CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN MÜJDE “Kastamonu’muzun doğal gaza kavuşmayan ilçesi kalmayacak” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN MÜJDE “Kastamonu’muzun doğal gaza kavuşmayan ilçesi kalmayacak”

Bu haber 14 Kasım 2022 - 7:13 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez katılımıyla Bozkurt ilçe merkezinde “Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide ilçelerine Doğalgaz Verme Töreni” düzenlendi.

Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık, çeşitli kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bakan Dönmez, geçtiğimiz yıl ağustos ayında Bozkurt’ta Türk milletini derinden üzen bir olay yaşandığını hatırlatarak, aşırı yağıştan hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, ailelerine sabır diledi.  İlçelerin alt yapılarının önemli derece zarar gördüğünün altını çizen Bakan Dönmez; “Olayın yaşandığı ilk gün bölgeye intikal ettik ve bütün çalışmaları yerinde koordine ettik. Bölgede faaliyet gösteren enerji dağıtım şirketlerimiz 651 personel, 281 araç, 5 mobil trafo, 196 jeneratör ve 6 dron ile hasar gören enerji altyapısına müdahale etmeye başladılar. Ayrıca TEDAŞ ve çevre illerden gelen dağıtım şirketlerinin destek ekipleriyle çok kısa bir sürede Kastamonu’ya yeniden enerji sağladık. Ayrıca, Türkiye’de ilk defa uygulanan bir yöntemle, selden dolayı ulaşım imkanı kısıtlanan kırsal bölgelerimize elektrik vermek için helikopterlerle mobil jeneratörler naklettik. Böylece hızlı bir şekilde sisteme entegre olan mobil jeneratörler sayesinde bir taraftan bakım onarım çalışmaları sürerken, diğer yandan vatandaşlarımızın elektriksiz kalmalarının da önüne geçtik” diye konuştu.

“KASTAMONU’NUN 11 İLÇESİNE DAHA DOĞALGAZ ARZI SAĞLAYACAĞIZ”

Bozkurt’u ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bozkurt’taki vatandaşlara bir söz verdiğini anımsatan Bakan Dönmez; “En kısa sürede Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu’ya doğalgaz arzı sağlanması için bizleri talimatlandırdı. Milletimize verdiğimiz sözü en kısa sürede yerine getirmek için çalışmalarımıza ivedilikle başladık. 14 ay gibi kısa bir sürede Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu’yu doğalgazla buluşturuyoruz. Bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımız buradaki çalışmalarla yakından ilgilendi, alakadar oldu. Gelinen nokta hakkında bizlerden bilgi aldı. Sürecin bir an önce tamamlanması için gereken her şeyin ivedilikle yapılmasını talimatlandırdı. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza gösterdikleri yakın ilgi ve alaka için şükranlarımı sunuyorum. Selden hemen sonra adeta bir şantiyeye dönüşen ilçelerimizde selin verdiği hasarın izlerini siliyoruz. Bakanlıklarımız, kurumlarımız ve özel sektörümüz ilçelerimizin bütün ihtiyaçlarını karşılamak için iş birliği içerisinde faaliyetlerini yürütüyor. Doğalgaz dağıtım şirketimiz bölgede yoğun bir faaliyet göstererek ilk etapta taşıma yöntemi ile hamdolsun gazı en kısa sürede vatandaşlarımıza ulaştırdı. Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu’ya doğalgazı ekim ayı içerisinde getirdik. Toplam 85 milyon liralık yatırım yaptık. Henüz daha 1 ay olmasına rağmen 30 bin nüfuslu dört ilçemizde 3 bin 300 vatandaşımız abone kaydını yaptırdı. Kastamonu’nun 11 ilçesine daha doğalgaz arzı sağlayacağız. Toplam 1 milyar liralık yatırımla böylece yaklaşık 61 bin vatandaşımızı daha doğalgazın konforuyla buluşturacağız” dedi.

“SON 5 YILDA 338 YENİ YERLEŞİM YERİNE DAHA DOĞALGAZ SAĞLADIK”

Dönmez, 2018 yılından itibaren Türkiye’nin bütün şehir merkezlerindeki vatandaşların doğalgaz konforundan istifade etiğini belirterek; “İl merkezlerinin ardından çalışmalarımızı ilçe ve beldelerimizde yoğunlaştırdık. Son 5 yılda 338 yeni yerleşim yerine daha doğalgaz götürerek, doğalgaz kullanan yerleşim yeri sayımızı 669’a yükselttik. Ayrıca organize sanayi bölgelerimizde de doğalgaz arzını yaygınlaştırarak; üreten Türkiye’nin enerjisini sağladık. 2002’de doğalgaz kullanan Organize Sanayi Bölgemiz yokken, bugün 183 OSB’miz üretimde doğalgazdan yararlanıyor. Sözlerime burada son verirken son bir hususu dile getirmek istiyorum. Bozkurt’a geldiğimizde milletimizin büyük bir teveccühüyle karşılaştık. Vatandaşlarımız, zat-ı alilerinize selamlarını ve hayır dualarını ilettiler. Bu vesileyle, Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu’ya doğalgaz arzı sağlanmasına öncülük eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Sahada büyük bir özveriyle gayret gösteren doğalgaz dağıtım şirketimiz KARGAZ ve Ahlatcı grubuna, BOTAŞ yetkililerine, bütün çalışanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Doğalgazın vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum, sağlık ve esenlikler diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

“14 AY GİBİ KISA BİR SÜREDE DÖRT İLÇEMİZİ DOĞALGAZA KAVUŞTURDUK”

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden canlı bağlantıyla törene katılarak konuşma yaptı.  Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide ilçelerinde yaşayan tüm vatandaşlara doğalgazın hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Geçen yıl, aşırı yağışlardan dolayı Batı Karadeniz bölgesinde ciddi sel felaketleri yaşandığında, haberi alır almaz milletimizin yaralarını sarmak ve şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak için devlet olarak bizzat bakanlarımızın koordinasyonunda tüm kurumlarımızla sahaya indik. Hamdolsun, kısa sürede ilçelerimizin altyapılarını büyük ölçüde onardık, insanlarımızın yaralarını sardık. Felaketin ardından, sahadaki çalışmaları yerinde görmek ve geçmiş olsun dileklerini iletmek için Bozkurt’a da gelmiştik. Bozkurt’ta bize ifade edilen taleplerin başında doğalgaz geliyordu. Hemen orada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza gereken talimatı verdik. Bakanlığımız, ilgili kurumlarımız ve dağıtım şirketimiz 14 ay gibi kısa bir sürede dört ilçemizi de doğalgaza kavuşturdu” dedi.

“DOĞALGAZ YATIRIMLARI BU DÖRT İLÇEYLE SINIRLI KALMAYACAK”

Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerini doğalgaza kavuşturmak için 85 milyon liralık yatırımla 75,5 kilometre boru hattı döşediklerinin bilgisini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Vatandaşlarımız da sağ olsunlar doğalgaz aboneliği hususunda büyük bir teveccüh göstererek bu hizmete sahip çıktı. Artık Bozkurtlu, Abanalı, Cideli, İnebolulu kardeşlerimiz sadece bir düğmeye basarak ısınacak, yemeğini pişirecek, banyosunu yapacak. Kış aylarının oldukça çetin geçtiği bu bölgemizde sobayla ısınma ve diğer ihtiyaçları gidermenin getirdiği zahmetler yerini Allaha şükür, doğalgazın temizliğine ve rahatlığına bıraktı. Kastamonu’ya yaptığımız doğalgaz yatırımlarının bu dört ilçeyle sınırlı kalmayacak. Önümüzdeki yıl Küre, Çatalzeytin ve Araç’a en kısa zamanda da diğer ilçelerimize doğalgaz hatlarını ulaştıracağız. İlçelerimize gidecek yüksek basınçlı iletim hattı için 750 milyon lira maliyetle 300 kilometrelik bir hat oluşturacak, dağıtım içinde 245 milyon liralık yatırım yapacağız.  Böylece, Kastamonu’muzun 15 ilçesine dört yılda toplam 660 kilometrelik boru hattı döşeyeceğiz. Toplam yatırım tutarı 1 milyar lirayı bulan bu çalışmalar sonunda, inşallah Kastamonu’muzun doğalgaza kavuşmayan ilçesi kalmayacak” diye konuştu.

“ADETA BİR ENERJİ ÜSSÜ KURUYORUZ”

Hükümete geldiklerinde sadece beş şehrin il merkezinde ve 57 yerleşim yerinde doğalgaz olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bugün ise Türkiye’nin 81 il merkezi ve 669 yerleşim yerindeki vatandaşlarımız doğalgaz hizmetinden faydalanıyor. Böylece, doğalgaz konforundan faydalanan nüfusun büyüklüğünü 12,5 milyondan 58 milyona çıkardık. Ayrıca 10 milyon vatandaşımız da dilediği zaman, aboneliğini yaptırarak bu konfordan faydalanabilme imkanına sahiptir. Bu seviyeye, doğalgaz iletim ve dağıtım şebekemize 20 yılda 90 milyar lira yatırım yaparak, iletim ve dağıtım şebeke uzunluğumuzu 190 bin kilometreye çıkartarak geldik. Dünyanın etrafında yaklaşık beş tur atabilecek bir doğalgaz şebeke altyapısıyla, uzak yakın demeden Türkiye’nin her yerine ulaşıyoruz. Sadece bu yıl doğalgaz iletim ve dağıtımı için toplam 17,5 milyar lira yatırımla, 11 bin 750 kilometre yeni hat tesis ediyoruz. İnşallah bu gayretlerimizi doğalgaz konforunu vatandaşlarımızın tamamına ulaştırana kadar sürdüreceğiz. Tabii doğalgazı bu kadar yaygınlaştırınca, yerli kaynaklarımızı da devreye alma mecburiyetimiz ortaya çıktı. Uzunca bir süredir devam eden arayışlarımızın sonunda nihayet Karadeniz’deki Sakarya Gaz Sahası’nda önemli bir keşif yaptık. Müjdesini milletimizle de paylaştığımız Karadeniz doğalgazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık. Sakarya Gaz Sahası’ndaki ilk fazı oluşturan on kuyudan dokuzunun sondajı bitti. Denizdeki gazı üretim haznesine iletecek on kuyu başı vanasından beşi yerine yerleştirildi. Halen üç sondaj gemisi, dokuz adet ana inşaat ve montaj gemisi, iş yüküne göre sayıları 20 ile 30 arasında değişen destek gemisi sahada çalışıyor. Kara ve denizde yaklaşık 7 bin işçi faaliyet gösteriyor, Filyos Doğalgaz İşleme Tesisimizdeki çalışmalar yüzde 80 oranında, deniz tabanındaki 170 kilometrelik boru serimi işi yüzde 97 oranında tamamlandı. Görüldüğü gibi, deniz tabanının 2 bin 200 metre altında adeta bir enerji üssü kuruyoruz. İnşallah önümüzdeki sene bu gazı kullanmaya başlayacağız. Sakarya Gaz Sahamız, keşiften üretime kadar dünyanda en hızlı devreye alınan açık deniz saha geliştirme projesi olacaktır” ifadelerini kullandı.

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ”

Türkiye’yi doğalgazda merkez ülke haline getirecek adımlar attıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Ülke olarak halihazırda, yedi uluslararası doğalgaz boru hattına, iki kara, iki deniz LNG tesisine, iki yer altı doğalgaz depolama tesisine sahibiz. Günlük doğalgaz giriş kapasitemiz 360 milyon metreküpe ulaştı. Doğalgaz depolarımız sayesinde kış mevsiminde yaşanan ani talep artışlarını, sistemi zorlamadan veya sisteme ek yük bindirmeden karşılayabilecek hale geldik. Saros’taki yeni yüzer LNG tesisimizin inşası devam ediyor.  Silivri Yer Altı Doğalgaz Depolama Tesisimizi genişletiyoruz. Yerli gazın da sürece dahil olmasıyla Türkiye, gazın gazla rekabet ettiği, bölgesinde referans fiyat oluşumunun sağlandığı bir ülke haline dönüşüyor. Mevcut yatırımların haricinde, yeni doğalgaz boru hatları ve LNG için de her türlü iş birliğine hazırız. Bu amaçla, Orta Doğu’dan Orta Asya ve Akdeniz’e kadar geniş bir alandaki ülkelerle yakın temas halindeyiz. Ülkemizde, birden fazla oyuncunun, birden fazla ürünün, birden fazla kontratın bir araya gelerek referans fiyatları oluşturduğu gelişmiş bir doğalgaz piyasası kurmaya hazırlanıyoruz. Doğalgazı çıkarmak ve bölgesel piyasasında etkin hale gelmek için çalışırken, elbette vatandaşlarımızı küresel dalgalanmalara karşı korumayı da ihmal etmiyoruz. Bu anlayışla, son dönemde konutlarımızda kullanılan doğalgazın yüzde 75’ine, elektrikte de birinci kademe tüketimine yüzde 50 sübvansiyon uyguluyoruz. Daha açık bir ifadeyle, 100 liralık bir doğalgaz faturasının 75 lirasını vatandaşlarımıza yansıtmadan direk kaynağında karşılıyoruz. Bu uygulamayla, 2021 yılında vatandaşlarımıza 80 milyar lira doğalgaz, 20 milyar lira elektrik desteği olmak üzere toplamda 100 milyar liralık destek sağladık. Destek rakamı bu yıl, geçen seneki tutarın iki katından daha fazla olacaktır. Görüldüğü gibi üretiminden tüketimine ve piyasasına kadar her alanda Türkiye’yi doğalgazın merkez ülkesi haline getirmek için yoğun bir gayret içindeyiz.  Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te, diğer pek çok alanla birlikte enerjide de milletimizin karşısına yeni müjdeler ve kazanımlarla çıkmak için gece gündüz çalışıyoruz. Kastamonu’muzun dört ilçesine sağladığımız doğalgazı, bu çabaların mütevazı bir örneği olarak görüyorum. Bir kez daha doğalgazın Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide ilçelerimizdeki siz değerli kardeşlerime, vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu hizmetin Kastamonu’muza kazandırılmasında emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantıyla programa katılmasının ardından Bakan Dönmez, Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Bozkurt Kaymakamı Murat Atıcı, Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık ile diğer protokol üyelerince doğalgaz meşalesi yakıldı. Program sonunda ise Bakan Dönmez Bozkurtlu vatandaşlara pilav dağıttı.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.