‘Evim Yuvan Olsun’ diyebilirsiniz! « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

‘Evim Yuvan Olsun’ diyebilirsiniz!

Bu haber 24 Şubat 2023 - 13:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Vali Avni Çakır başkanlığında, ilgili kurum amirlerinin katılımıyla Evim Yuvan Olsun kampanyasıyla ilgili toplantı gerçekleştirildi. Valilik binasında gerçekleştirilen toplantı sonrasında Valilik’ten yapılan paylaşımda; “Evinizi afetzede ailelere bedelsiz tahsis ederek veya indirimli fiyatla kiraya vererek seferberliğine katılabilirsiniz” denildi.

EVİM YUVAN OLSUN KAMPANYASI NEDİR?
T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan bilgilendirme şöyle: “Kampanya, 6 Şubat 2023’te yaşanan Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen vatandaşlarımızın barınma sorununun çözümüne katkı sağlamak üzere başlatılmıştır. Ülkemizin dört bir yanında, kullanmadıkları evlerini depremzedelere açmak ve onları misafir etmek isteyen vatandaşlarımızın olduğunu biliyoruz. Bu nedenle hayırsever insanlarımızın güvenilir bir kampanya ile evlerini bedel beklemeden ya da indirimli bir bedelle ihtiyaç sahiplerine sunabilecekleri bir sistem hayata geçiriyoruz. Ev tahsis etme imkanı olmayan vatandaşlarımıza ise nakdi bağış yolu ile depremzedelere barınma desteği verme olanağı tanıyoruz. Bu sayede oluşan konaklama imkanlarını, depremden etkilenen vatandaşlarımızın istifadesine sunuyoruz.”

EVİMİ HERHANGİ BİR BEDEL BEKLEMEDEN DEPREMZEDELERE AÇMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?
AFAD: “Evinizi en az 3 ay süre ile depremzedelerin kullanımına sunmanız gerekmektedir. Daha az süre ile ev tahsisi değerlendirmeye alınmayacaktır. Program paydaşlarımızın web sayfalarından yapacağınız başvuru sonrasında, evinizin bulunduğu ilçe kaymakamlığı tarafından, yerinde inceleme yapmak üzere sizinle iletişime geçilecektir. Kaymakamlık evinizi uygun bulursa sizinle “Ödünç Sözleşmesi” imzalanacaktır.”

EVİMİ İNDİRİMLİ BİR BEDELLE DEPREMZEDELERE KİRAYA VERMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?
AFAD: “Evinizi 1 yıl süre ile kiraya vermeyi kabul etmeniz gerekmektedir. Uygulama kapsamında daha kısa süreli kiralamalar kabul edilmeyecektir. Evinizi piyasa şartlarına göre belirgin bir düzeyde indirimle kiraya vermeniz beklenmektedir. Program paydaşlarımızın web sayfalarından yapacağınız başvuru sonrasında, evinizin bulunduğu ilçe kaymakamlığı tarafından yerinde inceleme yapmak üzere sizinle iletişime geçilecektir. Belirttiğiniz kira bedeli piyasa koşulları ile kıyaslanacaktır. Kaymakamlık evinizi uygun bulursa sizinle ‘Kira Sözleşmesi’ imzalanacaktır.”

EVİMDE KİMİ MİSAFİR EDECEĞİM?
AFAD: “Evinizde Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen 10 ildeki vatandaşlarımız misafir edilecektir. Evinizin özellikleri dikkate alınarak, dezavantajlı bireylere sahip aileler öncelikli olmak üzere belirlenecek depremzedelerimiz, AFAD ve İçişleri Bakanlığı birimleri koordinasyonunda, Kaymakamlıklar tarafından evinize yerleştirilecektir.”

UYGULAMADA HANGİ DEPREMZEDELERE ÖNCELİK VERİLECEK?
AFAD: “Kampanya kapsamındaki evlere yerleştirme yapılırken engelli, yaşlı, düzenli tedavi gerektiren kronik hastalığı bulunan vb. dezavantajlı bireylerin bulunduğu aileler ile depremde aile fertlerini kaybetmiş çocuklu ailelere öncelik verilecektir.”

EVİMİ BU KAMPANYA KAPSAMINDA NE KADAR SÜRE İÇİN TAHSİS EDEBİLİRİM?
AFAD: “Evinizi depremzedelere bedelsiz olarak açmak istiyorsanız, en az 3 ay olmak üzere 1 yıla kadar tahsis edebilirsiniz. Evinizi indirimli bedel karşılığında kiraya vermek istiyorsanız 1 yıl boyunca tahsis etmeniz gerekmektedir.”

EVİMİ TAHSİS ETTİĞİM SÜRE BOYUNCA FATURALAR KİM TARAFINDAN ÖDENECEK?
AFAD: “Kampanya kapsamında depremzedelerin yerleştirildiği konutların aidat, elektrik, su ve doğalgaz giderleri Kaymakamlıklar tarafından desteklenecektir. Ev sahibine bu giderlerle ilgili bir külfet yüklenmeyecektir.”

EVİMİ İNDİRİMLİ BEDELLE KİRAYA VERDİĞİMDE, KİRA BEDELİ KİM TARAFINDAN KARŞILANIR?
AFAD: “Kira bedeli, kampanya kapsamında toplanan bağışlardan karşılanarak, evinizin bulunduğu ilçe kaymakamlığı aracılığı ile ödenecektir.”

EVİMİ EŞYALI OLARAK KULLANIMA AÇABİLİR MİYİM?
AFAD: “Evinizi eşyalı veya boş olarak kullanıma açabilirsiniz. Evinizi eşyalı olarak kullanıma açtığınızda, Kaymakamlık ile yapacağınız sözleşmede eşya detaylarına da yer verilir. Kayıt altına alınmış eşyalarınız Türkiye Sigorta güvencesi altında olacaktır.”

EVİMDE KULLANIMDAN KAYNAKLI BİR HASAR OLURSA ZARARIM KARŞILANIR MI?
AFAD: “Tek Yürek Bina ve Eşya Sigortasıyla depremzedelere evini açan vatandaşlarımızın konutları, sigorta primleri Türkiye Sigorta tarafından karşılanarak güvence altına alınmaktadır. Depremzedelerimizin kullanımı için tahsis edilen evlere özel hazırlanan Tek Yürek Bina ve Eşya Sigortası; evde bulunan eşyalar ile bina ve binanın ayrılmaz bütünleyici parçaları ve/veya sabit tesisatı risklerine karşı 25.000 TL’ye kadar bir yıl süreyle teminat sunmaktadır.”

BOŞ BİR EVİM YOK AMA DEPREMZEDELERE BARINMA DESTEĞİ VERMEK İSTİYORUM. NE YAPABİLİRİM?
AFAD: “Kampanya kapsamında, kiraya verilen evlerin depremzedeler ile buluşturulabilmesi için AFAD’ın ilgili bağış hesabına nakdi bağışta bulunabilirsiniz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.