AK PARTİ İL BAŞKANI ÜNLÜ: “3 yıl içinde doğal gazı olmayan ilçemiz kalmayacak” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

AK PARTİ İL BAŞKANI ÜNLÜ: “3 yıl içinde doğal gazı olmayan ilçemiz kalmayacak”

Bu haber 12 Ocak 2023 - 8:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AK Parti Teşkilatı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Doğa Kültür Köyü’nde program düzenledi.

Programa AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Serap Ekmekci, teşkilat üyeleri ve basın mensupları katıldı.

“MESLEĞİNİZİ ÇOK DEĞERLİ VE ÇOK ONURLU BULUYORUM”
AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak; “Arkadaşlarımızla çeşitli vesilelerle zaman zaman bir araya geliyoruz. En son 30 Ağustos 2022 tarihinde merkez ilçemizin ikinci yılına ilişkin faaliyet raporumuz için yine toplu bir şekilde bir araya gelmiştik. Kastamonu’da çalışan gazeteci arkadaşlarımız buranın birer vatandaşı. Kastamonu’da yaşayan, çalışan ve haber peşinde koşarken, siyasette, Kastamonu’da gelişen her olaya koşuyorsunuz, işiniz zor. Bizler de siyasetteyken şahit oluyoruz. Belki gazetecilik mesleği en fazla özveri gerektiren mesleklerden birisidir. Her mesleğin kendine göre zorluğu olsa da gazetecilik mesleğinin zorluğunu ayrı bir tarafa koyuyoruz. Haber peşinde koşarken ailesinden uzak kalmak durumunda kalıyorsunuz. Bunlar kolay işler değil. Gazetecilik mesleği sevilmeden yapılmayan bir meslektir. Onun için mesleğe aşık olunmalıdır. Ben sizin mesleğinizi çok değerli ve çok onurlu buluyorum. Meslekten ziyade gazetecilik bir hayat biçimidir. Vefat eden bütün gazetecilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. AK Parti olarak her zaman yanınızdayız. Ne olursa olsun kapımız her zaman size açık olacaktır” diye konuştu.

“KASTAMONU HALKININ GAZETELERİMİZE ABONE OLMALARINI DAVET EDİYORUM”
AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Serap Ekmekci ise yerel gazetelere abone olunması gerektiğinin altını çizerek; “Gazetecilerin çok zorlu bir görevi var. Bu noktada da biz Kastamonu halkına görev düşüyor o da Kastamonu sesini daha güçlü çıkarması için, var olması için bütün gazetelerimize abone olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu çağrıyı tekrar ediyorum Kastamonu halkının bütün gazetelerimize abone olmalarını davet ediyorum” dedi.

“İLİMİZDE KALİTELİ BİR GAZETECİLİK ANLAYIŞI OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”
AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, doğruyu de hakikati anlatmaya çalışan basın mensuplarının gününü kutladığını ifade ederek; “Savaş ortamlarının içinde gazetecilik yapmaya çalışanlar, afetin içinde gazetecilik yapmaya çalışanlar, salgın hastalık döneminde gazetecilik yapmaya çalışanlar… Gazeteciler sürekli sahada. Aslında siyasetle gazetecilik birbirine benziyor. Bizlerin de zaman mefhumu yok. Siyaset de bulunduğu alan içerisinde bulunduğu çevreye faydalı işler yapmaya çalışıyor, gazeteciler de bulunduğu çevreye faydalı hizmetler sağlamak amacıyla kalemlerini bu doğrultuda kullanıyorlar. Diğer illeri de bizler zaman zaman gözlemliyoruz. Gazeteciliğin ilimizde daha iyi olduğunu, daha güzel, nitelikli ve kaliteli bir gazetecilik anlayışı olduğunu görüyoruz. Tarafgirlik gütmeden doğruyu ve net haberi verdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Vefat eden gazetecilerimize de Allah rahmet eylesin. Çalışan ve devam eden tüm gazetecilere sağlıklı uzun ömürler diliyoruz” diye konuştu.
“5 BİN ÜYE KAYDI YAPTIK”
Konuşmasının devamında seçim süreci dolayısıyla siyaseten önemli bir sürece girildiğini vurgulayan Ünlü; “Bütün siyasi partiler hazırlıklarını yapıyorlar. AK Parti camiası olarak, tüm kademelerimizle seçim çalışmalarını hummalı bir biçimde sürdürüyoruz. Aralık ayı içerisinde üye kampanyası süreci yürüttük. Teşkilatlarımıza ve destek veren üyelerimize teşekkür ediyorum. Yılbaşı öncesi yaptığımız çalışmalarda yaklaşık 5 bin üye kaydettik. Bu da hem partimize hem de Cumhurbaşkanımıza olan desteği gösteriyor. İnanıyoruz ki 2023 seçimlerinde yine AK Parti kazanacak, yine Cumhurbaşkanımız kazanacak, yine Cumhur İttifakı kazanacak. Bu anlamda çalışmalarımızı hızlandırmaya başladık, Genel Merkezi’mizin talimatları doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. ‘Türkiye’nin 100 yılı’ diye Cumhurbaşkanımız büyük bir hedef koydu. Bu hedef aslında tüm dünyaya bir meydan okuma, Türkiye’nin gelişen büyüyen bir dünya ülkesi olması yolunda büyük adımlarını gösteriyor. Türkiye yüzyılı aslında birçok şeyi ifade ediyor” ifadelerini kullandı.

“3 YIL İÇİNDE DOĞAL GAZI OLMAYAN İLÇEMİZ KALMAYACAK”
İlimizde yapılan çalışmalardan bahseden Ünlü; “İlimizde çok uzun anlatım gerektiren çalışmalar var. Devam eden ve yapacağımız çalışmalarımız var. Milli Eğitim Bakanlığı’mızın yatırımları çerçevesinde depreme dayanıklı olmayan ve ekonomik ömrünü tamamlamış binaların hem ilimizde hem ilçemizde yenilenme süreci devam ediyor. Özellikle sahil kesiminde iklim koşulları gereği yağmurlu havalarda yüksek gerilim hatlarında yaşadığımız sıkıntılar vardı. Bununla ilgili bir kısım çalışmalarımızı geçen yıl yaptık bir kısım çalışmalarımıza da bu yıl devam ettik. Birkaç yıl içerisinde Çatalzeytin’den Cide’ye kadar yüksek gerilim hatlarının yenilenmesi konusu devam edecek. İnşallah onu da tamamlamış olacağız. Kastamonu sahil şeridi Karadeniz’de en uzun sahil şeridine sahip olan il. Sahil şeridimizde doğal gaz aramasıyla ilgili çalışmalar devam edecek. Enerji Bakanı’mız da belirtti, Kastamonu ve Ordu’da çalışmalar devam edecek. İnşallah oradan da güzel bir haber alırız. Doğal gaz dediğimizde sel felaketi yaşamış Bozkurt ilçemizden başlamak üzere; Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide ilçelerimizi doğal gaza kavuşturduk. Buradaki çalışmalar devam ediyor. Biz bunu yaparken bunun fırsata dönüşmesi anlamında da planlama talep ettik. Bu planlamamız tamamen birebir gerçeğe uygun bir biçimde planlanacak şekilde oldu. Bugün vatandaşa söz verip yarın yapamayacağımız şekilde değil, gerçek anlamda o ilçelere ulaşacak tarihleri de baz alarak Kastamonu’nun tüm ilçelerini 3 yıl içerisinde tamamını doğal gaza ulaştırmış olacağız. Doğal gazı olmayan ilçemiz kalmayacak” diye konuştu.

“KURAKLIĞA KARŞI HAZIR BİR İL KONUMUNDA OLMAMIZ LAZIM”
Yaptıkları projelerin çoğunun onayladığını dile getiren Ünlü; “Bu da ilimiz için bir artı oluşturuyor. Özellikle Araç Barajımız su tutmaya başladı. Obrucak dediğimiz bölgede sona yaklaştık. Özellikle çeltik tarımını ilgilendiren Tosya’daki barajları ve bentleri de gündeme aldığımızda ve bittiğinde çeltik tarımının daha artarak devam ettiğini ve daha geniş bir alana yayıldığını da görmüş olacağız. Ocak ayındayız ama kar yok. Suyun çok önem kazandığı ve iklimsel değişikliklerin yoğun yaşandığı dönemler yaşayabiliriz. Kuraklık devreye girdiğinde bizim kuraklığa karşı hazır bir il konumunda olmamız lazım. Gerek barajlarımız ile gerek göletlerimiz ile gerekse de modern sulama sistemlerini hazır hale getirmemiz gerekiyor. Bununla ilgili de sulanabilir tarım arazilerinin çevresinde olan yerlerdeki çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“FİZİK TEDAVİ HASTANEMİZ HIZLI BİR ÇALIŞMAYLA DEVAM EDİYOR”
Sağlık alanındaki yatırımlara da değinen Ünlü; “2022 yılının sağlık anlamındaki en büyük yatırımlarından yaklaşık 700 milyon TL’lik 250 yataklı fizik tedavi hastanemizin temeline başladık. Hızlı bir çalışmayla devam ediyor. İlçelerdeki devlet hastanelerimizi yeniledik. Abana Devlet Hastane’mizi programa almaya çalışıyoruz. Küre ve Bozkurt bitmek üzere. Bir de statü değişikleri yapıyoruz. Kastamonu Eğitim Araştırma Hastane’mizin üzerindeki yükü almak adına statü değişikliği yaptırdığımız hastanelerimiz var. Bunlar Şenpazar, Hanönü, Tosya. Önümüzdeki günlerde en uzak ilçelerimizden biri olan Cide’de gerçekleştirmek istiyoruz ki merkezin yükünü almak için yerinde sağlık hizmetini oradaki vatandaşlara ulaştırmak birinci önceliğimiz. Diş Hekimliği ve Tıp Fakültesi ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.
“TANITIM ANLAMINDA TOPYEKÜN BİR ÇALIŞMA YÜRÜTMEMİZ GEREKİYOR”
Ünlü, turizm anlamında birçok eseri yenilediklerini belirterek; “Şu an köy ve ilçelerde yüzlerce eser var. Doğanyurt’ta da cami onarımı yapıyoruz, Devrekani de yapıyoruz, Küre’yi de planladık. İlçelerdeki tarihi yapılarımızı gün yüzüne çıkarma durumundayız. Özellikle köylerde çıkan yangınlarda, tarihi eser diyeceğimiz binaların yok olması bizi üzüyor. Biz hepsini korumak istiyoruz. Tanıtım anlamında topyekün bir çalışma yürütmemiz gerekiyor. Kastamonu’nun tanıtımıyla ilgili farklı çalışma yürütüyoruz, bunu da ilerleyen süreçlerde paylaşacağız. İstanbul ile Kastamonu’yu daha çok buluşturmamız, iki ilde bulunan Kastamonu gücünü ortak noktada daha etkin bir şekilde oluşturmamız lazım” diye konuştu.
“ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ HAREKETLİ BİR DÖNEM OLACAK”
İnebolu yolunun bu sene hızlı bir şekilde başlayacağını vurgulayan Ünlü; “Tosya yoluyla ilgili de kısım kısım çalışmalarımız devam ediyor. Tosya’daki yolu 52 kilometreye düşüreceğimiz bir projelendirme çalışmamız var. Bu proje tünelli geçidi oluşturuyor. Bunu yaptığımızda 30 dakikada Tosya’da olacağız. Oradaki insanlarımız da Kastamonu ile daha yakın olmak istiyor, bu açıdan da fayda sağlayacak. Önümüzdeki süreç hem siyasi anlamda hem yatırım anlamında hareketli bir dönem olacak” dedi.

“BÜTÜN HASTANELERİN İŞLEVİNİ YERİNE GETİRMESİNİ İSTİYORUZ”
Gazetecilerin sorulanı da yanıtlayan Ünlü, eski Uğurlu Hastanesi’yle ilgili olarak; “AK Parti grubu olarak Belediye Meclis üyelerimiz ile de olumlu destek vereceğimizi ifade ettik. Bunun dışında Uğurlu Hastane’mizin ruhsatıyla ilgili olan tüm kamu kurumları konusundaki sıkıntıları giderme konusunda yanlarında olduk. Önümüzdeki zaman dilimi içerisinde Uğurlu Hastanesi’nin ihalesi hem ruhsat hem de bina ve arsa olarak ihale olacak. Bugüne kadar bu ihaleler sadece bina ve arsa olarak vardı. Bundan sonra hem ruhsatı hem bina ve arsası satılacak. Bu konuda belediye istekli duruyor. Birçok bakanlığımız ile açılması yönünde çaba sarf ettik. Herhangi bir yatırımcının alıp işlemesi konusunda elimizden gelen bir destek olursa da her zaman yanındayız. Siyasi parti olarak bütün hastanelerin işlevini yerine getirmesini istiyoruz. Çünkü hepsi Kastamonu insanına hizmet ediyor. Sağlık alanındaki en küçük ilçelerimizdeki sağlık tesislerini yenileyip güçlendirme çalışmalarımız varken buradaki bu sağlık anlamında yapılacak çalışmaların neden karşısında olalım, bu düşünülemez” diye konuştu.
“CAT II YAPILDIĞINDA UÇAK SEFERLERİ İPTALİNİ YÜZDE 50’DEN FAZLA ENGELLEYEBİLİRİZ”
Ünlü, CAT II ihalesini gerçekleştirip yer teslimi yaptıklarının bilgisini vererek; “Hem CAT II yapılması hem de apron genişlemesi olarak sıkıntımız yok. Bu süreçte ara bir boşluk vermek istemiyoruz. Pistin üzerinde yapacağımız işlemler var. Bunları yaparken havalimanın kapanmasını istemiyoruz, işlemlerine devam etsin diyoruz. Saatler ile ilgili de özellikle Sabiha Gökçen ile talebimiz var, doluluk oranlarımız düşük seyrediyor. Daha çok kullanmamız gerekiyor. Devletimiz havalimanının çalışmasıyla ilgili milyonlarca para harcıyor. Burayla ilgili çok konuşuluyorlar ama bakıyoruz ki kullanmayanlar daha çok konuşuyor. Şu anda doluluk oranlarımız çok düşük ve üzüyor bizi. Diğer ulaşım araçlarına göre de bilet fiyatları makul. CAT II yapıldığında iptallerin tamamını sıfırlayamayız ama yüzde 50’den fazlasını engelleyebiliriz” dedi.
“ESAS HEDEFİMİZ ARAÇ- İHSANGAZİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ”
İlimiz merkezindeki organize sanayi bölgesinin genişletilmesiyle ilgili büyük bir genişleme sağladıklarını aktaran Ünlü; “Yakın zamanda yine Sanayi Bakanı’mızın yanına gidiyoruz. Kamulaştırma bedellerinin birçoğunun paralarını Bakanlığı’mızdan aldık, az bir kısım kaldı onu da alacağız. Mevcut organize sanayi bölgemizin karşı tarafına doğru genişletiyoruz. Tosya OSB’mizi bin dönüme yakın genişletme orada kamulaştırma ve diğer çalışmalarımız devam ediyor. Seydiler’de de yerimiz doldu. Seydiler’in de hızlı bir şekilde genişletilmesiyle ilgili çalışmaların başlanması gerekiyor. Esas hedefimiz Araç- İhsangazi organize sanayi bölgesi. Orası 5’inci bölge. Merkez, Tosya, Taşköprü, Seydiler 4’üncü bölge. Gelişmişlik düzeyine göre 4 ve 5 olanlar var. Organizeyi o bölge yaptığımızda 6’ncı bölge imkanlarından faydalanacak. Dolayısıyla oraya büyük bir yatırımcı talebi bekliyoruz” diye konuştu.
“BİRÇOK BARAJ VE GÖLET ÇALIŞMALARIMIZ VAR”
Kırık Barajı ile ilgili olarak Ünlü; “Kırık Barajı’nın olduğu yerdeki yolu önümüzdeki sene hızlı bir şekilde bitirmek istiyoruz. Hem baraj olarak hem içme suyu hem de sulama anlamında kullanacağımız bir proje. Sadece Kırık Barajı’yla da bitmiyor, birçok baraj ve gölet çalışmalarımız var” dedi.

“ILGAZ EN ZOR TURİZM SEZONLARINDAN BİRİNİ YAŞIYOR”
Son olarak Ilgaz Dağı’ndaki tesisler ilgili olarak Yurdun Tepe Kayak Merkezi’nin ihalesinin İl Özel İdaresi’nce gerçekleştiğini belirten Ünlü; “Orayı yüklenici bir turizm firması aldı. Burayı çalıştırıyor. Buranın yan tarafında otel yapacak bir alan var. Amacımız ilerleyen zamanda turizme dönük otelin yapılması. Üzüntümüz orada ismini bildiğiniz tesisler, şirketin zora girmesiyle beraber ara vermesi durumunda kaldı. Kayak tesisi anlamında bir sıkıntımız yok ama yatak kapasitesi anlamında eksikliğimiz var. Özel sektörün eli de bu tür yerlerde olması gerekiyor. Oraya ikinci kayak tesisini kazandırmıştık, bu yıl maalesef kar olmadığından Ilgaz en zor turizm sezonlarından birini yaşıyor” şeklinde konuştu. E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.