YÖK BAŞKANI EROL ÖZVAR; “Yurtlar konusunda planlamalar yapıyoruz” « KASTAMONU SOZCU GAZETESİ

EĞİTİM">
SON DAKİKA

YÖK BAŞKANI EROL ÖZVAR; “Yurtlar konusunda planlamalar yapıyoruz”

Bu haber 18 Ağustos 2022 - 7:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

YÖK Başkanı Erol Özvar, YKS yerleştirme sonuçlarını değerlendirerek, öğrencilerin barınma noktasında yurtlara ilişkin çalışmalar içerisinde olduklarını söyledi. 

YKS yerleştirme sonuçlarını değerlendiren Özvar, “Üniversite sınavına girmek için başvuran aday sayısında yüzde 25’lik oran kaydedildi. Geçen yıl 2 milyon 627 bin başvuru sayısı bu yıl 3 milyon 250 bine yaklaştı. Bu, kontenjanlara daha fazla talebin ve ilginin ortaya çıktığını gösteriyor. Geçen yıl almış olduğumuz baraj kararının arkasında yatan sebeplerden bir tanesi de önümüzdeki yıllarda üniversitelere daha fazla talebin ortaya çıkabileceği ihtimalini hesap etmemizdir. Önümüzdeki yıllarda bu seneki üniversitelere başvuran aday sayısının daha da yukarıya çıkabileceğini öngörüyoruz. Sadece dünyada değil Türkiye’de de önümüzdeki yıllarda yükseköğretime girmek isteyecek aday sayılarında ciddi bir artış ortaya çıkabilir” dedi.

“YÖK OLARAK MEVCUT PROGRAMLARIN BİR KISMINI ISLAH EDİYORUZ”

Açıklamalarına devam eden Özvar, “Geleceğin öne çıkan mesleklerini, bu meslekleri icra edecek yerli ve milli insan kaynaklarına olan ihtiyacı gözeterek üniversitelerimizde yeni programlar açıyoruz ve açmaya devam edeceğiz. Bu yıl bu bakımdan önemli bir dönüm noktası olmuştur. Bu yıl 185 farkı program başlığı altında, 130 üniversitede 516 yeni program açılmıştır. Nitelikli insan yetiştirmek üzere bu programları açtığımızı ifade etmek isterim. YÖK olarak mevcut programların bir kısmını ıslah ediyor, bir kısmını, ortadan kaldırıyor, bir kısmını da yeni programlar açarak destekliyoruz. Öğrencilerimize yeni beceri ve yetkinlik kazandıracağına inandığımız programları açıyoruz. Bu sene yeni programlara açtığımız kontenjan sayısı 12 bin 321’i buldu. Yükseköğretim alanında öğrencilerimize bilgi, beceri ve yetkinlik kazandıracak, programların sabit olmadığını, bu alanın fevkalade dinamik olduğunu gördüğümüzden dolayı program stokuna yenilerini ekliyoruz ve bir kısmını da ortadan kaldırıyoruz, bu programları kapatma yoluna gidiyoruz” diye konuştu.

“YURTLAR KONUSUNDA PLANLAMALAR YAPIYORUZ”

Özvar son olarak; “Öncelikle barınma konusunda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile uyumlu çalışıyor ve yurtlar konusunda planlamalar yapıyoruz. 2022-YKS sonuçlarını hemen kendileriyle paylaşıyoruz. Bakanlık da önemli bir gayret içerisindedir. 2022-2023 eğitim öğretim yılında bilhassa büyükşehirlerde barınma sorununun birlikte çalışmayla büyük ölçüde aşılacağına inanıyoruz. Biz, 81 ilimizden diğer illere kaç öğrencinin öğrenim görmek üzere hareket ettiğini, aynı ile diğer illerden kaç öğrencinin öğrenim görmek üzere geldiğini tespit etmiş bulunuyoruz. Öğrenci hareketliliğini paylaştık, Gençlik ve Spor Bakanlığı bu konuda çalışmalarını en üst seviyede yürütmekte. Barınma sorununda inşallah önümüzdeki dönemde ciddi bir problem olmayacağına ve aşılacağına inanıyoruz” dedi. (iha)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.