Çelebi, Rıfat Ilgaz’da konferans verdi « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

Çelebi, Rıfat Ilgaz’da konferans verdi

Bu haber 24 Ağustos 2022 - 7:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabının 97’nci Yıl dönümü kutlama programı kapsamında konferans düzenlendi. Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansı Kastamonu Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercan Çelebi verdi. Çelebi sözlerine; “Özellikle genç arkadaşların konferansta olmaları beni mutlu etti” ifadeleriyle başladı.

Çelebi; “Şapka ve inkılabının, Atatürk’ün Kastamonu ziyaretlerinin akabinde kanunlaşması, temelinin burada atılması hadiseyi bizim için önemli hale getiriyor” ifadelerine yer verdi. Doç. Dr. Ercan Çelebi, Atatürk’ün Kastamonu’ya geliş süreciyle ilgili bilgiler aktardı. Atatürk’ün Kastamonu’ya ilk davetinin Abdurrahmanpaşa Lisesi’nde öğretmen olan İsmail Habip bey tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen Çelebi, bu durumu şu kaynağa dayandırdı;  “İsmail Habip bey söz konusu davetini dönemin Açıksöz Gazetesi’ndeki köşesinde yazdı” dedi.

23 AĞUSTOS’TAKİ ZİYARET

Çeşitli zamanlarda Kastamonu’dan Atatürk’e heyet ziyaretlerinin gerçekleştirildiğini kaydeden Çelebi; “Atatürk, resmi ziyaret için giden Kastamonu heyetini 11 Ağustos’ta kabul eder. Görüşme yaklaşık bir saat sürer. Kastamonu’dan giden heyet Atatürk’ü Kastamonu’ya davet eder ve Atatürk de geleceğini söyler. Bu ziyaretten 12 gün sonra, 23 Ağustos’ta Atatürk Kastamonu ziyaretini gerçekleştirir” şeklinde konuştu.

ATATÜRK DERBENT’TE KARŞILANDI

Atatürk’ün Kastamonu ziyareti hakkında detaylar da paylaşan Çelebi: “Kastamonu heyeti Derbent’te 20 otomobil ile karşılanır ve hep beraber Kastamonu’ya gelinir. Olukbaşı’nda büyük bir coşku ve heyecan vardır, öncesinde bütün hazırlıklar yapılmış ve şehir de 12 süslü çember ile süslenip evler ve yollar da bayraklarla süslenmiştir. 21 pare top atışıyla Atatürk karşılanır. Önce hükümet binasına sonra belediye binasına ziyaret gerçekleştirmiştir. ‘Yaşa Mustafa Kemal Paşa’ sözleriyle karşılanır. Atatürk Olukbaşı’ndaki Terzi Mehmet Efendi Konağı’nda kalmıştır. Ahali Fener alaylarıyla beraber konağın önüne gelmiştir ve yöresel oyunlar oynanmıştır. Atatürk konağından inerek halkın arasına karışmıştır” dedi.

Doç. Dr. Ercan Çelebi, Atatürk kışladaki ziyaretinde ‘Bir Türk on düşmana bedeldir’ sözünü görür. ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ cümlesiyle ifade ederek değiştirmiştir. Çelebi, gün gün Atatürk’ün ziyaret detaylarını paylaşarak; 26 Ağustos’taki İnebolu Türk Ocağı binası önünde Atatürk’ün ‘Sizlere soruyorum bizim kıyafetimiz milli midir? Medeni ve milletlerarası mıdır?’ sorusunu sorduğunu kaydetti. Çelebi; “Atatürk kıyafet konusundaki düşüncelerini tarih İnebolu Nutku’nda dile getirdi” dedi.

ŞAPKAYLA KARŞILANDI

Çelebi, Atatürk’ün İnebolu’daki 3 günün ardından Kastamonu’ya tekrar geldiğini, kışla önünde şapkayla karşılandığı detayını paylaşarak; “Yasa, kararname ve benzeri çıkmamasına rağmen memurların ve Kastamonu ahalisinin büyük bir kısmının şapkayla Atatürk’ü karşıladığını biliyoruz. Kastamonu Türk Ocaklı gençler Türk Ocağı’na davet ederler. Burada Atatürk Kastamonu’daki nutkunu verecektir. Buradan Halk Fırkası binasına geçtiği biliniyor. Tarihi Kastamonu nutkunu burada verecektir. Yapmakta oldukları inkılapların amaçlarını burada açıklamıştır” ifadelerini kullandı.

Çelebi, bu nutukta Atatürk’ün kıyafetle ilgili açıklamalarda bulunduğunu da kaydetti.

31 AĞUSTOS’TA KASTAMONU’DAN AYRILDI

Çelebi Atatürk’ün Kastamonu’dan ayrılış süreciyle ilgili ise; “31 Ağustos 1925 sabahı Atatürk Kastamonu’dan ayrılmak üzere hazırlanmıştır. Binlerce Kastamonu ahalisi birikmiştir. Atatürk artık halka vefa edecektir. Orada Abdurrahmanpaşa Lisesi Almanca hocası Cemal bey halka bir veda konuşması yapıyor. Bir daha gelmesi üzerine Atatürk’ten söz istiyor. Atatürk bu talebe karşı ‘Çok yerde tezahürata şahit oldum. Burada samimiyetli tezahürata şahit oldum’ der. Atatürk’ün dört arabalık konvoyu 31 Ağustos 1925 Pazartesi günü Kastamonu’dan ayrılmıştır” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Ercan Çelebi’nin konferansının ardından İl Kültür Turizm Müdürü Fahrettin Şenoğlu Çelebi’ye teşekkür plaketi takdim etti. Şenoğlu katılımlarından ötürü ise katılımcılara teşekkür etti.

Y.A.D.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.