Yaz stajı ücreti yükseltildi « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GENEL">
SON DAKİKA

Yaz stajı ücreti yükseltildi

Bu haber 20 Ekim 2022 - 7:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusal staj programına başvuruların başladığını belirterek gençlere müjde verdi.  

İnsan Kaynakları Ofisi’nin oluşturulmasının amacına yönelik konuşan Erdoğan, “Bu yapının öncülüğünde hem kamunun hem de genel olarak ülkenin insan kaynağı projeksiyonu ve yönlendirmesini yamaktır. BM kalkınma hedefleriyle de uyumlu yürüttüğümüz çalışmalarda, fırsat eşitliği, şeffaflık, yenilikçilik, liyakat gibi değerleri esas alan bir insan kaynağı kültür oluşturmanın düşüncesindeyiz. Bu amaçla geliştirilip uygulamaya konulan sistemlerin tamamı yerli ve milli olarak hazırlanmıştır. Atılan her adımla gençlerimizin ve çalışanlarımızın umutlarını gücendirecek, beceri ve yetkinliklerini artıracak, devletimizi ve özel sektörümüzü başarıdan başarıya taşıyacak bir yetenek yönetim modelinin inşasını hedefliyoruz. Özellikle hemen yanı başımızdaki millet kütüphanesi şu anda dünyada müstesna olan kütüphanelerden birisidir. 24 saat 7’den 70’e tüm insanımıza hizmet veren bu kütüphanemizde her türlü imkanı hazırladık. Ülkemizdeki üniversite sayısını 81 ilimizin tamamına yayarak artırarak bize yöneltilen eleştiriler vardı. Şimdi kimsenin söyleyecek sözü kalmadı. 76’dan 208’e çıktık. 208 üniversitemiz var. Bütün bu üniversitelerle birlikte oralarda anaokulundan ilk orta öğretime kadar hepsini de güçlendirerek ayrı bir statüyü yerleştirmiş olduk” diye konuştu.

“STAJYER İNSAN KAYNAĞI ARZIYLA TALEBİNİ BULUŞTURMA İMKANI ELDE ETTİK”

Yükseköğretimdeki fırsat eşitliğine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üniversitelerimizi belli gelir seviyesindeki insanların eriştiği bir alan olmaktan çıkardık. Bugün artık ortaöğretimden mezun olacak her öğrencimize yetecek üniversite kontenjanına sahibiz. Şimdi tüm dikkatimizi ve kaynaklarımızı eğitimin kalitesinin yükseltilmesine, üniversitelerden mezun olan gençlerimizin istihdam alanlarının çoğaltılmasına veriyoruz. Tüm üniversitelerde faaliyete geçen kariyer merkezleri gençlerimizle reel sektör arasında bir köprü vazifesi görüyor. Reel sektörün talebi ile gençlerimizin kariyer hayallerini buluşturmaya yönelik yetenek kapısını hizmete aldık. Mezun ile 8 bini aşkın işveren ve kariyer danışmanı yetenek kapısı üzerinden ücretsiz bir şekilde bir araya gelebilmektedir. Öğrencilerimizin yaşadıkları bir diğer önemli sorunu ulusal staj programı ile adil bir şekilde çözüme kavuşturuldu. Böylece herhangi bir aracıya ve onun getirdiği şüpheye mahal bırakmadan stajyer insan kaynağı arzıyla talebini buluşturma imkanı elde ettik. Bu sistemde herkesin referansı kendi kabiliyeti, birikimi ve vizyonudur. Son 2 yılda 160 bini aşkın gencimiz ücreti ve sigortası devlet tarafından karşılanan bu program sayesinde kamu kurumlarında staj yapma imkanı bulmuştur. Programın OECD tarafından örnek gösterilmesi doğru istikamette gidildiğinin işaretidir. 23 ayrı yerde 400 bini aşkın kayıtlı gencimizi 5 binden fazla işverenle bir araya getiren bölgesel kariyer fuarları da bir diğer önemli çalışmadır” açıklamasını yaptı.

“KAMU ÇALIŞANLARININ ÜZERİNDE DURDUĞUMUZ BİR HUSUSTUR”

Açıklamalarına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Ülkemizin en gözde, en itibarlı kurumlarının insan kaynağı yapısını bilenler bir bardak suda kopartılmaya çalışılan fırtınaların ne kadar anlamsız olduğunu zaten görmektedir. Gençlerimizden bu tür hezeyanlara asla itibar etmeden kendilerine sunduğumuz fırsatları en güzel şekilde değerlendirerek tüm enerji ve yeteneklerini aydınlık geleceklerinin inşası için kullanmalarını istiyorum. Kamunun personel alımları konusunda e-devlete entegre yenilikçi bir sistem olan kariyer kapısı platformunu geçtiğimiz yıl hizmete sunmuştuk. Platforma bugüne kadar 100’ü aşkın kamu kurumu entegre olmuş, 3 milyon başvuru yapılmış açılan pozisyonlarla ilgili işlemler başarıyla yürütülmüştür. Ayrıca, kamudaki görevde yükselme ve terfi işlemleri de kariyer kapısı üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Kamu çalışanlarının gelişimi de üzerinde önemli durduğumuz bir diğer husustur. Merkez taşra ve yurt dışı teşkilatlarındaki kamu görevlilerinin zaman kavramı olmadan dijital platformlar üzerinden eğitim almasını sağlayacak bir sistemi hayata geçirdik. Uzaktan eğitim kapısı dediğimiz bu hizmetten binin üzerinde kurumumuza ve 659 yerel yönetimimize bağlı 3, 8 milyonu aşkın kamu personelimiz istifade etmiştir. Bünyesinde 30 bini aşkın eğitim materyalin yer aldığı bu platformdan kamu çalışanlarının yarısının hizmet alabilmesini sağladık. Yaptığımız eğitim ihtiyaç analizinden çıkan sonuçlar ışığında sistemi üst seviyeye yükseltme hazırlıklarını şu anda yapıyoruz. Uzaktan eğitim kapısı başta olmak üzere faaliyete geçirdiğimiz platformların 2 yıldaki ziyaretçi adeti 400 milyonu geçmiştir. Bu nereden nereye geldiğimizi göstermesi bakımından çok çok önemli. Bu hizmetlerin ülkemize sağladığı kama değer 20 milyar lira, karbon emisyonu salınımına faydası yılda 136 bin ton olarak hesaplanmaktadır. Bu anlattıklarımız, geçmişte yaptıkları sınavların kağıtlarını koydukları çuvalların ağzını açmadan kamuya personel yerleştiren halen yüzdelik oranlarla ittifak ortaklarına personel taksimatı yapan zihniyetin aklının alamayacağı devrimlerdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; önümüzdeki yıl ulusal staj programındaki öğrenci sayısının 150 bine çıkarılacağını söyledi.

“YAZ STAJI İÇİN ÖDEDİĞİMİZ ÜCRETİ YÜKSELTİYORUZ”

Erdoğan gençlerle ilgili bir müjdeyi de paylaşarak; “Ulusal staj programının 2023 yılı başvurularını açtık. Yaz stajı için ödediğimiz asgari ücretin yüzde 30’una tekabül eden rakamı 2023’ten itibaren asgari ücret seviyesine yükseltiyoruz. İlave olarak staj sonrası öğrencilerimizin yarı zamanlı çalışmalarına devam edebilmelerini temin amacıyla geliştirdiğimiz yetenek temin modelini yaygınlaştırıyoruz. Hem kamu hem özel sektör tarafının uzun zamandır beklediğini bildiğimiz Türkiye’nin insan kaynakları envanterinin hazırlıklarını tamamladık. Bir sonraki adım olarak kamu ve özel sektörün gelecekteki ihtiyaç duyacağı beceri ve yetkinlikteki insan kaynağının belirlenmesi amacıyla 2023- 2027 stratejik insan kaynağı planlamasının çalışmalarına başladık. Amacımız, Türkiye’nin 2053’e kadar ihtiyaç duyacağı insan kaynağını yetiştirmesini sağlayacak kapsamlı bir planlamayı tüm tarafların katılımıyla gerçekleştirmektir” dedi. (iha)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.