BELEDİYE BAŞKANI GALİP VİDİNLİOĞLU; “Otobüs ücretlerine yüzde 25 zam verdik” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

BELEDİYE BAŞKANI GALİP VİDİNLİOĞLU; “Otobüs ücretlerine yüzde 25 zam verdik”

Bu haber 09 Eylül 2022 - 7:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Belediye Meclisi eylül ayı 2’nci olağan toplantısı Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantının ilk gündem maddesi, eylül ayının ilk toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edilen Kastamonu Belediyesi’nin Kreş ve Çocuk Bakımevi ücretlerinin yeniden belirlenmesi maddesi yer aldı.  Kurum personeli için uygulanan 500 TL’nin bin TL olmasına, diğer kurumlar ve kamu personeli için uygulanan 700 TL’nin bin 500 TL olmasına, şehit-gazi çocukları için uygulanan 200 TL’nin 400 TL olması oy çokluğu ile kabul edildi.

ÖĞRENCİ YOLCU TARİFESİ 5.50 TL’YE, TAM YOLCU 7.50 TL’YE ÇIKTI

Kastamonu Minibüsçüler Kooperatifi Özel Halk Otobüsü işletmesinin yolcu ücret tarifesinde zam talebinde bulunduğu madde eylül ayının ilk toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi oy birliğiyle kabul edilmişti. Vatandaşların merak ile beklediği gündem maddesi görüşülerek öğrenci yolcu tarifesinin 4.50 TL’den 5.50 TL’ye, tam yolcu tarifesinin 6 TL’den 7.50 TL’ye yükseltilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

BELEDİYE OTOPARKINDA ÜCRETLER GÜNCELLENDİ

Toplantının bir diğer maddesi ise Aktekke Mahallesi’ndeki mülkiyeti Kastamonu Belediyesi’ne ait otoparkın 0-2 saate kadar 15 TL, takip eden her saat için 3 TL, 12 saate kadar 30 TL, 24 saate kadar 40 TL şeklinde güncelleme yapılması oy çokluğu ile kabul edildi.

Merkez Akmescit Mahallesi 483 ada 6 nolu parselde yer alan 160 metrekare oturum alanı olan 2 katlı, tescilli eserin kamulaştırılması düşünüldüğünden, belirtilen taşınmazın kültürel tesis alanına dönüştürülmesine yönelik imar ve plan değişikliği görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi. Bir başka imar planı da görüşülerek karara bağlandı.

“DURAKLAR DAHA PROFESYONELCE YERLEŞTİRİLEBİLİR”

Gündem maddelerinin ardından söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Muhammet Hakan Oral, minibüslerde mesafeli ücret tarifesiyle ilgili bir çalışma olup olmadığını sorarak; “Durakların da daha profesyonelce yerleştirilmesi konusu var. Bazı yerlerde çok sık bazı yerlerde ise uzak mesafeler var. Çok sık olan yerlerde trafik sıkışıklığına da neden oluyor hem de yakıt tasarrufu açısından da fayda sağlayacağını düşünüyorum. Şehrin bir tarafından binip diğer tarafına kadar gidenin ve çok kısa mesafe gidip aynı ücreti vermesinin doğru olmadığını düşünüyorum” dedi.

“65 YAŞ ÜSTÜ VE ENGELLİ YOLCUMUZUN FAZLA OLMASI ANA PROBLEMİ OLUŞTURUYOR”

Başkan Vidinlioğlu, asıl problemin Türkiye’nin en yaşlı üç nüfusunun bölgemizde olduğunun altını çizerek; “Bu noktada Çankırı, Sinop ve Kastamonu var ama alana baktığımızda Kastamonu’daki alan çok fazla. 32- 35 kilometreye uzanan hatlarımız var. Buradaki en büyük sıkıntı da 65 yaş üstü ve engelli yolcumuzun çok fazla olması ana problemi oluşturuyor. Bu konuda ben de görüştüğümde söyleyeceğim, her ile aynı şekilde 65 yaş için yardımın aynı olması çok hakkaniyetli değil. Kastamonu gibi yaşlı nüfusun çok olduğu ili de yapılan yardım bin 200 lira çok genç nüfusun olduğu ile de yapılan yardım aynı.  Dolayısıyla burada 65 yaş ve engelli vatandaşlar tarafından çok kullanılan hatlarımız var.  Bu da ciddi bir maliyeti beraberinde getiriyor. Asla böyle bir zam yapmak istemezdim ama en son zam yaptığımızda mazot 21 liraydı, şu anda 28-29 lira bandındı. Yani yüzde 40 zamlandı, bizde otobüs ücretlerine yüzde 25 zam verdik. Çünkü çarklarını döndüremiyorlar, esnafı da düşünelim. Ben vatandaşı daha çok düşündüğüm için zaten burada tuttum ama yapacak da fazla bir şey yok. Her şeyin katbekat zamlandığı dönemde 2 kere yüzde 25 zam vermiş olduk, yapacak da başka bir alternatifimiz kalmadı. Tabii ben bu arada belediye olarak hat ücreti de almıyoruz. Yani belediye de kendinden veriyor, keşke imkan olsa daha fazla verebilsek.  Çankırı Belediye örneğin kendi bünyesine almış bu işi fakat Çankırı’da 30 tane minibüsle bu işi çözebiliyorsunuz. İnşallah önümüzdeki günlerde bir görüşme gerçekleştireceğim, otobüsçülerle de gerçekleştireceğim, inşallah uygun maliyetler ile yapabilirsek tamamen elektrikli minibüslere dönme de olabilir. Bunları masaya yatırmak lazım” diye konuştu.

“KIYAMET KOPTU”

Durakların mesafesiyle ilgili de konuşan Başkan Vidinlioğlu; “Belediye başkanı olduğumda İSPARK ile bir çalışma yaptırdım, bununla ilgili de meclisi bilgilendirdik. Benim baştan beri söylediğim bir şey, ‘Durak mesafelerimiz yakın’ şimdiye kadar bir yerde değişiklik yaptım Sinan Bey’den Hz Pir’e dönen durağı spor salonun olduğu yere aldım, kıyamet koptu. Bunu çözmek yönünde ayrı bir irade göstermek durumundayım” dedi.

“6 AY TRAFİKTEN MEN ETTİK”

Başkan Vidinlioğlu, geçtiğimiz günlerde engelli bir vatandaşın halk otobüsüne alınmamasıyla ilgili görüntü hakkında işlem yapıldığını ifade ederek; “6 ay trafikten men ettik.  Vatandaşımıza yönelik olumsuz en küçük bir davranışta zaten ceza veriyorduk, yalnız bu hiç kabul edilebilir görüntü değil. Vatandaşlarımız bu konuda hiç tereddüt yaşamasın sonuçta onlara hizmet vermek adına bizler buradayız. Haklarını korusunlar, her hangi bir şikayet olduğu zaman bize iletsinler, zaten hepsinde kamera kaydı var, biz gereği neyse hiç tereddüt etmeden yaparız” ifadelerini kullandı.

CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş söz alarak; ‘Belediye öğrencilere yönelik belirli saatlerde ve belirli güzergahlarda olmak üzere daha düşük bir tarife uygulayabilir mi? sorusunu Başkan Vidinlioğlu’na yöneltti.

“FİYATLAR GERİ GELİRSE BİZ DE BU FİYATLARI GERİ ÇEKERİZ”

Vidinlioğlu ise fiyatların her şeyde yükseldiği bu dönemde tarifenin çok yüksek olmadığının altını çizerek; “Öğrencilerimizin çok daha iyi şartlarda eğitim görmesini ben de çok arzu ederim ama öğrencilerin zammı tam bilete göre sınırlı oldu. İnşallah ilerleyen zamanlarda bunu gündeme getiririz ama ciddi maliyeti olan bir durum. Esnafımız da zor durumda. 7 liradan 29 liraya kadar çıkmış mazot fiyatları var, 4 kat artmış. Biz 2 defa yüzde 25 zam verdik, bunların içinde lastik ekipman gibi çeşitli giderleri de var.  Şoför çalıştırmayanlar bile hemen hemen her ay asgari ücret kadar zararla kapatıyorlar. Bu verilen zamla bile ucu başına denk gelecektir, o fedakarlığı da artık onlar gösterecekler. Enerji fiyatlarındaki artış bütün dünyaya etkileyen bir artış,  bu fiyatlar geri gelirse biz de bu fiyatları geri çekeriz onda kimsenin tereddüt olmasın” dedi.

“İŞİ YOKUŞA SÜRMEYE KALKIŞAN KURUM OLURSA BİZ DE AYNISINI UYGULARIZ”

Eylül ayının ilk toplantısı ‘Kamu kurum ve kuruluşlarından, belediyenin talepleri olduğunda ciddi yokuşlar var’ ifadelerini yineleyen Başkan Vidinlioğlu; “Bu yokuş yapmalar, frene basmalar belediye nezdinde devam ederse aynı şekilde karşılık veririz. Herkesin bilmesini isterim çünkü bizim hiç kimseden gayri resmi talebimiz olmaz. Ama belediyenin mutlaka herkese kolaylaştırıcı yaklaştığı dönemde belediyenin taleplerine zorlaştırmaya ve işini yokuşa sürmeye kalkışan kurum olursa biz de aynısını onlara uygularız” diye konuştu.

“KASTAMONU ÇUKURDA BİR ŞEHİR”

İlimizin cumartesi günü çok ciddi bir yağışla karşı karşıya kaldığını anımsatan Vidinlioğlu; “Çalışan bütün arkadaşlarıma, ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yaklaşık 400 tane ihbar aldık o gün akşam. Hepimiz sahadaydık, tabii geriden konuşmak, sosyal medya aracılığıyla konuşmak ve oturduğun yerden konuşmak çok kolay. Şunu söylemekte fayda var, Kastamonu çukurda bir şehir, dolayısıyla ortasından dere geçen bir şehir. Dere yatağının su seviyesinin en ufak bir yükselmesinde basınç farkından dolayı suyu geriye basıyor. Dolayısıyla evleri, işyerlerini su basmasının ana sebebi dere yatağında yükselen su seviyesi, buna yapacağınız fazla bir şey yok. Ciddi bir kot farkı var. Hem Nasrullah’ta hem Aşirefendi Hanı’nda hem de çoğu yerde su geriye geldi. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, alt yapıda yaklaşık 70 milyon lira harcadığımız Tosya yolunda çok büyük bir sıkıntı yaşamadan atlattık çünkü orada çok ciddi bir çalışma yapmıştık. Şehrin hemen hemen her yanında bu uygulamayı yapmaya çalışıyoruz. İnşallah Bakan Bey ile de tekrar görüşeceğim IPA III kapsamında alt yapı ve içme suyuyla ilgili projemiz bekliyor. Pandemi dolayısıyla Avrupa fonlarının hepsinde bir bekleme söz konusu. Nasıl atık su arıtmayı bitirdiysek inşallah en kısa zamanda onu da bitirmiş oluruz. Atık su ile hemen hemen aynı maliyette olan içme suyu ve alt yapı ile ilgili çalışmamızı sonlandırırız. Kaba bir hesap yaparsak eğer Ilgaz isale hattında meydana gelen o problemden dolayı yaklaşık 11 kilometrenin maliyeti 45 milyon TL. Şehirde 380 kilometre ağ var. 11 kilometre 45 milyon ise 380 kilometrelik mesafeni için üç aşağı beş yukarı bir hesap yapılabilir. Yani bunun altından belediye imkanlarıyla kalkmak çok mümkün değil, ya Avrupa Birliği fonları olacak ya da ciddi bir hükümet desteğiyle yapabilirsiniz. Bunu da zamana yaymanız lazım. Bazen sözlerim başka yöne çekiliyor ve ‘Yapmakla mükellefsin, onun için oradasın’ deniliyor. Şehrin 50 yıllık problemini 3 yılda çözme gibi bir ihtimali çok düşük. Şehrin 50 binlik alt yapısı şu anda 125 bine hitap ediyor, dolayısıyla herkesten anlayış bekliyorum. O kadar şiddetli yağmura rağmen sabaha evinde su olmayan kimse yoktu, bütün arkadaşlarımın emeklerine sağlık” ifadelerini kullandı.

“NASRULLAH KADI’NIN KABRİNİ KİMSENİN BİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

İYİ Parti Meclis Üyesi Mehmet Tingiroğlu, Nasrullah Cami’sinin Nasrullah Kadı tarafından yapıldığını ve yapımı bittikten 7 sene sonra vefat ettiği bilgisini vererek; “O zaman için şadırvanın kuzeybatı kısmına defnedilmiştir. Daha sonra Necdet Yalçın Nasrullah alanını açarken o zatı oradan alıp başka yere nakletmiştir. Öyle bir yere nakledilmiş ki hiç kimsenin görmediği, tel örgülerle çevrilmiş ve hatta kendi mezarı da bir başka demir parmaklar ile çevrilmiştir. ‘Şu Nasrullah Kadı’nın kabri’ denilmedikçe kimsenin bilmesi mümkün değil aşağı yukarı. Temsili olarak duran yere nakledilebilir ya da şu anda bulunduğu yerin ziyaretçilere açılmasını talep ediyorum” dedi.

Başkan Vidinlioğlu konuyu takip etmesi için MHP Parti Meclis Üyesi Recep Mor’a talimat verdi.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.