BELEDİYE BAŞKANI VİDİNLİOĞLU; “Gizli saklı bir şey yapmıyorum” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

BELEDİYE BAŞKANI VİDİNLİOĞLU; “Gizli saklı bir şey yapmıyorum”

Bu haber 12 Ocak 2023 - 8:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Belediye Meclisi ocak ayı olağan ikinci toplantısı Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantının ilk gündem maddesinde 4B sözleşmeli kapsamında çalışan personelin net maaşlarına 2 bin 550 TL zam yapılması kararı yer aldı. Söz konusu madde oy birliğiyle kabul edildi.

Konuyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, daha öncesinde verdikleri bir söz olduğunu belirterek; “Personelimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Aynı zamanda belediyemizde çalışan kadrolu ve şirket işçilerine de bir düzenleme yapıyoruz. Onlar da enflasyon altında kaldığından 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere iyileştirme yapacağız. Kadrolu ve şirket personellerinin yemek ücretlerini 1 Ocak’tan itibaren günlük net 55 lira olarak güncelleyeceğiz. Bu ilaveyle birlikte belediyemizde çalışan personelimizin en düşük maaşı 12 bin lira olacak. Her zaman olduğu gibi bu konuda da personellerimizin arkasında duracağımızın bilinmesini istiyorum. Benim haricimde kimsenin sözüne itibar etmemelerini ve dedikoduya sebep vermemelerini rica ediyorum. Sözleşmeli personelimize yapılan maaş artışı sonrasında maaş artışı yüzde 30-35 arasında değişmekte. Şirket işçilerimizin hem yevmiyelerine hem de yemek ücretlerini düzenlemiş olduk. Ayrıca bunların haricinde artış verdik. Kadrolu personelimizin de yine yevmiyelerinde yüzde 20 artış yaptık. Yemek ücretlerini de 55 lira olarak belirledik. Onlarda da artışı yüzde 22,5’ta tuttuk. Onlarda da yaklaşık ücret 16 bin lira civarında olacak. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

OTOPARK ÜCRET TARİFESİ BELİRLENDİ
Gündemin diğer bir konusunda ise Aktekke Mahallesi 841 ada 59 nolu parselde bulunan otoparkın, ücret tarifesinin 15 Mayıs 2023 tarihinden 31 Aralık 2023 tarihine kadar 0-2 saate kadar 20 TL, takip eden her saat için 5 TL. 12 saate kadar 40 TL. 24 saate kadar 80 TL. Açık alan abone aylık 400 TL. Kapalı alan abone aylık 500 TL olarak uygulanması oy birliğiyle kabul edildi.

AK Parti Meclis Üyesi İzzet Serhat Köylü’nün ocak ayının ilk toplantısında merkez çay boyunda bulunan binaların ilimize uygun cephe giydirilmesi yapılması için verdiği yazılı önergesi İmar Plan Komisyonu’na sevk edilmişti. Komisyon kararı oylanarak, oybirliğiyle kabul edildi. Gündemin diğer maddelerinde ise imar plan tadilatları görüşülerek karara bağlandı.

100 MİLYON TL AKTARILDI
Gündemin bir başka maddesinde Emlak İstimlak Müdürlüğü’nde kullanılması düşünülmeyen 100 milyon TL’nin, Mali Hizmetler Müdürlüğü’ndeki sermaye giderleri ödeneğine aktarılması oy birliğiyle kabul edildi.

“SATIŞLA İLGİLİ ÇOK ÇEKİNCELERİMİZ VAR”
CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş; “Kastamonu’nun kanayan yarası sağlık. Sağlık alanında bölgenin ihtiyacını karşılayacak diye düşünürken, şu anda kendi ihtiyacını dahi karşılayamayacak duruma geldi. Ama bu satışla ilgili çok çekincelerimiz var. Kastamonu’nun yararına olacak her şeyin yanındayız. Bu konunun şeffaf olarak yürütülmesini, buna kent konseyinin ve sivil toplum örgütleri de dahil edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“PROBLEM VARMIŞ GİBİ BUNU GÜNDEME GETİRMENİZDEN RAHATSIZIM”

Belediye Başkanı Vidinlioğlu ise de cevap olarak; “Yürüttüğümüz her şeyi şeffaf olarak yürütüyoruz zaten. Konu meclis gündemine geliyor. Bundan sonraki süreçte de aynı şartlarda devam edeceğiz. Burada kimseden gizli saklı yapılan bir şey yok. Evet, sağlık kanayan yaramız bizler de bunu çözme konusunda irade gösteriyoruz. Zaten gizli saklı kimle ne yapabilirsiniz? Allah nasip eder de ihaleye girersek başka da giren olmazsa ya da olursa yarışacağız, alan alacak. Eğer biz vesile olursak ne mutlu bize, biz de kalırsa da zaten kamuoyuna ihale bizde kaldı kim işletecek diye soracağız. Siz görülmeyen günlerin ötesine gidiyorsunuz. Belki 2-3 ay sonra konuşacağımız konuları gündeme getiriyorsunuz. Şeffaflık adına yürüyeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Ama ortada problem yokken problem varmış gibi bunu gündeme getirmenizden rahatsızım. Belediyenin bir gayrimenkul alması ne zamandan beri sivil toplum kuruluşlarının konusu oldu? Bundan önce de belediye başkanlarımız arsa aldı ve sattı, hiçbirisi sivil toplum kuruluşlarına bir şey sormadı. Aynı şeyi benden istiyorsunuz, ben gizli saklı bir şey yapmıyorum ki. Ben bir gayrimenkul almaya talibim, bunu da kime ne soracağım, kimin fikrini alacağım. Sizin fikrinizi soruyorum ‘evet’ derseniz alacağız. Yok ama ‘hayır almayalım’ derseniz almayalım” dedi.

“YENİ BİR İHALE SÜRECİ DE OLABİLİR”

Teleferik konusu hakkında konuşan Başkan Vidinlioğlu; “Dava devam ediyor. Sadece bilirkişi raporu lehimize. Bu anlamda belediye baya yol aldı. Ama yargılamada da sona yaklaşıldı. Bir sonraki duruşma Mart’ta olacak. İnşallah ondan da karar çıkar. O karar çıktıktan sonra da yeni bir ihale söz konusu olabilir. Davanın önemi de şu; firma, Belediyenin sözleşmeyi haksız feshettiğini söylüyor. Halbuki 2018 yılında bitirilmesi gereken bir şeyi firma hala bitirmemişti. Biz de bu durumda kesin teminatı 432 bin lira ve 326 bin lira da ceza kestik. İtiraz edilen budur. Belediye bünyesinde paralar beklemekte. Biz ödemedik ‘Onlar da haksız feshettiniz, bu paraları ödeyin’ diyorlar. Mahkemenin alacağı karar ne olursa onu da kamuoyuyla paylaşırız. Yeni bir ihale süreci de olabilir” diye konuştu.

“İNTERNET ÜZERİNDEN KENT KARTA PARA YÜKLEMESİ YAPILABİLECEK”

Vidinlioğlu, kredi kartından 50 kuruş komisyon ücretinin vatandaşa kesilmesi konusu ile ilgili olarak, bu konuda bir çalışma yaptırdığını belirterek; “Çankırı Belediyesi’nde kredi kartıyla biniş yapılmıyor. Çorum Belediyesi de kredi kartıyla biniş yapılmıyor. Safranbolu Belediyesi kredi kartından 50 kuruş fazla ücret alınıyor. Sinop Belediyesi’nde kartlı sistem yok. Bartın Belediyesi’nde alınmıyor, Zonguldak Ereğli Belediyesi’nde alınmıyor. Bolu Belediyesi’nde kredi kartlı binişler 10 TL, normal biniş kart ile 7 TL. Banka takas anlaşmasından dolayı 3 TL fark alınıyor. İnternet yüklemesi aktif olduğundan problemi büyük ölçüde halletmişler. Samsun Belediyesi’nde ücret tarifesine göre değişiyor. 25 liraya kadar olanlardan 0.99 lira komisyon ücreti alınıyor. 25 lira üzerinden 1.99 lira komisyon ücreti alınıyor. Kastamonu Belediyesi’nde hem kredi kartı mevcut hem cep telefonu özelliği mevcut hem de sivil kartlarımız mevcut. İlimizde kent kart mobil uygulaması var. Bugün itibarıyla internet üzerinden karta para yüklemesi yapılabilecek. Kredi kartı özelliği ayrıca olmasını istediğimiz özelliklerdendi. Çünkü dışarıdan gelen misafirlerimiz vardı. Bu özelliklerin kullanımında herhangi bir zorunluluk yok zaten. Halk otobüsü başkanımıza da söyledim kredi kartıyla yüklemeyi aktif hale getireceğiz. İsteyen kredi kartından internet üzerinden kart dolumlarını yapabilecek. Şehrin 25 noktasında da dolum yapılabiliyor. Kredi kartıyla binenlerden 8 lira, kent kartla binenlerden 7 buçuk lira çekilecek. İstenirse kredi kartı özelliği de kapatabiliriz. Esnafımızın 60 gün sonra hesaplarına para geçiyor. Ben de ‘Kredi kartıyla kullananlardan 60 gün sonra paranızı alın’ diyemem. Kredi kartı uygulamasını istersek kaldırabiliriz, bu keyfe keder bir uygulama. Biz çoğu ilde olmayan bir uygulama yaptık, isteyen de kredi kartıyla kullanım yapsın diye” ifadelerini konuştu.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.