İlk ilan sevki 1 Nisan 2023’te « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GENEL">
SON DAKİKA

İlk ilan sevki 1 Nisan 2023’te

Bu haber 07 Kasım 2022 - 7:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, 1 Nisan 2023’te gazetelerin internet haber sitelerine ilan sevkinin başlamasının planladığını, bu nedenle ilk beş aylık süreci hayati önemde gördüklerini ifade etti.

Erkılınç, “Bu yasa değişikliği gazeteler kadar Kurumumuz için de hayati öneme sahipti. Bu nedenle ‘kaderimiz bir, geleceğimiz bir’ dedik. ‘Ancak birlikte olursak başarabiliriz, çünkü birlikte çok güçlüyüz’ diye haykırdık. Bu net ifadenin arkasında hızlıca yüzleşmemiz gereken bir gerçek yatıyordu. Dünya değişiyor, iş modelleri gelişiyor, artık başka bir çağa geçiş yapılıyor. Yerinde sayan, kendini yenilemeyen, işine doğru yatırım yapmayanlar maalesef işlevini kaybediyor. Biz sadece bu gerçeği vurguladık. Yoksa birilerinin iddia ettiği gibi sahada kimseyi tehdit etmedik” dedi.

“YERELDE DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Yeni dönemin başladığını ve artık daha güçlü bir Basın İlan Kurumu’nun bulunduğunu kaydeden Erkılınç, bundan böyle görev ve yetkilerinin güncellenmesiyle kendini yenileme fırsatı bulan, kurumsal ve teknolojik altyapısını geliştiren, organizasyon kabiliyeti kuvvetli, stratejik adımlar atan bir Basın İlan Kurumu’nun görüleceğini söyledi. Sürece kılavuzluk edecek mevzuat çalışmalarının gece gündüz sürdüğünü ve köşe taşlarının bir bir döşendiğini anlatan Erkılınç, 1 Nisan 2023’te gazetelerin internet haber sitelerine ilan sevkinin başlamasının planladığını, bu nedenle ilk beş aylık süreci hayati önemde gördüklerini ifade etti. Sahadan gelecek bilgilerin büyük önem taşıdığını ve gazeteler ile internet haber sitelerinin görüşlerinin alınmasına yeniden başlanacağını kaydeden Erkılınç, bu süreçte müdürlerden işbirliklerinin geliştirilmesi ve yeni ekonomik alanların açılması noktasında gayret beklendiğini vurguladı. Basının gelirlerinin artırılması için büyük gayret gösterildiğine değinen Erkılınç; “Sadece icra ilanlarındaki keyfiyetin ortadan kaldırılması dahi büyük bir başarıdır. Yeni gelir kalemlerinin oluşturulması için özel çaba sarf ediyoruz. Kendi insan kaynağımız dışında, 33 bin kişinin istihdamına doğrudan katkı sağlayan bir kurum olarak yerelde demokrasiyi güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Başarılı olmamızın önünde hiç bir engel yok. Birlikte hareket edeceğiz, stratejik davranacağız, akılcı oynayacağız. İşimizi dosdoğru yapacağız. Sayfa görüntülemeleri 4 saniye ortalamasına yaklaşıyor. Acil bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç var. Gazeteler ve internet haber siteleri özel içeriklerle, kendi fotoğrafları, kendi videoları, kendi özel haberleri ile ayakta kalabileceklerini, dijital pazarlama yapmadan kitlelere ulaşamayacaklarını, bundan başka bir çıkar yol olmadığını bilmeliler. Özellikle şube müdürlerimden illerine döndüklerinde kuracakları temaslarda bu gerçeği dile getirmelerini rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

“İmajımızı her geçen gün güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz”

Kurumsal imaja saldırı sayılabilecek girişimlere karşı dikkatli olunması çağrısı yapan Erkılınç; “Basın İlan Kurumu siyasi bir kurum değildir. Görev ve yetkileri yasalarla belirlenmiştir. Yasa değişikliği sürecinde bizi siyasi zemine çekerek sopalamak için çok çaba sarf edildi. Bu beyhude çabaları üzüntüyle izledik. Sansürcü diyenlere mevzuat dedik, baskıcı diyenlere yönetmelik dedik. Hukuk dairesi içerisinde kalmaya gayret ettik. Aracı bir kurum olduğumuzu her defasında dile getirdik. Kurumsal imajımızı her geçen gün güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Kurumunuzu savunmaktan korkmayın, üzerimize yapıştırılmak istenen etiketleri reddettik, reddediyoruz, reddedin. Hakkımızda kara propaganda yürütenlere Basın İlan Kurumu olmasa, bu gazetelerin nasıl ayakta kalabileceğini sormaktan çekinmeyin. Basın İlan Kurumu ne iş yapıyor, görevi nedir? Bundan bile bihaberler. Kurumumuzun aracılık vazifesinin gazetecilik mesleğinden çok farklı bir yerde durduğunun dahi farkında değiller. Askeri darbe sonrasının ürünü; 50 yıla yakın asker kökenli genel müdürlerin yönettiği bir Kuruma daha önceden tek kelime etmeyen, edemeyenlerin bugün ağızları köpürürcesine bizlere saldırması, bizler için sadece gurur kaynağı olur. Biz onların asıl dertlerinin ne olduğunun çok net farkındayız. Lakin değerli kamuoyu ile de yeri gelmişken bazı bilgileri paylaşmak isterim. Kurumumuz sistemine kayıtlı ve aktif meslek faaliyeti yürüten bine yakın gazetemizde görev yapan genel yayın yönetmenlerinden sadece 11’i iletişim fakültesi mezunu. Bin 300 civarındaki yazı işleri müdüründen ise sadece 219’u iletişim fakültesi mezunudur. 700 yazı işleri müdürünün eğitimi de lise ve daha altıdır. Üniversitelerin tek başına meslek okulları olmadığı gerçeğini hala idrak edemiyor olmamız ne acı. Şimdi bu diplomalı cahillere neyi izah edeceksin. Dediğim gibi dertleri farklı ve onlardan liyakat dersi de alacak değiliz” dedi.  (Haber Servisi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.