ÖZGÜL ÖĞRENME GÜCÜMÜ KEŞFET PROJESİ’NİN AÇILIŞI YAPILDI Öğrenme güçlüğü çeken bireyler her alanda desteklenecek « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

ÖZGÜL ÖĞRENME GÜCÜMÜ KEŞFET PROJESİ’NİN AÇILIŞI YAPILDI Öğrenme güçlüğü çeken bireyler her alanda desteklenecek

Bu haber 09 Aralık 2022 - 10:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kastamonu Özgül Öğrenme Güçlüğü Derneği’nin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen Özgül Öğrenme Gücümü Keşfet Projesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Şerife Bacı Öğretmen Evi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa, Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kaçar, İl Sağlık Müdürü Dr. Yüksel Kutlu, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Yavuz Selim, Daday İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Şirin Kastamonu Üniversitesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Zehra Esra Ketenoğlu Kayabaşı, Kastamonu Özgül Öğrenme Güçlüğü Derneği Başkanı Hüseyin Demir ve özgül öğrenme güçlüğü tanısı konulan çocukların velisi katıldı.

Kastamonu Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor il Müdürlüğü, Kastamonu Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin iş birlikçi olduğu projede özgül öğrenme güçlüğü tanısı tespit edilen öğrenci ve ailelerine çeşitli eğitimler verilmesi amaçlanırken, öğrencilerin sosyal hayata daha fazla katılmaları sağlanacak.

“ÇOCUKLARIMIZA ÜCRETSİZ OLARAK CHECK-UP HİZMETİ SUNACAĞIZ”

Kastamonu Özgül Öğrenme Güçlüğü Derneği Başkanı Hüseyin Demir yaptığı açılış konuşmasında, amaçlarının farkındalık yaratmak olduğunu vurgulayarak; “Kastamonu Özgül Öğrenme Güçlüğü Derneği olarak bu toplantıda sizlerle bir araya gelmekten büyük bir mutluluk yaşıyoruz derneğimiz 2020 yılında kurulan Kastamonu merkezli yerel bir dernektir. dernek üyelerimiz velilerimiz akademisyenler sağlık çalışanları öğretmenler kamu çalışanları gibi toplumun tüm kesimlerinden oluşmaktadır. Kuruluş amacımız toplumda Özgül öğrenme güçlüğü bilinirliği ve farkındalığını yaratmak. Dis grubu olarak adlandırılan disleksi, disgrafi, diskalkuli, dispraksi olguları ile mücadele etmek bu sorunları yaşayan bireylerin kişisel gelişimine katkıda bulunmak çocuklara ve ailelerine destek olmak, özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklarımızı ailelerini ve öğretmenlerini yasal hakları konusunda bilinçlendirmek, özgül öğrenme güçlüğü tanılı bireyleri her türlü platformda temsil etmek taleplerini ilgili kuruluşlara iletmek ve takip etmek üniversiteler uzman kişi kamu kurum kuruluşları ile ortaklaşa proje çalışmaları yapmak özgül öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerimiz ve aileleri için kongre sempozyum konferans gezi piknik konser ve kermesler düzenlemektir. Ailelerimizin ve çocuklarımızın karşılaştığı problemleri göz önüne alarak faaliyetlerimize şekillendiriyoruz. Kuruluşumuzdan itibaren özgül öğrenme güçlüğü mücadelemizde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla iletişimimizi güçlendirmeye çalıştık ziyaretlerde bulunduk. Özgül öğrenme güçlüğünü ve derneğimizi anlattık. 2021 yılında dijital anlayarak hızlı okuma programını ücretsiz olarak üyelerimizin kullanımına sunduk. Bu uygulamanın sonuçlarını konusunda uzman hocalarımızla değerlendirdik. 1-8 Ekim Disleksi Farkındalık Haftası’nda Kastamonu İl Milli Eğitim müdürlüğü iş birliği ile il genelindeki tüm okullardaki öğretmenlere hazırladığımız video gösterimini aktardık. Videoda Kastamonu Üniversitesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Esra Ketenoğlu Kayabaşı hocamız eğitim psikolojisi öğretmenin çocuğa yaklaşımı ve son olarak birazdan arkadaşlarımızın sunumunu yapacağı bu projeyi de hayata geçiriyoruz ve çok güzel sonuçlar alacağımıza da inanıyoruz. Bundan sonra da proje çalışmalarımız devam ediyor. 2023 yılında planladığımız iki projeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Biliyoruz ki eğitim haricinde öğrenmeyi etkileyen faktörlerden bir tanesi de insan sağlığıdır. Bu anlamda toksik metaller vücuttaki vitamin ve mineral eksiklikleri ile beyin sağlığı ile ilgili takviyeler öğrenme güçlüğünü yenmede önem arz etmektedir. Derneğimizin yapacağı projede özgül öğrenme güçlüğü çeken çocuklarımıza ücretsiz olarak check-up hizmeti sunacaktır. Kastamonu Üniversitesi Tıp fakültemiz ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün projede paydaş olması bizim için çok değerlidir. Katılmak isteyen Ailelerimiz isimlerini bize yazdırabilirler” diye konuştu.

“4 BİN CİVARI ÖĞRETMENE ULAŞTIK”

Demir, başka bir projelerinden bahsederek; “İkinci olarak planladığımız projemizde çocuklarımızın geleceğine yönelik istihdam ve meslek edinmeleri hususunda İŞKUR envanterindeki mesleki yönelim bataryalarından yararlandırılmalarıdır. Burada İŞKUR İl müdürlüğümüzün ve il milli eğitim müdürlüğümüzün desteğini alarak lise geçiş sınavı ve üniversite sınavı öncesinde 8, 11 ve 12’nci sınıflarda ki özgül öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerimizin doğru mesleklere yönlendirilmesinin sağlanmasıdır. Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk psikiyatri uzmanı Baran Çalışgan hocamız çocuk ve öğretmen psikolojisi sunumunu gerçekleştirdi. Derneğimiz bu çalışmayla dislekside öğretmen farkındalığı noktasında Kastamonu’dan da 4 bin civarında öğretmene ulaşarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Üyelerimiz ve toplumdan aldığımız bilgiler doğrultusunda çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı randevularını alınmasında gecikmeler yaşandığı, bundan dolayı raporlamanın da geciktiği ve çocuklarımızın özel eğitim hizmetlerinden yararlanamadığı veya gecikmeli yararlandığı durumuna istinaden Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı kadro sayısının Sağlık Bakanlığı’nca ivedi olarak bir doktordan en az iki doktora çıkarılmasını Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü’müze gönderdiğimiz yazı ile talep ettik. Müjdemizi bu hafta içinde aldık hastanemizin çocuk psikiyatri kadrosu bir doktordan iki doktora çıkarıldı. 1-3 Mart 2022 tarihlerinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile disleksi öğrenme güçlüğü Derneği iş birliğinde düzenlenen öğrenme güçlüğünde gelecek hedefler çalıştayına Kastamonu Üniversitesi özel eğitim Bölüm Başkanı Esra Ketenoğlu Kayabaşı ve Rehberlik Araştırma Merkezi öğretmeni Hasan Hüseyin saçı ile birlikte katılarak katkı sağlamaya çalıştık. Bu yıl içerisinde derneğimiz tarafından hazırlanan Kastamonu Üniversitesi ile Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘Disleksiyi Farket’ isimli projemiz Avrupa Birliği Sivil Düşün Programınca kabul edildi. Proje kapsamında hazırladığımız duvar takvimleri ilimizdeki tüm Anaokulu ilkokul ve ortaokullarımızın öğretmen odalarına asıldı Broşürlerimiz öğretmenlerimize dağıtıldı masa takvimlerimiz idarecilerimize dağıtıldı bu şekilde Özgül öğrenme güçlüğünün ve Derneğimizin farkındalığı ve sağlanan farkındalığın sürekliliğini hedefledik. Duvar takvimlerimizi salonumuzun duvarlarına astık içerik çalışmalarını Kastamonu üniversitesi özel eğitim bölümü ve ram değerli öğretmenleri yaptı” ifadelerini kullandı.

“ERKEN TANI VE ERKEN MÜDAHALE ÖZGÜL ÖĞRENMEDE KİLİT NOKTA”

Kastamonu Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Zehra Esra Ketenoğlu Kayabaşı ise özgül öğrenme güçlüğü ülkelerin gelişmişlik seviyesiyle bağlantılı olmayan ve her millette görülebilen nörogelişimsel bir sorun olduğu bilgisini vererek; “Herhangi bir zihinsel yetersizliğin ya da görme ve işitme problemleri gibi fiziksel yetersizliklerin neden olmadığı ve yetersiz eğitime maruz kalma ile bağlamlandırılamayan bir durumdur. Tüm dünyada genel kabul olarak genetik ve çevresel nedenlere bağlanan özgül öğrenme güçlüğünün tek tedavisi eğitsel müdahaledir. Özgül öğrenme güçlüğü, zeka düzeyleri normal sınırlarda veya üzerinde olsa bile okulda beklenmedik başarısızlık gösterme durumudur. Şemsiye bir terim olup disleksi okuma güçlüğü, disgrafi yazma güçlüğü ve diskalkuli aritmetik becerilerde güçlük olarak alt tipleri görülmektedir.  Akademik anlamda Özgül öğrenme güçlüğü, okuma, yazma, konuşma, dinleme, düşünme, dili anlama ve aritmetik işlemler yapma ve algısal boyutta bilgiyi alma, bilgiyi hafızada tutma ve bilgiyi sunmada önemli bir güçlük yaşama hali olarak tanımlanmaktadır. Bildiğiniz üzere, okula başlandığında bireylerden kazanılması beklenen en temel beceriler okuma ve yazma becerileridir. Okuma ve yazma becerisini öğrenemeyen ya da öğrenirken çok zorlanan bu çocuklar akranlarından geri kalarak sınıf ortamında farklılaşmakta ve bir süre sonra okumaktan zevk almamakta, okumaktan kaçınmakta, dersleri sevmemekte ve hatta okul fobisiyle baş başa kalabilmektedirler. Yine ilkokul üçüncü sınıfa gelen bir öğrencinin bir yetişkin gibi akıcı okuyabildiğini görmekteyiz. Bu bağlamda özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklar erken fark edilmediğinde, erken tanı ve müdahale yapılmadığında akranlarından geri kalmakta ve aralarında makas açılmaktadır. Bu bağlamda erken tanı ve erken müdahale özgül öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarımızın akademik başarıları için kilit bir nokta olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

“PROJEMİZ ÖĞRENCİLERİMİZİN GÜÇLÜ YÖNLERİNİ ORTAYA ÇIKARMAK ADINA BİRİNCİL ÖZELLİK TAŞIMAKTADIR”

Öğretmenlerin öğrenme güçlüğü hakkında bilgi sahibi olması gerektiğinin altını çizen Kayabaşı; “Tabi erken dönemde bu öğrencimizi fark edip tanıya yönlendirme ve müdahale uygulamalarına başlama süreçleri için toplumun bilinçlenmesi, öğretmenlerin öğrenme güçlüğü hakkında hem teorik hem pratik uygulamalara hakim olması bu konuda en birincil ve acil alınması gereken aksiyon olduğunu söyleyebilirim. 2018 yılından beri eğitim fakültelerine seçmeli ders olarak giren öğrenme güçlüğü dersinin başlangıç olarak önemli bir gelişme olduğunu söylemek mümkündür. İlerleyen dönemde seçmeli ders yerine zorunlu alan dersi olarak getirilmesi eğitim fakültelerindeki tüm öğretmen adayları için öğrenme güçlüğü yeterliliği bağlamında önemli bir gelişme olacaktır. Hali hazırda öğretmenliğe devam edenler için ise hizmet içi eğitimlerle, çeşitli proje destekleri ile öğrenme güçlüğü hakkında farkındalık ve bilinç noktasında çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Burada diğer önemli ayak ise çocukların zayıf yönlerinin belirlenmesinin ardından veya eş zamanlı olarak aynı zamanda güçlü yönlerinin de belirlenerek desteklenmeleri öğrenme güçlüğü olan çocuğun yüksek yararına olacağını düşünmekteyim. Bu noktada ise Özgül öğrenme gücümü keşfet projemiz bu amacımızı gerçekleştirmek üzere devreye girmektedir. Bu noktada, bilimsel düşünceyi temel alan, her alanda kendini yenileyen, girişimci ve paylaşımcı, etik değerlere bağlı, farklılıklara saygılı, toplumsal konulara duyarlı bireyler yetiştiren; ürettiği bilgiyi ve yetiştirdiği iş gücünü insanlığın hizmetine sunarak bölgesel, ulusal ve uluslararası sürdürülebilir kalkınmaya öncülük eden bir üniversite misyonuyla hareket eden Kastamonu Üniversitesi projede yer alan öğrenme güçlüğü olan çocukların akademik becerilerini geliştirmek üzere destek olmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda okuma becerilerini geliştirme atölyesi ve matematik becerileri geliştirme atölyeleri kurulacak olup Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğrenme güçlüğü olan öğrencilerimizin yer aldığı ilkokul grubuna eğitimler verilecektir. Öğrenme güçlüğü olan öğrencilerimiz için özgül öğrenme gücümü keşfet projesi kapsamında geliştirdiğimiz okuma ve matematik becerilerini geliştirmeye yönelik hazırlanan müdahale paketlerini eğitim fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Özel Eğitim Topluluğu ve Matematik Eğitimi Topluluğunda yer alan gönüllü öğrencilerimiz aracılığı ile sunulacaktır. Bu müdahale paketlerinde çeşitli strateji ve yöntemler kullanılarak öğretim gerçekleştirilecek olup, etkililiği kanıtlanmış müdahale yöntemleri kullanılarak bilimsel destekler sunulacaktır. 12 hafta sürecek olan atölye eğitimlerimizde öğrencilerimiz toplam 36 ders saati okuma ve 36 ders saati matematik eğitimi alacak olup öğrencilerimizin akademik becerilerini geliştirmelerini öngörüyoruz. Bu bağlamda siz değerli velilerimizin öğrencilerimizin derslere katılımlarını desteklemesinin bu projenin kilit noktası olduğunu düşünüyorum. Özgül Öğrenme Gücümü Keşfet Projemiz Kastamonu’da öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerin ihtiyacına yönelik tek bir yaklaşım ve yöntem yerine multidisipliner bir yaklaşımla planlanarak öğrencilerimizin güçlü yönlerini ortaya çıkarmak, yeteneklerini geliştirmek adına biricik özellik taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Daday İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Şirin, katılımcılara proje hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.