Hedefleri Hayvan Barınma Merkezi yapmak « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

Hedefleri Hayvan Barınma Merkezi yapmak

Bu haber 26 Mayıs 2022 - 12:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kastamonu Mahalli İdareler Birliği’nin (KASMİB) Olağan Toplantısı dün İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Avni Çakır’ın yanı sıra Belediye Başkanı Gaip Vidinlioğlu, ilçe meclis başkanları ve ilgili kurum amirleri yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Avni Çakır; “Birliğimiz katı atık yönetimi, tıbbi atık yönetimi ve ambalaj atıkları yönetimini başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Evsel katı atıklarımız 6 adet ilçede aktarma istasyonlarından merkezdeki katı atık bertaraf tesislerimize geliyor. Bu sayede günlük ortalama 250 tona yakın evsel atığı tesislerimize getiriyoruz. Yine bunun yanı sıra tıbbi atıkların toplanması, sterilizasyon yöntemiyle bertaraf edilmesi hizmetlerinin yanı sıra yine ambalaj atıklarının kaynağında toplanması, ayrıştırılması hizmetlerini de kontrolümüze, özel sektör eliyle yürütmekteyiz. Yine tesisimizde bulunan Çöp Gaz Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi de birliğimizin kontrolünde yüklenici firma tarafından yürütülmektedir. İhale tutarımız yüzde 57,25’dir. Rakamımız güzel. Yüklenici firma son 1 yılda yaşadığı ödemedeki gecikmeyi, bizim adli süreci başlatmamızla büyük bir oranda giderdi. Gecikmiş alacağımızda kalmayacak” dedi.

“SİZLER ŞEHRİN EMİNLERİSİNİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediyelere verdiği talimatı hatırlatan Vali Çakır; “Birlik uhdesinde geçen yıldan itibaren mobil kısırlaştırma aracımızın vasıtasıyla sokak hayvanlarının kısırlaştırma çalışmalarını yürütüyoruz. Bu konuda bazı ilçelerimiz diğerlerinden daha ön tarafa çıktı. Bazı ilçelerimiz hala beklenen rakamların altında. Özellikle sokak hayvanlarının barınmasıyla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın da tüm belediyelere görev hatırlatması oldu. Diğer yandan da Belediye Kanunu’nda belediyelerimize verilmiş bir görev. Ben şahsen Kastamonu Valisi olarak, nasıl insanlara hizmet noktasında üzerimize bir vebal varsa, onların hastalığında, ihtiyaçlarında yetişmek görevimiz. Sizler şehrin eminlerisiniz. Zorda kalanların hesabından 1’inci derecede olmazsa da, 2’nci, 3’üncü dereceden sorumlu insanlarınız. Aynı derecede Kastamonu Valisi olarak bende sorumluyum. Bu insanlar açısından, bir de bunun hayvanlar açısından olan var. Tosya’daki Pati köye uğradım. Orada bir kadın arkadaşımız oradaki hayvanlara tek tek sahip çıkıyor. Şöyle baktım ve dedim ki; ‘Hey Allah’ım. Bizim yüzlerce, binlerce rekat namazımızın bize faydası var. Başka kimseye faydası yok.’ Tüm canlıların dili var. Bunların hepsi bir sınav. Kastamonu sokak hayvanları konusunda bir bilinç artışı var ama hala yeterli değil. Sahil ilçelerimizde içerideki ilçelerimize oranla çok daha sokak hayvanı görüyorum. Çok çirkin görüntüler. Bunun tamamen kontrolü mümkün değil, bununda farkındayız. Kısırlaştırma bu konuda en insani, en vicdani yaklaşımlardan bir tanesi. Hayvana da iyilik. Bu konuda hayvan koruma derneklerde bu konuda bizi teşvik ediyorlar. Her bütçeye uygun barınak yapabilirsiniz. Bu hizmeti ortaya koyabilirsiniz. Çokta büyük sevap alırsınız. 2-3 defada kısırlaştırma hizmeti yaparsak da kontrol altına alırız. Şehrin emini olarak bizlere emanet olan hayvanlara da insani, vicdani ve devlet olarak da görevimizi yapmış oluruz. Benden tekrar hatırlatması” şeklinde konuştu.

“KISIRLAŞTIRMA ÇALIŞMALARIMIZA BAŞLADIK”

Şehrin tamamına hitap eden bir hayvan barınağını hedeflediklerini söyleyen Vali Çakır; “Bu konuda Avrupa Birliği projesi kapsamında ekipmanları tedarik ettiğimiz zaman 2’nci önceliğimiz ilin tamamına hitap edecek olan Hayvan Barınma Merkezi olacak. Geçen yıllarda başlamıştık. Bundan sonraki KASMİB olarak hedefimiz aynı Katı Atık Bertaraf Merkezi’nde olduğu gibi büyük bir Hayvan Barınma Merkezi yapmak. Kısırlaştırma çalışmalarımıza başladık. Bu konuda bazı ilçelerimizden talep var, bazı ilçelerimizde hareket yok” dedi.

Açıklamalarına devam eden Vali Çakır; “Onun dışında Katı Atık Yönetimi’nde çalışmalarımızı verimli bir şekilde sürdürebilmek için ekipman desteğine ihtiyacımız vardı. Bu konuda da ilgili toplantılarımızı yaptık. Firmaya taleplerimizi ilettik. İhale süreçleri Temmuz’dan önce bitmiş olacak. Ekipmanların bu yıl içerisinde alacağımızı düşünüyoruz. Bu noktada bir sıkıntı yok. Bunlarla alakalı ekipmanlarımızın ilçelerimize dağılımları belli kriterler çerçevesinde belirlendi” dedi.

“ÇOK BÜYÜK BİR ŞİKAYET ALMIYORUZ”

Vali Çakır son olarak;  “Afet sürecinde, encümen toplantılarımızı düzenli bir şekilde yapamadık. Arkadaşlarımızla uyum içerisinde çalıştık her birine ayrıca teşekkür ediyorum. Neticede zorlu bir süreç. Birçoğunuz çalışmaları takip ediyorsunuz biliyorsunuz ama gerçekten içerisinde çok farklı sıkıntılar var. İnsanla uğraşıyorsunuz, dışarıdan şikayet geliyor, araç gereçlerinizin arızası, kazası, personel değişikliği gibi. Bunları da tamamen öncelikli bir şekilde elimizden gelen üst seviyede bir çabayla yürütmeye çalışıyoruz. Bu konuda da Allah’a şükür çok büyük bir şikayet almıyoruz. Sizlerin de desteğiyle uyum içerisinde 2022-2023 döneminde inşallah aynı çalışmaları sürdüreceğiz. Bundan sonraki işinizi yürütmeniz daha da kolay olacak” ifadelerini kullandı.

Y.A.D.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.