CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN; “EYT’i yakında TBMM’nin takdirine sunuyoruz” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN; “EYT’i yakında TBMM’nin takdirine sunuyoruz”

Bu haber 11 Ocak 2023 - 8:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen sorunu herhangi bir sınırlamaya gitmeksizin çözüme kavuşturacak çalışmayı yakında TBMM’nin takdirine sunuyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Otoyol ve köprü hizmetlerinin fiyatlarında yıl boyu herhangi bir artışa gidilmeyecek. Kamu özel ortaklığı modeliyle hayata geçen ulaştırma projelerimiz daha plan ve yatırım aşamasındayken birileri tarafından yalanla, iftira ile çamur atılarak engellenmeye çalışıldı. Halbuki bu model sayesinde kamu bütçesine yük getirmeden pek çok projeyi hızla hayata geçirme imkanı bulduk. Garanti seviyelerine ulaşma seviyesine kadar katkı verdiğimiz projelerin hemen hepsi hazinemiz için önemli birer gelir kaynağına dönüşüyor. Yatırıma, üretime, turizme, çevreye yaptıkları katkıyla hesapladığımızda milli gelirimize yaklaşık Osmangazi Köprüsü’nün 10 milyar dolar, İstanbul- İzmir Otoyolunun 29 milyar dolar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün 5 milyar dolar, Avrasya Tüneli’nin 7 milyar dolar, İstanbul Havalimanı’nın 80 milyar dolar katkısı olmuştur. Diğer projelerin her biri bölgesine ve ülkemize ciddi tasarruf sağlamaya, ekonomik değer üretmeye, insanımızın hayatını kolaylaştırmaya devam etmektedir. Bugün Türkiye Yüzyılı’nı konuşuyorsak gerisindeki en önemli güç kaynaklarından biri 200 milyar doları bulan yatırımla ülkemizin ulaştırma altyapısı sorununu çözmüş olmamızdır” dedi.

“ASGARİ ÜCRETİ ÇALIŞANLARIMIZI EZDİRMEYECEK SEVİYEDE SAĞLAMAKTA KARARLIYIZ”

Açıklamalarına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023’te otoyol ve köprü ücretlerini artırmama kararını sizlerle paylaşıyoruz. Son kabine ve Grup toplantımızda bakanlıklarımızın 2022 yılı faaliyetleri ve 2023 programlarını özetle de olsa sizlere takdim etmiştik. Geçtiğimiz yıl çalışmada devlet, işçi ve işverenlerin katılımıyla yürütülen asgari ücret tespit çalışmalarında yılbaşında 4 bin 253 lira temmuz ayında 5 bin 500 lira rakamlarını belirledik. Bu yıl 8 bin 507 lira olarak uygulayacağımız asgari ücretin hem çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyecek hem de istihdamı koruyacak bir seviyede sağlamakta kararlıyız. Daha önce gelir ve damga verdilerinden muaf tuttuğumuz asgari ücret desteğini 400 liraya yükselterek bu doğrultuda önemli bir adım daha attık” ifadelerini kullandı.

“YENİ ULUSAL İSTİHDAM STRATEJİMİZİ HAZIRLIYORUZ”

Yeni ulusal istihdam stratejisi hazırladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “10 bin madencinin sağlık gözetimini yaptık. İş arayan vatandaşlarımızı işverenlerle buluşturan İŞKUR ile 17 bini kamuda olmak üzere 1.4 milyon vatandaşımızın istihdamına aracılık ettik. Mesleki deneyimi olmayan vatandaşlarımızı istihdama dahil etmek için düzenlediğimiz işbaşı eğitim programından 151 bin kişi yararlandı. Toplum yararına çalışma programlarıyla 111 bine yakın vatandaşımızın kamu hizmetlerinde değerlendirilmesini sağladık. Ülkemizin neredeyse tamamını kapsayan sosyal güvenlik şemsiyesini daha da genişletecek projeleri hayata geçirmeyi sürdürdük. Kronik hastalık, ilaç raporlarının süresini en son 30 Haziran 2023’e kadar uzatarak bu durumdaki vatandaşlarımıza ve yakınlarına kolaylık sağladık. Bu yıl çalışmada, ülkemizin değişen ihtiyaçlarına ve küresel gelişmelere uygun şekilde yeni ulusal istihdam stratejimizi hazırlıyoruz. Dezavantajlı grupların istihdamını sürdürülebilir kılacak yaklaşımlar geliştiriyoruz. Gençlerimiz başta olmak üzere işgücümüzün niteliğini piyasanın ihtiyaçlarıyla bütünleşecek programları yaygınlaştırıyoruz. Yükümlülerini titizlikle yerine getiren işverenlerimizi beyaz bayrak sistemiyle örnek gösterecek çalışma yapıyoruz. Aktif işgücü piyasasını programlarını genişleterek mesleki eğitimi ve işbaşı eğitimini destekliyoruz” açıklamasını yaptı.

“ARKEOLOJİK KAZILARLA MÜZELERİMİZE 10 BİN 500 ESER DAHA KAZANDIRDIK”

Çalışanları bir an önce haklarına kavuşturacaklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Ek gösterge ve emeklilikte yaş düzenlemesi işlemlerini süratle tamamlayarak çalışanlarımızı bir an önce haklarına kavuşturuyoruz. E-devlet işlemlerini sadeleştirip artırıyoruz. Geçtiğimiz yıl kültür ve turizmde UNESCO somut olmayan kültürel miras listesine en çok değer kaydettiren 3’üncü ülke olduk. Yurtdışındaki bin 120 adet kültür varlığımızın ülkemize iadesini temin ettik. Arkeolojik kazılarla müzelerimize 10 bin 500 eser daha kazandırdık. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kapsamında Ankara’daki pek çok sembolik yapının restorasyonunu tamamladık. Ecdada vefa sanatı ihya Projesi kapsamında İstanbul’da 52 türbesinin restorasyonunu gerçekleştirdik. Ülke içinde 117, yurtdışında 3 vakıf eserin restorasyonu bitirildi. Kütüphanelerimizden 62’sini daha yenileyerek hizmete açtık. Alışveriş merkezleri, garlar, cezaevleri gibi kalabalık mekanlarla kurduğumuz yeni kütüphaneleri hizmete sunduk. Halk kütüphanelerimizde 82’sini millet kıraathanesi formatına dönüştürdük. Bir milyon evladımızı sinema ile tanıştırdık. Özel tiyatroları 42 milyon lira sinema sektörünü 200 milyon lira telif haklarıyla ilgili kültür sanat faaliyetlerini toplam 510 milyon lira kaynakla destekledik. Devlet Opera ve Balemiz, temsiller ve turnelerde 238 bin seyirciye ulaştı. Tarihi alanlarımızdaki çalışmaları dünyada bir rekor olan 700 noktada sürdürerek düzenlemesi biten yerleri hizmete açtık” şeklinde konuştu.

“ÜLKEDE BİN 300’E YAKIN KALKINMA PROJESİ GERÇEKLEŞTİRDİK”

Turizm sektöründe 51 milyonun üzerinde turist ve 46 milyar dolara yakın turizm geliriyle dünyada 3’üncü sıraya çıkma hedefinin yakalandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Turizm sektörünün nitelikli personel ihtiyacını karşılamak için okullarımızla otellerimizi eşleştiren projeyi yaygınlaştırarak 3 dilde eğitime geçtik. Güvenli turizm programı ile 12 bin 200’ü aşkın tesis ve aracı sertifikalarını vererek resmiyete güçlü hale getirdik. İstanbul’un dünyaca ünlü Michelin rehberine dahil olmasını temin ettik. İnşallah ilerleyen tarihlerde Muğla, İzmir ve Antalya’nın da bu rehberde yer almasını sağlayacağız. TİKA vasıtasıyla 100’ün üzerinde ülkede bin 300’e yakın kalkınma projesi gerçekleştirdik. Yurtdışında restore ettiğimiz kültür varlığı seviyemizi 140’a çıkardık. Türkiye Burslarıyla 171 ülkeden 5 bin öğrencinin ülkemizde yükseköğrenim görmesini temin ettik. Bu yıl Kültür ve turizmde başlattığımız çalışmalarını katlayarak ülkemizin marka değerini güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Geçtiğimiz yıl sosyal hizmetlerde her kesimi destekleyerek, ülkemizde hiçbir bireyin kendisini kimsesiz hissetmemesi için çalıştık. Eskilerin bir sözü var. Ne zaman zemheri ayazında bacası tutmayan bir ev görsem bilirim ki ya evde kimse yoktur ya da evdekilerin kimsesi yoktur” diye konuştu.

“SOSYAL HİZMET MERKEZLERİMİZİN SAYISINI 397’YE ÇIKARDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Yakacak yardımını doğalgazı da dahil ederek vatandaşlarımıza şu kış kıyamette ilave destek verdik. Aile Sosyal destek programı kapsamında 1.6 milyon haneye toplamda 4.1 milyon haneye ulaşarak vatandaşımızın dertlerini sıkıntılarını verilen hizmetlerin etkisini yerinde gördük. Çalışmalarımızı daha etkin şekilde yürütmek için yeniden yapılandırdığımız sosyal hizmet merkezlerimizin sayısını 397’ye çıkardık. Geniş bir yelpazede eğitim verdik. Aile danışmanlığı hizmetlerimiz kapsamında 95 bin başvuru sahibine destek sağladık. Afetlerde vatandaşlarımızın yanında yer alarak 75 binin üzerindeki kişiye psikososyal destek hizmeti sunduk. Risk altındaki çocuklarımızı 46 bini aşkın izlemeyle takip altında tuttuk. Yaklaşık 154 bin çocuğumuza sosyal ve ekonomik destek hizmeti verdik. Özel sektörde işe yerleştirilen koruma altındaki çocuk sayısını 10 bine yaklaştırdık. Engelsiz gündüz bakımevlerinin sayısını 130’a, yaşlı gündüz bakımevlerinin sayısını 138’e yükselttik” dedi.

“İHTİYAÇ SAHİBİ KESİMLER İÇİN SOSYAL KONUT YARDIMI PROJESİ BAŞLATACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak, “Şehit yakınları ve gazilerimizin her meselesinde yanlarında olduk. Bu yıl aile ve sosyal hizmetlerde mevcut programlarımıza ilave olarak eşi vefat etmiş kadınlarımız ve Roman vatandaşlarımız gibi ihtiyaç sahibi kesimler için sosyal konut yardımı projesi başlatacağız. Koruyucu önleyici sosyal yardımı kalkanı ile yoksulluk sınırına yakın ailelerimizin yanında yer alacağız. Mevcut kaynaklarımızla daha çok vatandaşlarımıza ulaşabileceğimiz modelleri devreye alacağız. Avrupa’dan Suriye’ye kadar sınırlarımız dışındaki tüm etki alanlarımızdaki vatandaşlarımızla ve kardeşlerimize ilave rehberlik ve destek hizmetleri vereceğiz. Aileleri yanında destek verdiğimiz çocuk sayısını 180 bine çıkarıyoruz. Yaşlı ve engellilere yönelik 17 yeni merkezi daha faaliyete geçiyoruz. Toplumun yaş ortalamasını yükseldiğini dikkate alarak bakım güvenci sistemi oluşturmaya yönelik bir çalışma başlatıyoruz. Kadınlarımızı hayatın her alanında destekleyecek yeni projeleri devreye alıyoruz” diye konuştu. (iha)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.