BELEDİYE BAŞKANI VİDİNLİOĞLU; “Bu tür sosyal projeler çok önemli” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

BELEDİYE BAŞKANI VİDİNLİOĞLU; “Bu tür sosyal projeler çok önemli”

Bu haber 30 Temmuz 2022 - 8:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kastamonu Belediyesi’nin Kuzeykent Mahallesi’nde hayata geçireceği Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temel atma töreni dün düzenlendi.

Törene Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, MHP İl Başkanı Emin Çınar, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, merkez ilçe başkanları, çeşitli kurum müdürleri, dernekler, engelli birey ve aileleri katıldı.

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Emin Çınar, temel atma töreninin hayırlara vesile olmasını dileyerek; “Bugün burada Milliyetçi Hareket Partisi olarak seçim beyannamemizde yer verdiğimiz Engelli Yaşam Merkezi’nin temel atma törenin gerçekleştiriyoruz. Ben özellikle sosyal projelerimiz içerisinde birçok projeyi yerine getiren kıymetli Belediye Başkanımıza şükranlarımızı sunuyorum. Vaat etmek kolaydır ama yapmak, yaşatmak ve hayata geçirmek beceri ve maharet ister. Vatandaşımıza taahhüt ettiğimiz birçok projemizi hayata geçirdik. İnşallah çok kısa önce temelini attığımız Yaşlı Bakım Merkezi’miz, yine çok kısa zaman önce temelini attığımız çocuklara yönelik onların bakımları, hizmetleri, çocuk bakım evimiz ve kütüphanemiz. Kuzeykent bölgesinde bütün vatandaşlarımızın yararlanacağı hizmet binaları, Esentepe Mahallesi’nde bulunan vatandaşlarımızın her türlü sosyal aktivitesini hayata geçirecek mahalle evlerimiz, kısacası bütün projelerimizi hem temel atarak hem de hayata geçirerek hizmetlerimize devam ediyoruz. İnanıyorum ki bu sene içerisinde muhtemelen bu projemiz tamamlanıp buradaki bütün bireylerimizin hizmetine sunulacaktır” diye konuştu.

“ENGELLİLERİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, hayırlı bir cuma gününde hayırlı bir hizmetin temelini atmak konusunda bir araya gelindiğinden bahsederek; “AK Parti’miz kurulduğu günden bugüne kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her zaman engelli bireylerimizin yanında yer aldı. Yapmış olduğumuz tüm yasal düzenlemeler, yeni getirdiğimiz tüm kanunlar çerçevesinde engellilerimizin yaşamını kolaylaştıran birçok çözümü hayata geçirdik, geçirmeye de davam ediyoruz. Engelli bireylerimiz hiçbir zaman yalnız değil, onları yalnız bırakmadık ve yalnız bırakmayacağız. Burada Kastamonu’muzun ihtiyaçlarından biri olan Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temelini inşallah hep birlikte atacağız. Biz sadece Kuzeykent bölgesinde değil, Allah nasip ederse yine Aile Bakanlığımızla yaptığımız çalışmalar sonucunda Olukbaşı’nda Bakanlığımız tarafından Engelsiz Yaşam Merkezi’nin hayata geçirilmesi ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlimizdeki engellilerin yanında olmaya devam edeceğiz. Onları yerin bizler için çok farklı, aslında onların önündeki engelleri tek tek kaldıracağız, onlar için engel tanımayacağız. Çünkü biliyoruz ki hepimiz bir engelli adayıyız. Bugün sağlıklı olabiliriz ama yarın hiçbirimizin ne durum da olacağız belli değil. Onun için hayatta olan engelli kardeşlerimize sıhhat diliyorum, Allah yar ve yardımcıları olsun. Her daim onların yanındayız, kapılarımız ve gönüllerimiz açık. Bu projenin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

“DEVLET, MİLLET DAYANIŞMASINI HER FIRSATTA GÖSTEREN BİR TOPLUMUZ”

Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, uzun zamandır hayalini kurdukları projeyi hayata geçirmek için start verdiklerini söyledi. Alanın iki dönümün üzerinde bir yer olduğunun bilgisini veren Vidinlioğlu; “700-750 metrekarelik kullanım alanı olan bir Engelsiz Yaşam Merkezi olacak. Geldiğim günden beri problemlerini dile getiriyor sevgili kardeşlerim, biz de çözme noktasında irade gösteriyoruz. Bizden önce de Kuzeykent’ten bir yerin Belediye tarafından kirası ödenerek engelli kardeşlerimizin kalmaları olanağı sağlanıyordu fakat bu iş kira ile dönecek gibi değil rahat edecekleri, sahiplenecekleri,  ‘Bizim’ diyebilecekleri bir mekanları olsun istedik. Aynı zamanda daha büyük çaplı merkezi hükümetimizin de Engelsiz Yaşam Merkezi projesi var. İnşallah en kısa zamanda her ikisini de hayata geçiririz. Böylece Kastamonu’da bu problemi tamamıyla ortadan kaldırmış oluruz. Tabii bu sosyal projeler çok önemli çünkü artık insana dokunmak lazım. Devletin yaşaması için insanın var olması lazım. İnsan olmadan devletin de bir kıymeti yok, kime hizmet vereceksiniz.  Önemli olan halka hizmet, halkla birlikte her şeyin üzerinden gelebilirsiniz. Devlet, millet dayanışmasını ne kadar önemli olduğunu her fırsatta gösteren bir toplumuz. Hiç teşkilatsız, devletsiz kalmamışız. Hep özgürlüğümüze düşkün olmuşuz, hep özgür olmuşuz, hiç bağlı kalmamışız. Bazen bağlı kalmamak adına 40 çeri ile devlete başkaldırmışız. Onun için birey çok önemli, bireyin özgürlüğü çok önemli. Bireyin kendisini rahat hissedeceği, kendi özgür adımlarını atabileceği ortamlar çok önemli. O yüzden olabildiğince rahat edebilecekleri, kendilerine sahip çıkacakları, kendilerini rahat hissedip üretmeye başlayacakları mekanları oluşturmak biz idarecilerin boyunlarının borcu. Hem gençleri kötü alışkınlıklardan korumak hem de onları ve ülkemizi geleceğe hazırlamak adına bu tür sosyal projeler çok önemli. Bunlardan birkaçını hayata geçirdik ve geçirmeye de devam ediyoruz. En baştan beri istediğim mahalle kültürünü yaşatmak adına mahalle evleri yaptık.  O amaçla kullanılacak başka mahalle evlerini de hayata geçireceğiz. Kütüphane, kreşi hayata geçirdik. İnşallah yakın zamanda Mehmet Akif’te bir kreş ile oranın çok ihtiyacı olan pazar yerinin temelini atacağız. Yaşlı Bakım Merkezi’miz bitmek üzere, inşallah onu da en kısa sürede faaliyete geçireceğiz. Dolayısıyla sosyal projeler insanımızı dokunan projeler, onların hayatına güzel şeyler katan projeler. Biz de bu anlamda hem öneriler doğrultusunda hem de bizim önceden hazırladığımız projeler doğrultusunda bunları yapmaya devam edeceğiz. Bir ve beraber üstesinde gelemeyeceğimiz hiçbir şey yok. İnşallah temelini atacağımız Engelsiz Yaşam Merkezi’nin en kısa sürede de birlikte açılışını yaparız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından kurban kesilip dua edildi. Dua sonrası ise protokol temelin atılması için birlikte butona bastı.

“DUYGULARIMI ANLATAMAM”

Kastamonu Özel Bireyler ve Aile Dayanışma Derneği Başkanı Huriye Boyraz ise duygu ve düşüncelerini paylaşarak, ilimizde yıllardır mücadele verdikleri ve en çok ihtiyaçları olduğu Engelsiz Yaşam Merkezi’nin temel atma törenin gerçekleştirilmesi kendileri için bir mucize olduğunu kaydetti. İlimiz için acil bir ihtiyaç olduğunu, annelerin hastalandığında dahi çocuklarını bırakacak kimse bulamadığının altını çizen Boyraz; “Duygularımı anlatamam. ‘Gerçek mi acaba?’ diye düşünüp bütün gece uyumadım. Çok mutluyuz. Engelsiz Yaşam Merkezi’ni Kastamonu’muza kazandıran Kastamonu Belediye Başkanımız Galip Vidinlioğlu’na ve ekibine, tüm emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyoruz. Kastamonu’muza hayırlı uğurlu olsun. İnanın konuşamıyorum, bize rüya gibi geliyor. Yıllardır çalmadığımız kapı kalmadı, bizler için çok çok önemli. Kastamonu’muzda yaşayan özel bireylerimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.