KAL-DER’in hedefi asırlık plan! « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

KAL-DER’in hedefi asırlık plan!

Bu haber 10 Ocak 2023 - 14:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kastamonu Kalkındırma Derneği (KAL-DER) ‘Önümüzdeki Bir Asırda Zirvedeki Kastamonu’ teması ile istişare toplantısı düzenledi. Kebeci Alışveriş Merkezi’nin restoranında düzenlenen toplantıda parti temsilcilerinin her biri konuşma gerçekleştirdi.

Kastamonu Kalkındırma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tugay Civelekoğlu, yaptığı açılış konuşmasında; “Bizler insanların en hayırlısının onlara en faydalı olanlar olduğunun bilincindeyiz. Bizler insanımızın ve ülkemizin derdini dert edinmiş insanlarız. Tüm insanlarımız için her manada müreffeh bir hayatın ve insanın fıtratına uygun bir sürecin gerçekleşmesi için gayret gösteren insanlarız. Bu minvalde Kastamonu’da yaşayan insanlar olarak bir sorumluluğu üstlenmemiz lazım. Bu sorumluluk maddi-manevi tüm değerleriyle ve temelinde şefkat ve merhametin esas alınarak insana hizmet noktasında yapılacak en güzel çalışmaları, eserleri gerçekleştirmenin gayretiyle nefeslerimiz bittiği zaman ardımızdan hayırla yad edilecek bir geçmiş bırakmaktır. Ayrıca şunun da farkındayız ki hem dünyada hem ülkemizde gerçekleşen veya gerçekleşecek her bir hizmetin, düşüncenin, oluşumun veya eserin inkişafında iktidarıyla, muhalefetiyle ama mutlaka siyasi irade temel bir unsur olarak bulunmaktadır. İşte bizler bu düşünceyle öncelikle siyasi partilerimizin siz kıymetli başkanlarını bu istişare toplantımıza davet etmiş bulunmaktayız. Bizler şuanda yaşıyoruz. Bitmemiş bir ömrün emanetçileriyiz. Bizden sonra başka nesillerin geleceği de muhakkaktır ve bizler yarınların düşüncesindeyiz. Ancak mesele bu yeni asırda gelecek nesillere nasıl bir Kastamonu bırakılacağıdır? Bizden sonra gelecek nesillerin onların mazisinde kalanları olarak bizlerin nasıl hatırlanacağıdır? Bizden sonrakilere iyinin, güzelin, faydalının, doğrunun ve adil olanın hakim olduğu bir Kastamonu mu bırakacağız yoksa kötünün, çirkinin, zararlının, yanlışın ve haksızlığın olduğu bir Kastamonu mu bırakacağız? Bizden sonrakilere tertemiz bir iklimde doğası korunmuş, doğallığı zarar görmemiş maddi-manevi gelişmiş bir Kastamonu mu bırakacağız yoksa kirlenmiş ve yaşanmaz hale gelmiş doğallığı kaybedilmiş, bütün değerlerini kaybetmiş bir Kastamonu mu bırakacağız? Mutlu insanların şehri olan ve eğitimde, siyasette, sağlıkta, tarımda, teknolojide, turizmde hülasa her alanda maddi-manevi kalkınmış ve zirvede bir Kastamonu mu yoksa mutsuz insanların şehri olan gerilerde kalmış bir Kastamonu mu bırakacağız? Bu noktada biz dernek olarak bir farkındalık oluşturma gayesiyle bu istişare toplantımızı düzenleyerek adımımızı atıyoruz. Ancak bahsettiğimiz konuların kararını verecek olanlar ise Kastamonu’da söz sahibi olanlar olarak, hem kendi adlarınıza hem de temsil ettiğiniz kitleler adına siyasi partiler olarak en temelde sizler varsınız” ifadelerini kullandı.

“TEK AMACIMIZ GELECEĞE GÜZEL BİR KASTAMONU’YU HAZIRLAMA”
Katılımcılara, bir asırlık bir plan hazırlamak istediklerini aktaran Civelekoğlu; “2023’ten 2123’e gerçekleşmesini istediğimiz bu planın ve programın organizasyonunda sizleri de görmek istiyoruz. Peki neyi, nasıl, niçin yapmak istiyoruz? Bizler sizlerin yer aldığı bir organizasyonla Kastamonu’nun 2023’ten 2123’e bir asırlık planını yapıp programını hazırlamak istiyoruz. Bunu nasıl yapmak istiyoruz? Kastamonu Kalkındırma Derneği’mizin koordinatörlüğünde Kastamonu’da faaliyet gösteren her siyasi partinin doğal üye olarak kabul edildiği ve siyasi partilerimizin görevlendireceği bir temsilciden oluşturacağımız komisyonun siyasi partilerden STK’lara, kurumlardan gönüllülere kadar tabana yayılacak çalıştay, seminer, panel, konferans, kongre, rapor vs. gibi yapılacak çalışmalarla bir asırlık yol haritasının ana şeması oluşturulacaktır. Akabinde adını ‘Kastamonu Konferansı’ olarak düşündüğümüz ve bir hafta sürmesini planladığımız ve finalinin 29 Ekim 2023 tarihinde yapılacağı bir toplantıyla bir asırlık plan ve programın deklarasyonunu hedeflemekteyiz. Bizler bunu yapacak inanç, azim ve birikime sahibiz. İnanıyoruz ki bir asır sonra bu toplantının izleri, bu toplantıya katılarak, aktif görev alarak, geleceğe güzel bir Kastamonu bırakmak için gayret göstermiş insanlar olarak, o günkü nesil, sizleri hayırla, rahmetle ve özlemle yad edecektir. Çünkü bizler tek amaç olarak geleceğe güzel bir Kastamonu’yu hazırlama hedefinde toplanmışız” diye konuştu.

“KALKINMA CUMHURİYET’İN TEMELLERİNE DAYANMALIDIR”
CHP Milletvekili Hasan Baltacı, kalkınmanın stratejiyle olacağını anlatarak; “Kastamonu’nun kalkınması Türkiye’nin kalkınmasından bağımsız ele alınmayacağı gibi, Kastamonu gibi kadim bir şehrin de kendine ait hedeflerinin, stratejisinin olması gerektiğine de inanıyorum. Bu şehir bizim için kıymetli, burada yaşamaktan çok mutluyuz. Herkesin eşit, adil bir biçimde yaşaması için de mücadele ediyoruz. Kastamonu uzun zamandır istişare etmeyi unuttu, ortak akıldan uzaklaşalı epeyi oldu. Kalkınma gibi iddialı hamlelerin ortak aklı oluşturmadan başarılı olma ihtimali yok. Öncelikle bu ortak aklı oluşturma yönündeki çabalarımızın kıymetli ve değerli olduğunu düşünüyorum. Kastamonu’nun stratejik bir planı yok, bir önceliği yok, onun için bu planın birlikte oluşturulmasına hep birlikte hizmet edebiliriz. Bütün refah toplumları planlı bir hamle ile kalkınmışlardır. Biz o plandan uzaklaşalı çok oldu, oturup birlikte yapacağımız günlerin yakın olduğunu düşünüyorum. Kalkınma Cumhuriyet’in temellerine dayanmalıdır” ifadelerini kullandı.

“HER ALANDA ÜRETİME YÖNELMELİYİZ”
Belediye Meclisi Üyesi Zeki Kebeci; “Dünyada gıda sıkıntısı var, üretilen gıda ve ürünler yeterli gelmiyor, boş arazilerimizi ekmeli ve boş yer kalmamalı. Ülkece her alanda üretime yönelmeliyiz. Üretimi artırmak için çok çalışmalıyız” dedi.

“BÜYÜK PROJELERİMİZ VAR”
AK Parti İl Başkan Yardımcısı Hasan Yağcıoğlu; “Kastamonu biliyorsunuz büyük bir coğrafyaya sahip, 20 ilçesi 1054 köyü ve 11 bin kilometre de köy yolları mevcut. Bunu şunun için anlatıyorum, büyük bir hizmet yarışı var. Devletimiz bununla ilgili büyük yatırımlar yapmakta. Bu tarihi dokuyu ve bugüne kadar öne çıkmamış doğal güzellikleri bu bağlamda gözümüzün önüne serilmekte. En önemlisi yol medeniyettir, 15 Temmuz Tüneli ile bütün Kastamonu şu anda hem yurt dışından hem yurt içinden turizm konusunda büyük bir atılım sağlamıştır. Biten ve yapımı devam eden büyük projelerimiz var, özellikle baraj ve göletler konusunda” diye konuştu.

“KASTAMONU’MUZ DAHA İYİLERİNİ HAK EDİYOR”
AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, kalkınmanın çok başlık bir kelime olduğunu ve altının doldurulması gerektiğinin altını çizerek; “Kalkınma açısından bu işin hem siyasi boyutu hem de STK’lar anlamındaki boyutu bakımından ele alınması gerekiyor. Her siyasi partinin kendi hedefi var, bu amaca yönelik çalışması da mutlaka olacaktır ama Milletvekilimizin bazı konulardaki düşüncelerine katılmadığımı beyan etmek istiyorum. Kastamonu’muz yüz sene önceki Kastamonu değil, 20 yıl önceki Kastamonu da değil ve burada kalkınma anlamında hem siyasi açıdan hem hukuki açıdan hem sağlık, sosyal alanından bakıldığı zaman Kastamonu’nun çağ atladığını özellikle bu 20 yıllık süreçte nereden nereye geldiğini çok iyi tahlil etmemiz gerekiyor. Yapılanlara bakacağız tabii ki eksikler muhakkak olacaktır, ilimiz gelişmekte olan bir il. Bu ile hangi alanlarda yatırımlar yapılabilir, insanlarımız problemleri nasıl tespit edilip nasıl çözümler üretilebilir, bunlara bakmak lazım. Yıllardır hayal olan ve Kastamonu’muz için büyük bir beklenti olan bu projeler hayata geçti. Kastamonu’muz daha iyilerini de hak ediyor. Bunlar da planlanıyor ve yapılmaya da devam edilecek inşallah. Her siyasi parti temsilcimizin kalkınma konusunda planı ve projesi olacak, bu plan ve projede Kastamonu’muza neler katabileceğimizi ortaya koymamız gerekiyor. Her türlü fikre ve öneriye her birimizin açık olması gerekiyor. Şu anda bizler siyasi temsilciler olarak milletimizin beklentilerini karşılamak için bu görevleri yönetiyoruz, bu koltuklar gelip geçidir başka arkadaşlar bu koltukları dolduracaklardır. İçinde bulunduğumuz süre içerisinde bizlere verilen emaneti en güzel şekilde taşımak, emanetin sorumluluğunu yerine getirmek adına üzerimize düşeni yapacağız” ifadelerini kullandı.

“BU ŞEHRİ EL BİRLİĞİYLE KALKINDIRACAĞIZ”
CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, organizasyon için teşekkür ederek; “Sivil toplum örgütlerinin samimi gayretlerini siyasi iktidar toplumun gözünün içine baka baka ‘Tırı vırı’ diye mahkum etmişti. Umarım aynı süreç yaşanmaz. Çünkü kalkınma konuşuyorsak kalkınma tabana yayılması gereken ve özellikle bu kelimeyi seçiyorum ‘adalet’ ile ilişkili olması gereken bir alan.  Adalet ve kalkınmayı birlikte doğru bir şekilde kullanırsan milletin bağrına bastığı, doğru bir şekilde kullanmazsan kendi zenginlerini peydahladığın, toplumu da yok saydığın bir alana dönüşüyor. Bizi buradan çıkarabilecek olacak yegane şey siyasi partilerin hükümet edeninin bu talepleri sahiplenmesi gerekiyor.  Derneklerin temel görevi toplumdaki meseleleri tespit etmek, en nihayetinde siyasi iradeye bu taleplerin gerçekleşmesi için baskı oluşturması gerekir. Bu baskı oluşturulduğunda ‘Bunlar tırı vırı’ diye bir muameleyle karşı karşıya kalırsanız bugün açısından üzülürüm. Hem Türkiye için hem de Kastamonu için yüksek sesle ilimizin eksiklerini söylemeye devam ediyoruz ama bizim üzerimize düşen görev eksikleri söylemek değil, yapan tarafta olmak. Bu şehrin önünü açacak birçok meselede önümüzdeki kısa bir süre içerisinde tekrar yüz yüze geleceğiz. Bu şehri el birliğiyle kalkındıracağız. Biz beraber ortak iradeyi inşa etmek için iktidar ve muhalefetiyle elimizi dün taşın altına koyduk yarın da taşın altına koymaya devam edeceğiz. Kastamonu’nun sıcak gelişmeleri var zaman zaman siyasi partiler durdukları yerden bunları gündem taşıyor. Kastamonu’nun büyümesi için kararlıyız, elimizin taşın altına sokacağız. Bugün Kalkınma Derneği’nin yanındayız, yarın başka bir sendika, başka bir dernek ve odanın yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 “ÜZERİME DÜŞENLERİN TAMAMINA TALİBİM”
Saadet Partisi İl Başkanı Kadir Yalçın; “Geriye dönüp baktığımda da Kastamonu’nun hak ettiği değeri görmediğini düşünüyorum. Bu benim bir Kastamonulu olarak şahsi düşüncemdir. Ben ziraat mühendisiyim ve hayvancılıkla uğraşıyorum, Azdavay’da koyun üretimi yapıyorum ve inanın tarım ve hayvancılık ülkesi olan Türkiye Cumhuriyeti’nde gerçekten şu anda tarımın ve hayvancılığın bitme noktasına geldiğini çok üzülerek yaşamaktayım. Yapılacak bu çalıştaylarda tarım ve hayvancılık konusunda ben bizzat gönülüm olarak çalışacağımı ve bu konuda Kastamonu’yu bir adım ileri nasıl getirebiliriz konusunda üzerime düşenlerin tamamına talibim” diye konuştu.

“SUSARAK BİR YERE VARILMAZ”
Memleket Partisi İl Başkanı Mustafa Başesgioğlu, Kent Konseyi’nin ne iş yaptığını sorarak; “Buralara insanlar nasıl seçilir, kimler referans olur, ben hiçbir etkisini görmedim şu ana kadar. Kastamonu Kalkınma Vakfı var, ayda yılda bir defa toplanıyorlar. Yiyip içip ayrılıyorlar sanırım. Onların da Kastamonu’ya ciddi bir katkısının olmadığını düşünüyorum. Yapılanların hiçbirini reddetmiyoruz. Tünelimizi de baş tacı ediyoruz, yapılan yollarımızı da ama gerçekten hak ettiğimiz yerde değiliz. Bunu bir tespit olarak söylüyorum. Memleketimizin için yapılması gerekenlerin arkasındayız. Trabzon’da bir toplantı oluyor, iktidarı muhalefeti inanılmaz. Fakat Kastamonu’da birileri köşe başlarını tutmuş ne bu tip bir organizasyona müsaade ediyorlar ne de fırsat veriyorlar. Bu çabanızı takdir ile karşılıyorum. Tüm siyasi partiler memleketin sorunlarını konuşsun. Şu an Kastamonu’da bir sessizlik var, Türkiye’de olduğu gibi. Hepimiz medeni insanlarız, çıkalım medyanın karşısına memleket için, ilimiz için ne faydalıysa belirli bir noktada birleşelim. Susarak bir yere varılmaz. Sonra ön yargıyla birbirimize yaklaşıyoruz. İyiyse ‘iyi’ doğruysa ‘doğru’ diyeceğiz hepimiz” ifadelerini kullandı.

“SİZDEN SADECE DESTEKLERİNİZİ İSTİYORUZ”
Memleket Partisi Merkez İlçe Başkanı Ayten Urganioğlu; “Bir araya gelmemizdeki sebep siyasi olarak değil Kastamonu’muz için ne yapabiliriz, gelecekte nasıl bir yatırım yapıp nasıl Kastamonu adını Türkiye genelinde duyurabiliriz konularını çalışmalıyız. Bu tabi değişik başlıklar altında olabilir, tarım olabilir, turizm olabilir, eğitim olabilir. Bunların başlıkları altında konuşup daha sonra bunlar projelendirilip hep beraber ne yapabiliriz doğru geleceğiz. Buradaki bugünkü amacımız siyasi partileri bir araya getirerek siyasi partilerden destek alıp bundan sonraki diğer adımı atlayabilmektir. Memleket Partisi Merkez İlçe Başkanı olarak hem de Kastamonu Kalkınma Derneği üyesi olarak şu anda buradayım. İnşallah derneğimiz buradaki bütün siyasetçi arkadaşlarımızın sayesinde İnşallah bir adım daha öteye atlar, biz sizden sadece desteklerinizi istiyoruz, sizden projelerinizi istiyoruz, Kastamonu için ileride ne yapabiliriz, nasıl bir yol izleyebiliriz onların önerilerini istiyoruz. Onun için hep beraber buradayız. Hepinize de çok teşekkür ediyorum” dedi.

“KASTAMONU’NUN TEK ÇARESİ ÜRETMEK”
İYİ Parti İl Başkan Yardımcısı Özgür Ergülenoğlu; “İyi Parti olarak Kastamonu’nun kalkınması için atılacak her türlü adımda biz yanınızdayız. Kastamonu’nun kalkınmasının biz üretimden geçtiğini düşünüyoruz. Kastamonu’nun tek çaresi üretmek” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİMLERİNİ TAMAMLAYANLAR KASTAMONU’DAN GÖÇ EDİYORLAR”
İYİ Parti Kastamonu Merkez İlçe Başkanı Salih Samancı yaptığı konuşmada; “Kastamonu’nun tüm ilçelerini dolaştık. Kongrelerimiz vardı. Kastamonu’da Cide Tosya ve Merkez dışında bütün ilçelerimiz nüfus azalmasına gitmiş. Şehrimiz bütününde de nüfusumuz azalmış. Bunun birinci sebebi, Kastamonu’da yetişen gençlerimiz, Kastamonu’da göç ediyorlar. Eğitimlerini tamamlayanlar Kastamonu’dan göç ediyorlar. Bunun için siyasi güce en büyük görev düşüyor. Kastamonu’da organize sanayilerin ve iş kollarının çok güçlü olması lazım. Maalesef bürokrasiden Kastamonu’da organize sanayi yapacak arsa bile bulamıyoruz. Bunu çok iyi biliyorum. Daday’a Araç’a bir organize sanayi bölgesi yapmaya kalksan bürokrasiyi çözemiyoruz. Bu sorunların çözülmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

“KİM KAZANIRSA KAZANSIN ELİNDE BİR YOL HARİTASI OLACAK”
Genç Parti İl Başkanı Mete Tafracı; “Siyaseti bırakarak ‘Kastamonu için ne yapabiliriz?’ konusunu ortaya koymak hepimiz için çok güzeldi, güzel bir projeydi. En önemlisi de şuydu, A-B-C partisi hiç önemli değil, kim kazanırsa kazansın elinde bir yol haritası olacak. Bu olmadan da gelişmek, büyümek olmuyor. Siyaseti bir kenara koyup tamamen ‘Kastamonu için ne yapabiliriz?’ derdinde olan bu değerli arkadaşlarıma da çıkmış oldukları yolda başarılar diliyor ve teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“KALKINMA DERNEĞİNİN HEDEFLERİ ÇOK BÜYÜK“
Deva Partisi Merkez İlçe Başkanı Vedat Musaoğlu ise ilimizin kalkındırma anlamında sahipsiz ve başıboş olduğunu belirterek; “Bu birliktelik hepimize aynı ruhu, aynı heyecanı yakalandığında Kastamonu’nun çok daha ileri yerlere gideceğine eminim. Bugün İnebolu Limanı’na ihtiyacımız var. Kalkınma derneğinin hedeflerinin çok büyük olduğunu düşünüyorum. Bugün İnebolu’dan Rusya’ya yol yapalım diyelim, İnebolu Limanı’mızı yapalım” ifadelerini kullandı.

“MEMLEKETİMİZ NE KADAR GELİŞİRSE BU ÜLKEYE DE YANSIYACAKTIR”

Zafer Parti İl Başkanı Özcan Büyükşen de yapılan organizasyonu değerli bulduğunun dile getirerek; “Türkiye’de bir hastalık vardır, bu dönemin değil sanki bizim milletin bir hastalığı gibi. Toplanır, çalışılır ama uygulamaya geçmez. Umarım niyetiniz ve çabanız sonuç verir.  Planlama çok önemli. Bir hedef belirlemeden sonuca ulaşamayız.  Bütün partileri Kastamonu adına çağırdınız ve ‘Biz Kastamonu’yu kalkındırmak istiyoruz, bunun için de hepinizden destek istiyoruz’ dediniz, bu çok güzel bir çabaydı. Burada benim gördüğüm şey siyasi parti temsilcilerin hiçbiri de buna karşı çıkmadı. Hepsi de destekledi. Biz düşünüyoruz ki memleketimiz ne kadar gelişirse bu ülkeye de yansıyacaktır. Ülkemizin gelişimine bir örnek olacaktır. Umarım bu değerli çabaya ket vurulmaz. Biz memleketimizin gençlerinin mutlu ver refah içinde yaşamasını istiyoruz. Sayın Samancı’nın dediği gibi ‘Buradan gitmelerini istemiyoruz’  Kastamonu onlara uygun hale getirilsin istiyoruz” şeklinde konuştu.

“DAHASI İÇİN YOLUMUZA DEVAM ETMELİYİZ”
Zafer Partisi Merkez İlçe Başkanı Celal Kafşakoğlu; “Burada hepimiz değişik partilerden olabiliriz ama hepimizin hedefi güzel Kastamonu’muzun daha iyi bir şekilde kalkınması çoluk çocuğumuzun daha iyi şartlarda okuması, çalışması bunlar için ne yapacağımızı hep beraber çalışıp, hep beraber belli komisyonlar kurup bunları planlarsak bunları çalışmalarda birbirimize engel olmadan, siyasi görüşlerimize bakmadan, maalesef şimdi öyle bir ortamdayız, biri bir laf söyler söylemez hemen ya bu işte şöyle deyip lafı kesmeden yolumuza devam etmeliyiz. Arkadaşlarımız çok güzel bir yol haritası çizmişler, İnşallah bundan sonraki çalışmalara da katılırız” dedi.

“BÜTÜN FİKİRLER DEĞERLİDİR”
Konuşmasında toplantıya katılan tüm siyasi partilere teşekkür eden İYİ Partili Avukat Özgür Yazkan; “Bütün fikirler değerlidir. Tüm parti temsilcileri burada fikirlerini beyan etti. Herhangi bir polemiğe yer vermeden toplantımızı icra ettiğimizi düşünüyorum. Herkesin derdi memleket, geri kalmış Kastamonu’muzu bir adım daha ileri nasıl atabilir bunun derdindeyiz” ifadelerini kullandı.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.