Şenoğlu’ndan, Sürdürülebilir Turizm Sertifikası hatırlatması « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

Şenoğlu’ndan, Sürdürülebilir Turizm Sertifikası hatırlatması

Bu haber 10 Ocak 2023 - 8:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Fahrettin Şenoğlu, konaklama tesislerinin alması gereken Sürdürülebilir Turizm Sertifikası zorunlu hale geldiğini hatırlatarak, tesislerin mağduriyet yaşamaması için başvuru sürecini bir an önce başlatması gerektiğini söyledi.

Şenoğlu, Sürdürülebilir Turizm Sertifikası hakkında bilgi vererek; “Bilindiği üzere T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca ülke turizminin uluslararası standartlarda geliştirilmesi, turizm faaliyetlerinin sürdürülebilir, çevreye duyarlı ve güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi amacıyla Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile birlikte ve akredite denetim firmaları aracılığıyla çeşitli sertifika programları uygulayabilmektedir. Bu çerçevede, dünya çapında kabul gören ve turizm sektöründe sürdürülebilirlik standardının geliştirilmesini hedefleyen bir organ olan Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) kriterlerine uyum süreci kapsamında TR-I adı verilen Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı başlatılmıştır. Bu program sayesinde ülkemizdeki konaklama tesislerinin verdiği hizmet kalitesinin dünya standartlarına taşınması, uluslararası pazara hitabet gücünün artırılması, yurtdışından daha fazla turist çekilebilmesi hedeflenmekte, bu çalışmalar sonucunda dünya çapındaki büyük tur operatörleri ve seyahat acentelerinden ülkemize çok daha fazla turun yönlendirilmesi ve turist akışının sağlanması planlanmaktadır” dedi.

“BELGELERİNİ ALMAYAN TESİSLERE İDARİ PARA CEZASI UYGULANACAKTIR”

Sürdürülebilir Turizm Sertifikası’nı almayan tesislere cezai işlem uygulanacağını söyleyen Şenoğlu; “Program dahilinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Turizm İşletme Belgesi veya Basit Konaklama Turizm İşletme Belgesi olan ve ruhsat tarihinden dolayı bu iki belgesi de henüz olmayıp başvuru aşamasında olan tüm konaklama tesislerinin (kamu misafirhaneleri hariç) herhangi bir oda/yatak kapasite limiti olmaksızın 31 Aralık 2023 tarihine kadar Sürdürülebilir Turizm Sertifikası alması zorunlu hale getirilmiştir. Verilen süre zarfında belgelerini almayan tesisler hakkında Bakanlığımızca 2634 sayılı kanunun 33’üncü Maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacaktır” ifadelerini kullandı.

TESİSLERİN UYMASI GEREKEN KRİTERLER

Tesislerin uyması gereken kriterler hakkında da bilgi veren Şenoğlu; “Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı; sürdürülebilir yönetim, sosyo-ekonomik etkiler, kültürel etkiler ve çevresel etkiler olmak üzere 4 ana başlık altında düzenlenmiş olup ilk aşamada tesislerin aşağıdaki 14 kritere uyum sağlaması gerekmektedir: Detayları 1’inci Aşama El Kitabı’nda belirtilen kriterler; sürdürülebilirlik yönetim sistemi, yasal uyum, raporlama ve iletişim, personel katılımı, müşteri deneyimi, herkes için erişim, yerel/bölgesel satın alma, kültür ve mirasın sunulması, çevreye duyarlı satın alma, verimli satın alma, enerji tasarrufu, su tasarrufu, atık su, katı atıktır. Tesislerimiz ‘1’inci Aşama Kriterleri’ ve ‘1’inci Aşama El Kitabı’ dokümanlarına, kurum web sayfamız olan kastamonu.ktb.gov.tr ye girerek üst menüdeki ‘Belge ve Dokümanlar’ sekmesine tıklayıp ‘Sürdürülebilir Turizm Programı’ kısmından ulaşabilirler. Yapılacak denetimler sonrasında program kriterlerine uyum sağladığı belirlenen tesislerin belge işlemleri kısa süre içinde tamamlanırken, uyum sağlamadığı belirlenen tesislerin eksikleri tespit edilerek bu eksikleri tamamlamaları için kendilerine 30 ila 90 gün aralığında bir süre tanınacak ve eksiklerin tamamlanmasından sonra yapılacak olan 2’nci denetim ile belgelendirme işlemleri yapılacaktır” şeklinde bilgilendirmede bulundu.

“TESİSLERİN SÜRECİ BAŞLATMALARI GEREKMEKTEDİR”

Fahrettin Şenoğlu son olarak; “Sürdürülebilir Turizm Programı 1’inci Aşama kriterleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için tüm konaklama tesislerimizin www.tga.gov.tr adresine girip web sayfasının en altında sağ kısımda bulunan ve yeşil renkle gösterilen ‘Sürdürülebilir Turizm Programı’ kısmına tıklamaları, gelecek olan sayfadaki ‘Sürdürülebilir Turizm Programı Hakkında’ ve ‘Türkiye Sürdürülebilir Turizm Endüstri Kriterleri’ kısımlarını dikkatlice okumaları, sonrasında ise ‘Sürdürülebilir Turizm Programı Yetkili Firmalar’ kısmına tıklayıp sayfanın orta kısmında yer alan ‘1’inci Aşama Belgelendirme Yapmaya Yetkili Firmalar’ başlığı altında yer alan akredite firmalardan herhangi biri ile iletişime geçip başvurusunu ilgili firmaya yaparak süreci başlatmaları gerekmektedir. Belge almak için son tarih 31 Aralık 2023 olsa da tüm Türkiye’de yaklaşık 20 bin civarında tesisin bu belgeye başvuracağı göz önüne alındığında, herhangi bir yığılma olmaması ve mağduriyet yaşanmaması açısından tesislerimizin başvuru yapmakta gecikmemesi ve başvuru sürecini en kısa zamanda başlatmaları gerekmektedir” dedi.

D.İ.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.