CHP’den Nefes Hastanesi’ne hayırlı olsun ziyareti « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM, SİYASET">
SON DAKİKA

CHP’den Nefes Hastanesi’ne hayırlı olsun ziyareti

Bu haber 30 Ocak 2023 - 7:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmasını gerçekleştiren Nefes Hastanesi’ne; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP Milletvekili Hasan Baltacı ve CHP İlçe Başkanı İlke Karabacak hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Hastane yönetimi ve çalışanlarıyla bir araya gelen CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, CHP Milletvekili Hasan Baltacı ve CHP İlçe Başkanı İlke Karabacak, gelecek dönem gerçekleştirecekleri çalışmalar için de başarı dileklerini ilettiler.

Hastane önünde açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin; “Nefes Hastanesi’nin, SGK ile anlaşma süreci hem çalışanlar açısından hem de hastane sahipleri açısından zorlu bir süreçti. Bu nedenle bu hastanenin o güzel çalışanları, pırıl pırıl insanları diğer siyasi partilere olduğu gibi partimize de ziyarete geldiler. Ancak biz sürecin hassasiyeti nedeniyle, daha önceden de ifade ettiğim gibi, bu ziyaretin sosyal medyada da paylaşılmamasını, meselenin sürecin sağlıklı yürümesi olduğu, çözüm üretmek olduğunu kendilerine belirttik. Bu tür meselelerde üzülerek, süreci siyasallaştıran, kutuplaştıranlar olabiliyor. Bu hassasiyetle de çalışanlarımızdan da rica etmiştik. Sonrasında Bartın’da Sayın Bakanımızla ilk teması kuran Milletvekilimiz, bu sürecin çözümü için bir görüşme yaptılar. Bu sürecin çözümü için katkı sundular. Bu sürecin çözümüne katkı sunmak isteyen birçok insan olmuştur. Ancak bize göre sürecin kilit noktalarından birisi, Sayın Milletvekilimizin, Bakan bey ile görüşmesiydi. Bu görüşmeden sonra sürecin hızlandığını, Sayın Bakan da katkı sunacağını belirttiler. Geldiğimiz noktada Nefes Hastanesi, SGK sözleşmesini yapmış durumda. Kastamonululara hizmet vermeye başladı. Tabii sadece bu özel kuruluşun sürecinin başlaması Kastamonu’da sağlık sorunlarının kökten çözüleceği anlamına gelmiyor. Çünkü devlet hastanemizin sağlık konusunda birçok eksikleri var. Bu sürece de katkı sunmak için biz elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

UĞURLU HASTANESİ HAKKINDA
Uğurlu Hastanesi ile ilgili de konuşan Erbilgin; “Şu anda Kastamonu gündeminde Kastamonu Belediyesi ve Uğurlu Hastanesi süreci tartışılıyor. Bununla ilgili fikirlerimizi daha önceden de söyledik. Üzülerek görüyorum ki, Uğurlu Hastanesi sürecinde Kastamonu Belediye Meclisi lağvedilmiş durumda. Belediye Başkanına ve belediyenin bir şirketine yetkilendirme yapılarak, Kastamonu’nun iradesinin tecelli ettiği, Belediye Meclisi lağvedilmiş durumda. Onun öncesinde MHP’nin o günkü İl Başkanı çekincelerini paylaşmıştı. Kamuoyuna, basına yansıdığı kadarıyla MHP meclis üyelerinin bazıları bu süreci sağlıklı bulmadıklarını, kendi aralarında ya da kulaktan kulağa söylüyorlardı. Kısmen de Belediye Meclis toplantılarına da bu süreç yansıdı. Ancak tüm uyarılarımıza rağmen, buradan siyasi bir rant elde etme gayretinde olan Sayın Vidinlioğlu, Uğurlu Hastanesi eğer alınacaksa Kastamonu Belediyesi’ne almak yerine, bir şirket üzerinden bu süreci yürütmeye devam ediyor. Bu şu anlama geliyor. Kastamonu Belediye Meclisi lağvedilmiştir. Bundan sonraki hastaneyle ilgili bütün tasarruflar belediye şirketinin eline geçmiştir. Bu şirketin başında da müdür olarak yine Kastamonu Belediye Meclisi üyelerinden birisi var. Şirkete geçtikten sonra bu sürecin illa hastane olarak işlememe ihtimali var. Parselin bölünmesi, satılması ya da üzerinde farklı tasarruflar yapılabilir. Bunun için Belediye Meclis Üyemiz Sayın Karakaş, en azından tapuya buranın sağlık sektörü olarak hizmet vermesinin şerh düşülmesini önerdi. Sayın Belediye Başkanı buna da mesafeli. Eğer buranın hastane olarak işletilmesinde samimi, inançlı, kararlıysa oranın satış süreci ön görüldüğü gibi tamamlanırsa, muhakkak tapuya bu şerhin düşülmesi gerekir. Bunun dışında olabilecek her şey bizim için samimiyet dışıdır. Kastamonu’da geçmişte buna benzer süreçleri biliyoruz. Buraların bir rant alanına dönüşmemesi gerekir. Bu konuda hassasız. Mevcut belediye başkanı bu süreci bizim sanki Uğurlu Hastanesi’nin açılmasına bir şerhimiz varmış gibi, anlatmaya gayret edecektir. Aslında şerhi Sayın Vidinlioğlu koyuyor. Nasıl koyuyor? Belediye Meclisi’ni lağvederek ve bütün süreci belediye şirketi üzerinden yürüterek. Bu süreçteki hassasiyetimiz kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz. Bazen bize Uğurlu Hastanesi ile ilgili bir cümle kurarken, dikkatli olmamız, bu konuda yanlış anlaşacağımız yönünde destek ifadelerinde bulunuyorlar. Ama biz şunu biliyoruz; siyaset açık sözlü, yürekli, topluma gördüğünü anlatma sorumluluğudur. Biz süreçteki eksikleri kamuoyuyla paylaşmayı bir borç biliyoruz. Eğer hastane alınacaksa, Kastamonu Belediyesi uhdesine alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Y.A.D.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.