TRADEF KAPILARINI ZİYARETE AÇTI VALİ AVNİ ÇAKIR; “İlimiz güçlü yatırım imkanları sunmaktadır” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

EKONOMİ">
SON DAKİKA

TRADEF KAPILARINI ZİYARETE AÇTI VALİ AVNİ ÇAKIR; “İlimiz güçlü yatırım imkanları sunmaktadır”

Bu haber 23 Eylül 2022 - 8:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kastamonu Kuzeykent Fuar Alanı’nda düzenlenen Türkiye Ortadoğu Ticaret Fuarı (TRADEF), dün düzenlenen açılış töreniyle kapılarını ziyarete açtı.

Fuarın açılışına Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Vali Avni Çakır, AK Parti Milletvekili Çelik, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İstamonu Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karadeniz; “Kastamonu her yönüyle bir yaşam biçimi olan, renkli ve bereketli bir kent. 12 bin yıl öncesi Araç Kahin Tepesi kenti, 2 bin yıl öncesine ait Taşköprü Pompeipolis Kenti bir ticaret merkezi aynı zamanda. Türkiye’nin en büyük ticaret odası olan İstanbul Ticaret Odası’nın kuruluşu 1888 iken, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluşu ise 1837. Biz ticaretin kalbi derken, masal anlatmıyorduk, gerçekleri haykırıyorduk. 5 bin metrekare alanda 18’i kamu kurumu, 91’i özel sektör kuruluşu 113 kuruluş TRADEF’e renk verdi. 2018 yılında İstamonu Fuarcılık olarak TRADEF’in daha büyüğüne imza attık. TRADEF’teki etkiyi göremedik. Türkiye’nin en büyük bölgesel fuarı BAKAF’ı ülkemize armağan ettik ama seçimlere denk geldiğinden seçimin gölgesinde kaldı. Genel fuarlarının sayısının arttırılmasını rica ediyor. TRADEF bir dünya markası olmaya aday. İstanbul’un EMITT’ı, İzmir’in TRAVEL’i, Kastamonu’nun ve Batı Karadeniz’inde TRADEF’i var” ifadelerini kullandı.

“KASTAMONU BİN YILLIK TÜRK YURDU”

Kastamonu’nun önemine vurgu yapan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, “Kastamonu sadece Kastamonu değildir. Kastamonu bin yıllık Türk Yurdu. Önceden de ticaret yolunda olan bir ilimizdi. Kastamonu hem Çobanoğullarına, hem Candaroğullarına ev sahipliği yapmış, hem Selçuklu’ya uç beyliği yapmış, hem de Osmanlı’nın koca Sancak Beyliği. Kastamonu Milli Mücadele’nin fitilini ateşleyen illerden biri olması hasebiyle Türkiye’nin mayasıdır. Evliyalar Şehri, Şehitler Diyarı, Huzurun Başkenti. Kastamonu’ya baktığınızda Anadolu’yu görüyorsunuz. Birliği, beraberliği görüyorsunuz. Devlete, millete, vatana, coğrafyaya, ezana bağlı insanlar topluluğunu görüyorsunuz. Bu insanların büyük bir çoğunluğu da doydukları topraklara gitmek için göç etmiş. Türkiye nüfus olarak 7 kat büyürken, biz yerimizde saymışız. Bu anlamda Kastamonu’nun göç vermesi aleyhine olmuş ama bir taraftan da tarihi dokuyu bozamamışız. Geleneği ve göreneğimizi koruduk. Pandemi sonrasında bu tarz yerler aranan yerler oldu. Kastamonu’da bu fuar ilk defa yapılıyor. Pandemi sonrasında en çok konuşacağımız konu gıda üzerine olacak. Dolasıyla bölgelerin, şehirlerin, ilçelerin yarıştığı bir dönemde artık ticaretin çok önemli olduğunun farkındayız. İnşallah bu fuarda her yıl katlayarak, Kastamonu’ya çok şey katar. Çünkü Kastamonu bunu hak eden bir şehir” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

“KASTAMONU TÜRKİYE’NİN KIYMETLİSİ”

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ise; “Kastamonu’da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Kastamonu Türkiye’nin kadim bir şehri. Kadim bir şehir olmakla birlikte İstanbul başta olmak üzere Türkiye’mizin birçok şehrine göç vermiş bir şehrimiz. Bununla birlikte aslını, neslini, kültürünü, şehrini, tarihini, dokusunu korumuş bir şehrimiz. Kastamonu Türkiye’nin kıymetlisi. Kastamonu’dan güç alıyoruz. Kastamonu’ya da bundan sonrada daha güçlü bir şekilde destek vereceğiz. Kastamonu göç veren şehir değil, dokusunu bozmadan göç alan bir şehrimize dönüşecektir. Kastamonu ve Kastamonulular her zaman devletin varlığında, ülkenin birliğinde, milletin istikbalinden yana olmuşlardır. Bunun için de şahsım, camiamız ve milletimiz adına Kastamonulu kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“FİYATLAR ANORMAL BİR ŞEKİLDE YÜKSELDİ”

Ortadoğu ile ticaret hacminin gelişmesine yönelik çalışmalar olduğuna dikkat çeken Destici; “Başta gıda olmak üzere pek çok hammadde sıkıntısı yaşanmaya başladı. Fiyatlar anormal bir şekilde yükseldi. Bundan ülkemizde etkilendi. Fakat Türkiye bölgenin lokomotif ülke olması hasebiyle dünyanın yaşadığı bu ekonomik krizi hem vatandaşına daha az hissettirerek, hem de bölgesine öncü olmanın kendisine sağladığı avantaj ve sorumlukla üzerine düşeni ziyadesiyle yaptı. Pandemi döneminde maskeye ulaşmakta sıkıntı yaşayan ülkelere maske gönderdi. Aşısını üreterek, kardeş, soydaş ve Afrika ülkelerine aşı gönderdi. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti devleti, hükümeti ve milleti meselelere sadece ekonomik ya da çıkar ilişkileri açısından değil, bir medeniyetin temsilcisi olması hasebiyle hem soydaş, dindaş coğrafyalara el uzatmak, hem de tarihten gelen insanı önceleyen ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ felsefesiyle hareket etti. Türkiye’yi ve Türk Devletini, Türk Milletini güçlü kılan ve diğer devletlerden ayırıp bir adım öne çıkaranda bu hassasiyetleri idi. Ortadoğu’da yaşanan savaşlar, iç karışıklıklar Türkiye’yi etkiledi. Bütün bu süreç Ortadoğu ülkeleri ile ticaret hacmimizin azalmasına yol açtı. İçinde bulunduğumuz dönem toparlanma ve ticaretimizi yine genişletme ve eski hacminin üzerine çıkarılması için büyük bir gayret sarf edildiğini görüyoruz. Türkiye son yıllarda da Afrika’da da çok güçlü adımlar attı. Filistin bizim ortak davamız. Güçlü Filistin Devleti olana kadar Filistin’in yanında durmaya devam edeceğiz” dedi.

“ÖNEMLİ YATIRIM İMKANLARINI BİRLİKTE KEŞFEDECEKSİNİZ”

Vali Avni Çakır, ilimizin yatırım imkanlarının çok olduğunu ifade ederek; “Fuarlar taraflar arasında ticareti ve ticari ilişkilerin geliştirildiği iş birliği fırsatlarının hayata geçirildiği yatırım olanaklarının oluştuğu önemli ekonomik buluşmalardır. Türk ve Ortadoğu iş aleminin TRADEF ile ilimizde bir araya gelmesinden ve iş potansiyelinin olduğu farklı sektörlerde yeni ticari köprülerin kurulacak olmasından dolayı son derece memnunuz. Batı Karadeniz’in parlayan yıldızı olan ilimiz, başta turizm olmak üzere yöresel gıda, tarım ve hayvancılık, doğal taş ve maden, ahşap ve endüstriyel orman ürünleri alanında güçlü yatırım imkanları sunmaktadır. Aynı zamanda ilimiz, yatırımlarındaki devlet teşviklerinde elverişliliği hava, deniz ve karayolu gibi ulaşım imkanlarındaki gelişmişlik düzeyi, ham maddeye ve doğal kaynaklara yakınlığı nitelikli iş gücü,  organize sanayi bölgesiyle çok cazip bir yatırım ortamına sahiptir. İnanıyorum ki fuar süresince gerçekleştirilecek iş görüşmelerinde bu saydığım unsurlara sizler de şahitlik edecek, önemli yatırım imkanlarını birlikte keşfedeceksiniz. TRADEF’in ilimiz, ülkemiz ve yakın coğrafyamız için önemli iş birliği fırsatlarını oluşturmasını diliyor, bu vesileyle fuarın düzenlenmesinde emeği geçenleri kutluyorum” şeklinde konuştu.

“TAHIL KORİDORU BİR DİPLOMASİ BAŞARISIDIR”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı ise; “Bu tür fuarların bir araya gelmesi, teknolojinin takibi, yeni pazarların oluşması, hem tabii güzelliklerin, hem de o yörede ne üretiliyorsa, bunların ortaya çıkarılması açısından çok önemli bir etkisi var. Çiftçilerimiz ve üreticilerimizde kendilerine örnek alabilecek şeyleri bulurlar. İklim değişikliği, Rusya-Ukrayna Savaşı, pandemi, ekonomik krizler, bunların hepsi dünyadaki bütün ülkeleri bir teste tabii tuttu. Memleketimiz bu testi çok başarılı bir şekilde geçti. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde; Tahıl Koridoru bir diplomasi başarısıdır; krizlerin üstesinden geçmiş olduk. Bizde Bakanlık olarak vatandaşlarımızın gıdaya ulaşmasında herhangi bir sorun olmaması için elimizden geleni yaptık. Sürdürülebilir bir tarım için elimizden geleni yaptık” diye konuştu.

“KASTAMONU’NUN BU GÜZELLİKLERİNİ HERKESE GÖSTERMEK İSTİYORUZ”

Kastamonu’nun tüm güzelliklerini göstermek istediklerini söyleyen Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay; “Tarihine baktığımız zaman bin yıllık bir Türk yurdu. Baktığımızda deniziyle, yaylalarıyla, konaklarıyla 170 kilometrelik bir denize sınırı olan bir şehrimiz. Yaylarına çıktığınız zaman bin 600 metrelere çıkıyorsunuz. Sarımsağıyla, helvasıyla o kadar güzel bir şehir ki beni buraya fahri hemşeri yapın. Bu fuarlar bizim için çok önemli fuarlar, özellikle Ortadoğu ile ticaretimizi geliştirmek anlamında da Batı Karadeniz’imizin potansiyelini ortaya koymak adına da çok önemli. Hüseyin Karadeniz beyden, bu fuarları daha profesyonelce yapalım diye bir istekte bulunmak istiyorum. Bu işi yaptığımız zaman yurt dışından buraya firmalar getirelim, daha önceden hazırlıklarımızı yapalım. Biz Kastamonu’nun bu güzelliklerini herkese göstermek istiyoruz. Ticaret dediğimiz sadece mal ticareti değil, turizmde çok önemlidir. Kastamonu baktığımız zaman batı Karadeniz’in incisi, burası o kadar güzel turistlik bir merkez olabilir ki bugün gastronomiden yemeklerden, burayı nasıl değerlendirebiliriz diye konuştuk” dedi.

“FUARLAR ÇOK ÖNEMLİ”

Bakan Yardımcısı Turagay son olarak; “Zonguldak birinci sırada, baktığınız zaman Kastamonu da önde gelen illerimizden bir tanesi. Kastamonu’muzun geçen sene ki ihracatı 385 milyar dolar. Yeter mi, yetmez.  Bu ihracatı artırmamız lazım. Bu fuarlar da bu açıdan çok önemli bunun da farkındayız. Fuarda emeği geçenlere teşekkür ederim. İnşallah bir daha geleceğim Kastamonu’ya ve Valimiz, Belediye Başkanımız, milletvekillerimiz, Sayın Bakanımız ile beraber olacağız ve Kastamonu’yu o zaman esas olarak tadacağız ve mutluluğa orada ulaşacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından fuarın açılışı gerçekleştirilerek, protokol heyeti tarafından stantlar gezildi.

E.K.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN