MHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ CEVAD UYANIK: “Vatandaştan 8 lira çekemezler” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

MHP BELEDİYE MECLİS ÜYESİ CEVAD UYANIK: “Vatandaştan 8 lira çekemezler”

Bu haber 05 Ocak 2023 - 8:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Belediye Meclisi ocak ayı olağan ilk toplantısı Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Yılın ilk toplantısı saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Ardından gündem maddelerine geçildi. Gündemin ilk maddesinde Belediye’nin bir önceki yıl gelir gider işlemlerinin hesaplanması ve bunlara ilişkin hesap kayıt işlemlerinin oluşturulması konusunda kapalı oylama yapıldı. Oylama sonucunda Denetim Kurulu oluşturuldu. Toplantının ikinci gündem maddesinde ise meclisin ağustos ayında tatil olması maddesi oy birliği ile kabul edildi.

AKTEKKE MAHALLESİ’NDE BULUNAN OTOPARKTA ZAM SİNYALİ

Bir diğer maddede ise Kuzeykent Mahallesi’nde bulunan mülkiyeti Belediye’ye ait olan yerin satışı planlaması sebebiyle, ihalesi için encümene yetki verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Bir başka gündem maddesinde Aktekke Mahallesi 841 ada 59 nolu parselde bulunan otoparkın, ücret tarifesinin düzenlenmesi konusu da oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi.

Belediye’de çalışan tam ve kısmi zamanlı norm kadroya uygun olarak, sözleşmeli olarak uzman ve teknik personele uygulanmakta olan ücret tarifesinin belirlenmesi Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevki oy birliği ile kabul edildi. Memur kadrosu konusunda yapılacak olan derece değişiklikleri de oy birliği ile kabul edildi.

BİTÜM MALZEMESİ İÇİN 10 MİLYON TL KREDİ YETKİSİ

Başka bir gündem maddesinde Fen İşleri Müdürlüğü’nce asfalt yol kaplamada kullanılmak üzere bitüm malzemesi alımı için İller Bankası’ndan 10 Milyon TL kredi kullanılması için Belediye Başkanı’na yetki verilmesi de oy birliği ile kabul edildi. Kastamonu Belediyesi Abone Hizmetleri Müdürlüğü Yönetmeliği’nin bazı maddelerinde yapılacak olan değişiklikler de oy birliği ile kabul edildi. Diğer bir gündem maddesinde daha önce şartsız bağış olarak bir firma tarafından bağışlanmak istenen kanal kazıcı ve yükleyici aracının kabul edilmesi maddesi oy birliği ile kabul edildi.

Belediye Meclisi’nin son gündem maddesinde İmar Plan Tadilatları’nın İmar Plan Komisyonu’na sevki oy birliği ile sevk edildi.  Ardından AK Parti Meclis Üyesi İzzet Serhat Köylü’nün merkez çay boyunda bulunan binaların ilimize uygun cephe giydirilmesi yapılması için verdiği yazılı önergesi gündeme alınarak, İmar Plan Komisyonu’na sevk edildi.

“NE KADAR UYGULAMAYA GEÇİLİR BİLMİYORUM”

Önerge ile ilgili konuşan Belediye Başkanı Vidinlioğlu; “Bunun kararını İmar Plan Komisyonu’ndaki arkadaşlar verecektir ama ne kadar yapılacak bir şey çünkü çay boyunda yapılacak inşaat pek yok. Kentsel dönüşüm olan yerlerde bakıyorum da 3 katlı yerler var bazı yerlerde 5 kat izni vermişler, özellikle İstanbul’da bazı bölgelerde izin veriyorlar böylelikle kalan 1 buçuk, 2 katta inşaat maliyeti çıkıyor. Fakat çay boyundaki yüksekler belli. Kimse yıkıp yeniden yapmayacağına göre mevcutta da yapılacak çok yer yok ama komisyondaki arkadaşlar değerlendirsinler. Güzel bir öneri ama ne kadar uygulamaya geçilir bilmiyorum” diye konuştu.

“KREDİ KARTI KULLANMAK İSTİYORUM DİYEN 50 KURUŞ KOMİSYONUNU VERECEK”

Son günlerde dolmuşlarda kredi kartlarından 50 kuruş komisyon alınmasıyla ilgili de konuşan Vidinlioğlu, durumun kendileri ile alakalı bir durum olmadığını belirterek; “Son birkaç gündür sosyal medyadan bana gelen mesajlarda var, sanki dolmuş ücretlerine zam yapmışız gibi. Yaklaşık 40 gündür, dolmuş esnafının parası bankada bekliyor. Bunun önüne geçmek için banka 50 kuruş komisyon alıyor yani 8 lira oluyor. Bu konu pek bizimle ilgili bir durum değil. Kredi kartı kullanmayana ücret 7 buçuk lira, ama kredi kartı illa kullanmak istiyorum diyen 50 kuruş komisyonunu verecek. Bazı yerlerde dolum yapılamadığı yönünde bir ifade var, onlara da mutlaka bakacağız. Kimsenin mağduriyetine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞA KOMİSYONUN YANSITILMASI ÇOK YANLIŞ”

50 kuruş komisyon ücreti konusu ile ilgili MHP Belediye Meclis Üyesi Cevad Uyanık durumun yanlış olduğunun altını çizerek; “Burada yanlışlık var, bunu düzeltmek lazım. Vatandaş kredi kartı kullandığı zaman vatandaştan 8 lira olarak ücret çekiliyorsa onu yapamazlar, o yanlış. Bu durum dolmuşçuları bağlayan bir durum, vatandaşa komisyonun yansıtılması çok yanlış” diye konuştu.

Vidinlioğlu ise konuyla ilgileneceklerini belirtti. E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.