AZMETTİN DE OLMADI MI? « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

GENEL">
SON DAKİKA

AZMETTİN DE OLMADI MI?

Bu haber 03 Haziran 2022 - 19:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hayat; insanoğlu için doğumdan son nefese kadar mücadele ile geçirdiği bir serüven. Bu serüvende herkes; kendi hayatının başrolünde. Bu rolünü gerçekleştirirken de bıkmadan, usanmadan, pes etmeden, sabırla ve azimle devam etmek zorunda. Zira kendisine emanet edilen  “sınırlı” bir zaman var. O zamanda da yola revan olmak ve yolda devamlı olarak ilerlemek zorunda insan. İşte bunun için de azim ve sebat etmek gerekir. Nedir bu azim veya azmetmek? Sözlüklere baktığımızda azim; “ısrarla istemek, kastetmek, kesin karar vermek; kesin karar, irade, sabır” gibi anlamlara gelmektedir. Dolayısıyla  azimde ısrar vardır, azimde istemek vardır, azimde çaba vardır, gayret vardır, azimde kesin karar vardır. Aslında bütün kelimelerde ifade etmeye çalıştığım şey; çalışarak, vazgeçmeden ve boş durmadan elinden gelenin en iyisini yap felsefesi mevcuttur. Hayata anlam katan da bu değil midir zaten? İnsana düşen de yaşadığı hayatı sabırla, metanetle ve en önemlisi istekle yaşamak değil de nedir ki?

İnsan şunu asla unutmamalıdır: “İnsan için ancak çalıştığı vardır.” Bu ilahî emir; insanın hayata dair motivasyonunu sağlama noktasında zirvedir. İnsana dönüş yapacak olan; “kendi çalıştığı” yani başka bir ifade ile “gayreti, azmi” yani emeğidir. Ve insan, farklı farklı donanımlarla dünyaya geldiğine göre her insanın çalışacağı bir meşru alan muhakkak mevcuttur. Tam da burada insan, bu alanı yani kabiliyetini bulup o yönde yola girmek zorundadır. Çalışmanın neticesini hemen beklemek de yanlış bir anlayıştır. Cenab-ı Allah insanın çalışmasını “ileride görecektir buyururken insanın azimle mücadelesine devam etmesini bildirmektedir. Necm Suresi’nde Allah (cc); “Sonra çalışmasının karşılığı kendisine tastamam verilecektir.buyururken mükafata dikkat çekmektedir. Şimdi başa dönecek olursak azimle ve sabırla çalışıldığında emeğin zayi olmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız.

İnsan, aceleci karakterde yaratıldığı için bazen sebat etmeyip hemen olsun bitsin duygusuyla yaşayabilmekte. Hayat; yavaş yavaş akıp geçiyor, günler ayları, aylar yılları takip ettiğine göre insan da hayatını adım ata ata yaşamakla yükümlüdür. Bu, hayatın her aşaması için geçerli bir kuraldır. İnsanın olgunlaşması için de böyle bir süreç yaşaması gerekir. Hz. Peygamber (sav) mümini şöyle tanımlar: “Mümin taze ekin gibidir. Olgunlaşıncaya kadar rüzgar onu eğip büker; bazen yere yatırır, bazen de doğrultur (ama o kırılmaz) …” Bu hakikat doğrultusunda müminler yılmadan yıkılmadan tecrübe ede ede hayatı yaşamak ve azmedip yeniden başlamakla sorumludur. İnsan, şikayet makamında olmayı şükür makamında olmaya tercih ettiği dönemlerde de hayatın anlamsızlığını yaşar. Bu dönemlerde ise hayat maalesef insana ağır gelir. Böyle dönemlerde insanoğlunun bu düsturu hatırlaması elzemdir. Altı çizilesi notlar vardır ya, işte bu tam da böylesi bir tanımdır.

İnsanın yaşam serüveninde dini hayatında da bu yöntemi gözetmesi gerekmektedir. Rabbine olan kulluğunda “az da olsa devamlı” surette yaşaması ve kararlılıkla devam etmesi emredilir. “Allah’a kulluk et ve O’na kullukta kararlı ol.ayet-i kerimesi de bize kararlılıkta yani sebat etme konusunda dikkatleri çekmektedir. “Sana ölüm gelince kadar kulluğa devam et.İşte hayatın anlamı da bu ayette gözler önüne serilmektedir. Zira insan; emaneti sahibine iade edinceye kadar yani hayatı son buluncaya kadar yaşamak ve yaşarken de kulluğunun gereğini yerine getirmekle mükelleftir. Herkes gücü ölçüsünde sorumludur. Bu sebeple herkesin önce kendini sonra gücünü bilmesi gerekir. Bu ise kişinin kendisini bilmesiyle alakalıdır.

Başa dönecek olursak karar vermek ve karar verdikten sonra o işi yapmak için azimle çabalamak. Çabalamadan istediğini elde edemeyeceğini bilmeli insan. Herhangi bir okulu kazanmak mı istiyor, ders çalışacak. İstediği bir iş mi var, çaba gösterecek, yani yaşadığı hayattab her ne istiyorsa onun için azmedecek insan. Kur’an-ı Kerim bize hayat düsturu niteliğinde bilgiler vermektedir Onlardan biri de Al-i İmran suresindeki şu ayettir ve bu ayetle neye, nasıl azmetmesi gerektiğinin formülünü de öğrenmiş olmaktayız. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et, (ona dayanıp güven). Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.”

Allah’a güvenmek… İnsan, bazen cahilce laf edip “işimiz Allah’a kaldıysa” gibi kendinden habersiz cümleler kullanabiliyor bilinçli bilinçsiz. Evet ey okuyucu! Allah’a güvendiğin takdirde Allah’ın senin isteyip de sahip olamadığın şeyler için “ol” demesinin yeterli olduğunu bildiğinde tükendiğin anda yeniden hayata başlayacağını unutmamalısın. Ama sen üzerine düşeni yapmazsan o takdirde de azmetmediğin için bir şeyleri elde edemeyeceğini bilmen gerektiğini de hatırlamak zorundasın.

Belki de insanın savrulmuş yaşamasının sebebi de nereden başlayıp, nasıl yaşayacağını bilmemesiyle alakalıdır. Bir yol gösteren olmaması, hayata önce gelenlerin sonra gelenlere hayat tecrübelerini sunmaması veya yeni neslin önceki nesle müracaat etmemesiyle alakalı bir bilmemezlik de olabilir. Bugün yazımı bu anlamda yol gösterici nitelikte olan bir kitapla bitirmek istiyorum. Yenal BİLGİCİ’nin Prof. Dr. İlber ORTAYLI ile yapmış olduğu söyleşiden oluşan ve Sayın İlber ORTAYLI Hocamızın hayat tecrübesini ve bilgisini aktardığı, yola revan olmak isteyenlere yol gösterici nitelikteki bir başucu kitabı niteliğindedir. Kronik Yayınlarından çıkan kitabın ismi: İnsan Geleceğini Nasıl Kurar (Kendini İnşa Etmenin Yolları). Kitap; söyleşi şeklinde kaleme alınmış olup gençlere ve neyi-nasıl yapsam diye kendine soru soranlara rehberlik edecek bir kitap. Kendi geleceğini başka bir ifade ile kendi hayatını kurmayı, idame ettirmeyi isteyenlere kaynaklık edecek sürükleyici bir kitap. Kitapta altı çizilerek okunacak onlarca satır var. Merak edenlere duyurulur. Okullar tatile girmeye hazırlanırken özellikle gençlere karne hediyesi; kitap severlere, hayatına yön vermek isteyenlere ve kişisel gelişimine katkı sağlamak isteyenlere bir yaz hediyesi neden olmasın? Şimdiden iyi okumalar…

Başvaiz Dr. Halime Korkmazhalimekorkmaz@kastamonusozcugazetesi.net
BİYOGRAFİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.