Tabipler sorunlarını sıraladı « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM, SAĞLIK">
SON DAKİKA

Tabipler sorunlarını sıraladı

Bu haber 18 Mayıs 2022 - 18:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edilen sağlıkta şiddet yasasının ardından Çankırı-Kastamonu Tabip Odası Başkanı Yusuf Öztürk de değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Öztürk, randevu sistemi, uzun nöbetler ve uygulanan mobbingler başta olmak üzere birçok etmenin ele alınması gerektiğini ifade etti. Dr. Yusuf Öztürk; “Sağlıkta şiddet sadece hasta ve hasta yakınları tarafından uygulanan şiddet ile sınırlı değildir. Sağlık emekçilerini ve hekimleri değersizleştiren ‘giderlerse gitsinler’ denilerek kullanılan şiddet dili toplumsal davranışta kendini sağlıktaki şiddet olarak ortaya çıkarmaktadır. Şiddeti teşvik edici açıklamalar, kutuplaştırıcı söylemler, sağlık sisteminde uygulama ve işleyişe yönelik aksaklıkların doğrudan sağlık çalışanları ile hizmet alıcıları karşı karşıya bırakması üzerinde çalışılması gereken temel sorunlardır. Bir hekimin bilgi ve akademik birikimini sadece poliklinikteki baktığı hasta sayısı ile puanlamak ve değerlendirmek son derece yanlıştır. Bu durum hasta ve yakınları tarafından kendilerinin, gelir getirici müşteri muamelesi görme isteğini ortaya çıkarmasına yol açarak, şiddeti tetikleyici faktör olarak önemli bir yer oluşturmaktadır” dedi.

“DÜZENLEMELERİN ÇÖZÜM OLMADIĞINI İNŞALLAH GÖRMEYİZ”

Açıklamalarına devam eden Başkan Yusuf Öztürk; “Sağlıkta şiddeti teşvik edici en önemli faktörlerden birisi ise siyasi otorite ve devlet yöneticilerinin toplumu sağlık çalışanlarına karşı tahrik edici popülist söylemleridir. Örneğin; pandemi sürecinde fedakarca çalışan hekimler ile ilgili bir ilimizin valisinin yaptığı talihsiz açıklama gibi. Bu söylemler toplum nezdinde hekimi itibarsızlaştırıp, sağlık çalışanlarına karşı ön yargı oluşturarak, şiddet eğiliminde artışa neden olmaktadır. Hasta ve hasta yakınlarının birinci basamaktan itibaren güvenli ve etkin hizmet aldığı duygusu, şiddete yönelik davranışlarda önleyici bir faktör olacaktır. Koruyucu sağlık politikaları geliştirilerek hasta sayısı azaltılmalı, çalışma ortamlarında ve şartlarında iyileştirmeler yapılmalıdır. Ayrıca Sağlık Bakanlığının elindeki ‘Sağlıkta Şiddet’ ve ‘Beyaz Kod’ ile ilgili verilere ulaşılarak sosyal bilimciler ve akademisyenler ile temel etkenler üzerinde çalışmaların yapılacağı adımlar atılmalıdır. Hekimi sağlıksız, olumsuz şartlarda çalışmak zorunda bırakan çalışma ortamları, 5 dakika ile sınırlı hasta bakmaya mahkum eden randevu sistemi, sık ve uzun süreli nöbetler, uygulanan mobbingler gibi birçok etken bütüncül olarak ele alınmalıdır. Sorunlara bütüncül ve ilgili tarafların katılımıyla çözüm üretmeyi tercih etmeyen yönetim anlayışı nedeniyle yeni düzenlemelerin çözüm olmadığını inşallah görmeyiz. Sağlıkta şiddeti önlemenin yolu, sağlık çalışanlarına kaybettirilen toplumsal itibarlarını iade etmek ve çalışma koşullarını standardize ederek, iyileştirmek ile olacaktır” dedi. (Haber Servisi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.