9’uncu Tarih ve Kültür Gecesi gerçekleştirildi « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GÜNDEM">
SON DAKİKA

9’uncu Tarih ve Kültür Gecesi gerçekleştirildi

Bu haber 12 Aralık 2022 - 12:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı (TÜRKAV) Şube 9’uncu Tarih ve Kültür Gecesi’ni gerçekleştirdi.

Programa Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, MHP İl Başkanı Emin Çınar, Ülkü Ocakları İl Başkanı Fatih Yiğit, Kamu-Sen Başkanı Nedim Afacan ve Kamu-Sen’e bağlı sendika başkanları, Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Çifçi, Kutlu Bilgi Derneği Başkanı Ahmet Emiralioğlu, Kastamonu Üniversitesi’nden öğretim üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda açılış konuşmasını yapan TÜRKAV Şube Başkanı Kamil Çonkor; “Bilindiği üzere 90’lı yıllar, soğuk savaşın sona erdiği ve Türk tarihi açısından ata yurttaki milyonlarca Türk evladının kanlarıyla yoğurduğu topraklarında makûs talihlerini yendikleri, iki buçuk asırdır gönüllerinde söndürmedikleri özgürlük ateşini yeniden yaktıkları bir tarih olarak belleklere kazındı. Sovyetler Birliği’nin dağılması ve yeni devletlerin ortaya çıkması, şüphesiz sadece Türk tarihi açısından değil dünya tarihi açısından da önemli bir olaydı. Yaşanan bu olayın diğer önemli tarafı ise Rahmetli Başbuğumuzun 1944 yılında müthiş bir öngörüyle işaret ettiği gelişmeler olmasıydı. Başta biz ülkücüler olmak üzere Türkiye’deki ve dünyadaki soydaşlarımız tarifi imkânsız bir heyecan yaşadı. Çünkü Tarih Türkeş’i haklı çıkarmıştı. Ufuk ötesini gören Merhum Türkeş Bey’in tespitleri bununla da sınırlı değildi. Türk Milliyetçiliğinin fikir babası Ziya Gökalp’in; ‘Vatan ne Türkiye’dir Türklere, ne Türkistan Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan’ diyerek gösterdiği nihai hedefi de, peşinen işaret ediyordu. Üstelik hazırlıklı olmak gerektiğinin de ısrarla altını çiziyordu” dedi.

“İKİ YIL ARA VERDİĞİMİZ PROGRAMIMIZA DEVAM EDİYORUZ”

Gerçekleştirdikleri programlara değinen Çonkor; “Yaşanan gelişmeler neticesinde 90’lı yıllarda Türkiye’de siyasi söylemler değişmeye başladı. İktidarı elinde bulunduran siyasiler başta olmak üzere neredeyse tüm yetkililer Türk Dünyası kavramını kullanıyor, mümkün olduğu kadar bu uğurda devlet siyaseti geliştirmeye çalışıyorlardı. Çünkü soydaşlarımız siyasi özgürlüklerine kavuşmuş olsalar da ekonomik ve kültürel anlamda hala özgür sayılmıyordu. Emperyalist güçler doğrudan ya da dolaylı olarak baskılarını devam ettiriyordu. Dolayısıyla dünyanın her yerindeki Türkler bir şekilde ya zulüm ve işkenceye maruz kalıyor, ya da örtülü veya açıktan baskı altında tutulmaya çalışılıyordu. Gelişmeleri, güçlenmeleri ve birleşmeleri engelleniyordu. Kastamonu TÜRKAV olarak 2012 yılında Türk Dünyası’nın güncel sorunlarına dikkat çekmek ve Kastamonu halkını aydınlatmak amacıyla, alanında uzman kıymetli akademisyenlerimizi konuk ettiğimiz Tarih ve Kültür Gecesi program serilerine başlayarak faaliyet alanımızı genişlettik. 2012 yılından 2019 yılına kadar sırasıyla; Ateş Çemberindeki Türk Dünyası, Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri, Ülküde Birlik Ülkede Dirlik, Türk-İslam Medeniyetinin Yeniden İnşasında Maturidilik, 5. Musul: Bin Yıllık Türk Yurdu, Kimler Tuzak Kurdu, İşid Sonrası Orta Doğu ve Türkiye, Türk Devlet Geleneği, Güney Türklüğü ve Orta Doğudaki Gelişmeler konularını işledik. Kovid-9 salgını sebebiyle iki yıl ara verdiğimiz programımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Konu başlığımız ise kavramsal popülerlik kazanmış ve bu gün artık gerçek manasına kavuşmak üzere olan Türk Dünyasının 2023 Vizyonu’dur. Zira aradan geçen zaman Türkiye Cumhuriyeti Devletini bölgesinde ve dünyada hatırı sayılır bir konuma getirmiştir. Türkiye artık dizayn edilen değil dizayn eden, istikrarlı, güçlü ve büyük bir ülke haline gelmiştir. Nitekim 2023’e doğru giderken her geçen gün büyüyen ve iddiası artan Türkiye, sadece çevresindeki gündemle değil, ana vatan Orta Asya’dan, yavru vatan Kıbrıs’a, mavi vatandan gönderinde ay yıldızın dalgalandığı Turan’a kadar dünyanın hemen her köşesinde yaşanan gelişmelerin belirleyicisi konumuna gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“YÜCE TÜRK MİLLETİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM”

Kamil Çonkor son olarak; “Ülkemizin milli güvenliği ve lider ülke Türkiye idealine ulaşması için önüne çıkan engelleri aşarak yurt içinde ve sınır ötesinde sürdürülen pençe operasyonlarında mücadele eden kahraman Mehmetçiğimize Rabbimden güç kuvvet; bu uğurda gözlerini kırpmadan şehadet şerbetini içen vatan evlatlarımıza, er kişilere Cenab-ı Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize sağlık ve afiyet, Yüce Türk Milletine baş sağlığı diliyorum. Tarihte daha önce eşine rastlanmayan İlk Türk Kadın Mitingi’ni Kastamonu’da yaparak Müslüman Türk Kadınının sesini dünya kamuoyunda duyurmuştur. İşte bu mübarek, muhterem ve asil Kastamonulu kadınlarımızı, analarımızı ve bacılarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyor, hürmet ve saygıyla ellerinden öpüyorum. Ruhları şâd olsun” şeklinde konuştu.

“TÜRK DÜNYASININ ORTAK ALFABE VE YAZI DİLİNİ KULLANMASI GEREKİR”

Programın konferans bölümünde Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuba Tombuloğlu; “Türk Dünyasına Orta Asya yerine Türkistan denilmelidir. Türkistan toprakları Rusya’nın eliyle bölünüp parçalanmıştır. Türk Dünyası 3 başlıkta alınabilir; Balkanlar, Rusya’dan bağımsızlık kazanan ülkeler, Çin işgalindeki Doğu Türkistan. Rusya ve İngiltere yeraltı kaynaklarını bölüşmek için Türkistan coğrafyasına yaklaştı. Türkiye ise 30 yıl boyunca milli ve dini bağları sebebiyle kollarını açmış Türk Dünyasını bekledi. Ahmet Yesevi ve Manas Üniversitelerinin faaliyetleri sebebiyle Türkiye ile Kazakistan ve Kırgızistan ilişkileri diğer Türk Cumhuriyetlerine göre daha çok gelişmiştir. Özbekistan’da 1.5 yıl kaldım, Türküm diyeni duymadım. Biz Turan hayali kuruyoruz ama onların böyle bir hayali yok. Türk’ü ve Türkiye’yi dizilerden öğrendikleri kadar biliyorlar. Eğitim ve kültür alanında daha çok gayrete ihtiyaç var. Bugün Karabağ’ın işgalden kurtuluşu ve Türk Devletleri Teşkilatının faaliyetleri sonucunda bir millet 2 devletten değil bir millet 7 devletten bahsediyoruz. Türk Devletleri Teşkilatının 2040 Türk Dünyası Vizyon Belgesini ortaya koyması ve Türkmenistan dışındaki 7 ülkenin buna imza koyması çok önemlidir. Çinin başlattığı modern İpek yolu projesi kazan-kazan anlayışıyla Türk Cumhuriyetlerinin ekonomik olarak güçlenmesini ve bağımsız olarak yaşamalarını sağlayacaktır. Türk Dünyasının çözüm bekleyen sorunları; ortak alfabe ve dil meselesi, Türk dünyasının ortak alfabe ve yazı dilini kullanması gerekir” dedi.

Özellikle ortak alfabe kullanımının Türk Dünyasındaki birçok sorunun çözümünde etkili olacağını ifade eden Tombuloğlu, ortak tarih oluşturulmasının kardeşliği pekiştireceğini ifade etti. Tombuloğlu son olarak; Türk Devletleri Teşkilatının ilerde daha güçlü ve etkili hale geleceğini, Zengezur koridorunun açılmasının Türkiye ve Türkistan arasında kara ulaşımını hızlandıracağını ve Turana giden yoldaki engellerin zamanla ortadan kalkmasıyla dünyada söz sahibi bir Türk Dünyası göreceklerini ifade etti.

Program plaket takdimi ile sona erdi.

Y.A.D.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.