi.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.