BELEDİYE BAŞKANI VİDİNLİOĞLU; “Tahribatın büyüklüğünü hala bilmiyoruz” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

BELEDİYE BAŞKANI VİDİNLİOĞLU; “Tahribatın büyüklüğünü hala bilmiyoruz”

Bu haber 04 Temmuz 2022 - 8:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Belediye Meclisi temmuz ayı olağan toplantısı, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu başkanlığında yapıldı. Belediye Meclisi toplantısında 6 gündem maddesi yer aldı.

Toplantının ilk gündem maddesinde kadro iptal-ihdas cetvelleri görüşülerek meclisin oylamasına sunuldu. Oy birliğiyle kabul edildi. Toplantının ikinci maddesinde Kuzeykent Mahallesi Kazım Karabekir Caddesi üzerindeki Belediye Ek Hizmet Binası’nın yanında bulunan büfenin ihaleye çıkarılması teklifi yer aldı. Söz konusu teklif meclisin oy birliğiyle kabul edildi.

“ŞEYHOĞLU KONAĞI’NI MİLLİ EĞİTİM’E TAHSİS ETMEYE KARAR VERDİK”

Toplantının üçüncü maddesinde ise Şeyhoğlu Konağı’nın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tahsisi konusu yer aldı. Kastamonu’nun geleneksel el sanatlarının, tarihinin ve kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması için Atabeygazi Mahallesi’nde bulunan Şeyhoğlu Konağı’nın Olgunlaşma Enstitüsü olarak kullanılması adına İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 5 yıl süreyle tahsisi görüşüldü. Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu konuyla ilgili olarak; “Türkiye’de zannediyorum 23 ya da 24 tane olgunlaşma enstitüsü var. Bakan Bey de bir tane de Kastamonu için düşünmüş. Onun için de tarihi bir konağa ihtiyaç vardı. Otel konseptinde işletmek için talip aradık ancak bulamadık. Onun için Milli Eğitim’e tahsis etmeye karar verdik” şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından oylamaya sunulan tahsis kararı meclisin oy birliğiyle kabul edildi.

EK ÖDENEK TALEBİ PLAN VE BÜTÇE’YE GÖNDERİLDİ

Toplantının dördüncü maddesinde ek ödenek vardı. Maddede; “Personel giderleri ile akaryakıt enerji maliyetlerine bağlı olarak malzeme ve hizmet maliyetlerinde yaşanan artışlar gerekçesiyle, müdürlükler tarafından ödenek talep edildiği görülmüştür. İlgili müdürlüklerin taleplerini karşılayabilmek için belediyemiz tarafından gerçekleştirilen taşınmaz satışları ile vergi ve hizmet gelirleri ve faiz gelirlerinin bütçe tahminlerinin üzerinde gerçekleyeceği öngörüldüğünde söz konusu gelir kalemlerinin kaynak gösterilerek, Mahalli İdareler Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliği’nin 37’nci Maddesi gereği ekli tabloda gösterildiği şekliyle 221 milyon 750 bin ek ödenek düzenlenmesi hususunun meclisçe görüşülerek karara bağlanmasını arz ederim” ifadeleri yer aldı. Madde meclis tarafından oylanarak, oy çokluğuyla Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi.

“TARİH VE KÜLTÜR MÜZESİ’YLE İLGİLİ VALİLİĞİN DE ÇALIŞMASI VAR”

Toplantının bir diğer maddesinde İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Tingirlioğlu’nun, geçtiğimiz meclis toplantısının yazılı olarak sunduğu ‘Tarih ve Kültür Müzesi’ hakkındaki önergesi görüşüldü.

Başkan Vidinlioğlu konuyla ilgili olarak zaten seçim beyannamelerinde böyle bir proje olduğunu anımsatarak; “Daha sonra biz bu konuyu Vali Bey ile de görüştük. Valiliğin de bu konuyla ilgili bir çalışması var. Hatta yeniden gündeme geldi ama gündem o kadar yoğun olduğu için beklemeye alındı” diye konuştu. Meclisin oylamasına sunulan önerge oy çokluğuyla reddedildi.  Toplantının son maddesinde ise imar plan tadilatları görüşüldü. Meclisin oy birliğiyle İmar Komisyonu’na aktarılması kabul edildi.

“PARK YAPILMASINI SÖZLÜ OLARAK TALEP EDİYORUZ”

CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş, Belediye Meclisi’ne yazılı ve sözlü önerge sundu. Hisarardı Mahallesi’nde yapılacak olan otopark konusuyla ilgili maddeye, geçtiğimiz toplantıda “evet” oyu kullandıklarını belirten Meclis Üyesi Karakaş; “Geçen toplantıda bir maddeye Cumhuriyet Halk Partisi Meclis üyesi olarak evet oyu kullandık. Hisarardı mahallesindeki arsanın tahsisiyle ilgiliydi. Meclis üyeleri olarak önceliğimiz elbette ki eğitim. Fakat şu anda Hisarardı İlkokulu’nun orada bir faaliyet yok. Uzun zaman önce oradan taşınmıştı.  Orası Kastamonu’ya il dışından gelenlerin ve Kastamonu içindeki misafirler açısından çok sık ziyaret edilen ve trafik sorunu fazla olan bir bölge. Bunun da farkındayız. Dolayısıyla özellikle il dışından gelen misafirlerin Kastamonu’ya ekonomik anlamda geri dönüşleri çok fazla. Yalnız, Belediye Meclis Üyeleri olarak bizleri düşündüren bir soru işareti var kafamızda. Orası park olunca oradaki çocuklar için oyun alanı, spor alanı acaba belediye tarafından uygun bir yere yapılabilir mi? Biz bunu düşünerek biraz tereddüt etmiştik bu oylamada. Her ne kadar ‘evet’ oyu kullansak da biz oradaki çocuklar için oyun oynayabilecekleri spor yapabilecekleri uygun bir alanı belediyemiz tarafından park yapılmasını sözlü olarak talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“O ALANIN TRAFİĞE KAPATILMASI TURİZM AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ”

Başkan Vidinlioğlu hemen hemen her mahallede birden fazla oyun ve spor salonunun olduğunu altını çizerek; “Boş bulduğumuz her yere de bunları yapıyoruz. Çocuklar konusunda bizim hassasiyetimiz var. Hele de benim hassasiyetim herkesten çok daha fazla. Hisarardı, şehrin önemli bir yeri. Manevi olarak önemli bir bölge. Mevlana’da, Hacı Bektaş’ta, Hacı Bayramı Veli’de, Eyüp Sultan’da, trafik çok daha düzenli. Bizdeki gibi bir keşmekeşlik yok. Orasının dar bir alan olması sebebiyle trafikte çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Hele hele mübarek gün ve gecelerde nefes alınmaz hale geliyor. O alanın trafiğe kapatılması turizm açısından da çok önemli. Onun için bu yönde zaten Özel İdare’yle de aramızda bir protokol yaptık. Fakat oradaki 350 metrekare yüzünden tapu devirlerini yapamadık. Onun için iş buralara kadar uzadı. Bugün oranın da asfaltlamasını hemen hemen bitirdik. Orasıyla ilgili değişik projeler düşünülebilir. Ancak önce oraların derlenmesi, toparlanması lazım. Çocukların mağduriyeti için de elbette ki gerekli bütün çalışmalar yapılacaktır” dedi.

Başkan Vidinlioğlu gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sel afeti sonrasında yürütülen çalışmalar ilgili olarak 4 gündür yoğun ve ciddi bir çalışma içerisinde olduklarının altını çizdi.

“NE YOL VARDI NE BAŞKA BİR ŞEY VARDI”

Belediye çalışanlarına ayrıca teşekkür eden Başkan Vidinlioğlu; “İstanbul dönüşünde uyarı yapıldı. Çok ciddi bir yağışın olacağı onun için de tedbirlerin alınması gerektiği belirtildi. 2-3 gündür de teyakkuz halindeydik, böyle bir şey bekliyorduk. Pazartesi Bozkurt’a geldim. Karaçomak Barajı’nda kapakların bir miktar açılması gerektiği çünkü barajın doluluk oranının çok yüksek olduğu söylendi. Bana da Kastamonu’ya dönmem gerektiği belirtildi. O gece şehrin birkaç gündür uğraştığı Ilgaz isale hattı tamamen deforme oldu.  Salı sabahı bölgeye gittiğimde set alabalığın oradaki köprünün ortadan ikiye bölündüğünü gördük. Çatören’den bakalım dedik ama oradan da 50 metre öteye gidebildik. Dere coşmuş geliyordu. Dolayısıyla ne saha incelemesi yapabildik ne de başka bir şey yapabildik. Sadece suyun gürleye gürleye geldiğini gördük. Ondan sonra daha yukarıdan giderek bizim maslak altının, artıma tesisimizin olduğu bölgeye zor bela geldik ama orada da ne 50 metre öteye gidebiliyorsunuz ne maslak altının olduğu bölgeye çıkabiliyorsunuz.  Ne yol vardı ne başka bir şey vardı. 2 buçuk metre boruyu, su yarmış ve o boruları hallaç pamuğu gibi atmış. Dehşet bir manzara vardı. O manzara sonrasında direkt Bozkurt’a gittim. Bakanımıza durumu izah ettim. Dedim ki; ‘Sayın Bakanım, Kastamonu merkezde çok büyük sıkıntı yaşamadık derken gece aldığımız haberle ben şok oldum. Sabah da gittim gördüm oranın halini. Bizim Ilgaz isale hattımız tamamen devre dışı. Bu hat 11 kilometre ama en az 5-6 kilometresinde muhtemel tahribat var. Şehrin yarısını ilgilendiren bir su hattı burası. 2 tane besleyen şebekemiz var. Birisi Karaçomak birisi Gürleyik Ilgaz isale hattı. Dolayısıyla şehrin yarısına su veremiyoruz.’ Koca şehrin yarısına su verememek önemli bir şey. Hemen İLBANK Genel Müdürümüz devreye girdi Bakanımızın talimatıyla. Genel Müdür Yardımcısı çağrıldı. Direkt Kastamonu’ya tahsis edildi ve kendisine çok teşekkür ediyorum Allah razı olsun” diye konuştu. 

“TAHRİBATIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ HALA BİLMİYORUZ”

Hiç olmayan 2 buçuk kilometrelik yolu 24 saat dolmadan yapan bir ekibe sahip olduklarını vurgulayan Başkan Vidinlioğlu; “Bize dediler ki buranın toparlanması 3 aydan önce bitmez. 3 ay şehri susuz bırakmamızın imkanı yok. Set Alabalık’tan itibaren yolu belediyemiz ekipleri 24 saat dolmadan yaptılar. Bu belediyecilik tarihinde yoktur. Çünkü yol yok. Kepçenin üzerinde oturdular dereden taşıyıp yol yapmaya çalıştılar. Tabi iş bununla bitmedi. Yolu yaptık ortada boru yok. Buralarda 400’lük boru kullanılması lazım ama yok. Fabrikalar talebe göre üretim yapıyor. ‘Ne yapabiliriz?’ dedik. Ümit Müdürüm ve İLBANK Genel Müdür Yardımcımız ‘Daha küçük çaplı bir boruyla biz bu işi en azından geçici olarak çözme iradesi gösterelim’ dedi. 225’lik boru dediğimiz diğer borunun yarısı kadar olan boruyla 2 buçuk kilometreden verdiğimiz için durumu kurtarabiliriz diye 225’lik borularla yaptık. Tabi bir de bunun kaynaklanması problemi var. 6 ya da 9 metrelik borular üretiliyor. Bu boruların da birbirlerine kaynak yapılması lazım. Bir borunun kaynak yapılması 35 ila 45 dakika arasında sürüyor. 2 buçuk kilometredeki 6-9 metre boruların bırakın 40 dakikasını 35 dakika üzerinden hesabını yaptığınızda bile günlerce sürecek bir mesai harcamanız lazım. 6 tane ekiple akşam saat 9’da yağmurun altında çadır kurarak kaynak ekipleri çalışmaya başladı. 24 saat gibi kısa bir sürede kaynak işini de bitirdiler. Oraya bir de üst tarafa arıtma kurduk. Şehre asıl suyu vereceğiz. Peki, şimdi verilen su ne? O da bir mühendislik harikası, tersine türbülans dediğimiz bir yöntemle şehri susuz bırakmamak adına Olukbaşı’ndaki eski kuyumuzdan pompa ile suyu tersine pompaladık. Tersine pompalamayla da Leda kentin, Şehri Şahane’nin ve Budamış’ın haricindeki hemen hemen her yere su verebildik. İnşallah daha tazyikli bir suyu Ilgaz hattından vereceğiz. Ilgaz’ın 11 kilometrelik hattın yapılması uzun zaman alacak. Yol yok, tahribatın büyüklüğünü hala bilmiyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde bu tablo da açığa çıkacaktır. 11 kilometrelik hattın bile yapılması 40-45 milyon TL’den dem vuruyor. Sağ olsun Sayın Bakanımız; ‘Siz başlayın biz de gereğini yapacağız başkanım’ dedi” diyerek bilgilendirmede bulundu.

“2 GÜN MUSLUKLARIMIZDAN GELEN SUYU İÇME HARİCİNDE KULLANALIM”

Sular geldiğinden itibaren 2 gün boyunca suların kullanılmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Vidinlioğlu; “Sadece sevgili vatandaşlarımızdan tek bir şey rica edeceğim. Borular çok temiz olmayabilir. 2 gün kadar musluklarımızdan gelen suyu lütfen içme haricinde kullanalım ki sıkıntıya sebebiyet vermeyelim. Çünkü yeni devreye giren borular var, boruların içinde birikenler var. 2 gün içme noktasında bu suyu kullanmayın” şeklinde konuştu.

“HEPİMİZİN ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜNE İHTİYACI VAR”

Yeni normalle ilgili yeni yol haritasının çizilmesi gerektiğini belirten Başkan Vidinlioğlu; “En kısa sürede yeni normallerle ilgili gelecekle ilgili planlar yapabilmek adına çok daha fazla mesai harcanması gerekecek. Bilim insanlarından Kastamonu’ya mutlaka davet edeceğiz. Hepimizin aynı duyarlılıkta olması lazım. Hepimizin zihniyet dönüşümüne ihtiyacı var çünkü her gün hayatımızda bazı şeylerin değiştiğini görüyoruz. Eskiden abartılı olan leylerin şu an çok normal odluğunu yaşadık, gördük. Geçen yıl Bozkurt’taki afette DSİ’nin ifadesi vardı.  ‘Son 500 yılın ölçümlerinde böyle bir debi yok’ diye. Çok ciddi bir problem bu. Bu hafta yaşadıklarımızda bile 100 kilogram afet kabul ediliyorken, çoğu yerde metrekareye 100 kilogramın üzerinde suyun düştüğünü gördük. Onun için bundan sonramızı yeni normallere göre planlamakta büyük fayda var” dedi. 

“ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Başkan Vidinlioğlu, vatandaşların sabırlarından dolayı teşekkür ederek; “Gönül isterdi ki ilk gün problemi çözelim fakat şundan emin olmalarını istiyorum bunu kendim için söylemiyorum, çalışanlarımın emeğine saygı olarak söylemek istiyorum. En az 10-12 günü alabilecek mesaiyi, 3 güne sığdıran bütün ekibime tekrar tekrar teşekkür ediyorum.  Kimseyi mağdur etmemek adına yoğun mesai harcadığımızı lütfen bilsinler. Bütün çabamız onların yüzünün gülmesi için. Hizmet etmeye, elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.  Akıllara zarar bir durumdu. 24 saattir uyumayan arkadaşlarımız var. Dedim ki çok yoruldunuz iki dakika dinlenin, dediler ki ‘Başkanım şurası bitsin iki lokma öyle yerim.’ Onun için onların emeklerinin göz ardı edilmesine asla müsaade edemem. Bana her şeyi diyebilirler ama çalışanlarıma kimse bir şey demesin. Çünkü gerçekten övgüyü de alkışı da hak ediyorlar” ifadelerini kullandı.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.