Projeler gençlik için « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

Projeler gençlik için

Bu haber 20 Ocak 2023 - 14:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İl Emniyet Müdürlüğü ve KRONOSPAN Orman Ürünleri A.Ş. koordinesinde Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Bilinçli Gençler Sağlıklı Toplum 2023 Yerel Sosyal Sorumluluk Projesi’nin ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Hayata Renk Verelim 2023 Yerel Sosyal Sorumluluk Projesi’nin tanıtımı yapıldı.

Vali Avni Çakır tarafından yapılan projelerin tanıtımına İl Emniyet Müdürü Kayhan, Şube Müdürleri, Kronospan Orman Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Ömer Gülamoğlu katıldı.

Projeler hakkında bilgilendirmede bulunan Vali Çakır; “2023 yılında gençlerimizi, her kademedeki öğrencilerimizi her türlü zararlı alışkanlıktan, uyuşturucudan, onların sağlıklı bir birey olarak yetişmesinde önlerine çıkabilecek her türlü engele karşı korumak, hayatlarına daha çok renk ve canlılık getirebilmek adına 2 farklı projeyi KRONOSPAN ile birlikte uygulamaya geçiriyoruz. Bunlardan bir tanesi ‘Hayata Renk Verelim’ Projesi. Bu proje kapsamında 19 ilçemizde anasınıfından, liseye kadar tüm öğrencilerimize temel güvenlik kuralları, güvenli internet kullanımı, sosyal medya bağımlılığı, siber suçlar, siber zorbalık, mesleki tanıtım ve kariyer günleri gibi konularda eğitici, destekleyici çalışmalar yapılacak ve onların kırtasiye ihtiyaçları giderilecek. Yine bu proje kapsamında tüm kademelerde okuyan öğrencilerimize resim, şiir, kompozisyon yarışmaları düzenlenecek, dereceye giren öğrenciler ödüllendirilecek, farkındalıklar arttırılacak. Yine tüm ilçelerimizde ve öğrenci gruplarımızda sportif faaliyetler ve eğitim ile yarışmalara katılımları desteklenecek. Bisiklet, masa tenisi, satranç, atletizm olmak üzere tüm bu branşlarda spor malzemelerinin hediyesi gerçekleştirilecek. Ayrıca ilçelerden ve il merkezinden özellikle taşımalı sistemle eğitim kurumlarımıza gelen öğrencilerin, ilimizdeki sinemalarda sinema günleri tertip edilerek, onların sosyal hayatlarına bir renklilik kazandırılmaya çalışılacak. 5’inci faaliyet alanı olarak keman ve bağlama başta olmak üzere müzik eğitimi verilecek ve bu kapsamda 10 Nisan Polis Haftası’na yetiştirebilirsek, eğitim alan çocuklarla bir konser tertip edilecek. Yine ilimizde ve tüm ilçelerimizde 12’nci sınıflarda okuyan öğrencilerimize Kastamonu Üniversitesi ile işbirliğine gidilerek, onların sınav öncesinde hem bölüm, hem diğer alanlardaki tercihleriyle alakalı mesleki kariyer günleri tertip edilecek. Onlarla beraber, üniversite öğrencilerle kaynaşma programı organize edilecek. 7’nci faaliyet alanı olarak özel bireylerimizle kamp programları, piknik ve çeşitli aktiviteler organize edilecek. 8’nci faaliyet olarak Doğa, Çevre Fotoğrafçılık Kulübü vasıtasıyla Ilgaz ve ilçelerde etkinlikler organize edilecek. Tiyatro faaliyetleri kapsamında da 3 bin öğrenciye tiyatro sunumu gerçekleştirilecek. Son olarak da bu kapsamda Çanakkale Gezisi gerçekleştirilecek. Bu projedeki hedefimiz 25 bin öğrenciye ulaşmak” ifadelerini kullandı.

“16 BİN ÖĞRENCİMİZE HEDEF ALDIK”

Bilinçli Gençler Sağlıklı Toplum 2023 Yerel Sosyal Sorumluluk Projesi’nin detaylarına değinerek sözlerine devam eden Vali Çakır; “Bu proje kapsamında 16 bin öğrencimize hedef aldık. Bu projemiz kapsamında özellikle il merkezi ve 15 ilçemizdeki meslek yüksekokulunda öğrencilerle madde bağımlılığı konusunda ‘Narko Gençlik’ modülünden yararlanıp eğitim verilerek, bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verilecek. Bu faaliyetler kapsamında da onların eğitim materyalleri konusunda da destek verilecek. Yine Kastamonu Üniversitesi ve Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik afiş ve slogan yarışmaları tertip edilecek ve dereceye girenler ödüllendirilecek. Son olarak bu proje kapsamında Kastamonu Üniversitesi ve Meslek Yüksekokulu öğrencileri arasında sportif yarışmalar düzenlenerek, bunların ödüllendirilmesi ve daha çok sporla ilgilenmeleri sağlanacak” dedi.

“GELECEK İÇİN ÇOK GÜZEL YATIRIM OLMUŞ OLUYOR”

Projelerine amaçlarına değinerek sözlerine devam Vali Çakır; “Bu projelerde temel amacımız çocuklarımızı her türlü bağımlılıklardan uzak tutup, daha çok sporla, daha çok sanatla, daha çok müzikle bir araya gelmesini, daha çok sosyal ortamlarla bir araya gelmesini, artı gündelik hayatta, sosyal hayatında kendisine sinsi bir şekilde yaklaşmaya çalışan tehlikelerin neler olduğunu, nelere dikkat etmesini hem öğretecek, hem eğitecek, hem de konusunda uzman arkadaşlarımızla bilgilendirme çalışmalarını yapacağız. KRONOSPAN firmasına da desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Geleceğimiz teminatı olan gençlerimizin faydalı olan donanımlar ile yetişmesi hem ülke olarak bizim huzurumuzu, refahımızı hem de bu konuya destek veren tüm firmalarımızın gelecek için çok güzel yatırımı olmuş oluyor” şeklinde konuştu.

“ENDİŞE VERİCİ RAKAMLARIMIZ YOK”

Vali Avni Çakır son olarak; “Biz geçen sene yaptığımız farkındalık çalışmalarla ulaştığımız rakamlar, bölgemize oranla en üst rakamlar. Bağımlılıkla oluşmadan yapılan bu çalışmalar daha kolay. Bağımlılık oluştuktan sonra yapılan çalışmalar da zor. Onun için bu tür faaliyetlerinin önemi farkındayız. Onun için bu faaliyetleri daha çok önemsiyoruz. Tüm dünyada maalesef uyuşturucuya buluşan sayısı artıyor. Kastamonu bu anlamda daha şanslı diyebiliriz. Çünkü daha muhafazakar bir toplum ama burada da hiç olmuyor değil. Neticede Kastamonu dışarıyla bağı çok güçlü olan bir memleket. Endişe verici rakamlarımız yok. Bizim en büyük tehlikemiz rahatlığımız olabilir, biz olay olmadan önce tedbirimizi alıp, gençlerimize sahip çıkmak istiyoruz. Biz Türkiye ortalamasına baktığımızda durumumuzun iyi olduğunu söyleyebiliriz. İşimizi ciddiye alıyor, bilinçlendirme çalışmalarını önemsiyoruz. Bu konuda da daha güzel sonuçlara da ulaşacağız. İlimizin Türkiye’de en huzurlu kent olma iddiasını bu alanda sürdürmeye iddialıyız” dedi.

“TOPLAM 50 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ”

İl Emniyet Müdürü Kayhan Ay, Hayata Renk Verelim Projesi hakkında bilgi vererek; “Geçen sene 16 bin 328 öğrenciye ulaşıldı. Narkotik Şubemiz tarafından yapılan bilgilendirme faaliyetlerinde de 20 bin vatandaşımıza ulaşıldı. Bu seneki projelerimizle toplam 50 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Kronospan Orman Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Ömer Gülamoğlu ise; “Biz de geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın hayatlarının bir nebze olsun renklenmesi bizleri daha çok mutlu ediyor. Her zaman olduğu gibi bu tür projelerin içinde olmaya gayret edeceğiz. Firmamız olarak çok teşekkür ediyoruz. Çünkü bizim için en önemli şey gençlerimiz” ifadelerini kullandı.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.